مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

نکات نمونه قرارداد عدم افشای اطلاعات + دانلود رایگان

نکات نمونه قرارداد عدم افشای اطلاعات + دانلود رایگان

امروزه متناسب با فعالیت و شغل خود ممکن است، لازم باشد اطلاعاتی را در اختیار افراد مختلف قرار دهید. این اطلاعات گاهی برای کار شما حیاتی‌ست اما بنا بر ضرورت شما مجبور هستید، در بازه‌ همکاری خود آن‌ها را در اختیار کارمندان یا همکاران خود قرار دهید که بعدا رقیب شما شوند یا با انتشار آن اطلاعات به دنبال کسب سود باشند. این موضوع به دلیل رقابت شدید در عرصه تجارت و تکنولوژی بیشتر خودنمایی می‌کند. به همین دلیل افراد بعد از مشخص کردن اسرار شغلی و حرفه‌ای خود و قبل از دادن اطلاعات به افراد مختلف که به هر عنوان با آن‌ها سرکار دارند باید اقدام به انعقاد نمونه قرارداد عدم افشای اطلاعات نمایند.


قرارداد عدم افشای اطلاعات

نمونه قرارداد عدم افشای اطلاعات ، قراردادی است که برای حفظ اطلاعات و اسرار حرفه‌ای و جلوگیری از انتشار عمومی آن میان اشخاصی که به تبادل اطلاعات می‌پردازند، منعقد می‌شود.

این قرارداد به نام قرارداد عدم افشای قرارداد، قرارداد محرمانگی یا قرارداد NDA شناخته می‌شود.

بر این اساس، طرفین توافق می‌کنند اطلاعاتی که به‌منظور خاص در اختیارشان قرار می‌گیرد، به‌صورت محرمانه باقی بماند و آن را منتشر نکنند. در این قرارداد معمولا، بندی مبنی بر عدم رقابت درج می‌گردد که طرف با اطلاعاتی که به دست می‌آورد به رقابت در حیطه کاری اطلاعات دهنده قرار نگیرد.


کاربرد قرارداد

اطلاعات و داده‌ها در اکثر کسب و کارها گاهی ارزش بیشتری نسبت به سرمایه فیزیکی شرکت دارد. از این‌رو افشای آن‌ها می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. راه‌حل آن در دنیای حقوقی، حفاظت از اطلاعات با استفاده از نمونه قرارداد عدم افشای اطلاعات است.

این قرارداد را برای انواع کسب و کارها و تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که بنا به شرایطی باید اطلاعات حرفه‌ای خود را در اختیار اشخاص دیگر قرار دهند، می‌توان تنظیم کرد.


تعیین قرارداد منع افشای اطلاعات مستقل از قرارداد اصلی

یکی از نکاتی که شاید کمتر کسی بدان توجه کند، این موضوع است که گاهی ممنوعیت افشای اطلاعات تنها به صورت یک بند یا ماده در قرارداد اصلی مطرح می شود. به عنوان مثال، شما یک قرارداد استخدام با کارمند خود منعقد می کنید و یکی از مواد قرارداد را به منع افشای اطلاعات اختصاص می دهید. این کار در برخی از قراردادها می تواند جوابگو باشد ولی در اکثر قراردادها، بی‌فایده است.

این موضوع زمانی با اهمیت می شود که بخواهید به خاطر سواستفاده از اطلاعات، از آن شخص شکایت کنید. در این شرایط یک بند یا ماده نمی تواند جوابگوی شما باشد چراکه شما باید اطلاعات و اسراری که مشمول قرارداد منع افشای اطلاعات می شود را تعیین نمایید و معمولا این موارد را در یک بند نمی توان خلاصه نمود.

بنابراین بهتر است قراردادی مستقل از قرارداد اصلی تنظیم نمایید و تمامی موارد و اطلاعات محرمانه را به صورت جرئی در قرارداد بنویسید.


انواع اطلاعات در قرارداد عدم افشا

اولین سوالی که در رابطه با نمونه قرارداد عدم افشای اطلاعات مطرح می‌شود، این است که اصولا چه اطلاعاتی دارای اهمیت هستند و مهم‌تر اینکه آیا اصل بر محرمانه بودن اطلاعات یا عدم محرمانگی آن‌هاست؟

در جواب باید گفت، ممکن است یک سری اطلاعات برای یک شرکت اهمیت زیادی داشته باشد و در عین حال برای یک شرکت دیگر بی‌اهمیت باشد. پس اینکه چه اطلاعاتی دارای اهمیت است، به طرفین بستگی دارد.

و در مورد محرمانگی نیز توافق دو طرف مشخص می‌کند که این دسته از اطلاعات محرمانه است یا خیر. برای مثال یک شرکتی که با مشتری در ارتباط است، اطلاعاتی مثل شماره ملی، شماره تلفن و آدرس مشتری می‌تواند جز اطلاعات محرمانه در نظر گرفته شود.

مهم‌ترین نکته در خصوص اطلاعات محرمانه این است که اگر در دسترس رقبا قرار گیرد به‌راحتی می‌توانند استفاده کنند و بازار را در دست بگیرند.


انواع قرارداد محرمانگی

قرارداد عدم افشای اطلاعات می‌تواند به‌صورت یک‌جانبه یا دوجانبه منعقد شود که در ادامه هر یک از آن‌ها توضیح داده خواهد شد:

  • ۱- قرارداد محرمانگی یک‌جانبه:

این قرارداد برای حفظ اطلاعات تجاری و حفاظت از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه‌ای که برای هدف خاصی در اختیار افراد قرار می‌گیرد، منعقد می‌شود. در واقع با امضای این قرارداد شما ملزم می‌شوید که از اطلاعات در دسترس خود فقط به‌منظور خاصی که برای آن اجازه دارید، استفاده نمایید.

بنابراین توضیحات به‌صورت خلاصه می‌توان گفت که یک طرف اطلاعات را در اختیار طرف مقابل قرار می‌دهد و از او تعهد می‌گیرد که این اطلاعات را افشا نکند و طرف مقابل نیز این موضوع را می‌پذیرد.

  • ۲- قرارداد محرمانگی دوجانبه:

این قرارداد برای ایجاد اطمینان دوطرف منعقد می‌شود. در حقیقت این قرارداد زمانی تنظیم می‌شود که طرفین می‌خواهند از عدم رقابت نیز جلوگیری کنند. با امضای این قرارداد علاوه بر این که طرفین باید از انتشار عمومی اطلاعات جلوگیری کنند باید از رقابت کردن در موضوع قرارداد نیز جلوگیری کنند.


نکات نمونه قرارداد عدم افشای اطلاعات

در تنظیم قرارداد عدم افشای اطلاعات باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • قبل از در دسترس قرار گرفتن اطلاعات، قرارداد عدم افشای اطلاعات امضا شود.
  • برای جلوگیری از نقض قرارداد، ضمانت اجراهای مناسبی در نظر بگیرید. بهترین نوع ضمانت اجرا برای این قرارداد تعیین مبلغ مقطوعی به‌عنوان خسارت است.
  • اگر اطلاعات از نوعی باشد که در دسترس عموم باشد یا عده‌ زیادی به این اطلاعات دسترسی داشته باشند دیگر نمی‌توان آن‌ها را جز موضوع این قرارداد دانست.
  • زمان منطقی و معقولی باید برای عدم افشا یا عدم رقابت در نظر گرفت. توجه داشته باشید که زمان مشخص شده باید متعارف و معقول باشد و از انتخاب زمان‌های طولانی خودداری کنید.
  • افشای اطلاعات در معنای عام تفسیر می‌شود. بنابراین اگر ماده اصلاح یا تغییر یابد نیز مشمول اطلاعات محرمانه می‌شود.
  • قبل از در اختیار قراردادن اطلاعات به طرف مقابل، قرارداد را تنظیم کنید و از او امضا بگیرید نه در میانه کار و هنگامی که بخشی از اطلاعات محرمانه تجاری شما افشا شده است.

ضمانت اجرای قرارداد عدم افشا

تنظیم قرارداد به شما کمک می‌کند، در یک چارچوب قانونی امور خود را مدیریت کنید. یکی از اصول کلیدی، تضمینات قراردادی‌ست. با این توضیح که در صورتی‌که یک طرف قرارداد به تعهد خود پایبند نباشد و اطلاعات را افشا کند، چه تضمینی برای آن وجود دارد؟ و چگونه باید آن را جبران کند؟

در پاسخ باید گفت، یک بند به عنوان تضمین قرارداد در نظر گرفت، این تضامین بر اساس قوانین مختلف از جمله تجارت الکترونیک، قانون مسئولیت مدنی، قانون مجازات و…، پیش‌بینی می‌شود.


انواع ضمانت در قرارداد عدم افشای اطلاعات

ضمانت اجرای عدم رعایت مفاد قرارداد منع افشای اطلاعات و سوءاستفاده از اسرار شخص، معمولا در خود قرارداد پیش‌بینی می‌شود. یعنی طرفین با توافق با یکدیگر، ضمانت اجرا تعیین می‌کنند.

ضمانت قراردادی یا وجه التزام

در صورتی‌که ضمانت اجرا به صورت تعیین خسارت باشد، اصطلاحا به آن وجه التزام می‌گویند. وجه التزام به این معناست که اگر شخص از اطلاعات و اسراری که در اختیارش گذاشته شده، سو استفاده کند، باید مبلغی را به صورت یکجا یا ماهانه به عنوان خسارت به شخص دیگر بپردزاد. مبلغ وجه التزام یا همان خسارت قراردادی معمولا با توافق طرفین قرارداد تعیین می شود.

توصیه ثبت یاری:
به شما توصیه می کنیم برای تعیین ضمانت اجرای قراردادی از یک ابزار پرداخت مانند چک استفاده کنید تا اگر شخص از مفاد این قرارداد سواستفاده کرد، بتوانید مبلغ خسارت را از چک ضمانت برداشت کنید.


تعیین خسارت به صورت مقطوع یا غیرمقطوع

یکی از نکات بسیار مهم در تنظیم قرارداد منع افشای اطلاعات، تعیین خسارت در صورت تخلف متعهد است. اما سوال اینجاست که این خسارت به چه نحوی باید جبران شود. بسیاری از اشخاص درباره نحوه تعیین خسارت، چیزی در قرارداد نمی نویسند. این بدین معناست که شما به میزان ضرر وارده می توانید، خسارت خود را جبران کنید.

از طرف دیگر، ممکن است مبلغ خسارت به صورت مقطوع در قرارداد درج شود. به عنوان مثال، در قرارداد نوشته شود که در صورت تخلف از قرارداد، مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به عنوان خسارت باید به طرف دیگر، پرداخت شود.

توصیه ثبت یاری:
بهتر است مبلغ قرارداد به صورت مقطوع تعیین شود. چراکه در تعیین خسارت غیرمقطوع، اثبات میزان خسارات وارده بسیار سخت است و ممکن است، تمامی ضرر وارده به شما جبران نشود.


اثبات تخلف متعهد و دریافت خسارت

اکنون که با قرارداد منع افشای اطلاعات و نحوه تعیین ضمانت اجرای آن آشنا شدیم، لازم است بدانیم که اگر تخلفی صورت بگیرد، چگونه می توان خسارت وارده را جبران کرد؟

باید توجه داشته باشید که اولین قدم برای دریافت خسارت، اثبات تخلف از قرارداد منع افشا است. به زبان ساده، شخصی که به او خسارت وارده شده، باید ثابت کند که این خسارت به دلیل تخلف شخص دوم قرارداد به او وارد شده است و بعد از اثبات آن، می تواند برای دریافت خسارت اقدام نماید.


مرجع دریافت ضمانت اجرای قرارداد منع افشای اطلاعات

اکنون با تمامی این توضیحات، اگر شرایط به صورتی پیش برود که ما ناچار به دریافت خسارت باشیم، از چه مرجعی می‌توانیم آن را پیگیری کنیم؟

معمولا مرجع دریافت خسارت با توافق طرفین، در خود قرارداد تعیین می‌شود. این مرجع می‌تواند دادگاه‌های دادگستری باشد یا اینکه در قرارداد ذکر شود در صورت بروز هرگونه اختلاف به قرارداد پایه و اصلی مراجعه می‌شود.


دانلود رایگان قرارداد عدم افشای اطلاعات

چنان‌چه اطلاعات مهمی دارید که باید متناسب با شرایط آن را در اختیار افراد مختلفی قرار دهید، بهتر است پیش از هر اقدامی نمونه قرارداد عدم افشای اطلاعات تنظیم کنید و در آن به‌طور کامل محدوده اطلاعات و ضمانت اجراهای لازم را بگنجانید. ثبت‌یار، نمونه قرارداد عدم افشای اطلاعات را به صورت رایگان در قالب نسخه  WORD  و PDF در اختیار شما قرار داده است. برای دریافت نسخه ورد می‌توانید، روی دکمه زیر کلیک کنید، در قسمت راه‌های ارتباطی، نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را وارد نموده و دکمه ارسال را بزنید تا همکاران ما در سریع ترین زمان این نسخه را برای شما ارسال کنند.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

قرارداد عدم افشای اطلاعات چه کاربردی دارد؟

این قرارداد برای جلوگیری از انتشار و افشای اطلاعات و داده‌های کاری شما تنظیم می‌شود و بر اساس آن طرف مقابل متعهد می‌شود که اطلاعاتی که در اختیار او قرار گرفته، افشا نکند.

در صورتی که اطلاعات محرمانه با وجود قرارداد افشا شود، چه ضمانتی برای آن وجود دارد؟

در قرارداد می‌توان ضمانت‌های گوناگونی مثل خسارت را پیش‌بینی کرد و این مورد به توافق طرفین قرارداد بستگی دارد.

آیا مدت قرارداد عدم افشای اطلاعات می‌تواند بیشتر از مدت قرارداد اصلی باشد؟

بله، مدت قرارداد عدم افشای اطلاعات با توافق طرفین می‌تواند بیشتر از مدت قرارداد اصلی باشد.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (6)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *