مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


درباره تفاوت هیات مدیره و هیات رییسه بیشتر بدانید

درباره تفاوت هیات مدیره و هیات رییسه بیشتر بدانید

 

حتما تاکنون اصطلاح هیات مدیره و یا هیات رئیسه به گوش شما خورده است و شاید برای برخی سوال پیش آمده که تفاوت این دو مورد در چیست و برخی نیز این دو مفهوم را به اشتباه به جای هم به کار برده اند.

در این مقاله به تفاوت­‌های هیات مدیره و هیات رئیسه با عنایت به برخی از مقررات و قوانین و وظایف و ویژگی­‌های این دو نهاد خواهیم پرداخت.

شاید به جهت تنویر اذهان و ساده‌­تر کردن موضوع بتوان این­‌طور گفت که هیات مدیره موقعیتی دائمی‌­تر و بلند مدت‌تر و ساختاری منسجم‌­تر نسبت به هیات رئیسه دارا می‌­باشد از این جهت که هیات مدیره در یک جلسه و به موجب صورت‌جلسه و تصمیم اتخاذ شده انتخاب و به مدت دو سال فعالیت می­‌نماید ولی هیات رئیسه بنا به نیاز و در جلسات مشخص تشکیل شده و پس از خاتمه‌­ی ماموریت طبیعتا منحل خواهند شد.

در ماده ۱۰۱ از لایحه اصلاحی قانون تجارت به نهاد هیات رئیسه اشاره شده است.

مفاد قانونی مرتبط با هیات مدیره و هیات رییسه

در این ماده می­‌خوانیم:

         مجامع عمومی توسط هیات رئیسه‌­ای مرکب از یک رئیس و یک منشی و دو ناظر اداره می­‌شود. در صورتی که ترتیب دیگری در اساسنامه پیش­‌بینی نشده باشد ریاست مجمع با رئیس هیات مدیره خوهد بود مگر در مواقعی که انتخاب و یا عزل بعضی از مدیران یا کلیه آن­ها جزو دستور جلسه مجمع باشد که در این صورت رئیس مجمع از بین سهام­داران حاضر در جلسه به اکثریت نسبی انتخاب خواهد شد. ناظران از بین صاحبان سهام انتخاب خواهند شد ولی منشی جلسه ممکن است صاحب سهام نباشد.

همان­‌طور که مشاهده شد در این ماده به نقش هیات رئیسه اشاره شده است و پس از آن قانون­‌گذار به ترکیب احتمالی و ابتدایی این هیات می­‌پردازد و البته دست شرکت­‌ها را در انتخاب نفرات این هیات باز می­‌گذارد.

این هیات باید لزوما از ۴ نفر تشکیل شده باشد که ۳ نفر از ایشان لاجرم باید از میان سهام­‌داران انتخاب گردند از این رو است که بیان شده است در شرکت‌­های سهامی خاص حداقل تعداد سهام­‌داران باید ۳ نفر باشد چراکه ممکن نیست با کمتر از این تعداد جلسات مجمع را برگزار نمود.

این هیات باید در همه مجامعی که در شرکت‌­های سهامی تشکیل می­‌شوند حضور داشته باشد. برای مطالعه بیشتر در مورد انواع مجامع می­‌توانید به مقالات قبلی ما مراجعه نمایید.

در مورد نقش هیات مدیره و لزوم ایجاد این نهاد باید به ماده ۱۰۷ قانون مراجعه نمود؛ در این ماده آمده است که شرکت سهامی به وسیله­‌ی هیات مدیره‌ای که از بین صاحبان سهام انتخاب شده و کلا یا بعضا قابل عزل می‌­باشند اداره خواهد شد.

مدت مدیریت اعضای هیات مدیره ۲ سال می­‌باشد و وظایفی از قبیل اداره امور کلی شرکت، ارائه گزارش­‌های مالی، انجام معاملات، دعوت از سهام‌­داران برای جلسات مجمع را بر عهده دارند و این در حالی است که موضوع فعالیت اعضای هیات رئیسه تنها محدود به جلسه و دستور آن خواهد بود.

کارشناسان ثبت‌یار در این زمینه اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار می‌دهند.

بیشتر بدانید
راه مدیر شدن در چند شرکت را در این مقاله بیابید

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.64/5 (11)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *