مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت برند صنایع دستی

ثبت برند صنایع دستی

صنایع دستی یکی از جذاب‌ترین، رقابت‌پذیرترین و در عین حال آسیب‌پذیرترین صنایعی‌ست که تولید کنندگان آن طیف وسیعی از اشخاص را دربرمی‌گیرند. کارگاه‌های کوچکی که با راه‌اندازی کسب و کارهای خانگی به تولید صنایع دستی در شهرهای مختلف می‌پردازند تا افرادی که به عنوان عرضه‌کننده، فعالیت می‌کنند اما با وجود گستردگی و تنوع این صنعت در ایران، آن‌‌طور که باید، بازار موفقی وجود ندارد.

به همین دلیل تمایل برای تولید و عرضه صنایع دستی به عنوان یک صنعت سودآور و قدرتمند بسیار کم است چرا که عنصر مهم شهرت در تولید و عرضه صنایع دستی، حلقه مفقوده‌ای‌ست که مانعی برای موفقیت این صنعت به‌شمار می‌رود. برای رسیدن به شهرت، ساده‌ترین راه، استفاده از برند است که به عنوان شناسنامه، محصول شما را معرفی می‌کند. ما در این مطلب قصد داریم نحوه ثبت برند صنایع دستی را برای شما بیان کنیم.


برند صنایع دستی

برند مفهومی‌ست که موارد مختلفی را در برمی‌گیرد به عبارت بهتر در قانون، برند شامل نام تجاری، علامت تجاری، ‍ لوگو یا نشان تجاری می‌شود. هر یک از اشخاص می‌توانند برای صنایع دستی خود، هر یک از موارد برند مرتبط با فعالیت خود را ثبت نمایند و محدودیتی در زمینه ثبت هم‌زمان نام، علامت و نشان تجاری وجود ندارد.

صنایع دستی از جمله کسب و کارهایی‌ست که در بیشتر شهرها رواج دارد و به عنوان کسب و کار خانگی نیز شناخته می‌شود، تولیدکنندگان صنایع دستی که بیشتر به صورت کارگاه‌های کوچک فعالیت دارند با ثبت برند می‌توانند محصولات خود را به مشتریان معرفی نمایند چرا که بیشتر این تولیدکنندگان به دلیل نبود بازار مناسب کسب و کار خود را از دست می‌دهند. برای آشنایی بیشتر با برند مشاغل خانگی می‌توانید به مطلب «همه چیز درباره ثبت برند مشاغل خانگی در ۵ دقیقه» مراجعه نمایید.


ثبت برند صنایع دستی

حساسیت صنایع دستی به عنوان صنعتی که علاوه بر کارآفرینی، نقش کلیدی را در اقتصاد ایران دارد، نمی‌توان نادیده گرفت. صنعتی که به دلیل کمبود برندهای مطرح، آن‌طور که باید نتوانسته به موفقیت چشمگیری برسد. به همین دلیل است که بسیاری از کالاهای چینی با مشابه‌سازی صنایع دستی ایران در بازار به فروش خوبی دست پیدا می‌کنند.

در این آشفته‌بازار آنچه می‌تواند منفعت دوجانبه داشته باشد، ثبت برند صنایع دستی‌ است که علاوه بر معرفی شما به مشتریان که بیشتر آن‌ها گردشگران خارجی هستند و بازار صادرات محصول را ایجاد می‌کنند، موجب رشد اقتصادی کشور تولیدکننده می‌شود.

برای ثبت برند صنایع دستی ابتدا با توجه با نوع محصول تولیدی خود باید طبقه برند را مشخص نمایید که برای آشنایی با این طبقات می‌توانید به مقاله «طبقه‌بندی علائم تجاری چیست؟» مراجعه نمایید. پس از مشخص نمودن طبقه برند،  لازم است مراحلی از جمله تهیه مدارک و ارائه آن را طی کنید. ثبت‌یار این راه را برای شما کوتاه کرده است و با ارائه مشاوره رایگان و خدمات آنلاین، تجربه یک ثبت بی‌دردسر را در اختیار شما قرارداده‌ است.


مزایای ثبت برند صنایع دستی

اولین خاصیتی که برند به کسب و کار شما می‌دهد، هویت است، موردی که به آسانی نمی‌توانید از آن چشم‌پوشی کنید اما مزایای برند منحصر به این مورد نمی‌شود. با وجود اینکه از لحاظ قانونی الزامی به ثبت آن ندارید ولی دایره وسیعی از امکانات برند، کافی‌ست که شما را برای ثبت برند صنایع دستی قانع کند. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

 • ایجاد مالکیت نسبت به محصول تولید شده از لحاظ معنوی:

با ثبت برند صنایع دستی، این اطمینان برای شما به وجود می‌آید که محصول تولید شده از لحاظ مادی و معنوی متعلق به شماست. در یک مثال ساده می‌توان ثبت برند برای محصول را مانند ثبت سند برای خانه یا ماشین دانست. در حقیقت شما از لحاظ معنوی و قانونی نسبت به صنایع دستی تولید شده خود مالکیت پیدا می‌کنید.

 • جلوگیری از کپی‌برداری محصول

در دنیای پررقابت امروز، افرادی که محصولات و خدمات منحصر به‌فرد تولید کنند کمتر هستند و بیشتر محصولات نمونه و مشابه محصول اصلی‌ست. در حوزه صنایع دستی نیز این مورد به‌فور دیده می‌شود. این در حالی‌ست که ارزش صنایع دستی به دلیل منحصر و خاص بودن اثری‌ست که با توجه به هنرهای بومی یک منطقه تولید شده است. در نتیجه ثبت برند می‌تواند این ارزش به‌طور کامل حفظ کند.

 • افزایش توان رقابتی

صنایع دستی هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت است اما این نکته را در نظر داشته باشید که در یک منطقه افراد بسیاری می‌توانند به تولید صنایع دستی بپردازند، از این‌رو ثبت برند صنایع دستی به شما کمک می‌کند، یک، هیچ از رقبا جلوتر باشید.

 • رونق صنایع دستی

برند با معرفی محصول شما علاوه بر اینکه امکان فعالیت گسترده‌تری به شما می‌دهد، تاثیر زیادی در بازار فروش محصولاتی دارد که با رونق آن‌ها موتور اقتصادی یک کشور به گردش درمی‌آید.

برای آگاهی از ریز هزینه‌های ثبت برند، به مقاله «هزینه ثبت برند در ثبت‌یار چقدر است؟» مراجعه کنید.


مدارک لازم برای ثبت برند صنایع دستی

هر یک از اشخاص می‌توانند برای ثبت برند و لوگو اقدام نمایند. به همین منظور در قدم اول باید مدارک مورد نیاز را تامین کنند.

مدارک ثبت برند صنایع دستی برای اشخاص حقیقی:

 • ارائه شناسنامه و کارت ملی
 • ارائه مدرکی که نشان‌دهنده فعالیت اقتصادی باشد، مانند: جواز کسب، پروانه فعالیت و …
  ارائه کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن نام یا علامت تجاری
 • ارائه طرح‌های مورد نظر برای ثبت علامت تجاری (تصویر یا طرح گرافیکی در قالب ۱۰*۱۰)
 • ارائه وکالت‌نامه در صورت ثبت برند توسط وکیل
 • ارائه کپی برابر اصل آخرین گواهی ثبت یا تمدید علامت تجاری (تمامی صفحات)

مدارک ثبت برند صنایع دستی برای اشخاص حقوقی:

 • ارائه مدارک شناسایی مدیرعامل و صاحبان امضا
 • ارائه اساسنامه و روزنامه رسمی با داشتن آگهی تاسیس
 • ارائه شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره و نماینده منتخب هیئت مدیره
 • ارائه گواهی یا مدرک نشان دهنده موضوع فعالیت مرتبط با موضوع درخواست شده برای برند
 • ارائه کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن نام یا علامت تجاری
 • ارائه طرح‌های مورد نظر برای ثبت علامت تجاری (تصویر یا طرح گرافیکی در قالب ۱۰*۱۰)
 • ارائه وکالت‌نامه در صورت ثبت برند توسط وکیل

ثبت برند صنایع دستی با ثبت‌یار

صنایع دستی به دلیل تنوع فرهنگی در ایران از اهمیت زیادی برخوردار است که می‌تواند فرصت‌های شغلی بسیاری را برای مردم محلی به وجود آورد. مثال بارز آن را می‌توان در زمینه تولید فرش‌های دست‌بافت ایرانی مشاهده کرد که با ثبت برند می‌تواند نه تنها در ایران بلکه در جهان به شهرت برسد. سهم زیادی از این موفقیت مرهون مسیری‌ست که از ابتدا باید به درستی طی کنید، ثبت‌یار شما را در این مسیر با ارائه مشاوره رایگان و ثبت برند آنلاین همراهی می‌کند.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *