مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نکات قرارداد عدم افشا و عدم رقابت + نمونه رایگان قرارداد

نکات قرارداد عدم افشا و عدم رقابت + نمونه رایگان قرارداد

در دنیای امروز متناسب با فعالیت و شغل خود ممکن است لازم باشد اطلاعاتی را در اختیار افراد مختلف قرار دهید. این اطلاعات ممکن است برای کار شما حیاتی باشد اما بنا بر ضرورت شما مجبور باشید در بازه‌ی همکاری خود آن‌ها را در اختیار افرادی قرار دهید که بعداً رقیب شما شوند یا با انتشار آن اطلاعات به دنبال کسب سود باشند. این موضوع به دلیل رقابت شدید در عرصه تجارت و تکنولوژی بیشتر خودنمایی می‌کند. به همین دلیل افراد بعد از مشخص کردن اسرار شغلی و حرفه‌ای خود و قبل از دادن اطلاعات به افراد مختلف که به هر عنوان با آن‌ها سرکار دارند باید اقدام به انعقاد قرارداد عدم رقابت و عدم افشا نمایند.

ما در این مطلب شما را با مهم‌ترین نکاتی که در تنظیم این قرارداد وجود دارد آشنا می‌کنیم و در انتها فایل دانلود این قرارداد را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا بتوانید با بهره‌برداری از نکات مطرح شده از قرارداد استفاده نمایید.


قرارداد عدم رقابت و عدم افشا اطلاعات

قرارداد عدم افشای اطلاعات قراردادی است که برای حفظ اطلاعات و اسرار حرفه‌ای و جلوگیری از انتشار عمومی آن میان اشخاصی که به تبادل اطلاعات می‌پردازند، منعقد می‌شود. در این قرارداد طرفین توافق می‌کنند اطلاعاتی که به‌منظور خاص در اختیارشان قرار می‌گیرد به‌صورت محرمانه باقی بماند و آن را به‌صورت عمومی منتشر نکنند. در این قرارداد معمولاً بندی مبنی بر عدم رقابت درج می‌گردد که طرف با اطلاعاتی که به دست می‌آورد به رقابت در حیطه کاری اطلاعات دهنده قرار نگیرد.


کاربرد قرارداد

هر شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی درصورتی‌که بنا بر شرایط باید اطلاعاتی از حرفه‌ی خود در اختیار طرف مقابل قرار دهد نیاز به تنظیم قرارداد عدم افشا و عدم رقابت اطلاعات دارد.


اطلاعات محرمانه

اطلاعات محرمانه که برای حفظ آن‌ها باید اقدام به انعقاد قرارداد عدم افشا و عدم رقابت کرد به اطلاعاتی گفته می‌شود که تعداد محدودی از افراد متناسب با وظایف خود به آن‌ها دسترسی دارند. این اطلاعات متناسب با فعالیت فرد متفاوت است برای مثال یک شرکتی که با مشتری در ارتباط است اطلاعاتی مثل شماره ملی، شماره تلفن و آدرس مشتری می‌تواند جز اطلاعات محرمانه در نظر گرفته شود.

مهم‌ترین نکته در خصوص اطلاعات محرمانه این است که اگر در دسترس رقبا قرار گیرد به‌راحتی می‌توانند استفاده کنند و بازار را در دست بگیرند.

جهت دریافت مشاوره رایگان در امور قراردادی، همین حالا با شماره زیر تماس بگیرید.
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


انواع قرارداد محرمانگی

قرارداد عدم افشا و عدم رقابت اطلاعات می‌تواند به‌صورت یک‌جانبه یا دوجانبه منعقد شود که در ادامه هر یک از آن‌ها توضیح داده خواهد شد:

۱- قرارداد محرمانگی یک‌جانبه:

این قرارداد برای حفظ اطلاعات تجاری استفاده می‌شود. در حقیقت این قرارداد برای حفاظت از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه‌ای که برای هدف خاصی در اختیار افراد قرار می‌گیرد منعقد می‌شود. در واقع با امضای این قرارداد شما ملزم می‌شوید که از اطلاعات در دسترس خود فقط به‌منظور خاصی که برای آن اجازه دارید استفاده نمایید.

بنابراین توضیحات به‌صورت خلاصه می‌توان گفت که یک طرف اطلاعات را در اختیار طرف مقابل قرار می‌دهد و از او تعهد می‌گیرد که این اطلاعات را افشا نکند و طرف مقابل نیز این موضوع را می‌پذیرد.

۲- قرارداد محرمانگی دوجانبه:

این قرارداد برای ایجاد اطمینان دوطرفه منعقد می‌شود. در حقیقت این قرارداد زمانی منعقد می‌شود که طرفین می‌خواهند از عدم رقابت نیز جلوگیری کنند. با امضای این قرارداد علاوه بر این که طرفین باید از انتشار عمومی اطلاعات جلوگیری کنند باید از رقابت کردن در موضوع قرارداد نیز جلوگیری کنند.

تفاوت قرارداد یک‌جانبه و دوجانبه

در قرارداد یک جانبه تنها یک طرف اطلاعات محرمانه در اختیار طرف مقابل قرار می‌دهد و طرف مقابل قبول می‌کند که اطلاعات رو حفظ کند و از انتشار آن خودداری نماید درحالی‌که در قرارداد دوجانبه هر یک از طرفین اطلاعاتی در اختیار یکدیگر قرار می‌دهند و تعهد می‌نمایند علاوه بر عدم انتشار عمومی با یکدیگر رقابت هم نکنند.


نکات قرارداد عدم افشا و عدم رقابت اطلاعات

در تنظیم قرارداد عدم افشا باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

  1. قبل از در دسترس قرار گرفتن اطلاعات قرارداد عدم افشای اطلاعات امضا شود.
  2. برای جلوگیری از نقض قرارداد ضمانت اجراهای مناسبی در نظر بگیرید. بهترین نوع ضمانت اجرا برای این قرارداد تعیین مبلغ مقطوعی به‌عنوان خسارت است.
  3. اگر اطلاعات از نوعی باشد که در دسترس عموم باشد یا عده‌ی زیادی به این اطلاعات دسترسی داشته باشند دیگر نمی‌توان آن‌ها را جز موضوع این قرارداد دانست.
  4. زمان منطقی و معقولی باید برای عدم افشا یا عدم رقابت در نظر گرفت. توجه داشته باشید که زمان مشخص شده باید متعارف و معقول باشد و از انتخاب زمان‌های طولانی خودداری شود.
  5. افشای اطلاعات در معنای عام تفسیر می‌شود بنابراین اگر ماده اصلاح یا تغییر یابد نیز مشمول اطلاعات محرمانه می‌شود.

جمع‌بندی

چنان چه اطلاعات مهمی دارید که باید متناسب با شرایط آن را در اختیار افراد مختلفی قرار دهید، بهتر است پیش از هر اقدامی قرارداد عدم افشا و عدم رقابت تنظیم کنید و در آن به‌طور کامل محدوده اطلاعات و ضمانت اجراهای لازم را بگنجانید. ما به‌عنوان نمونه پکیجی را با دستورالعمل تکمیل در اختیار شما قرار می‌دهیم که می‌توانید از آن استفاده نمایید اما در صورت هرگونه ابهام یا برای اطمینان می‌توانید تنظیم قرارداد خود را به مشاورین قراردادی ثبت یار بسپارید. هم‌چنین در صورتی‌ که شما علاوه بر این قرارداد به قرارداد دیگری احتیاج دارید می‌توانید با کارشناسان ثبت یار تماس گرفته یا برای اطلاع از پکیج‌های قراردادی ما به مطلب تنظیم قرارداد با ثبت‌یار در سریع‌ترین زمان ممکن مراجعه نمایید.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *