مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


لایحه حمایت از سهامداران خرد در کمیسیون اقتصادی هیات دولت تصویب شد

لایحه حمایت از سهامداران خرد در کمیسیون اقتصادی هیات دولت تصویب شد

در شهریورماه سال ۹۸؛ لایحه حمایت از سهامداران خرد و اصلاح موادی از قانون تجارت در کمیسیون‌ اقتصادی هیات دولت تصویب شد. وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است جایگاه بین‌المللی کشور را در زمینه رتبه‌بندی‌های جهانی کسب و کار بهبود بخشد. (براساس تبصره ماده (۴) قانون بهبود کسب و کار و بند (الف) ماده (۲۲) قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران). در ادامه درباره چیستی این لایحه و جزئیات آن توضیحاتی را بیان می‌کنیم.


لُب خبر
هرچه حمایت از سهام‌داران خرد در مقابل معاملات اشخاص وابسته که به شرکت زیان می‌رسانند، بیشتر باشد، سطح سرمایه‌گذاری در بازارهای سرمایه بیشتر خواهد بود. از این رو هیات دولت نیز لایحه حمایت از سهامداران خرد و اصلاح موادی از قانون تجارت را تصویب کرده است.


شاخص سهولت انجام کسب و کار ۲۰۱۹

شاخص سهولت انجام کسب و کار ۲۰۱۹ (Doing Business) چگونگی سهولت یا سختی راه‌ اندازی کسب‌ و ‌کار را برای کارآفرینان محلی در حوزه کسب‌وکار‌های کوچک و متوسط بررسی و مورد تحلیل قرار می‌دهد. در سال ۲۰۱۹، بانک جهانی وضعیت سهولت انجام کسب‌وکار در ۱۹۰ کشور و در ۱۱ حوزه را مورد بررسی قرار داده است. این شاخص‌ها را می‌توان این‌طور برشمرد:

شروع کسب‌وکار، دریافت‌ مجوزهای ساخت، دریافت برق، ثبت مالکیت، دریافت اعتبار، حمایت از سرمایه‌گذاران خرد، پرداخت مالیات، تجارت فرامرزی، اجرای قراردادها، حل‌وفصل ورشکستگی و مقررات بازار کار.

همان‌طور که می‌بینیم یکی از شاخص‌های سهولت انجام کسب و کار، حمایت از سرمایه‌گذاران خرد است. لذا به نظر می‌رسد تصویب لایحه حمایت از سهامداران خرد گام مثبتی در راستای ایجاد سهولت در انجام کسب و کار باشد.


لایحه حمایت از سهامداران خرد و اصلاح موادی از قانون تجارت

هم‌چنین در لایحه حمایت از سهامداران خرد و اصلاح موادی از قانون تجارت برخی قسمت‌های قانون تجارت اصلاح شده است و مقررات جدیدی وضع شده است. برخی از این اصلاحات از قرار زیر اند:

  1. ممنوعیت معامله با سایر شرکت‌های مدیران و اعضای هیات مدیره و نزدیکان آن‌ها بدون اجازه مجمع عمومی عادی
  2. معامله بیش از ۵۰ درصد اموال شرکت منوط به تأیید مجمع عمومی عادی شرکت خواهد بود
  3. هیات‌مدیره شرکت‌های سهامی عام باید حداقل شامل یک عضو غیر موظف مستقل باشد
  4. درج موضوع در دستور کار مجامع به درخواست حداقل پنج درصد سهامداران
  5. مدیرعامل شرکت سهامی خاص همزمان می‌تواند رئیس هیات مدیره باشد
  6. مجازات مدیران و اعضای هیات مدیره متخلف شرکت‌های سهامی

اگر مقررات کافی در راستای حمایت از سرمایه‌گذاران خرد وجود داشته باشد و مدیران شرکت‌ها نیز در قبال آنان شفافیت و مسئولیت‌پذیری داشته باشند، نقش بازار سرمایه در تامین مالی کشور افزایش پیدا می‌کند و این مساله جایگاه بین‌المللی کشور را ارتقا خواهد داد.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • با سلام
    ممنون از سایت خوبتون و همچنین مطالب مفیدتون