ثبت شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی مسائل مشترک

شخصیت حقوقی چیست؟

ثبت شرکت

پیش از این در مجله ثبت یار، در یادداشت های متعددی به بیان انواع شرکت های تجاری و مزایای ثبت شرکت و مقررات مربوط به شرکت های سهامی و با مسئولیت محدود، پرداختیم. اما یک نکته مهم و بسیار کلیدی در فهم مسائل مربوط به شرکت های تجاری وجود دارد که راهگشای فهم مسائل مربوط به این حوزه است و آن هم مساله «شخصیت حقوقی» ست. در این یادداشت کوتاه به این مساله می پردازیم.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

چرا شخصیت حقوقی ؟ 

منطق ایجاد شخصیت حقوقی (در حوزه شرکت­های تجاری) که اساسا یک مفهوم اعتباری به حساب می­ آید، آن است که تجمع آورده ­های نقد و غیر نقد افراد، دارای موجودیتی مستقل از اشخاص حقیقی صاحبان آن­ها شود تا ریسک­ هایی که ممکن است نسبت به آن سرمایه و فعالیت اقتصادی شرکت وجود داشته باشد، متوجه اموال و دارایی­ های شخصی آن­ها نباشد.

شخصیت حقوقی چیست؟ 

به بیان ساده، «شخصیت»، قابلیت داشتن حق و تکلیف نسبت به دیگران است. این شخصیت اگر مربوط به شخص انسان باشد که با تولد او ایجاد می­شود، شخصیت حقیقی­ست اما اگر غیر ذاتی باشد و صرفا توسط قانون به رسمیت شناخته شده باشد، شخصیت حقوقی نامیده می­شود. به طور مثال اینکه یک شرکت دارای شخصیت حقوقی باشد، ذاتی نیست و موجودیت بیرونی ندارد. اما بنا به حکم و اعتبار قانون برای مجموعه­ ای از اموال و دارایی­ها، موجودیتی مستقل از افرادی که آن را ایجاد کرده­ اند، قائل می­شویم. این شخصیت حقوقی پس از ثبت دارای موجودیت مستقل بوده و مطابق قانون می­تواند موضوع حق و تکلیف مستقل قرار گیرد.

در ماده ۵۸۸ قانون تجارت در این باره می­خوانیم:

“شخص حقوقی می تواند دارای کلیه حقوق و تکالیفی شود که قانون برای افراد قائل است مگر حقوق و وظایفی که بالطبعه فقط انسان ممکن است دارای آن باشد مانند حقوق و وظایف ابوت و نبوت و امثال ذلک.”

با پذیرش شخصیت حقوقی مستقل برای شرکت، آثار متعددی ایجاد می­شود. این آثار عبارت­ اند از:

  1. نام و عنوان مستقل
  2. دارا بودن اموال مخصوص به خود
  3. حقوق و تعهدات مستقل
  4. اقامتگاه شخص حقوقی
  5. تابعیت شخص حقوقی
5/5 (7)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *