مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


آیا استارتاپ شرکت است؟

آیا استارتاپ شرکت است؟

استارتاپ‌ها توانسته‌اند در تمام بخش‌ها ایجاد شوند تا رفع نیاز‌های ما را روز به روز ساده‌تر کنند، این مسئله یک بازی دو سر برد است که هم صاحبان کسب و کارها از آن منتفع می‌شوند و هم شرایط ساده‌تری برای مشتریان به وجود می‌آورد. آنچه در این نوع کسب و کارها اهمیت زیادی دارد، این است که بدانیم، استارتاپ‌ها چه قالب شغلی دارند؟ چرا که ممکن است، شما نیز به عنوان کسی که از خدمات استارتاپ‌ها استفاده می‌کند، بخواهید در زمینه شغلی خود، یک استارتاپ راه‌اندازی کنید. در این مقاله قصد داریم این موضوع را دنبال کنیم که استارتاپ چیست و آیا استارتاپ شرکت است؟


استارتاپ چیست؟

ورود تکنولوژی با سرعت باورنکردنی به قسمت‌های مختلف زندگی و کار ما، موجب شده است که گاهی سرعت انتقال اطلاعات از سرعت تصمیم‌گیری ما پیشی بگیرد. همین عامل، باعث سردرگمی و چالش‌های زیادی برای برخی از افراد می‌شود، یکی از این چالش‌ها در زمینه شکل‌گیری استارتاپ‌ها یا همان کسب و کارهای نوپاست. شما پیش از آن که مدل کسب و کار خود را انتخاب کنید، در بستر تکنولوژی قدرت تصمیم‌گیری‌تان با مدل‌های متفاوت کسب و کار، دچار چالش می‌شود.

در چند سال اخیر، استارتاپ احتمالا اولین گزینه‌ای‌ست که برای شروع یک کسب و کار به ذهن شما خواهد رسید. پس لازم است، بدانیم استارتاپ چیست؟ و آیا استارتاپ شرکت است؟

برای اینکه بدانیم آیا استارتاپ یک شرکت است یا خیر، لازم است به دنبال تعریفی از استارتاپ باشیم. استارتاپ یا به کلمه صحیح‌تر، «استارت‌آپ» مدل کسب و کاری جدید یا اصطلاحا نوپاست که دارای چند مولفه است ‌که استیو بلنک استاد دانشگاه استنفورد مهم‌ترین آن‌ها را جدید بودن ایده، قابل تکرار بودن و مقیاس‌پذیری آن می‌داند.


انواع استارتاپ‌ها

استارتاپ‌ها مانند سایر کسب و کار‌ها، در موضوعات مختلفی راه‌اندازی می‌شوند و هر کدام در زمینه فعالیت خود اقدام به ارائه محصول یا خدمات می‌کنند، گرچه اغلب استارتاپ‌ها در حوزه فناوری شکل می‌گیرند ولی محدود به این حوزه نیستند و در بخش‌های مختلف از جمله آرایشی و بهداشتی، استخدام، بازاریابی و تبلیغات، خدمات پرداخت، گردشگری، حمل و نقل و…، فعالیت دارند. یکی از آشناترین استارت‌آپ‌هایی که در ایران همه ما با آن آشنا هستیم، اسنپ است که در حوزه حمل و نقل فعالیت می‌کند.


راه اندازی استارت آپ

استارتاپ به دنبال پیدا کردن یک راه‌حل نوین برای رفع یک نیاز یا حل مشکل است که یک کارآفرینی محسوب می‌شود. این نکته را در نظر داشته باشید، با وجود اینکه همه استارتاپ‌ها در حوزه فناوری شکل نمی‌گیرند ولی از این قابلیت استفاده می‌کنند. به علاوه سه رکن اساسی زیر در تمامی استارتاپ‌ها وجود دارد.

ارکان استارتاپ‌ها

 • ایده:

اولین موردی که شما را به سمت راه‌اندازی یک استارتاپ سوق می‌دهد، ایده اولیه است تا جایی‌که بدون ایده، شکل‌گیری یک استارتاپ کاملا منتفی‌ست. ایده شما باید در مرحله اول جدید باشد یا راه‌حل جدیدی را ارائه دهد، در غیر این صورت، برای راه‌اندازی استارتاپ، کارایی ندارد.

 • سرمایه:

بدون سرمایه اولیه، استارتاپی وجود نخواهد داشت. تفاوتی ندارد شما به عنوان یک استارتاپ بزرگ پا به عرصه رقابت بگذارید یا یک استارتاپ کوچک. این سرمایه معمولا توسط موسسین استارتاپ‌ها تامین می‌شود ولی در مراحل بعد استارتاپ‌ها می‌توانند به دنبال جذب سرمایه‌گذار باشند.

 • هم‌بنیان‌گذار (هم‌موسس)

راه‌اندازی یک استارت‌آپ، صرفا نمی‌تواند توسط یک شخص صورت بگیرد، چرا که یک نفر در حوزه تخصصی خود هر چقدر اطلاعات کافی نیز داشته باشد، برای اجرای ایده، نیازمند یک تیم است که در استارتاپ به نام هم‌موسس یا هم بنیانگذار شناخته می‌شود. برای ایجاد یک رابطه مطمئن با هم تیمی‌های خود می‌توانید از قرارداد در این زمینه استفاده نمایید. قراردادهای موسسین استارتاپ‌های یکی از مسائلی‌‌ست که می‌تواند از چالش‌های بعدی جلوگیری کند. در صورتی‌که می‌خواهید با این نوع قراردادها آشنا شوید، مقاله «مهم‌ترین نکات در تنظیم قرارداد موسسین» را دنبال کنید. ثبت‌یار این قراردادها را در کوتاه‌ترین زمان به صورت آنلاین در اختیار شما قرار می‌دهد.


آیا استارتاپ شرکت است؟

استارتاپ‌ها در هر زمینه‌ای که راه‌اندازی شوند، مدل کسب وکاری خود را حفظ می‌کنند. این سوال همیشه با استارتاپ‌ها همراه است که آیا استارتاپ‌ شرکت است؟ در پاسخ باید گفت، استارتاپ یک سازمان یا مدل کسب و کار است و تعریفی که از شرکت‌های تجاری در قانون تجارت عنوان شده است را نمی‌توان شامل استارتاپ دانست. این در حالی‌ست که استارت‌آپ و شرکت مشابهت‌های زیادی دارند که مهمترین آنها را می‌توان در ارکان آن مشاهده کرد:

 • ایده یا موضوع

ایده در استارتاپ‌ها همان موضوع شرکت است که موجب تشکیل یک شرکت تجاری می‌شود. همانطور که نمی‌توان یک استارت‌آپ را بدون ایده تصورکرد. شرکت‌ تجاری نیز بدون موضوع، غیرقابل تصور است.

 • سرمایه

استارت‌آپ و شرکت تجاری با وجود سرمایه اولیه شکل می‌گیرند، شرکت بدون سرمایه مانند ماشین بدون چرخ است. در واقع تفاوتی ندارد که شما با چه موضوع یا ایده‌ای می‌خواهید فعالیت خود را شروع کنید، آنچه اهمیت دارد این است که بدون سرمایه اولیه انجام هیچ کاری ممکن نیست.

 • هم‌موسس یا شریک

هیچ شرکتی را نمی‌توان با یک نفر تشکیل داد، چرا که شرکت یعنی شریک شدن و شریک شدن کسی با خودش امری محال است. پس شرکت‌ها نیز مانند استارت‌آپ‌ها برای راه‌اندازی نیازمند حداقل یک نفر دیگر هستند که در این زمینه با آن‌ها همکاری کند.

 • رسمیت استارتاپ‌ها

استارتاپ به عنوان یک مدل شغلی در تمام دنیا رواج پیدا کرده است و استارتاپ‌های موفقی در حوزه‌های مختلف پا به عرصه رقابت گذاشته‌اند. نکته‌ای که نباید فراموش کنید، این است که استارت‌آپ‌ها، طبق قانون ایران رسمیتی ندارند، چرا که سرعت تنظیم قوانین بسیار کندتر از رشد کسب و کارهای نوین است ولی راه‌حل‌های قانونی می‌تواند به کسب و کار شما رسمیت ببخشد.

قوانین موجود، کسب وکارهایی را به رسمیت می‌شناسد که در قالب یکی از شرکت‌های تجاری به ثبت رسیده باشند. رایج‌ترین شرکت‌ها در ایران شرکت‌سهامی و با مسئولیت محدود هستند که می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای کسب و کار شما باشند.


ثبت استارتاپ با ثبت‌یار

استارتاپ‌ها در اقتصاد نوین دنیا مانند موشک‌هایی هستند که می‌توانند با سرعت زیادی به رشد و ارتقای مالی برسند، در همین راستا اگر شما هم قصد دارید یکی از استارتاپ‌های موفق باشید، کافی‌ست، شاه کلید آن را پیدا کنید. ثبت‌یار با ثبت استارتاپ شما به عنوان شرکت، شاه‌کلید موفقیت را در اختیار شما قرار می‌دهد.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

3/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • یعنی ثبت شرکت میکنید دیگه، ثبت استارتاپ به عنوان شرکت دیگه جیه

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   استارتاپ‌ها نیز در قالب شرکت های هفت‌گانه قانون تجارت قابلیت ثبت دارند. برای آشنایی بیشتر با ثبت شرکت استارتاپی می‌توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

   « ثبت شرکت استارت آپ »