مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

پلمپ دفاتر سال 99

هر آن چیزی که در مورد قرارداد حق‌الوکاله باید بدانید

هر آن چیزی که در مورد قرارداد حق‌الوکاله باید بدانید

بسیاری از افراد برای انجام امور حقوقی خود، دست به دامان افراد متخصص می شوند. همان طور که می دانید در امور حقوقی، این دسته از افراد متخصص را وکیل می نامند اما برای انجام این امور، شما علاوه بر امضای قرارداد وکالت یا همان وکالتنامه، لازم است قرارداد دیگری تحت عنوان قرارداد حق الوکاله هم تنظیم نمایید. این قرارداد نشان دهنده روابط مالی شما با وکیل است. تنظیم قرارداد حق‌الوکاله، نکات و پیچیدگی هایی دارد که ما در این مطلب به آن پرداخته ایم. پس با ما همراه باشید.


تنظیم قرارداد وکالت

اولین قدم برای اینکه وکیل بتواند امور حقوقی شما را پیگیری نماید، تنظیم قرارداد وکالت است. به عبارت دیگر، وکالتنامه یا قرارداد وکالت، سند و مدرکی است که وکیل با آن می تواند در دعاوی قانونی شما شرکت کند، مطالبات شما را وصول کند یا بدهی شما را پرداخت نماید.


حق‌الوکاله چیست؟

حق‌الوکاله در حقیقت همان دستمزد وکیل است. این دستمزد اصولا بر اساس کاری که قرار است وکیل انجام دهد، تعیین می‌شود. اما عوامل دیگری هم می توانند بر این مبلغ تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال، اگر انجام مورد وکالت در شهر دیگری باشد، وکیل می تواند برای انجام وکالت، مبلغ بیشتری مطالبه کند.

بنابراین، شاید بتوان گفت که دستمزد وکیل یا بر اساس تعرفه مندرج قانونی مشخص می‌شود یا اینکه طرفین با توافق یا یکدیگر مبلغی را به‌عنوان حق‌الوکاله مشخص و در قرارداد قید می‌کنند. البته توجه داشته باشید که این امر مطلق نیست و می‌تواند تلفیقی از این دو روش باشد.


تنظیم قرارداد حق‌الوکاله

قرارداد حق الوکاله، قراردادی است که بین وکیل و موکل تنظیم می شود. در این قرارداد میزان دستمزدی که قرار است که به وکیل برای انجام موضوع وکالت پرداخت شود، قید می گردد.


نکاتی طلایی در تنظیم قرارداد حق‌الوکاله

  1. در قرارداد باید به‌ صورت صریح درباره مبلغ قرارداد، نحوه پرداخت و زمان آن توافق حاصل شود. اگر پرداخت مبلغ قرارداد به صورت اقساط باشد، باید زمان پرداخت هر یک از اقساط مشخص شود.
  2. در قرارداد حق‌الوکاله علاوه بر مبلغ دستمزد وکیل باید راجع به سایر هزینه‌ها هم تعیین تکلیف شود. هزینه‌هایی همانند هزینه سفر، هزینه ابطال تمبر قانونی، هزینه‌های دفتر خدمات الکترونیک قضایی.
  3. میزان حق‌الوکاله وکیل می‌تواند کمتر یا بیشتر از تعرفه‌های مشخص شده باشد. در واقع این تعرفه‌ها به‌عنوان راهنما استفاده می‌شود و این بدان معنا نیست که نمی توان بیشتر از آن توافق کرد.
  4. در قرارداد حق‌الوکاله نحوه‌ پرداخت نیز باید تبیین شود. به عنوان مثال، اگر پرداخت مبلغ قرارداد با ارائه چند فقره چک انجام شود، باید شماره و تاریخ چک ها به صورت دقیق نوشته شود.
  5. شماره، تاریخ و موضوع وکالتنامه باید در قرارداد حق الوکاله قید شود. به عبارت دیگر، باید مشخص شود که قرارداد حق الوکاله مربوط به کدام وکالتنامه تنظیمی بین وکیل و موکل است. به عنوان مثال، اگر شما ۳ قرارداد وکالت با وکیل درباره موضوعات مختلف حقوقی تنظیم کرده باشید، باید مشخص کنید که این قرارداد حق الوکاله، مربوط به کدامیک از قراردادهای وکالت است.
  6. اگر به دو یا چند وکیل هم زمان وکالت داده شده باشد، باید دستمزد هریک از آن‌ها به تفکیک مشخص شود.
  7. ممکن است وکالت شما شامل این موضوع باشد که اگر وکیل در مرحله اول دعوا شکست خورد، بتواند نسبت به آن اعتراض کند و مراحل قانونی آن را پیگیری نماید. در این چنین مواردی، باید در تنظیم قرارداد حق الوکاله مشخص شود که دستمزد فقط برای مرحله اول است یا شامل اعتراض آن هم می شود.

تنظیم قرارداد در مجموعه ثبت یار

ما در این مطلب شما را با یکی از مهم‌ترین قراردادهایی که مورد استفاده وکلا قرار می‌گیرد، یعنی قرارداد حق‌الوکاله آشنا کردیم، اما تنظیم هر قراردادی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که بهتر است برای سهولت کار خود، تنظیم آن را به متخصصین این امر بسپارید. ثبت‌یار مفتخر است با تیمی کاملاً حرفه‌ای قراردادهای شما را تنظیم کند.

شماره تماس واحد پشتیبانی
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

آیا قرارداد حق‌الوکاله با قرارداد وکالت متفاوت است؟

بله در قرارداد حق الوکاله درباره جزئیات پرداخت قرارداد وکالت صحبت می‌شود.

آیا دستمزد وکیل شامل هزینه‌های قانونی که وکیل باید پرداخت کند هم می‌شود؟

پرداخت هزینه‌های قانونی توسط وکیل به توافق طرفین در هنگام تنظیم قرارداد وکالت بستگی دارد.

حق الوکاله چیست؟

حق الوکاله همان دستمزد یا مبلغ پرداختی به وکیل است.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *