مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


خبر ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی به غیر

خبر ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی به غیر

واردات و صادرات مانند سایر حوزه‌های کسب و کار، دارای قاعده‌های خاص خود است و آشنایی با این قواعد، شرط اولیه ورود به این زمینه محسوب می‌شود. کارت بازرگانی به عنوان یکی از ابزارهای واردات و صادرات، یکی از مواردی‌ست که باید آشنایی کافی از قواعد و کاربرد آن داشته باشید. در این مطلب می‌خواهیم به خبری پیرامون ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی بپردازیم.


لُب خبر:
دادستان کل کشور با صدور بخشنامه‌ای استفاده از کارت بازرگانی دیگران، با اعطای وکالت از سوی دارنده آن را جرم «قاچاق» دانست و اقدام دفاتر اسناد رسمی به تنظیم چنین وکالتنامه‌هایی را «معاونت در بزه قاچاق» اعلام کرد.‌


کارت بازرگانی چیست؟

فعالیت در بسیاری از کسب و کارها، نیازمند اخذ مجوز‌های لازم است که بدون آن‌ها امکان فعالیت قانونی وجود ندارد، در زمینه صادرات و واردات یکی از مجوز‌های موجود، کارت بازرگانی‌ست که از طریق آن‌ها می‌توانید به فعالیت بازرگانی به صورت قانونی بپردازید.

به عبارت دیگر کارت بازرگانی، مجوزی است که به دارنده آن اعم از شخص حقیقی یا حقوقی به موجب ماده ۲ قانون صادرات و واردات مصوب ۱۳۷۲/۴/۲ مجلس شورای اسلامی اجازه می‌دهد، به امر تجارت خارجی بپردازد. اعتبار کارت بازرگانی از تاریخ صدور یکسال است. تمدید کارت بازرگانی با ارائه مدارک لازم برای برای مدت مذکور انجام می‌گیرد و در دفعات بعد نیز به همین ترتیب ادامه می‌یابد.


ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی

به گزارش ایرنا، دادستان کل کشور با اشاره به ابلاغیه ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی به غیر گفت: اگر چنانچه فردی از کارت بازرگانی دیگران برای وارد کردن کالا استفاده کند، به عنوان قاچاق تلقی می‌شود و تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

حجت الاسلام محمدجعفر منتظری اظهار داشت: در اجرای تبصره ۴ بند ۳ آیین نامه اجرایی ماده ۱۰ قانون صادرات و واردات مبنی بر اینکه «کسی حق استفاده از کارت بازرگانی دیگران را ندارد»، به دادستان‌ها ابلاغ شده است که نسبت به استفاده افراد از کارت‌های بازرگانی دیگران مراقبت‌های لازم را داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه اشخاص، کارت بازرگانی خودشان را به دیگران منتقل نکنند، اعلام کرد: متاسفانه شاهد هستیم، استفاده از کارت دیگران یکی از علل و اسباب جرائمی است که شکل می‌گیرد.

بنابراین استفاده از هر نوع کارت به دیگران اجازه داده نشود و با توجه به مبارزه با ورود کالای قاچاق، استفاده از کارت بازرگانی باید به افرادی که واجد شرایط و صاحب اصلی کارت هستند، محدود شود.

دادستان کل کشور در ابلاغیه‌ای به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور، واگذاری کارت بازرگانی به غیر برای استفاده از مزایای آن را خلاف مقررات اعلام کرد و ورود کالا از این طریق را قاچاق دانست.


دریافت کارت بازرگانی در کوتاه‌ترین زمان

تاثیر کارت بازرگانی در کاهش قاچاق و رونق صادرات مسئله‌ای انکارناشدنی‌ست، به همین دلیل اشخاصی که به تجارت خارجی مشغول هستند با دریافت این کارت می‌توانند، فعالیت خود را گسترش داده و منافع بیشتری کسب کنند، به ویژه ثبت‌یار با ارائه مشاوره رایگان و خدمات آنلاین در امور ثبتی، کارت بازرگانی را در کم‌ترین زمان برای شما امکان‌پذیر کرده است.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (6)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *