مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی به غیر

ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی به غیر

همه ما به خوبی با کارت بازرگانی و کابردهای آن آشنایی داریم. اما ممکن است مشکلاتی که بر سر راه دریافت کارت بازرگانی وجود دارد، ما را به این فکر بیاندازد که از کارت بازرگانی دیگران استفاده کنیم.. کارت بازرگانی به عنوان یکی از ابزارهای واردات و صادرات، یکی از مواردی‌ست که باید آشنایی کافی از قواعد و کاربرد آن داشته باشید. در این مطلب می‌خواهیم به خبری پیرامون ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی بپردازیم.


لُب خبر:
دادستان کل کشور با صدور بخشنامه‌ای استفاده از کارت بازرگانی دیگران، با اعطای وکالت از سوی دارنده آن را جرم «قاچاق» دانست و اقدام دفاتر اسناد رسمی به تنظیم چنین وکالتنامه‌هایی را «معاونت در بزه قاچاق» اعلام کرد.‌


معرفی کارت بازرگانی

فعالیت در بسیاری از کسب و کارها، نیازمند اخذ مجوز‌های لازم است که بدون آن‌ها امکان فعالیت قانونی وجود ندارد، در زمینه صادرات و واردات یکی از مجوز‌های موجود، کارت بازرگانی‌ست که از طریق آن‌ها می‌توانید به فعالیت بازرگانی به صورت قانونی بپردازید.

به عبارت دیگر کارت بازرگانی، مجوزی است که به دارنده آن اعم از شخص حقیقی یا حقوقی به موجب ماده ۲ قانون صادرات و واردات مصوب ۱۳۷۲/۴/۲ مجلس شورای اسلامی اجازه می‌دهد، به امر تجارت خارجی بپردازد. اعتبار کارت بازرگانی از تاریخ صدور یکسال است. تمدید کارت بازرگانی با ارائه مدارک لازم برای برای مدت مذکور انجام می‌گیرد و در دفعات بعد نیز به همین ترتیب ادامه می‌یابد.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات لازم درباره ثبت کارت بازرگانی و نحوه تمدید کارت بازرگانی به مطلب مربوط به آن در مجله ثبت‌یار مراجعه فرمایید.


ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی

به گزارش ایرنا، دادستان کل کشور با اشاره به ابلاغیه ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی به غیر گفت: اگر چنانچه فردی از کارت بازرگانی دیگران برای وارد کردن کالا استفاده کند، به عنوان قاچاق تلقی می‌شود و تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

حجت الاسلام محمدجعفر منتظری اظهار داشت: در اجرای تبصره ۴ بند ۳ آیین نامه اجرایی ماده ۱۰ قانون صادرات و واردات مبنی بر اینکه «کسی حق استفاده از کارت بازرگانی دیگران را ندارد»، به دادستان‌ها ابلاغ شده است که نسبت به استفاده افراد از کارت‌های بازرگانی دیگران مراقبت‌های لازم را داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه اشخاص، کارت بازرگانی خودشان را به دیگران منتقل نکنند، اعلام کرد: متاسفانه شاهد هستیم، استفاده از کارت دیگران یکی از علل و اسباب جرائمی است که شکل می‌گیرد.

بنابراین استفاده از هر نوع کارت به دیگران اجازه داده نشود و با توجه به مبارزه با ورود کالای قاچاق، استفاده از کارت بازرگانی باید به افرادی که واجد شرایط و صاحب اصلی کارت هستند، محدود شود.

دادستان کل کشور در ابلاغیه‌ای به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور، واگذاری کارت بازرگانی به غیر برای استفاده از مزایای آن را خلاف مقررات اعلام کرد و ورود کالا از این طریق را قاچاق دانست.


دریافت کارت بازرگانی در کوتاه‌ترین زمان

تاثیر کارت بازرگانی در کاهش قاچاق و رونق صادرات مسئله‌ای انکارناشدنی‌ست، به همین دلیل اشخاصی که به تجارت خارجی مشغول هستند با دریافت این کارت می‌توانند، فعالیت خود را گسترش داده و منافع بیشتری کسب کنند، به ویژه ثبت‌یار با ارائه مشاوره رایگان و خدمات آنلاین در امور ثبتی، کارت بازرگانی را در کم‌ترین زمان برای شما امکان‌پذیر کرده است.شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

اگر چک برگشتی داشته باشیم، می‌توانیم کارت بازرگانی بگیریم؟

خیر، اگر حتی یک برگه چک برگشتی داشته باشید، نمی‌توانید کارت بازرگانی بگیرید، راه‌حل این موضوع این است که ابتدا از چک برگشتی خود رفع سوءاثر کنید و بعد برای دریافت کارت بازرگانی اقدام کنید.

اگر نخواهیم از کارت بازرگانی خود استفاده کنیم، برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی چه کاری باید انجام بدهیم؟

برای این کار چند تا راه حل وجود دارد، اول اینکه بعد از انقضای کارت یعنی مدت ۱ سال دیگر آن را تمدید نکنیم، راه دوم تعلیق یا ابطال کارت است. در تعلیق، در یک مدت محدود از کارت استفاده نمی‌شود ولی در ابطال به صورت کلی کارت و کاربری آن از بین می‌رود.

آیا امکان اجاره کارت بازرگانی وجود دارد؟

خیر، هر نوع انتقال موقت یا دائمی کارت بازرگانی در قالب اجاره یا به هر عنوان دیگری ممنوع است و برای دو طرف جریمه و خسارت‌های قانونی به دنبال دارد.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (6)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *