مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شرکت تک نفره

شرکت تک نفره

ثبت شرکت

مقدمه 

شرکت یا شریک شدن و معادل فارسی آن همدست شدن در کاری یا انبازی گفته می­شود و به موجب ماده ۵۷۱ قانون مدنی شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکیت متعدد در شئ واحد به نحو اشاعه.

صرف نظر از عبارات ثقیل قانون مدنی، آن­چه که پس از مواجه شدن با لفظ شرکت در ذهن خواننده متبادر می­گردد اشتراک در دارایی و کارها به منظور اشتراک در سود و ضرر می­باشد و طبیعتا هرکس متوجه است که اشتراک برای بیش از یک نفر به کار می­رود و کسی نمی­تواند در چیزی با خودش شریک باشد.

با این وجود، برخی افراد به دنبال بهره ­گیری از  منافع شرکت و ثبت آن و هم­چنین امکان اداره صفر تا صدی امور می­باشند و به دنبال راهی برای تاسیس و اداره ­یک شرکت تک نفری هستند.

در این مقاله به امکان­ سنجی قانونی و ثبتی این مهم پرداخته و راه­های احتمالی تاسیس یک شرکت تک نفره را بررسی می­نماییم.

امکان ثبت شرکت تک نفره 

به موجب ماده ۲۰ قانون تجارت شرکت­های تجاری بر هفت قسم می­باشد که از جمله پرکاربردترین آن­ها شرکت­های سهامی عام و خاص و با مسئولیت محدود می­باشند.

شرکت ­های سهامی عام و خاص به ترتیب باید با حداقل ۵ و ۳ نفر سهام­دار تشکیل و اداره گردند؛ بدین ترتیب در صورتی که تعداد سهام­داران این شرکت ها از حد نصاب کمتر گردد لاجرم شرکت منحل شده محسوب خواهد شد.

شرکت­های تضامنی و با مسئولیت محدود قابلیت تشکیل شدن با حداقل نفرات را دارا می­باشند بدین ترتیب این شرکت­ها را می­توان با حداقل دو نفر تشکیل داده و اداره کرد.

تا بدین­ جای بحث بدیهیات قانونی بوده و نکته جدیدی در پاسخ به سوال مطرح شده در عنوان این مقاله ارائه نگردید.

در مورد شرکت­های تک نفره باید اشاره کرد که قانون­گذار ایران، این دست از اشخاص حقوقی را مورد شناسایی قرار نداده است.

به عبارت ساده ­تر در ایران نمی­توان یک شرکت تک نفره را راه اندازی و ثبت نمود و لزوما باید حداقل نفرات در این دست از شرکت­ها را لحاظ کرد.

راه حل عملی ایجاد شرکت تک نفره 

راه ­حل عملیاتی ای که در پاسخ به این سوال به نظر می­رسد تقسیم بندی نسبت دارایی و سهم­ الشرکه و یا میزان تاثیرگذاری هر فرد است.

بدین صورت مشکل مدیریتی برخی افراد که در پی ایجاد شرکت تک نفره هستند نیز تا حدود زیادی مرتفع می­گردد.

در این قسم از شرکت­ها، تا جایی که قانون­گذار مانع نشده باشد، می­توان به یکی از شرکاء امکان دخالت بیشتر در تصمیم گیری ها اعطا نموده و به نوعی به وی سهام ممتاز اعطا کرد.

در ادامه باید ذکر کرد که همانطور که می­دانیم برخی از شرکت­ها، شرکت دولتی محسوب می­گردند، با عنایت به ماده ۳۰۰ قانون تجارت در بخش لایحه اصلاحی می­توان به سه روش برای ایجاد این شرکت­های دولتی اشاره نمود.

روش اول تشکیل شرکت به موجب قانون است و صد در صد سهامآن­ها متعلق به دولت می­باشد.

روش دوم شرکت­هایی است که بنا به مصادره یا ملی شدن به تملک دولت در آمده اند و نهایتا روش سوم نیز ناظر به شرکت­هایی است که با بیش از پنجاه درصد سهام متعلق به دولت تشکیل می­گردند.

همانطور که مشاهده شد، از میان این سه روش، روش اول می­تواند منتهی به شرکت تک­ نفره گردد و در واقع این تنها شرکت تک نفره ­ای است که به موجب قانون در ایران به رسمیت شناخته خواهد شد.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.71/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *