هیات مدیره
ثبت شرکت

درباره تفاوت هیات مدیره و هیات رییسه بیشتر بدانید

 

حتما تاکنون اصطلاح هیات مدیره و یا هیات رئیسه به گوش شما خورده است و شاید برای برخی سوال پیش آمده که تفاوت این دو مورد در چیست و برخی نیز این دو مفهوم را به اشتباه به جای هم به کار برده اند.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

در این مقاله به تفاوت­‌های هیات مدیره و هیات رئیسه با عنایت به برخی از مقررات و قوانین و وظایف و ویژگی­‌های این دو نهاد خواهیم پرداخت.

شاید به جهت تنویر اذهان و ساده‌­تر کردن موضوع بتوان این­‌طور گفت که هیات مدیره موقعیتی دائمی‌­تر و بلند مدت‌تر و ساختاری منسجم‌­تر نسبت به هیات رئیسه دارا می‌­باشد از این جهت که هیات مدیره در یک جلسه و به موجب صورت‌جلسه و تصمیم اتخاذ شده انتخاب و به مدت دو سال فعالیت می­‌نماید ولی هیات رئیسه بنا به نیاز و در جلسات مشخص تشکیل شده و پس از خاتمه‌­ی ماموریت طبیعتا منحل خواهند شد.

در ماده ۱۰۱ از لایحه اصلاحی قانون تجارت به نهاد هیات رئیسه اشاره شده است.

مفاد قانونی مرتبط با هیات مدیره و هیات رییسه

در این ماده می­‌خوانیم:

         مجامع عمومی توسط هیات رئیسه‌­ای مرکب از یک رئیس و یک منشی و دو ناظر اداره می­‌شود. در صورتی که ترتیب دیگری در اساسنامه پیش­‌بینی نشده باشد ریاست مجمع با رئیس هیات مدیره خوهد بود مگر در مواقعی که انتخاب و یا عزل بعضی از مدیران یا کلیه آن­ها جزو دستور جلسه مجمع باشد که در این صورت رئیس مجمع از بین سهام­داران حاضر در جلسه به اکثریت نسبی انتخاب خواهد شد. ناظران از بین صاحبان سهام انتخاب خواهند شد ولی منشی جلسه ممکن است صاحب سهام نباشد.

همان­‌طور که مشاهده شد در این ماده به نقش هیات رئیسه اشاره شده است و پس از آن قانون­‌گذار به ترکیب احتمالی و ابتدایی این هیات می­‌پردازد و البته دست شرکت­‌ها را در انتخاب نفرات این هیات باز می­‌گذارد.

این هیات باید لزوما از ۴ نفر تشکیل شده باشد که ۳ نفر از ایشان لاجرم باید از میان سهام­‌داران انتخاب گردند از این رو است که بیان شده است در شرکت‌­های سهامی خاص حداقل تعداد سهام­‌داران باید ۳ نفر باشد چراکه ممکن نیست با کمتر از این تعداد جلسات مجمع را برگزار نمود.

این هیات باید در همه مجامعی که در شرکت‌­های سهامی تشکیل می­‌شوند حضور داشته باشد. برای مطالعه بیشتر در مورد انواع مجامع می­‌توانید به مقالات قبلی ما مراجعه نمایید.

در مورد نقش هیات مدیره و لزوم ایجاد این نهاد باید به ماده ۱۰۷ قانون مراجعه نمود؛ در این ماده آمده است که شرکت سهامی به وسیله­‌ی هیات مدیره‌ای که از بین صاحبان سهام انتخاب شده و کلا یا بعضا قابل عزل می‌­باشند اداره خواهد شد.

مدت مدیریت اعضای هیات مدیره ۲ سال می­‌باشد و وظایفی از قبیل اداره امور کلی شرکت، ارائه گزارش­‌های مالی، انجام معاملات، دعوت از سهام‌­داران برای جلسات مجمع را بر عهده دارند و این در حالی است که موضوع فعالیت اعضای هیات رئیسه تنها محدود به جلسه و دستور آن خواهد بود.

کارشناسان ثبت‌یار در این زمینه اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار می‌دهند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

4.6/5 (10)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *