مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


در تنظیم قرارداد اجاره خانه چه نکاتی باید رعایت شود؟

در تنظیم قرارداد اجاره خانه چه نکاتی باید رعایت شود؟

اجاره‌نشینی امروزه به‌عنوان یکی از پدیده‌های زندگی شهری روز به ‌روز در حال گسترش است و این مساله، سبب تقاضای مردم برای انعقاد و تنظیم قرارداد اجاره شده است. از سوی دیگر رشد قرارداد اجاره خانه، درصورتی‌که قرارداد به صورت اصولی تنظیم نشده باشد، می‌تواند در آینده جامعه را با معضلات گوناگونی روبه‌رو کند. به همین دلیل بهترین کار این است که در همین ابتدای کار و قبل از هر اقدامی در تنظیم قرارداد اجاره خانه خود نهایت دقت را به خرج دهیم تا در دام مشکلات و اختلافات گرفتار نشویم.


قرارداد اجاره خانه

قرارداد اجاره خانه قراردادی است که در آن اجاره دهنده به‌عنوان مالک منافع خانه در مقابل دریافت مبلغی به‌عنوان اجاره‌بها منافع ملک خود را برای مدت معینی به اجاره‌کننده منتقل می‌کند. توجه داشته باشید که ذکر مدت اجاره در قرارداد اهمیت زیادی دارد و مثلا اگر شخصی بدون مدت، ملک خود را به شخص دیگری اجاره دهد، این نوع اجاره باطل است.


تنظیم قرارداد اجاره خانه

هر قراردادی از چهار رکن اصلی تشکیل می‌شود که در تنظیم قرارداد اجاره ملک شامل موارد زیر است:

  1. موجر: یکی از طرفین قرارداد اجاره موجر یا اجاره دهنده است که باید حتماً مالک منافع موضوع مورد اجاره باشد اما لزومی به مالکیت عین مورد اجاره نیست.
  2. مستأجر: یکی از ارکان قرارداد اجاره مستأجر یا اجاره‌کننده است. با انعقاد قرارداد اجاره مستأجر مالک منافع خانه مورد اجاره برای مدت معین می‌شود و می‌تواند از آن بهره‌برداری کنند.
  3. مورد اجاره: مورد اجاره همان مالی است که در قرارداد از طرف موجر در قبال دریافت مبلغی به مستأجر داده می‌شود. در قرارداد اجاره خانه موضوع قرارداد خانه است که مشخصات آن مطابق با سند مالکیت باید در قرارداد درج گردد.
  4. مال‌الاجاره: اجاره‌بها در حقیقت مبلغی است که هر ماه مستأجر در عوض منافعی که از ملک می‌برد باید به موجر بپردازد. معمولاً مبلغ اجاره‌بها به صورت ماهانه پرداخت می‌شود.

مورد استفاده و تنظیم قرارداد اجاره خانه

شما اگر به دنبال اجاره خانه هستید یا درصدد این هستید که خانه خود را با شرایط مطلوب اجاره دهید باید قرارداد اجاره تنظیم نمایید. به عبارت بهتر این قرارداد مناسب حال کسانی است که درصدد اجاره منزل هستند یا می‌خواهند منزل خود را در قبال دریافت اجاره‌بها به دیگری منتقل نمایند.


بندهای متن قرارداد

تنظیم قرارداد اجاره مانند هر قرارداد دیگری از مواد اصلی و فرعی تشکیل شده است. شما می‌توانید برای آشنایی بهتر با تنظیم قرارداد آن می‌توانید مطلب «تنظیم قرارداد کتبی» را مطالعه نمایید. ما در این قسمت نکات کلی در خصوص مواد قراردادی قرارداد اجاره خانه در اختیار شما قرار می‌دهیم:

۱- مشخصات موجر و مستأجر:

یکی از اطلاعاتی که در قرارداد اجاره منزل باید وارد شود مشخصات موجر و مستأجر است که باید بر اساس اسناد هویتی طرفین به صورت دقیق قید گردد.

۲- مدت زمان اجاره:

مدت اجاره یکی از موضوعاتی است که باید به صورت دقیق در قرارداد قید شود. در پایان مدت قید شده در قرارداد مستأجر باید خانه را مطابق روز اول به موجر تحویل دهد. در صورت عدم تعیین مدت در قرارداد اجاره باطل می‌شود.

۳- اجاره‌بها:

در اجاره‌نامه باید اجاره‌بها بر اساس موقعیت ملک و سایر شرایط اختصاصی خانه مشخص گردد. ممکن است در قرارداد طرفین توافق نمایند که فقط اجاره‌بها پرداخت شود یا علاوه بر اجاره‌بها مبلغی به‌عنوان قرض‌الحسنه نیز پرداخت شود.

۴- تعهدات طرفین:

هر یک از موجر و مستأجر در قبال یکدیگر باید تعهداتی را قبول کنند. نوشتن این ماده از قرارداد از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است به‌نحوی‌که هرگونه ابهام در خصوص بندهای این ماده می‌تواند سرآغاز اختلاف‌های بعدی طرفین شود. به همین منظور بهتر است از ابتدا تنظیم قرارداد به متخصصین این حوزه سپرده شود. مشاورین قراردادی ثبت‌یار در تمامی این مراحل کنار شما هستند.

۵- پایان بخشی به قرارداد:

با اتمام مدت تعیین شده در قرارداد اگر قرارداد تمدید نشود به صورت خودکار قرارداد خاتمه می‌یابد، اما توجه داشته باشید که این همیشه پایان قرارداد نیست و قرارداد ممکن است به دلایل دیگری که با توافق طرفین در قرارداد مشخص شده نیز پایان یابد. به همین منظور موارد فسخ قرارداد باید به دقت مشخص گردد.


نکات و موارد اصلی در قرارداد اجاره خانه

در هنگام تنظیم قرارداد اجاره خانه علاوه بر استفاده از متخصصین به این نکات نیز توجه داشته باشید:

لازم نیست موجر مالک عین موضوع اجاره باشد، بلکه همین که مالک منافع باشد برای انعقاد قرارداد اجاره کافی است.

در هنگام تنظیم قرارداد اجاره به نوشتن کلیات قرارداد بسنده نکنید، بلکه جزئی‌ترین نکات برای جلوگیری از اختلاف باید در قرارداد درج شود.

اگر در قرارداد اجاره از کلماتی استفاده شده است که شما آشنایی با مفهوم آن ندارید حتماً بخواهید در قالب تعریف اصطلاحات آن مفاهیم برای شما روشن شود. توجه داشته باشید که تعریف این مفاهیم باید به صورت مکتوب در قرارداد درج گردد.

در صورتی‌که در قرارداد شما مبلغی به‌عنوان قرض‌الحسنه پیش‌بینی شده است در خصوص اخذ آن در انتهای مدت قرارداد راهبردی پیش‌بینی گردد.

در قالب صورتجلسه‌ای که امضای موجر و مستأجر رسیده تمام امکانات خانه از قبیل شوفاژ، پارکینگ، کابینت، کاغذ دیواری و …، درج گردد و صورت‌جلسه به پیوست قرارداد ضمیمه گردد.

سند مالکیت موجر را پیش از امضای سند به طور کامل بررسی کنید و از صحت آن مطمئن شوید.

شرایط استفاده از مورد اجاره به صورت دقیق در قرارداد قید شود.

هزینه تعمیراتی که باید موجر و مستأجر بدهد به صورت دقیق مشخص شود.


تنظیم قرارداد اجاره خانه با ثبت‌یار

یکی از پرکاربردترین قراردادهای که امروزه توسط افراد استفاده می‌شود قرارداد اجاره خانه است که در تنظیم آن برای پیشگیری از اختلافات آینده باید نهایت دقت را به خرج داد. ما در این مطلب تمام تلاش خود را کردیم که شما را با مهم‌ترین نکات این قرارداد آشنا کنیم. شما می‌توانید برای سهولت کار خود تنظیم قرارداد خود را به ما بسپارید یا از پکیج‌های مجموعه ثبت یار استفاده کنید. سامانه ثبت‌یار ثبت سفارش انواع قرارداد را به صورت نمونه قرارداد و تنظیم قرارداد اختصاصی برای شما امکان‌پذیر کرده است. به همین منظور می‌توانید به سامانه آنلاین ثبت‌یار مراجعه کنید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

هزینه تعمیرات منزل در قرارداد اجاره به‌عهده چه کسی‌ست؟

هزینه تعمیرات اساسی به عهده موجر است و در مورد سایر تعمیرات طرفین باید نسبت به آن توافق نمایند و آن را در قرارداد منعکس کنند.

آیا مستاجر می‌تواند، ملک را به شخص دیگری اجاره دهد؟

در این باره منع قانونی وجود ندارد، مگر اینکه مالک اجازه این کار را به مستاجر اول نداده باشد که در این صورت اجاره ملک به دیگری توسط مستاجر درست نیست.

آیا امکان اجاره ملک به صورت چند ساله یا چند ماهه وجود دارد؟

بله، اینکه ملک برای چه مدتی اجاره داده شود، به توافق دو طرف بستگی دارد اما در عین حال باید توجه کنید که قید مدت از ارکان اجاره است و اجاره بدون مدت باطل است.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *