مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


چه المان‌هایی در لوگو باعث عدم ثبت آن می‌شود؟

چه المان‌هایی در لوگو باعث عدم ثبت آن می‌شود؟

به جرات می‌توان گفت کلید موفقیت تجاری شما، تصویری‌ست که از آن ارائه می‌دهید. این تصویر هر اندازه جذاب‌تر و در عین حال گویاتر باشد، شما به موفقیت نزدیک‌تر هستید. تصویر کسب و کار شما کیفیتی‌ست که با یک نشان آن را ارائه می‌دهید. با داشتن این کلید، شما نقشه گنج کسب و کارتان را در دست خواهید داشت. لوگو همان کلیدی‌ست که می‌تواند انقلاب فعالیت اقتصادی شما به شمار رود اما تا به حال فکر کرده‌اید چرا بسیاری از کسب و کارها با داشتن لوگو نتوانستند به این موفقیت برسند؟ این مقاله را دنبال کنید تا علاوه بر آشنایی با لوگو، بدانید چه المان‌هایی در لوگو باعث عدم ثبت آن می‌شود؟


لوگو چیست و چه کاربردی دارد؟

لوگو در قانون به «نشان تجاری» شناخته می‌شود و طرح گرافیکی یک برند به شمار می‌رود. در مثال می‌توان لوگو را این گونه تعریف کرد، شرکت آدیداس لوگوی خود را با سه خط مشهورش طراحی کرده است که این نشان کاملا با علامت تجاری متفاوت است.

علامت تجاری علاوه بر طرح ممکن است، شامل کلمات نیز باشد در حالی که لوگو صرفا طرحی‌ست که برای یک مجموعه شکل می‌گیرد. هدف از آن شناخت محصول در اولین نگاه به واسطه لوگو طراحی شده است. همانطور که ما بیشتر محصولات را با لوگو یا نشان آن، بی‌وقفه به یاد می‌آوریم. تمامی اشخاص و شرکت‌ها می‌توانند، علاوه بر علامت و نام تجاری دارای نشان تجاری باشند، چرا که هر یک از این موارد در یادآوری محصولات شما در ذهن مخاطب تاثیر جدی دارد.


ثبت لوگو چگونه انجام می‌شود؟

لوگو اولین چیزی‌ست که از یک محصول وارد ذهن مخاطب می‌شود و در آن باقی می‌ماند. به همین دلیل هر اندازه لوگو ساده‌تر و در عین حال جذاب‌تر باشد، بیشتر در ذهن مخاطب تاثیر می‌گذارد. این نکته را به خاطر داشته باشید که لوگو صرفا برای بازیابی محصول یا خدمات نیست بلکه بسیاری از ارگان‌ها و نهادهای دولتی نیز از لوگو مختص به خود استفاده می‌کنند، همین امر می‌تواند تاثیر و اهمیت لوگو را در ذهن مخاطب روشن کند.

لوگو بر اساس قانون ثبت اختراعات، علائم تجاری و طرح‌های صنعتی به ثبت می‌رسد و از حمایت مالکیت معنوی برخوردار است. به این معنا که لوگوی ثبت شده منحصر به فرد است و شخص دیگری نمی‌تواند از آن استفاده کند.

برای ثبت لوگو ابتدا لازم است بدانید چه المان‌هایی در لوگو باعث عدم ثبت آن می‌شود؟ و سپس نسبت به آن طراحی و ثبت آن اقدام کنید. به همین منظور با لوگوهای غیرقابل ثبت آشنا می‌شویم.


 چه المان‌هایی در لوگو باعث عدم ثبت آن می‌شود؟

قانون ثبت اختراعات، علائم تجاری و طرح‌های صنعتی مواردی که امکان ثبت لوگو وجود ندارد را بیان کرده است. طبق این قانون لوگو و علامت تجاری در صورتی که دارای شرایط زیر باشند، نمی‌توانند به ثبت برسد:

  • نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه دیگر متمایز سازد.
  • خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.
  • مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه درمورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن‌ها گمراه کند.
  • عین یا تقلید نشان نظامی، پرچم یا سایر نشان‌های مملکتی، نام یا نام اختصاری، حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان‌های بین‌الدولی یا سازمان‌هایی که تحت کنوانسیون‌های بین‌المللی تاسیس شده‌اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن‌که توسط مقام صلاحیت‌دار کشور مربوطه یا سازمان ذی‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
  • عین یا به طرز گمراه کننده‌ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است.
  • عین یا شبیه آن قبلا برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد، مشروط بر آن که عرفا میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.
  • عین علامتی باشد که قبلا به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

ثبت لوگو تجاری یک راه مطمئن برای موفقیت کسب و کار

ثبت برند و لوگو از مهم‌ترین شاخصه‌هایی‌ست که با شروع کسب و کار خود باید به آن توجه کنید، چرا که برای شروع فعالیت، شما می‌توانید با ثبت برند و لوگو به شهرت برسید. اگر در مرحله‌ای باشید که به شهرت کافی رسیده باشید، لازم است با رسمیت بخشیدن به آن از برند خود حمایت کنید که در هر صورت ثبت لوگو می‌تواند برگ برنده شما برای رسیدن به موفقیت باشد. اما لازم است پیش شرط آن یعنی اینکه چه المان‌هایی در لوگو باعث عدم ثبت آن می‌شود؟ را رعایت نمایید، چرا که موفقیت شما پیش‌شرط‌هایی دارد که بدون آن‌ها نمی‌توانید، این مسیر را طی کنید. در این راه ثبت‌یار با مشاوره رایگان و خدمات آنلاین مسیر موفقیت شما را در کوتاه‌ترین زمان تضمین می‌کند.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

3/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *