مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

صفر تا صد نکات قرارداد فضای کار اشتراکی

صفر تا صد نکات قرارداد فضای کار اشتراکی

یکی از نیازهای مهم  برای شروع هر کسب ‌وکاری، مکان شغلی برای فعالیت است اما با توجه به هزینه‌های بالای خرید یا اجاره، این امکان برای بیشتر افراد وجود ندارد. به همین دلیل یک راه‌حل کاربردی برای شروع فعالیت ایده فضای کار اشتراکی‌ست. ایده‌ای که مناسب کسب‌وکارهای نوپا از جمله شرکت‌های استارتاپی و همچنین افرادی‌ست که به تازگی شروع به‌کار می‌کنند. برای استفاده بهینه از فضای در اختیار و جلوگیری از بر هم خوردن نظم محیط که افراد و شرکت‌های مختلفی در آن حضور دارند، تنظیم قرارداد فضای کار اشتراکی بهترین راه حل است که در این مطلب به آن می‌پردازیم.


فضای کار اشتراکی چیست؟

مفهوم فضای کار اشتراکی امروزه با انواع مختلف کسب و کارها، شکل‌های متفاوتی پیدا کرده است. در واقع فضای کار اشتراکی می‌تواند در قالب یک اتاق از یک دفتر کار باشد یا اینکه صرفا یک میز را شامل شود.

با این توضیح که استارت‌آپ‌ها چون در ابتدای کار خود سرمایه چندانی ندارند، معمولا امکان اجاره یک دفتر مستقل برای آن‌ها فراهم نیست، از این رو می‌توانند برای شروع کار خود در فضای اشتراکی که به همین منظور تهیه شده‌اند، مستقر شوند یا اینکه یک بخش از دفتر کار را اجاره کنند.


انواع فضای کار اشتراکی

در یک تقسیم‌بندی کلی، فضای اشتراکی را می‌توان شامل دو نوع کلی دانست:

اول- مکان‌های شغلی که به منظور اجاره فضای کار به صورت محدود در اختیار افراد قرار می‌گیرند. یعنی ایده اولیه ایجاد این نوع فضای کار، اجاره به افراد و کسب و کارهای مختلف است. این فضا می‌تواند در قالب یک میز یا یک اتاق به اشخاص واگذار شود.

مخاطب اصلی این گونه فضا‌ها عموما استارتاپ‌ها که دارای افراد محدودتری هستند یا حتی افراد فریلنسر که می‌خواهند در یک فضای تعاملی مشغول به کار باشند، هستند.

دوم- دفتر کارهایی که برای مالک یا مستاجری که حق اجاره به افراد دیگر را دارد، بزرگ‌تر از حد نیاز است و به همین دلیل امکان اشتراک‌گذاری آن با اشخاص دیگر مثلا در قالب یک اتاق یا بخشی از فضای دفتر وجود دارد.

مخاطب اصلی این بخش شرکت‌های کوچک یا استارتاپ‌هایی هستند که معمولا توانایی اجاره دفتر مستقل را برای خود ندارند.

تنظیم قرارداد فضای کار اشتراکی

قرارداد اجاره فضای اشتراکی قراردادی است که به‌موجب آن‌یک شخص منافع ملک خود را در مقابل دریافت مبلغ معین در اختیار شخص دیگری قرار می‌دهد. در این حالت مالکیت مال در اختیار اجاره‌دهنده است اما منافع آن را برای استفاده در اختیار طرف دیگر قرار می‌دهد.

در تنظیم قرارداد فضای کار اشتراکی باید مواد قراردادی را به طور کامل که در تمامی قراردادها مشترک است، در نوشتن قرارداد رعایت کنید. از جمله این موارد می‌توان به طرفین قرارداد، مدت و مبلغ توافق شده اشاره کرد.

در بین این مواد، مدت از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که تمامی انواع قرارداد اجاره بدون مدت باطل است.


کاربرد قرارداد فضای کار اشتراکی

فضای کار اشتراکی برای افرادی مناسب است که هزینه لازم برای اجاره مکان مستقل ندارند یا به صورت سفری یا مستقل به فعالیت می‌پردازند. بیشترین استفاده‌کنندگان از فضای کار اشتراکی، استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا هستند که برای شروع فعالیت خود سرمایه کافی برای خرید یا اجاره مکان را ندارند.


نکات مهم در رابطه با قرارداد اجاره فضای کار اشتراکی

در تنظیم قرارداد باید به نکاتی که ممکن است در آینده زمینه ساز اختلاف شوند، توجه ویژه داشت که در زیر مهم‌ترین نکات در تنظیم قرارداد اجاره فضای کار اشتراکی بیان می‌شود:

کلیه توافقات، زمانی طرفین را متعهد نموده و قابلیت اجرا می‌یابد که به‌صورت شفاف و صریح در متن قرارداد درج شوند و در غیر این صورت چنانچه اختلافی میان طرفین بروز نماید، اثبات توافقات شفاهی دشوار است، بنابراین در درج امکانات دقت کافی داشته باشید.

شرایط استفاده از امکانات به‌صورت دقیق در قرارداد یا پیوست قرارداد مطرح گردد. مثلا در اجاره فضای اشتراکی، امکاناتی که در دسترس اجاره‌کننده قرار می‌گیرد مانند اینترنت، ذکر شود.

همچنین به طور دقیق باید ذکر شود کدام‌یک از امکانات، رایگان و کدام یک نیازمند پرداخت اشتراک است و همچنین این اشتراک به چه‌ صورتی باید پرداخت شود.

توجه نمایید که استفاده از فضا تنها برای شما در نظر گرفته‌شده است و درصورتی‌که قصد دارید آن را به دیگری منتقل کنید در قرارداد به این موضوع تصریح کنید.

چنانچه اطمینان کافی از پرداخت اجاره‌بها در زمان‌های تعیین‌شده در قرارداد توسط استارت‌آپ یا شخص اجاره‌کننده ندارید، خسارت تأخیر متناسب برای دیرکرد ایشان در قرارداد پیش‌بینی فرمایید.

درصورتی‌که مستاجر اصالتا اقدام به انعقاد قرارداد اجاره نمی‌کند حتما مدارک قانونی اثبات‌کننده‌ای که نشان‌دهنده اجازه برای انعقاد قرارداد را دارد بررسی شود.

توجه نمایید که برای حفظ محرمانگی اطلاعات حتما تضامین مختلف که قابلیت اجرایی داشته باشد، پیش‌بینی شود یا از قرارداد محرمانگی استفاده کنید.


تنظیم قرارداد فضای کار اشتراکی با ثبت‌یار

ما در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با یکی از پر کاربردترین قراردادهای شرکت‌های استارت‌آپی و مشاغل فریلنسری یعنی تنظیم قرارداد فضای کار اشتراکی آشنا کنیم. شما می‌توانید برای سهولت کار خود همین حالا برای تنظیم قرارداد فضای کار اشتراکی به سامانه ثبت‌یار مراجعه کنید یا با مشاورین قراردادی ثبت‌یار تماس بگیرید و صفر تا صد کار خود را به ما بسپارید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

فضای کار اشتراکی چیست و چه کاربردی دارد؟

مشاغل مختلف مثل استارتاپ‌ها یا افرادی که به صورت آزاد فعالیت می‌کنند، می‌توانند در فضایی با سایر افراد به صورت مشترک فعالیت کنند و از این طریق علاوه بر تعامل بیشتر، هزینه‌های خود را کاهش دهند.

در فضای کار اشتراکی چه امکاناتی در اختیار افراد قرار می‌گیرد؟

مالک فضای اشتراکی باید در قرارداد خود با اجاره‌کننده فضای اشتراکی به‌صورت مشخص اعلام کنند که چه مواردی شامل قرارداد می‌شود. مثلا هزینه‌های مصرفی مانند آب و برق و گاز به‌عهده چه کسی‌ست. همچنین چه امکاناتی رایگان و چه امکاناتی مشمول هزینه‌ است.

چه افرادی مخاطب قرارداد فضای کار اشتراکی‌هستند؟

از یک طرف افرادی هستند که فضایی را برای اجاره به سایر مشاغل به صورت اشتراکی دارند، مانند شرکتی که یک اتاق خالی برای اجاره دارد یا فضاهایی که یک میز را در اختیار شخص قرار می‌دهند. از طرف دیگر استارتاپ‌ها یا فریلنسرهایی هستند که به دنبال یک محل شغلی با هزینه کمتر برای خود هستند.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • مهرداد کاظمی نزاد

    بسیار مفید و خلاصه لپ کلام منتقل شد، ممنون از تلاش خوبتون:)