مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شرایط راه‌اندازی فروشگاه‌های اینترنتی

شرایط راه‌اندازی فروشگاه‌های اینترنتی

خرید‌های آنلاین در چند سال اخیر، به اندازه‌ای رواج پیدا کرده است که گاهی خیلی از ما ترجیح می‌دهیم به جای مراجعه حضوری به فروشگاه‌ها، به صورت اینترنتی محصول خود را سفارش دهیم. به علاوه وجود ساز و کارهایی موجب شده است که بسیاری از ما نگرانی نرسیدن محصول و سایر کلاهبرداری‌های اینترنتی را نداشته باشیم. همین عامل  موجب ترغیب افراد بیشتری به تاسیس فروشگاه‌های اینترنتی شده است. افرادی که ترجیح می‌دهند با داشتن بازار مناسب، نوع جدیدی از کسب و کار را تجربه کنند. در ادامه می‌خواهیم این کسب و کار جدید، یعنی شرایط راه‌اندازی فروشگاه‌ اینترنتی را بررسی کنیم.


کسب و کار در بستر تجارت الکترونیک

این روزها، راه‌اندازی کسب و کارها در قالب تجارت الکترونیک، بر تجارت سنتی پیشی گرفته است. یک مثال بارز آن را می‌توان در فروشگاه‌های اینترنتی مشاهده کرد. این نوع فروشگاه‌ها در اغلب موارد بسیار گسترده‌تر از فروشگاه‌های سنتی عمل می‌کنند و می‌توانند طیف گسترده‌ای از محصولات را در کنار خدمات مورد نیاز مشتریان، ارائه دهند.

فروشگاه‌های اینترنتی با توجه به نوع محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهند، به شکل‌های مختلفی تاسیس می‌شوند. به‌علاوه برخی از فروشگاه‌های فیزیکی نیز اقدام به تاسیس فروشگاه‌های اینترنتی برای فروش بیشتر محصولات خود می‌کنند.


نحوه تاسیس فروشگاه اینترنتی

شرایط راه‌اندازی فروشگاه‌ اینترنتی مانند سایر کسب و کارها نیازمند طی مراحلی‌ست که باید قدم به قدم انجام شود. شرط اول برای اجرای این مراحل، شناخت کامل آن و رعایت نکات و قواعدی‌ست که پیش روی‌ شما قرار دارد. در ادامه این مراحل را به صورت جز به جز بیان می‌کنیم:

فروش محصول

اولین نکته‌ای که به عنوان شرایط راه‌اندازی فروشگاه‌ اینترنتی باید به خاطر داشته باشید این است که چه محصولی را می‌خواهید ارائه نمایید. بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی نیز برای فروش محصولات و صنایع دستی تاسیس می‌شوند و الزامی نیست شما محصولات تولیدی کارخانه‌ها را به فروش برسانید. به عبارت دیگر اگر شما صاحب کسب و کار خانگی نیز هستید، می‌توانید با راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی یک بازار فروش برای خود ایجاد کنید. در صورتی‌که می‌خواهید با شرایط راه‌اندازی کسب و کار خانگی آشنا شوید، مقاله «همه چیز درباره ثبت برند مشاغل خانگی در ۵ دقیقه» را مطالعه نمایید.

طراحی سایت

در گام بعد با طراحی یک وب‌سایت محصولات خود را روی آن قرار دهید. توجه داشته باشید که این بخش از کار، حکم ویترین برای فروشگاه شما را دارد پس لازم است با یک طراح سایت حرفه‌ای همکاری کنید. در این مرحله تمامی نکاتی که به آن نیاز دارید را به طراح توضیح دهید تا وب‌سایت را مطابق چیزی که شما می‌خواهید طراحی نماید. برای اطمینان از روند کار و نتیجه آن می‌توانید با تنظیم قرارداد، خیال خود را راحت نمایید. مقاله «نحوه نوشتن و تنظیم قرارداد طراحی سایت» تمامی آنچه شما نیاز دارید را ذکر کرده است. به علاوه شما می‌توانید قرارداد خود را با ثبت‌یار در کوتاه‌ترین زمان به صورت آنلاین تنظیم نمایید.

اخذ مجوز‌های قانونی

با طی این مراحل شما فروشگاه خود را راه‌اندازی کرده‌اید ولی هنوز به آن رسمیت و هویت نبخشیده‌اید. در واقع بخش اصلی کار شما مشتریانی ‌هستند که بر اساس اعتماد به فروشگاه و کسب و کار، منافع زیادی را برای شما ایجاد می‌کنند. این اعتماد با دریافت مجوز‌هایی امکان‌پذیر است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

نماد الکترونیکی یا ای نماد

تمامی اصناف برای شروع فعالیت خود لازم است مجوزهایی مانند پروانه کسب را دریافت نمایند، در فروشگاه‌های اینترنتی نیز اخذ ای‌نماد یا نماد الکترونیکی که از سوی وزارت صنایع و معادن صادر می‌شود، ضروری‌ست. بدون دریافت این نماد فعالیت شما غیرقانونی‌ست و عنصر اعتماد که شرط اصلی برای مشتریان شما به شمار می‌رود، منتفی‌ست.

چرا که بیشتر مشتریان به دلیل لو رفتن اطلاعات کاربری و حساب بانکی، اقدام به خرید اینترنتی نمی‌کنند که وجود ای‌نماد برای فروشگاه‌های اینترنتی این نگرانی را از بین می‌برد. ثبت‌یار این راه پیچیده را برای شما ساده کرده است و دریافت نماد الکترونیکی را در کنار سایر امور ثبتی به شما ارائه می‌دهد.

مجوز نظام صنفی فعالیت

همانطور که هر صنف، دارای اتحادیه مربوط به خود است و بر همین اساس برای ورود به صنف مورد نظر، کسب مجوز لازم است، اگر شما بخواهید اقدام به فروش محصول در قالب فروشگاه اینترنتی نمایید باید، مجوز مربوطه را از صنف خود دریافت کنید. این نکته را فراموش نکنید که در صورتی که کسب و کار شما از جمله مشاغلی باشد که نیاز به اخذ مجوز دارد، یکی از مواردی که در دریافت ای‌نماد به آن نیاز دارید، مجوزی‌ست که از واحد صنفی خود دریافت کرده‌اید.

در صورتی‌که می‌خواهید با این نوع مشاغل بیشتر آشنا شوید، مقاله «موضوعات نیازمند اخذ مجوز کدام‌اند؟» مراجعه نمایید.

مجوز ساماندهی

محتوای سایت‌های اینترنتی باید زیر نظر وزارت ارشاد صورت بگیرد، فروشگاه‌های اینترنتی نیز یکی از مواردی هستند که به فعالیت در بستر الکترونیک می‌پردازند، در نتیجه اخذ مجوز ساماندهی برای فروشگاه‌های اینترنتی به ویژه زمانی که محصولات سمعی و بصری عرضه می‌کنند، اهمیت زیادی دارد. در این زمینه ثبت‌یار کار را برای شما آسان کرده است و با اخذ این مجوز، فعالیت شما در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود.


شرایط راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی را ساده کنید

تغییر سبک زندگی موجب تغییر عادت‌های ما شده است، اینکه ما برای ساده‌ترین خرید‌های خود به وب‌سایت‌ها مراجعه کنیم، تبدیل به کاری روزمره شده است. در نتیجه تاسیس فروشگاه‌های اینترنتی اهمیت زیادی دارد چرا که بازار هدف یعنی مشتریان رغبت زیادی به استفاده از آن دارند اما این نکته را در نظر داشته باشید که تاسیس یک فروشگاه اینترنتی به سادگی که فکر می‌کنید نیست و شما باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید. با تمامی این اوصاف اگر تصمیم به این کار دارید، تمامی شرایط راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی را در نظر بگیرید و نقش تسهیل کننده‌ها را از یاد نبرید چرا که باعث می‌شود شما به صورت موازی کارهای خود را پیش ببرید و برای خود زمان بخرید. ثبت‌یار با سادگی یک ثبت بی‌دردسر در این راه شما را همراهی می‌کند.

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.8/5 (10)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *