مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


در تنظیم قرارداد صلح چه نکاتی باید رعایت شود؟

در تنظیم قرارداد صلح چه نکاتی باید رعایت شود؟

دنیای امروز دنیای قرارداد نویسی است. به عبارت بهتر افراد در دنیای امروز برای انجام هر کاری اقدام به تنظیم قرارداد می‌کنند؛ اما گاهی اوقات قوانین دست‌وپا گیری برای تنظیم انواع خاصی از قرارداد وجود دارد که افراد تمایلی به حکومت آن‌ها در قرارداد خود ندارند به همین دلیل به دنبال راه فراری از این قوانین هستند. یکی از راه‌های فرار از این مقررات استفاده از قرارداد صلح است. به عبارت بهتر افراد اعم از حقیقی و حقوقی برای اینکه از یکسری شرایط قرارداد راحت شوند به جای تنظیم قرارداد اصلی، قرارداد صلح منعقد می‌کنند. با این تفاسیر شاید بتوان گفت که قرارداد صلح یکی از پرکاربردترین قراردادها در دنیای امروزی است. صلح در لغت به معنی آشتی و آرامش است و به همین دلیل در گذشته شیوه‌ای برای حل‌وفصل اختلاف به شمار می‌رفت اما بعدها و با توجه به مواد قانون مدنی از صلح به‌عنوان وسیله‌ای برای معاملات و عقد قرارداد استفاده گردید.


ما در این مطلب به‌صورت خاص شما را با یکی از پرکاربردترین قراردادها یعنی قرارداد صلح آشنا می‌کنیم اما این نکته را همواره مدنظر داشته باشید که تنظیم هر قراردادی ریزکاری‌هایی دارد که فقط یک کارشناس قراردادی می‌تواند به این ریزه‌کاری دقت نماید و شما را از اختلافات آینده در امان نگه دارد. به همین منظور ثبت‌یار در کنار شماست تا قرارداد خود را به بهترین شکل ممکن تنظیم نمایید. کافی است با ما تماس بگیرید.


صلح چیست؟

صلح در لغت به معنای آشتی و سازش است. در اصطلاح حقوقی نیز صلح از همین معنی لغوی الهام گرفته است و به معنای توافق بر امری اعم از تملیک مال (اصل مال و منفعت آن) یا ساقط کردن حقی یا دینی است. صلح علاوه بر معنای قراردادی که در اینجا مطرح شد به معنی یکی از روش‌های حل‌وفصل اختلاف است که در اینجا مورد بحث نیست.


قرارداد صلح:

یکی از عقودی که در قانون مدنی از آن نام برده شده است قرارداد صلح است. در حقیقت قرارداد صلح قراردادی است که بین مصالح و متصالح منعقد می‌شود و دو طرف با انعقاد این قرارداد باعث به وجود آوردن یا از بین بردن یک رابطه توافق می‌کنند. برای مثال طرفین به جای اینکه قرارداد بیع یا خریدوفروش منعقد کنند قرارداد صلح می‌بندند و از این طریق مثلاً بهای معامله را کم‌تر از چیزی که عرف در نظر می‌گیرد، تعیین می‌کنند.

با توجه به تعریف بیان شده در بالا و مثالی که بیان شد در حقیقت قرارداد صلح همان قرارداد بیع است که ضوابط و مقررات این قرارداد را ندارد.


ارکان عقد صلح:

هر قراردادی برای تشکیل به ارکانی نیاز دارد که ارکان عقد صلح را می‌توان به‌طور خلاصه به شرح زیر دانست:

 1. مصالح: مصالح در حقیقت کسی است که مال خود را به‌عنوان صلح به دیگری می‌دهد.
 2. متصالح: متصالح طرف دوم قرارداد صلح است که مال مورد صلح را قبول می‌کند.
 3. مورد صلح: هر قراردادی موضوعی دارد که در قرارداد صلح از آن به مورد صلح تعبیر می‌شود. در حقیقت مال یا موضوعی که موضوع قرارداد صلح است مورد صلح نام دارد.
 4. مال‌الصلح: صلح قراردادی است که می‌تواند رایگان یا در قبال دریافت پول منعقد شود. درصورتی‌که در تنظیم قرارداد صلح مال یا پولی به‌عنوان عوض ردوبدل شود از آن به مال‌الصلح تعبیر می‌شود.

