مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شخصیت حقوقی چیست؟

پیش از این در مجله ثبت یار، در یادداشت های متعددی به بیان انواع شرکت های تجاری و مزایای ثبت شرکت و مقررات مربوط به شرکت های سهامی و با مسئولیت محدود، پرداختیم. اما یک نکته مهم و بسیار کلیدی در فهم مسائل مربوط به شرکت های تجاری وجود دارد که راهگشای فهم مسائل مربوط به این حوزه است و آن هم مساله «شخصیت حقوقی» ست. در این یادداشت کوتاه به این مساله می پردازیم.

چرا شخصیت حقوقی ؟ 

منطق ایجاد شخصیت حقوقی (در حوزه شرکت­های تجاری) که اساسا یک مفهوم اعتباری به حساب می­ آید، آن است که تجمع آورده ­های نقد و غیر نقد افراد، دارای موجودیتی مستقل از اشخاص حقیقی صاحبان آن­ها شود تا ریسک­ هایی که ممکن است نسبت به آن سرمایه و فعالیت اقتصادی شرکت وجود داشته باشد، متوجه اموال و دارایی­ های شخصی آن­ها نباشد.

شخصیت حقوقی چیست؟ 

به بیان ساده، «شخصیت»، قابلیت داشتن حق و تکلیف نسبت به دیگران است. این شخصیت اگر مربوط به شخص انسان باشد که با تولد او ایجاد می­شود، شخصیت حقیقی­ست اما اگر غیر ذاتی باشد و صرفا توسط قانون به رسمیت شناخته شده باشد، شخصیت حقوقی نامیده می­شود. به طور مثال اینکه یک شرکت دارای شخصیت حقوقی باشد، ذاتی نیست و موجودیت بیرونی ندارد. اما بنا به حکم و اعتبار قانون برای مجموعه­ ای از اموال و دارایی­ها، موجودیتی مستقل از افرادی که آن را ایجاد کرده­ اند، قائل می­شویم. این شخصیت حقوقی پس از ثبت دارای موجودیت مستقل بوده و مطابق قانون می­تواند موضوع حق و تکلیف مستقل قرار گیرد.

در ماده ۵۸۸ قانون تجارت در این باره می­خوانیم:

“شخص حقوقی می تواند دارای کلیه حقوق و تکالیفی شود که قانون برای افراد قائل است مگر حقوق و وظایفی که بالطبعه فقط انسان ممکن است دارای آن باشد مانند حقوق و وظایف ابوت و نبوت و امثال ذلک.”

با پذیرش شخصیت حقوقی مستقل برای شرکت، آثار متعددی ایجاد می­شود. این آثار عبارت­ اند از:

  1. نام و عنوان مستقل
  2. دارا بودن اموال مخصوص به خود
  3. حقوق و تعهدات مستقل
  4. اقامتگاه شخص حقوقی
  5. تابعیت شخص حقوقی

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.88/5 (8)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *