مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ممنوعیت تنظیم قرارداد کار در ۶ مورد طبق قانون کار

ممنوعیت تنظیم قرارداد کار در ۶ مورد طبق قانون کار

پیش از این در مجله ثبت‌یار درباره قرارداد کار و اصول انعقاد آن مطالبی را بیان کردیم. قرارداد کار بین کارگر و کارفرما منعقد می‌شود تا شرایط و توافقات میان آن دو به صورت کتبی ثبت شود. کارفرمایان و مدیران شرکت‌ها معمولا دنبال این هستند که شرایط قرارداد کار باید چگونه باشد و چه مقرراتی درون آن قید شود. هم‌چنین نمونه قرارداد کار را نیز می‌توانید در مطلب نکات تنظیم قرارداد کار دریافت کنید. اما مساله دیگری که خوب است کارفرمایان و مدیران شرکت‌ها بدانند این است که ممنوعیت تنظیم قرارداد کار در چه مواردی وجود دارد؟ در این مطلب بیان می‌کنیم که مطابق قانون کار با چه افرادی قرارداد نبندیم؟


قرارداد کار چیست؟

قرارداد کار مطابق قواعد مندرج در قانون کار بین کارگر و کارفرما منعقد می‌شود. در این قرارداد مقررات کلی و اطلاعات طرفین وجود دارد. طبق آن مشخص می‌شود که هرکدام از طرفین چه تعهداتی در مقابل دیگری دارد.


با چه کسانی قرارداد کار نبندیم | (ممنوعیت تنظیم قرارداد کار)

طبق قانون کار برخی افراد از امتیازات و شرایط مندرج در حقوق کار نمی‌توانند بهره‌مند شوند. در ادامه این ۶ دسته را که ممنوعیت تنظیم قرارداد کار با آن‌ها وجود دارد، معرفی می‌کنیم.

توصیه ثبت‌یاری:
اگر یک کارفرما یا از مدیران شرکت‌ها هستید، این مطلب را از دست ندهید. زیرا به شما می‌گوید که با چه افرادی قرارداد کار منعقد نکنید.

اتباع بیگانه

معمولا دولت‌ها برای این‌که بازار کارشان توسط نیروهای داخلی مدیریت شود، اتباع کشورهای دیگر را از تصدی امور خود منع می‌کنند.

در کشور ما نیز چنین است. از آن‌جا که اشتغال معمولا با مشکلاتی روبرو بوده است، و از اصلی‌ترین دغدغه‌های مردم و مسئولین است این امر پیش‌بینی شده است. مطابق قانون کار ممنوعیت تنظیم قرارداد کار با اتباع کشورهای خارجی وجود دارد و شرایط دیگری برای آن‌ها درنظر گرفته شده است.

به موجب ماده ۱۲۰ قانون کار اصل بر ممنوعیت اشتغال اتباع بیگانه است، مگر دارای شرایط زیر باشند:

الف) ‌دارای روادید ورود با حق کار مشخص باشند.

ب) مطابق مقررات پروانه کار از وزارت کار دریافت کنند.

بنابراین چنانچه اتباع خارجی بدون داشتن شرایط مذکور اقدام به انعقاد قرارداد کار کنند، این قرارداد معتبر نبوده و باطل است.

اشتباهات متداول:
البته کارفرما باید این مساله را مدنظر داشته باشد که هرچند قرارداد باطل است، اما پرداخت اجرت‌المثل کار او مطابق قواعد عمومی لازم است.


محرومیت از حقوق اجتماعی به موجب حکم دادگاه

دادگاه‌ها ضمن حکمی که صادر می‌کنند و در تکمیل آن می‌توانند مجرم را از برخی حقوق اجتماعی که در قانون ذکر شده است نیز محروم کنند. بنابراین اگر دادگاه طی حکمی فرد را از اشتغال به کار یا حرفه معین یا فعالیت در محلی معین ممنوع کند، در مدت این محرومیت، فرد نمی‌تواند مبادرت به انجام آن کار نماید. لذا ممنوعیت تنظیم قرارداد کار در چنین شرایطی نیز وجود دارد.

لذا برای جمع‌بندی می‌توان گفت محرومان از حقوق اجتماعی تا جایی که احکام قضایی دلالت کند از تنظیم قرارداد کار مغایر با آن ممنوع هستند.


ممنوعیت تنظیم قرارداد با تاجر ورشکسته

همانطور که پیش از این نیز در مجله ثبت‌یار اشاره کردیم، ورشکستگی وضعیتی است که فقط برای تجار اتفاق می‌افتد. چه تاجرانی که اشخاص حقیقی هستند چه شرکت‌های تجاری و اشخاص حقوقی.

وقتی که تاجر دیگر نتواند دیونی که برعهده اوست پرداخت کند، اصطلاحا ورشکسته نامیده می‌شود. حکم ورشکستگی توسط دادگاه صادر می‌شود. به محض صدور این حکم، تاجر ورشکسته از تصرف در اموالش منع می‌شود.

البته گفتنی است که تاجر ورشکسته می‌تواند طرف قرارداد کار باشد و به عنوان کارگر به کسب درآمد بپردازد. در این شرایط صرفا از تصرف در اموال به دست آمده محروم است و تصمیم‌گیری راجع به این درآمدها با مدیرتصفیه است.

اما حالتی را درنظر بگیرید که تاجر عملا از پرداخت دیون خود عاجز شده است. و هنوز حکم ورشکستگی شرکت یا فرد توسط دادگاه صادر نشده است. اگر در این فاصله تاجر ورشکسته اقدام به انعقاد قرارداد کار کند و کارگرانی را استخدام کند، وضعیت قراردادی آن‌ها به چه صورت خواهد بود؟

طبق ماده ۵۷۷ قانون تجارت کلیه قراردادهایی که پس از تاریخ توقف تاجر منعقد شده باشد، نسبت به هرکسی حتی خود تاجر ورشکسته محکوم به بطلان است. لذا از حیطه قانون کار خارج می‌شود و می‌توان گفت ممنوعیت تنظیم قرارداد کار در این شرایط نیز وجود دارد.

در چنین شرایطی هرچند قرارداد باطل است، اما از آن‌جا که کارگران مدتی را به کار مشغول بوده‌اند، باید اجرت‌المثلی به آن‌ها پرداخت شود.


فعالیت‌ها و مشاغلی که تصدی آن مستلزم پروانه مخصوص است

اشتغال به برخی شغل‌ها مانند پزشکی، مستلزم داشتن پروانه یا گواهی مخصوصی است. یعنی مثلا کسی می‌تواند به طبابت بپردازد که فارغ‌التحصیل رشته پزشکی بوده و شماره نظام پزشکی دریافت کند.

لذا در صورتی که شخصی با مدرک جعلی اقدام به کار در یک موسسه کند چون حق دخالت در امور پزشکی را ندارد، قرارداد منعقدشده باطل خواهد بود و ممنوعیت تنظیم قرارداد کار با افراد بدون پروانه نیز یکی دیگر از این ممنوعیت‌هاست.

مشمولان غایب خدمت وظیفه عمومی

افرادی که به موجب قانون باید در خدمت وظیفه عمومی باشند، اما حضور پیدا نمی‌کنند غایب محسوب می‌شوند. به موجب ماده ۶۲ قانون خدمت وظیفه عمومی، استخدام مشمولان مزبور به طور کلی در وزارتخانه‌ها و موسسات وابسته به دولت و در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها و مؤسسات خصوصی بدون احراز شرایط داشتن معافیت دائم یا موقت ممنوع است.


ممنوعیت مشاغل معین برای کارگران کمتر از هجده سال

طبق قانون کار، به کارگرفتن افراد زیر ۱۵ سال تمام، ممنوع است. اما افرادی که بین ۱۵ تا ۱۸ سال دارند کارگر نوجوان نامیده می‌شوند و شرایط خاصی برای کار آنان لحاظ شده است.

هر نوع کار اضافی و انجام کار در شب و نیز ارجاع کارهای سخت، زیان‌آور و خطرناک و حمل بار با دست، بیش از حد مجاز و بدون استفاده از وسایل مکانیکی برای کارگر نوجوان ممنوع است.

لذا انعقاد قرارداد کار در این شرایط با کارگر نوجوان ممنوع است و کارفرما باید حواسش به شرایط سنی کارگر باشد.


جمع‌بندی

همان‌طور که گفتیم ۶ دسته از افراد هستند که طبق قانون ممنوعیت تنظیم قرارداد کار با آن‌ها وجود دارد و سبب بطلان آن می‌شود. برای جلوگیری از این بطلان باید شرایط گفته شده در تنظیم این قرارداد رعایت شود.

هم‌چنین در نگارش متن قرارداد کار رعایت برخی نکات و توجه به برخی امور حقوقی برای جلوگیری از ضرر و زیان طرفین ضروری به نظر می‌رسد. کارشناسان ثبت‌یار می‌توانند شما را در تنظیم قرارداد کار خود همراهی کنند.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *