مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نحوه تغییر مدیرعامل شرکت سهامی خاص

نحوه تغییر مدیرعامل شرکت سهامی خاص

پس از تشکیل سرمایه در شرکت‌های تجاری و موسسات غیر تجاری، اولین قدم برای ادامه فعالیت، تشکیل یک هیئت مدیره برای شرکت است. هیئت مدیره شرکت در واقع وظیفه اداره شرکت را بر عهده دارد. بدین صورت که تمامی اقدامات و تصمیمات برای اداره شرکت و دعوت از مجامع عمومی توسط این هئیت انجام می‌شود. مدیرعامل شرکت سهامی خاص می‌تواند از بین اعضای هیئت مدیره شرکت، سهام‌داران شرکت یا خارج از شرکا انتخاب شود. در این مطلب سعی نموده‌ایم نکات لازم در مورد نحوه تغییر مدیرعامل در شرکت سهامی خاص مطالب مفیدی را ارائه دهیم.


خصوصیات هیئت مدیره شرکت سهامی خاص

شرکت‌های سهامی خاص توسط هیئت مدیره‌ای اداره می‌شود که خصوصیات آن به شرح ذیل است:

  • مطابق ماده ۳ لایحه اصلاحی قانون تجارت، حداقل تعداد اعضای هیئت مدیره در شرکت سهامی خاص، ۳ نفر است.
  • حداقل تعداد شرکا در این دست از شرکت‌های تجاری‌، ۳ نفر تعیین شده است.
  • ترتیب دعوت و تشکیل جلسات هیئت مدیره در شرکت سهامی خاص، به موجب اساسنامه تعیین می‌شود.
  • برای تشکیل جلسات هیئت مدیره، حضور بیش از نصف اعضا هیئت مدیره لازم است. تصمیم‌گیری در جلسات هیئت مدیره با اکثریت آرا حاضر در جلسه گرفته می‌شود مگر در اساسنامه اکثریت بیشتری معین شده باشد.

خصوصیات مدیرعامل در شرکت‌ سهامی خاص

هیئت مدیره شرکت سهامی خاص باید حداقل یک نفر را به سمت مدیریت عامل شرکت انتخاب کند. مدیرعامل شرکت سهامی خاص باید از بین (اشخاص حقیقی) انتخاب شود. بنابراین اشخاص حقوقی را نمی‌توان به سمت مدیرعامل شرکت انتخاب نمود. علاوه بر این نکته، لازم است یادآور شویم که هیچ‌کس نمی‌تواند به طور همزمان مدیرعامل دو یا چند شرکت تجاری باشد یعنی هر شخص فقط می‌تواند مدیرعامل یک شرکت تجاری باشد.

چه اشخاصی نمی‌توانند به عنوان مدیرعامل در شرکت سهامی خاص انتخاب شوند؟
مطابق ماده ۱۱۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت، اشخاص زیر نمی‌توانند به عنوان مدیرعامل در شرکت‌ سهامی خاص انتخاب شوند.

  • (محجورین) و کسانی که حکم ورشکستگی آن‌ها صادر شده است.
  • نکته: کسانی که سن آن‌ها کمتر ۱۸ سال است و همچنین افرادی که به بلوغ عقلی نرسیده‌اند، محجور مسوب می‌شوند.
  • کسانی که به موجب قطعی سرقت، خیانت در امانت، کلاهبرداری، اختلاس، تدلیس یا تصرف غیرقانونی از حقوق اجتماعی به طور کلی یا جزئی محروم باشند.

مدیرعامل خارج از شرکا

برخلاف اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل شرکت می‌تواند خارج از شرکا باشد. بر اساس الزام قانونی، تمامی اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی خاص باید حتما از بین سهام‌داران شرکا انتخاب شوند، در حالی مدیرعامل شرکت می‌ تواند خارج از اعضای هیئت مدیره و سهام‌داران شرکت انتخاب شود.


تمدید مدت تصدی مدیرعامل شرکت سهامی خاص

مدت تصدی اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی خاص، حداکثر ۲سال است و بسته به توافق، می‌تواند کمتر از این مدت هم تعیین شود. بعد از منقضی شدن مدت تصدی مدیران و مدیرعامل شرکت سهامی خاص، مدیران شرکت با دعوت از مجامع عمومی نسبت به تمدید یا تغییر مدیران و مدیرعامل شرکت اقدام می‌کنند. برای آشنایی با نحوه تشکیل مجامع عمومی، می‌توانید به مطلب «نکات مهم نحوه برگزاری مجمع عمومی شرکت» مراجعه نمائید.


نحوه تغییر مدیرعامل شرکت سهامی خاص

انتخاب، عزل و تغییر مدیرعامل شرکت از اختیارات هیئت مدیره شرکت سهامی‌ست. اعضای هیئت مدیره اختیار مطلق در اداره شرکت دارند؛ در حالی‌که مدیرعامل، میزان و حدود اختیارات خود را از هیئت مدیره شرکت می‌گیرد و به جز اختیارات اعطا شده به او، حق اقدام دیگری را در شرکت ندارد. مدیرعامل شرکت، در حدود اختیاراتی که توسط هیئت مدیره به او تفویض شده است، نماینده شرکت محسوب می‌شود و از طرف شرکت حق امضا دارد .طبق رویه اداره ثبت شرکت‌ها و قانون تجارت، برای تغییر مدیرعامل شرکت باید صورتجلسه تنظیم شود و  این صورتجلسه به امضا اعضا هیات مدیره شرکت برسد. شما می‌توانید برای آشنایی با نحوه تنظیم صورتجلسه به آدرس سایت ما «sabtyar.com» مراجعه نمائید و نسبت به تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت خود اقدام کنید. سایت ثبت‌یار این امکان را برای شما فراهم کرده است تا با وارد کردن اطلاعات شرکت و سهام‌داران خود، بتوانید صورتجلسه تغییرات خود را به سهولت تنظیم نمائید. البته به خاطر داشته باشید که تنظیم صورتجلسه و ثبت آن، نیازمند داشتن اطلاعات حقوقی و ثبتی‌ست؛ به همین جهت کارشناسان ثبت‌یار می‌توانند شما را در این خصوص راهنمایی نمایند.


جمع عنوان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره در یک شخص

آیا مدیرعامل شرکت می‌تواند همزمان رئیس هیئت مدیره هم باشد؟
مدیرعامل شرکت نمی‌تواند به طور همزمان به سمت رئیس هیئت مدیره هم انتخاب شود مگر در صورتی‌که سه چهار اعضای حاضر در مجمع عمومی، این موضوع را تصویب نمایند.


ثبت تغییرات شرکت در ثبت‌یار

ثبت‌یار، با بهره‌گیری از کارشناسان و متخصصان حقوق‌دان، می‌تواند مشاوری مناسب در زمینه ثبتی و قراردادی شما باشد. ثبت تمامی تغییرات شرکت‌های سهامی خاص در ثبت‌یار، در کمترین زمان ممکن با هزینه‌ای مناسب انجام می‌شود.

برای اطلاع از نحوه تغییرات شرکت و مشاوره در این زمینه، همین حالا با کارشناسان مجموعه ثبت‌یار تماس بگیرید.
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *