فهرست عناوین

در ابتدای شروع هر کار و توافق با اشخاص دیگر، ممکن است به اندازه کافی همه جوانب را به‌طور کامل نسنجیده باشیم و با یک توافق لفظی بخواهیم کار خود را پیش ببریم. اما در مرحله اجرا کم‌کم چالش‌ها و مسائل مختلف خود را نشان می‌دهند. شاید بین برخی افراد اصل بر اعتماد باشد اما همین افراد هم ممکن است مسائلی را فراموش کنند یا در زمان توافق کردن اصلا به آن فکر نکرده باشند. این مشکلات گرچه خیلی رایج هستند و در اطراف خود با آن زیاد برخورد می‌کنیم ولی یک راه‌حل ساده برای آن وجود دارد؛ تنظیم قرارداد! 

تنظیم قرارداد، راه‌حلی است که به دلایل مختلف از جمله هزینه آن را نادیده می‌گیریم. در حالی که مشکلات و تعهدات زیادی که تنظیم نکردن قرارداد به دوش ما می‌گذارد، بسیار پردردسرتر و البته با هزینه بیشتری خواهد بود. پس می‌توان هرگونه اختلاف، چالش یا مشکل در توافقات را  با تنظیم قرارداد به حداقل رساند.

هزینه تنظیم قرارداد

تنظیم قرارداد یکی از مهم‌ترین خدمات حقوقی‌ست که در امور مختلف از جمله کسب و کار به آن نیاز خواهید داشت. همچنین این نکته را همواره مدنظر قرار دهید که تنظیم قرارداد یک امر تخصصی است و ثبت یار این افتخار را دارد که قراردادهای شما را به بهترین شکل ممکن تنظیم نماید. کافی است با واحد قراردادی ثبت یار تماس بگیرید.
در جدول زیر می‌توانید هزینه نمونه و تنظیم هر قرارداد را به صورت مجزا مشاهده کنید.

ردیف عنوان قرارداد هزینه نمونه قرارداد (تومان) هزینه تنظیم اختصاصی (تومان)
۱قرارداد کاررایگان۳۰۰,۰۰۰
۲قرارداد عدم افشای اطلاعات و منع رقابترایگان۳۰۰,۰۰۰
۳قرارداد مدیرعامل۶۰,۰۰۰۴۵۰,۰۰۰
۴قرارداد مشاوره۶۰,۰۰۰۵۲۵,۰۰۰
۵قرارداد لیسانس۸۰,۰۰۰۶۷۵,۰۰۰
۶قرارداد نمایندگی۸۰,۰۰۰۶۷۵,۰۰۰
۷قرارداد پیمانکاری۶۰,۰۰۰۷۵۰,۰۰۰
۸قرارداد پیش فروش ساختمان۸۰,۰۰۰۶۷۵,۰۰۰
۱۰قرارداد انتقال فناوری۸۰,۰۰۰۶۷۵,۰۰۰
۱۱قرارداد تولید محتوا۶۰,۰۰۰۶۷۵,۰۰۰
۱۲قرارداد فروش و پشتیبانی نرم افزار۶۰,۰۰۰۷۵۰,۰۰۰
۱۳قرارداد طراحی سایت۶۰,۰۰۰۴۵۰,۰۰۰
۱۴قرارداد بازاریابی۶۰,۰۰۰۵۲۵,۰۰۰
۱۵قرارداد خرید و فروش خودرو۶۰,۰۰۰۶۷۵,۰۰۰
۱۶قرارداد خرید و فروش ملک۶۰,۰۰۰۶۷۵,۰۰۰
۱۷قرارداد حسابرسی۶۰,۰۰۰۵۲۵,۰۰۰
۱۸قرارداد حق‌الوکاله۶۰,۰۰۰۵۲۵,۰۰۰
۱۹قرارداد صلح۶۰,۰۰۰۵۲۵,۰۰۰
۲۰قرارداد خرید و فروش سهام۶۰,۰۰۰۷۵۰,۰۰۰
۲۱قرارداد مشارکت۶۰,۰۰۰۷۵۰,۰۰۰
۲۲قرارداد اجاره ملک۶۰,۰۰۰۵۲۵,۰۰۰
۲۳قرارداد اجاره دفتر کار۶۰,۰۰۰۵۲۵,۰۰۰
۲۴قرارداد اجاره فضای کار اشتراکی۶۰,۰۰۰۴۵۰,۰۰۰
۲۵قرارداد اجاره فضای تبلیغاتی۶۰,۰۰۰۵۲۵,۰۰۰
۲۶قرارداد مدیریت شبکه‌های اجتماعی۸۰,۰۰۰۷۵۰,۰۰۰
۲۷قرارداد سئو۸۰,۰۰۰۷۵۰,۰۰۰

چگونه قرارداد تنظیم کنیم؟

در اینکه تنظیم قرارداد به جای توافقات لفظی و شفاهی یک ضرورت است، هیچ جای شکی نیست. چرا که توافق شفاهی اگر در هنگام اختلاف هم قابل اثبات باشد، جزئیات آن را نمی‌توان ثابت کرد. اما مهم‌تر از خود قرارداد، نحوه تنظیم آن است. اینکه چه کسی و با چه دانشی قرارداد را تنظیم می‌کند. در واقع قراردادها باید متناسب با شرایط طرفین و کاری که به آن توافق کرده‌اند، تنظیم شوند. از سوی دیگر قوانین ما بسیار گسترده و متنوع هستند؛ بنابراین توجه به آن‌ها در قراردادها اهمیت زیادی دارد. برای مثال قرارداد خرید و فروش خودرو یا ملک مطابق قانون مدنی و قرارداد اجاره ملک بر اساس قانون روابط موجر و مستاجر تنظیم می‌شود. توجه نکردن به این قواعد قانونی می‌تواند مشکلات زیادی را برای دو طرف قرارداد داشته باشد. 


اصول قرارداد نویسی

شفافیت مواد قراردادی

یکی از مهم‌ترین اصول در تنظیم یک قرارداد حرفه‌ای، شفافیت بندهای قرارداد است. در بسیاری از مواقع، مشکلاتی که پیش می‌آید به دلیل عدم رعایت شفافیت است. برای درک بهتر این موضوع، به مثال زیر توجه کنید:

فرضی را در نظر بگیرید که در قرارداد توافق شده باشد که تاریخ پرداخت مبلغ، از تاریخ شروع قرارداد باشد. بنابراین، ما برای پرداخت باید به بند تاریخ شروع قرارداد مراجعه کنیم. اما اگر تاریخ شروع قرارداد هم منوط به حادثه یا اتفاقی باشد که موعد آن به صورت دقیق مشخص نباشد؛ در اینجا می‌گوییم قرارداد شفاف نیست یا دارای ابهاماتی است که می‌تواند در آینده شما را دچار مشکل کند. به عنوان مثال اگر بگوییم تاریخ شروع قرارداد اجاره، از تاریخ تخلیه کامل کارگاه است. در اینجا تاریخ تخلیه کارگاه و شروع قرارداد دارای ابهام است.

قابل فهم بودن قرارداد برای اشخاص ثالث

یکی دیگر اصول تنظیم قرارداد، قابل فهم بودن قرارداد نوشته شده برای سایر اشخاص است. به زبان ساده، قرارداد نباید به نحوی نوشته شود که فقط برای دو طرف قابل فهم باشد. البته منظور از سایر اشخاص؛ داور، کارشناس، وکیل و قاضی است. چرا که اگر اختلافاتی به وجود آید این اشخاص می‌توانند برای رفع اختلاف کمک کنند.

پیش‌بینی تمامی ریسک‌ها در تنظیم قرارداد

یک قرارداد حرفه‌ای، قراردادی است که در آن تمامی ریسک‌های احتمالی پیش‌بینی شود. این ریسک‌ها بسته به نوع قرارداد می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، در قرارداد مشارکت در ساخت، یکی از ریسک‌ها می‌تواند این موضوع باشد که اگر مجری به تعهدات خود در مدت زمان تعیین شده در قرارداد، عمل نکند، تکلیف دارنده زمین چیست؟ بنابراین، سعی کنید راجع به تمامی مسائل و ریسک‌ها، راه حلی پیش‌بینی نمایید.

کامل و جامع بودن قرارداد

قرارداد باید جامع و کامل باشد؛ یعنی تمامی جزئیاتی که برای شما اهمیت دارد هنگام تنظیم قرارداد ذکر شود و از طرف دیگر باید از ذکر نکات اضافی پرهیز شود.


تنظیم قرارداد با ثبت‌یار

قراردادهای ثبت‌یار توسط کارشناسان قراردادی با توجه به خواسته‌های شما و تمامی نکات فنی و حقوقی تنظیم می‌شوند. ضمن اینکه ۱۰ روز پشتیبانی رایگان دارند. یعنی در صورت ایجاد هر گونه سوال یا مشکل می‌توانید از پشتیبانی رایگان استفاده کنید.


آنقدر ثروتمند نیستم که قرارداد ارزان بخرم!

از هر قراردادی که استفاده می‌کنید باید حداکثر خواسته‌های شما و همچنین نکات مورد نیاز فنی و حقوقی را در خود بگنجاند تا هدف اصلی قرارداد را در هر مرحله از توافق تا اجرا محقق کند. از این نکات می‌توان لیست بلند و بالایی را ارائه داد ولی کلیدی‌ترین آن‌ها در تمامی قراردادها با موضوعات مختلف، مشترک است:

  • در نظر گرفتن تمامی نکات تخصصی 
  • تدوین شدن در قالب قانونی
  • مشخص کردن نحوه اجرای قرارداد و زمانبندی آن
  • مشخص کردن تعهدات و مسئولیت‌های هر طرف به‌صورت مجزا
  • مشخص کردن ضمانت اجرا
  • و…

یکی از مشکلاتی که در حال حاضر زیاد به چشم می‌خورد، این است که بسیاری از اشخاص از تیپ‌های قراردادی به جای تنظیم قرارداد استفاده می‌کنند. این کار، دو ایراد اساسی دارد:

۱- این قراردادها نمونه هستند و تمام نکات قراردادی را در خود ندارند، در نتیجه نمی‌توانند نیاز اشخاص به قرارداد را تامین کنند. در نتیجه پس از مدت کمی اختلافات بروز پیدا می‌کند و طرفین به دنبال مطالبه حق و حقوق خود در دادگاه‌ها هستند.

۲- مورد دیگری که ممکن است، خیلی به آن توجه نشود، تکمیل قرارداد است. این کار به دقت و توجه کافی نیاز دارد که معمولا طرفین توجهی به این مورد ندارند.


نحوه تنظیم قرارداد کتبی

در تمامی انواع قراردادها، اصول کلی و عمومی وجود دارد. نحوه نگارش این اصول با توجه به نوع قرارداد متغیر است. برخی از اصول کلی عبارت‌اند از:

عنوان قرارداد

در تنظیم قرارداد، مهم‌ترین گام، انتخاب موضوع مناسب برای قرارداد است. انتخاب موضوع مناسب این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا حدود تعهدات طرفین قرارداد و سایر مفاد قرارداد را بر اساس آن انتخاب کنید.

طرفین قرارداد

در تمامی قراردادها حداقل دو نفر به عنوان طرفین قرارداد انتخاب می‌شوند. در هنگام نگارش این بند توصیف مختصری از طرفین قرارداد ارائه می‌شود.


توصیه ثبت‌یاری

اگر یکی از طرفین قرارداد بخواهد آدرس محل اقامت خود را تغییر دهد، مکلف است این موضوع را به صورت کتبی به طرف دیگر قرارداد اعلام کند.موضوع و مدت قرارداد

انتخاب موضوع قرارداد، محدوده قرارداد و میزان تعهدات طرفین قرارداد را آشکار می‌سازد. مدت قرارداد بسته به توافق طرفین قرارداد می‌تواند ۶ ماه، یک سال، ۵ سال و …، باشد. تاریخ شروع و اتمام قرارداد باید به صورت دقیق درج شود.

مبلغ قرارداد

در این قسمت از قرارداد، مبلغ به صورت دقیق و قطعی تعیین می‌شود. پرداخت مبلغ قرارداد بسته به توافق طرفین ممکن است به صورت نقدی یا اقساط تعیین شود.

نکته: اگر پرداخت مبلغ قرارداد به صورت اقساط تعیین شود باید نحوه پرداخت اقساط به صورت دقیق در قرارداد ذکر شود.

شروط و تعهدات طرفین قرارداد

هر قراردادی با توجه به موضوع آن، دارای شروط و تعهداتی‌ است. شروط و تعهدات مندرج در قرارداد باید با توافق طرفین قرارداد تعیین شود.


تنظیم قرارداد اختصاصی

هر یک از این عناوین قراردادی با توجه به شرایط شما قابل تنظیم هستند. از سوی دیگر اگر به دنبال قراردادی هستید که در لیست قراردادی ثبت‌یار نیست، می‌توانید آن را با مشاورین قراردادی ما مطرح و قرارداد مورد نظر خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

نمونه قراردادهای آماده و قراردادهای اختصاصی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

نمونه قراردادها در هر یک از انواع قراردادی به صورت فایل آماده طراحی شده‌اند ولی قراردادهای اختصاصی با توجه خواسته‌های قراردادی شما تنظیم می‌شوند.

هزینه تنظیم قرارداد چقدر است؟

هر یک از قراردادها با توجه به موضوع خود تنظیم می شوند که برای اطلاع از هزینه هر عنوان قراردادی می توانید به جدول هزینه همین مطلب مراجعه کنید.

تنظیم قرارداد چند روز زمان می‌برد؟

تنظیم اختصاصی قرارداد ثبت یار در دو روز کاری انجام می‌شود.

آیا خودم می‌توانم یک قرارداد خوب تنظیم کنم؟

همه افراد می‌توانند قرارداد تنظیم کنند. اما از آنجایی که هر قراردادی نکات حقوقی و تخصصی دارد، برای تنظیم یک قرارداد جامع و مطمئن، بهتر است آن را به وکلا و متخصصین قراردادی بسپارید.