مواد قرارداد صلح

هر قراردادی از مواد مختلفی تشکیل می‌شود. مهم‌ترین مواد قراردادی عقد صلح، عبارت است از:

 1. طرفین قرارداد: هر قراردادی برای انعقاد به دو طرف نیاز دارد که در این قرارداد از آن به مصالح و متصالح نام برده می‌شود.
 2. موضوع قرارداد: موضوع قرارداد صلح همان موردی است که برای آن قرارداد منعقد می‌شود. بدین منظور باید ابعاد دقیق موضوع در قرارداد تبیین شود. برای مثال چنانچه موضوع قرارداد ملک است باید تمام مشخصات و ویژگی‌های ملک در قرارداد قید شود.
 3. تعهدات طرفین قرارداد: با انعقاد هر قراردادی هر یک از طرفین قرارداد ملزم به انجام تعهداتی می‌شوند و در قابل آن امتیازاتی به دست می‌آورند. در یکی از مواد قراردادی باید تعهدات هر یک از طرفین به‌صورت دقیق بیان شود.
 4. خاتمه قرارداد: هر قراردادی ممکن است به دلایل مختلفی خاتمه یابد. برای مثال یکی از دلایل خاتمه قرارداد پیش‌بینی حق فسخ در قرارداد برای یکی از طرفین قرارداد یا هر دو طرف است. علاوه بر موارد مذکور در بندهای مختلف بهتر است ماده‌ای تحت عنوان حق فسخ در قرارداد پیش‌بینی شود.

در این قسمت به چند مورد از مهم‌ترین مواد قراردادی قرارداد صلح اشاره کردم اما این‌ها به‌صورت کامل تمام موارد را پوشش نمی‌دهد. به همین منظور شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب مهم‌ترین نکاتی که در تنظیم قرارداد کتبی باید بدانید مراجعه نمایید و اطلاعات بیشتری در خصوص قرارداد نویسی کسب نمایید.


نکات قرارداد صلح

هر قراردادی علاوه بر شرایط عمومی تنظیم نکاتی دارد که در تنظیم قرارداد باید به‌صورت دقیق تبیین شود. ما در این قسمت از مطلب به تعدادی از این نکات اشاره می‌کنیم، اما شما این موضوع را در نظر داشته باشید که درج تمامی نکات و رعایت تمامی شرایط نیاز به تجربه و تخصص خاصی دارد که مشاورین قراردادی ثبت یار در این قسمت کار همراه شما هستند.

برای سهولت و راحتی تنظیم قرارداد به نکات زیر توجه نمایید:

 • طرفین عقد صلح باید اهلیت معامله و تصرف داشته باشند. به عبارت بهتر صلح دیوانه، صغیر و هم‌چنین ورشکسته فاقد اعتبار است.
 • موضوع مورد صلح باید مشروع باشد و دارای ارزش و مالیت باشد.
 • موضوع مورد صلح در هنگام عقد قرارداد باید موجود باشد.
 • درصورتی‌که صلح توسط قیم منعقد شود، قرارداد باید به تصویب دادستانی برسد.
 • بیان جزییات در قرارداد صلح اهمیت ندارد بلکه اگر موضوع قرارداد به‌صورت کلی بیان شود و روشن شود کافی است.

خاتمه کلام:

یکی از قراردادهای مورد استفاده در زندگی روزمره افراد قرارداد صلح است که ما در این مطلب تلاش کردیم شما را به‌صورت اجمالی با این قرارداد آشنا کنیم. این قرارداد تنها یکی از قراردادهای است که ثبت‌یار می‌تواند به‌صورت پکیجی یا به‌صورت تنظیم مطابق با شرایط برای شما تنظیم نماید. شما می‌توانید برای آشنایی با پکیج‌های قراردادی ثبت‌یار به مطلب تنظیم قرارداد با ثبت یار در سریع‌ترین زمان ممکن مراجعه نمایید یا با تلفن واحد پشتیبانی تماس گرفته و اطلاعات لازم را اخذ نمایید.

تلفن تماس واحد پشتیبانی
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *