مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰ | آموزش تصویری پلمپ دفاتر

پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰ | آموزش تصویری پلمپ دفاتر

با ثبت شرکت، تمامی اقدامات قانونی را برای انجام فعالیت‌های تجاری انجام نداده‌اید. بخشی از این فعالیت‌ها مربوط به اقداماتی‌ست که پس از ثبت شرکت باید انجام شوند. اقداماتی از جمله اخذ کد اقتصادی یا پلمپ دفاتر قانونی . مواردی که بدون انجام آن‌ها فعالیت شما غیرقانونی تلقی می‌شود. این مساله با وجود اهمیت زیادی که دارد، نباید موجب نگرانی شما شود، چرا که ثبت‌یار نه تنها در مراحل ثبت شرکت شما را همراهی می‌کند بلکه در مواردی چون اخذ دفاتر پلمپ نیز همراه شماست. در این مطلب قصد داریم به نحوه پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰ اشاره کنیم و به مهلت پلمپ دفاتر ۱۴۰۰، اشاره کنیم.چند نوع پلمپ دفاتر داریم؟

دفاتر پلمپ دو نوع هستند که شامل دفتر روزنامه و دفتر کل می‌شوند، قانون تجارت به تعریف و الزام دریافت آن اشاره کرده است. برای آشنایی با ماهیت این دفاتر و مفهوم اینکه پلمپ دفاتر چیست ، این مطلب را مطالعه بفرمایید.

انواع دفاتر تجاری (انواع دفاتر پلمپ)

طبق قانون تجارت، هر تاجری (به استثنا کسبه جزء) موظف است دفاتر قانونی را تهیه و تکمیل نماید. این دفاتر عبارت‌اند از:

 1. دفتر روزنامه
  دفتر روزنامه را شاید بتوان مهم‌ترین دفتر تجار نامید. زیرا اساس تکمیل سایر دفاتر تجاری نیز هست. دفتر روزنامه دفتری است که تاجر موظف است کلیه معاملات و مراودات مالی خود را همه روزه در آن وارد کند. این مراودات تجاری می‌تواند هرنوع داد و ستد اوراق تجاری، خرید و فروش، ظهرنویسی آن، واردات و صادرات و … باشد. در این دفاتر تمامی رویدادهای مالی به ترتیب تاریخ و با جزئیات، به صورت روزانه ثبت می‌شوند. البته تاخیر در ثبت معاملات تا ۷ روز اشکالی ندارد.
 2. دفتر کل
  دفتر کل دفتری است که تاجر باید تمامی معاملات خود را هفته‌ای یک بار از دفتر روزنامه استخراج کرده و در این دفتر وارد کند. دفتر کل درواقع بیان‌کننده معاملات و مراوداتی است که تاجر در یک هفته انجام داده است. مندرجات دفتر کل و دفتر روزنامه باید باهم مطابقت داشته باشند.
 3. دفتر دارایی
  دفتر دارایی دفتری است که تاجر باید کلیه اموال منقول و غیرمنقول،‌ بدهی‌ها و دیون و مطالبات خود را در آن ثبت و امضا کند. البته امروزه دفتر دارایی کاربردی ندارد و به جای آن از ترازنامه استفاده می‌شود.
 4. دفتر کپیه
  دفتر کپیه دفتری است که تاجر باید کلیه مراسلات، مخابرات و صورت‌حساب‌های صادره خود را در آن به ترتیب تاریخ ثبت کند.

از بین دفاتر مذکور، دفتر کل و دفتر روزنامه الزام به پلمپ قانونی دارند و برای سایر دفاتر نیازی به درخواست پلمپ نیست.


همین الان مشاروه رایگان بگیر
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


برای دریافت پلمپ دفاتر قانونی سال ۱۴۰۰ از چه زمانی فرصت داریم؟

برای پلمپ دفاتر ۱۴۰۰ تا اسفند ۱۴۰۰ فرصت هست. درواقع آخرین مهلت پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰ اسفند ماه ۱۴۰۰ است. برای جلوگیری از شلوغی سامانه‌ها در پایان سال مالی، هرچه زودتر نسبت به پلمپ دفاتر ۱۴۰۰ خود اقدام کنید تا با مشکل یا رد احتمالی دفاتر روبرو نشوید.

پلمپ دفاتر چیست و یک نکته مهم که باید بهش توجه کنیم؟!

دفاتر پلمپ ، سالانه دریافت و مطابق با فعالیت‌ها و معاملات شرکت یا تاجر، تنظیم می‌شوند. این دفاتر علاوه بر سامان دادن به حساب‌ها و جنبه قانونی بخشیدن به آن‌ها، در امور مالیاتی کاربرد دارند.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که دفاتر پلمپ باید به صورت صحیح تنظیم شوند و هرگونه قلم خوردگی یا اشتباه در تنظیم آن می‌تواند تاجر یا شرکت تجاری را با مشکل مواجه کند. در صورت عدم ارائه پلمپ دفاتر تجاری در پایان سال مالی، اداره مالیات جریمه‌های مالیاتی را برای اشخاص در نظر می‌گیرد.


برای گرفتن پلمپ دفاتر قانونی سال ۱۴۰۰ تا کی مهلت داریم؟!

اشخاصی که به فعالیت تجاری مشغول هستند، با توجه به سال مالی خود این دفاتر را دریافت و تنظیم می‌نمایند. به‌طور مثال اگر سال مالی شرکتی از فروردین تا اسفند باشد، برای دریافت و تکمیل پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰ ، از فروردین سال ۱۴۰۰ تا اسفند سال ۱۴۰۰ مهلت خواهد داشت.

توجه کنید که حتی اگر شرکت یا تاجر در یک سال مالی فعالیت نداشته باشد، ملزم است این دفاتر را در زمان قانونی دریافت کند و پس از پایان سال مالی به مدت ۴ ماه مهلت دارد، دفاتر را به صورت سفید به اداره مالیات تحویل دهد.مراحل و نحوه دریافت پلمپ دفاتر قانونی سال ۱۴۰۰

شرکت‌ها پس از تاسیس باید اقدام به دریافت دفاتر پلمپ نمایند، از این‌رو آشنایی با نحوه دریافت این دفاتر بسیار ضروری‌ست. پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰ با توجه به اینکه در انتهای سال جاری هستیم، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، در گام اول برای دریافت این دفاتر لازم است مدارک زیر را ارائه نمایید و سپس به دریافت آن‌ها اقدام کنید. ثبت‌یار با ارائه این دفاتر، کار شما را ساده کرده است. برای اخذ دفاتر پلمپ سال ۱۴۰۰ می‌توانید با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید تا ضمن دریافت مشاوره رایگان، این دفاتر را نیز سفارش دهید.


مدارک لازم برای پلمپ دفاتر ۱۴۰۰ اشخاص حقیقی

 • کپی کارت ملی
 • کپی شناسنامه
 • اصل اظهارنامه دریافت شده از سامانه
 • فرم تکمیل شده اظهارنامه

مدارک لازم برای دفاتر پلمپ ۱۴۰۰ اشخاص حقوقی

 • کپی کارت ملی مدیر عامل
 • اصل اظهارنامه پلمب دفاتر تجارتی دریافت شده از سامانه (اظهارنامه باید به امضای یکی از مدیران شرکت رسیده باشد)
 • کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات ثبتی شرکت (در خصوص تغییر مدیران، دارندگان امضا، نام، نوع شخصیت حقوقی و مرکز اصلی)
 • اصل یا تصویر مصدق وکالت‌نامه یا معرفی‌نامه (در خصوص اشخاص حقوقی دولتی)
مدارک لازم جهت مراحل پلمپ دفاتر

اگر پلمپ دفاتر را انجام ندهیم چه تبعاتی خواهد داشت؟

پلمپ دفاتر نشان دهنده شفافیت مالی شماست. اداره مالیات بر مبنای درآمدهای شما، مالیات بر درآمد شما را تعیین می‌کند. مبنای مشخص نمودن این درآمدها، دفاتر قانونی هستند. شما باید دفاتر روزنامه و کل را قبل از شروع سال مالی درخواست کنید تا از طریق پست به دست شما برسد. پس از تکمیل این دفاتر بر مبنای اسناد مالی خود، دفاتر را در محلی مطمئن نگهداری نمایید. هرگونه خط خوردگی، خراشیدگی، پارگی یا خیس شدن، مشکل‌زا خواهد بود. در نهایت دفاتر پلمب توسط حسابرس و ممیز مالیاتی به صورت دقیق رسیدگی خواهد شد. یکی از مهم‌ترین مواردی که چک می‌شود، این است که دفاتر قبل از شروع سال مالی پلمپ شده باشند.

بنابراین اگر پلمپ دفاتر خود را دریافت نکنیم یا تحریر این دفاتر را به صورت صحیح انجام ندهیم، جریمه‌های مالیاتی جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. پس با انجام به موقع پلمپ دفاتر و تنظیم و تحریر صحیح دفتر روزنامه و کل، می‌توانیم از معافیت‌های مالیاتی برخوردار شده و از جریمه‌های مالیاتی جلوگیری کنیم.

دلایل رد شدن دفاتر پلمپ

گاهی ممکن است درخواست پلمپ دفاتر شما رد شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما درخواست پلمپ خود را در زمان مناسب انجام بدهید. در ادامه مهم‌ترین دلایل رد پلمپ دفاتر را بررسی می‌کنیم.

برای تنظیم دفاتر قانونی، آئین‌نامه‌ای وجود دارد که باید طبق مقررات آن دفاتر پلمپ را تکمیل نمود. و هر ایراد و نقصی که به دفاتر وارد شود، باعث رد درخواست پلمپ دفاتر می‌شود. به طور کلی دفاتر پلمپ شده باید طبق دستورالعمل‌ها و مقررات سازمان امور مالیاتی تکمیل و ارائه شوند. زیرا عدم رعایت این مقررات می‌تواند باعث رد دفاتر شده و جریمه‌های مالیاتی را نیز در پی داشته باشد.

رد دفاتر قانونی به این معناست که مندرجات دفاتر و کلیه مراودات مالی و معاملات که طی یک سال در دفتر نوشته شده است،‌ مورد پذیرش کارشناسان اداره مالیات قرار نگیرد و با استانداردهای سازمان مالیاتی هم‌خوانی نداشته باشد. در آئین نامه نحوه تنظیم و تحریر و نگهداری دفاتر، مصادیق رد شدن دفاتر قانونی پلمپ شده ذکر شده است (نکاتی که حین پر کردن دفاتر تجاری باید رعایت شود):

 1. خارج شدن دفاتر از حالت پلمپ شده
 2. دفاتر فاقد یک یا چند برگ باشند
 3. عدم ثبت یک یا چند فعالیت مالی (درصورتی که وجود آن فعالیت ثابت شود)
 4. تقدم ثبت یک یا چند معامله با توجه به تاریخ وقوع آن‌ها
 5. ثبت تمام یا قسمتی از معامله در خارج از فضای در نظر گرفته شده و ثبت در حاشیه دفاتر
 6. ثبت تمام یا قسمتی از یک فعالیت بین سطور دفتر
 7. تراشیدن و پاک کردن مندرجات دفتر (به منظور سوءاستفاده)
 8. سفید گذاشتن بیش از حد معمول در صفحات دفتر یا سفید ماندن تمام صفحه در دفتر روزنامه
 9. محو کردن مندرجات دفاتر با وسائل شیمیایی
 10. ناپدید کردن مندرجات دفتر با رنگ یا جوهر یا شبیه آن‌ها
 11. بستانکار شدن حسابهای بانکی و نقدی
 12. تاخیر تحریر دفتر
 13. اشتباه در ثبت حساب و کتاب‌ها (در صورتی که اصلاح نشود.)
 14. عدم ثبت خلاصه فعالیت‌های مالی شعب در دفاتر مرکز
 15. استفاده از دفاتر خالی و استفاده نشده سال‌های قبل
 16. عدم ارائه یک یا چند جلد از دفاتر ثبت و پلمپ شده
 17. درصورتی که اطلاعات دفاتر با مداد تکمیل شود
 18. ثبت غیرواقعی رویدادهای مالی که رخ نداده است
 19. استفاده از یک دفتر پلمپ شده برای ثبت مراودات مالی چندسال


آیا مفقود شدن دفاتر پلمپ باعث رد شدن آن‌ها می‌شود؟

صاحبان دفاتر پلمپ باید در حفظ و نگهداری و تکمیل صحیح دفاتر قانونی خود کوشا باشند. اما در صورتی که به دلیلی خارج از اختیار شخص دفاتر از دسترس او خارج شوند، باید ظرف مدت ۳۰ روز، دفاتر جدید تهیه و مراودات مالی خود را در آن وارد کنند. اما اگر درصورت تقصیر صاحب دفتر در نگهداری آن، دفتر مفقود شود،‌ دفاتر رد شده محسوب می‌شوند


آموزش تصویری چگونگی اخذ پلمپ دفاتر قانونی

در صورتی که بخواهید بدون واسطه پلمپ دفاتر خود را دریافت کنید، ابتدا وارد سامانه اداره ثبت شرکت‌ها می‌شوید. در منوی بالا، پذیرش اظهارنامه پلمپ دفاتر قانونی را انتخاب کنید.

گام اول ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات متقاضی پلمپ دفاتر

نوع شخص متقاضی: اگر میخواهید دفاتر قانونی را برای اشخاص سفارش دهید، “حقیقی” را انتخاب کنید ولی اگر سفارش شما برای شرکت است، “شخص حقوقی ثبت شده در مرجع ثبت شرکت‌ها” را انتخاب نمایید.

نوع تقویم مالی: بر اساس اساسنامه، تقویم شمسی یا تقویم  میلادی را انتخاب کنید. غالب اشخاص و شرکت‌ها، تقویم خود را شمسی تعریف کرده‌اند مگر مواردی که مراودات مالی خود را با خارج از کشور انجام می‌دهند. بعضا این شرکت‌ها تقویم مالی خود را میلادی تصویب می‌کنند.

شروع سال مالی: پلمپ دفاتر تجاری را برای چه سالی سفارش می‌دهید؟ سال جاری یا سال آینده؟ انتخاب کنید. سپس شروع ماه مالی و شروع روز مالی را انتخاب کنید.

تصویر گام اول ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات متقاضی پلمپ دفاتر
تصویر گام اول ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات متقاضی پلمپ دفاتر

گام دوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات شخصیت حقوقی

در صورتیکه نوع شخص متقاضی را حقوقی انتخاب کرده باشید، در این گام باید اطلاعات بارگذاری شده توسط پایگاه داده اداره ثبت شرکت‌ها را تایید نمایید. توجه داشته باشید که دفاتر پلمپ، به آدرسی که در قسمت “نشانی متقاضی” درج شده است، ارسال خواهد شد.

تصویر گام دوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات شخصیت حقوقی
تصویر گام دوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات شخصیت حقوقی

گام سوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات تکمیل کننده اظهارنامه پلمپ

در این گام باید اطلاعات شخصی که اظهارنامه پلمپ دفاتر تجاری را امضا می‌کند، وارد نمایید. این اطلاعات باید کاملا مطابق پایگاه داده سازمان ثبت احوال کشور باشد.

تصویر گام سوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات تکمیل کننده اظهارنامه پلمپ
تصویر گام سوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات تکمیل کننده اظهارنامه پلمپ

گام چهارم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: هیئت مدیره شرکت / موسسه

در این گام باید اطلاعات تک تک اعضای هیئت مدیره شرکت را به نوبت وارد نموده و در انتهای هریک روی دکمه “ثبت اطلاعات شخص” کلیک نمایید.

تصویر گام چهارم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: هیئت مدیره شرکت / موسسه
تصویر گام چهارم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: هیئت مدیره شرکت / موسسه

گام پنجم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: سمت هیئت مدیره شرکت / موسسه

در این گام باید اعضای وارد شده را به ترتیب انتخاب نموده، و سمت هر یک و اطلاعات مربوط به آن را تعیین کنیم. در انتها روی “ثبت سمت شخص” کلیک کنیم.

اگر شخصی دارای چندین سمت بود، باید به ازای هر سمتی که دارد، یکبار انتخاب شود.

تصویر گام پنجم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: سمت هیئت مدیره شرکت / موسسه
تصویر گام پنجم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: سمت هیئت مدیره شرکت / موسسه

گام ششم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: دفتر مورد تقاضا

در این گام، تعداد دفتر، نوع آن و تعداد برگ‌هایش را مشخص می‌کنیم و روی “ذخیره دفتر مورد تقاضا” کلیک می‌کنیم. توجه داشته باشید که شما ملزم به انتخاب هر دو دفتر کل و دفتر روزنامه هستید.

تصویر گام ششم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: دفتر مورد تقاضا
تصویر گام ششم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: دفتر مورد تقاضا

گام هفتم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تایید صحت اطلاعات
در این مرحله، اظهارنامه پلمپ به شما نمایش داده می‌شود که در صورت تایید آن، گزینه مربوطه را انتخاب نموده و روی پذیرش نهایی کلیک کنید.

تصویر گام هفتم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تایید صحت اطلاعات
تصویر گام هفتم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تایید صحت اطلاعات

گام آخر ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تحویل مدارک به اداره پست

مدارک مورد نیاز را که در گام قبل نمایش داده شده بود، فراهم کنید.

اظهارنامه پلمپ دفاتر تجاری را چاپ کرده و مهر و امضا کنید.

رسید پذیرش درخواست پلمپ را چاپ کنید.

با همه این مدارک به اداره پست مراجعه کرده و از ایشان پاکت مخصوص پلمپ را درخواست نمایید.

اظهارنامه و مدارک را داخل پاکت بگذارید، رسید پذیرش را روی آن بچسبانید و بسته را تحویل مامور پست دهید.

رسید پستی را از مامور پست دریافت کرده، مجدد وارد سامانه اداره ثبت شرکت‌ها و قسمت پیگیری درخواست شوید.

بارکد پستی و تاریخ تحویل مدارک به پست را تکمیل نموده و منتظر شوید تا از طریق پیامک با خبر شوید که هزینه پلمپ را پرداخت کنید.

پس از پرداخت هزینه، فقط باید منتظر بود تا دفاتر پلمپ، به دستتان برسد.

تصویر گام آخر ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تحویل مدارک به اداره پست
تصویر گام آخر ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تحویل مدارک به اداره پست

دریافت پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰ با ثبت‌یار

هوشمند شدن در ارائه خدمات، یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهایی‌ست که شهرهای مدرن توانسته است به شهروندان خود ارائه دهد. چرا که مهم‌ترین عنصر هوشمندی، سرعت و دقت بالاست. این عامل موجب می‌شوند، شما نیز به سمت انتخاب هوشمندانه بروید. ثبت‌یار با ارائه خدمات آنلاین، علاوه بر افزایش سرعت در امور ثبتی به تسهیل آن پرداخته است تا شما مجبور نباشید وقت زیادی را در فرآیندهای اداری از دست بدهید. این به معنای سادگی یک ثبت بی‌دردسر است که شما می‌توانید علاوه بر انجام امور ثبتی خود به صورت آنلاین، دفاتر پلمپ سال ۱۴۰۰ خود را دریافت نمایید. همچنین برای آگاهی از ریز هزینه‌های اخذ پلمپ دفاتر می‌توانید به مقاله «هزینه پلمپ دفاتر» مراجعه کنید.

همین الان مشاروه رایگان بگیر
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰سوالات متداول دفاتر پلمپ ۱۴۰۰

هزینه پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

ین دفاتر در اندازه‌های ۵۰ برگ ، ۱۰۰ برگ و ۲۰۰ برگ قابل ارائه هستند که با توجه به تعداد معاملات شرکت‌ها یا اشخاص حقیقی، خریداری می‌شوند.
قیمت پلمپ دفاتر ۵۰ برگ در ثبت‌یار، ۲۷۵٫۰۰۰ تومان است. برای اطلاع از هزینه پلمپ دفاتر ، روی آن کلیک کنید.

مهلت پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰ ، تا چه زمانی است؟

از ابتدای سال ۱۴۰۰ ، تا انتهای سال ۱۴۰۰، مهلت ثبت سفارش دفاتر پلمپ سال ۱۴۰۰ را دارید.

چطور برای پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰ ثبت سفارش کنیم؟

برای سفارش پلمپ دفاتر تجاری ، روی آن کلیک کنید و به راحتی سفارش خود را ثبت نمایید.
لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.86/5 (29)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • مریم رضایی

  ما مکان شرکتمون رو به تازگی تغییر دادیم ولی هنوز صورتجلسه این تغییر رو تنظیم نکردیم. حالا سوال اینه که می‌تونیم آدرس جدید رو خودمون در سایت وارد کنیم یا طبق همون آدرس قبلی جلو میره روند سفارش پلمب؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   دفاتر پلمب به آدرس ثبتی شرکت شما ارسال خواهد شد. بنابراین قبل از ثبت آگهی صورتجلسه تغییر آدرس، دفاتر قانونی خود را تقاضا ندهید!

 • سلام من هفته پیش دفاتر ثبت نام و پست کردم ولی توی سامانه گزینه ای نمی بینم که بارکد پستی ارسال کنم

 • زهرا اصفهانی

  سلام
  اگه با وارد کردن درخواست پلمپ دفاترمون توی سایت اداره ثبت شرکت ها، خودمون میتونیم کارمون رو انجام بدیم، چرا باید این کار رو به شما بسپریم؟؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   در صورتیکه از صحت اجرای مراحل توسط خودتان اطمینان دارید، خودتان دفاتر پلمپ را سفارش دهید.
   ولی سپردن کار به مجموعه هایی متخصص در امور ثبتی چندین مزیت عمده دارد. اول آنکه شما کار را به متخصص سپرده‌اید و خیالتان بابت صحت انجام خدمت آسوده خواهد بود. ثانیاً انجام امور اداری و مراجعه به دفاتر پست، فرایندی زمان بر و مورد نیاز به پیگیری است. برای بسیاری از شرکت ها صرفه اقتصادی ندارد که نفر/ساعتی را به این امور اختصاص دهند. مثلا در حال حاضر دفاتر پستی که پلمب دفاتر را انجام می‌دهند دارای صفوف طولانی نوبت‌دهی هستند. از آنجا که مجموعه های ثبتی چندین پرونده پلمب دفاتر قانونی را باهم پست می‌کنند، ارزش زمانی که نیروی کار در دفاتر پست معطل می‌شود را دارد.

 • حمید رضا

  در صورت تغییر آدرس شرکت روند تغییر آدرس باید برای تنظیم پلمپ دفاتر گزارش بشه یا خیر ؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام حمید رضای عزیز؛
   در صورتی که تغییر آدرس شرکت به صورت صورتجلسه رسمی تنظیم شده باشد و آگهی ثبتی آن از اداره ثبت شرکت‌ها اخذ شده باشد، سامانه سفارش دفاتر پلمپ تجاری، آدرس جدید را در قسمت آدرس، بارگذاری کرده؛ بنابراین دفاتر قانونی به این آدرس ارسال خواهد شد. اما اگر آدرس شرکت خود را تغییر داده‌اید و این تغییر آدرس را از طریق صورتجلسه تغییر آدرس در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت نرسانده‌اید، با مشکل رو به رو خواهید شد و دفاتر به آدرس قبلی ارسال می‌شوند.
   در سامانه سفارش پلمپ دفاتر تجاری، جایی برای گزارش تغییر آدرس تعبیه نشده است و روند صحیح و قانونی به گونه‌ای است که خدمت شما توضیح داده شد.

 • برهان طبسی

  سلام ممنون از مقاله خوبتون
  یه سوال :
  میشه برای یک سال مالی چندتا دفتر پلمپ صادر بشه؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام برهان عزیز؛
   خیلی ممنون که نظرتون را با ما به اشتراک گذاشتید.
   بله، امکان سفارش چند دفتر برای یک سال مالی وجود دارد.

   • علی‌اکبری

    در چه شرایطی ممکنه چندتا دفتر لازم شه؟!

    • سید مجتبی مصطفوی

     سلام دوست عزیز؛
     به عنوان مثال یک شخص حقوقی دفتر ۵۰ برگ سفارش داده است. ولی مراودات مالی این شرکت زیاد بوده و این دفتر ۵۰ برگ کفایت نمی‌کند. به همین منظور باید باز هم سفارش دفاتر پلمپ قانونی دهد.
     برای این موارد توصیه می‌شود از همان ابتدا، دفاتر با حجم بیشتری سفارش داده شود. دفاتر پلمپ قانونی در انواع ۵۰ برگ، ۱۰۰ برگ و ۲۰۰ برگ ارائه می‌شوند.

 • پروین صادقی

  سلام وقت بخیر من مراحل پلمپ دفاتر تجاری رو کامل انجام دادم و رسید پذیرش و همراه با مدارک تحویل اداره پست دادم اما تو زمان مقرر هزینه پست رو پرداخت نکرم الان که از طریق شماره پیگیری چک میکنم وضعیت نوشته رد شده به دلیل عدم اقدام در زمان مقرر؛ الان باید چکار کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   متاسفانه از آنجایی که فرصت مقرر برای پرداخت هزینه پایان یافته است، چاره ای جز ثبت دوباره تقاضا و اظهارنامه نخواهید داشت.
   همواره برای تقاضای دفاتر پلمپ توجه به دو نکته ضروری ست:
   ۱) وارد کردن بارکد پستی در قسمت پیگیری اظهارنامه
   ۲) پرداخت به موقع هزینه دفاتر پلمپ قانونی

 • کیوان غزلباش

  سلام. پلمپ دفاتر قانونی همون ثبت اظهارنامه مالیاتی هستش؟ میشه لطف کنید توضیح بدید؟ ممنونم.

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام کیوان عزیز؛
   خیر، پلمپ دفاتر قانونی و ثبت اظهارنامه مالیاتی، دو مفهوم کاملا مجزا و متفاوت هستند.
   اظهارنامه مالیاتی یکی از امور مربوط به حوزه مالی و حسابداری است که در موعد حسابرسی اداره مالیات، هر شرکت باید اظهارنامه خود را در سامانه مربوطه ثبت نماید. ولی دفاتر پلمپ قانونی، یک دفتر روزنامه و یک دفتر کل هستند که قبل از شروع سال مالی، هر شخص حقیقی یا حقوقی باید آن ها را سفارش داده و پس از اینکه توسط اداره پست به دستش رسید، می بایست آن ها را مطابق با مراودات مالی خود تکمیل نماید. در نهایت این دفاتر به سازمان یا اداره ای تحویل داده نخواهد شد و باید به صورت سالم و منظم در محل شرکت نگهداری شده و به بازرسین و حسابرسان در موعد مقرر ارائه شود.

 • سلام و وقت بخیر.دی ماه از طریق سامانه اقدام به پلمپ دفاتر کردم. اظهار نامه رو دریافت کردم. اما رسید پذیرش اینترنتی ندارم. خواستم الان رسید رو بگیرم اما نمیدونم از کدوم قسمت باید این کارو انجام بدم. اگه میشه راهنمایی بفرمایید

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   اگر اظهارنامه رو دریافت کرده باشید، بالای اظهارنامه یک شماره پیگیری وجود دارد. وارد پیگیری درخواست شوید. نوع درخواست را “پلمب دفاتر تجاری” انتخاب کنید. شماره پیگیری خود را وارد کنید. در صورتیکه هنوز درخواست شما منقضی نشده باشد، این امکان وجود خواهد داشت تا رسید پذیرش اینترنتی خود را نیز دریافت نمایید.

 • سلام وقت بخیر من هزینه پلمپ دفاتر رو اینترنتی پرداخت کردم و پیغام پرداخت با موفقیت هم اعلام شد ولی یکدفعه ارور داد و از صفحه خارج شد.ایا دفاتر برام ارسال میشه یا باید پیگیری کنم.ممنون

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام ایمان عزیز؛
   مجددا وارد لینک پرداخت شوید. اگر پرداخت با موفقیت انجام شده باشد، دیگر دکمه پرداخت وجود نخواهد داشت و با پیغام این هزینه قبلا پرداخت شده است رو به رو خواهید شد.
   ولی اگر لینک پرداخت باز بود، یعنی پرداخت با موفقیت انجام نشده و احتمالا تا ۷۲ ساعت پول به حساب شما بازگردد. در غیر اینصورت باید از درگاه پرداخت، پیگیر مشکل به وجود آمده باشید.

 • قدرت اله شهیری

  باسلام باتوجه به اینکه براشرکت دوسال فعال نبوده برای سال ۹۹پلمپ دفاتر انجام نداده باشیم الان برای سال ۱۴۰۰میخواهیم انجام بدیم آیا برای سال ۹۹هم انجام ؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   دریافت دفاتر پلمپ، ارتباطی با فعالیت شرکت ندارد. حتی اگر شرکت شما غیر فعال بوده و اظهارنامه عدم فعالیت رد کرده باشید، باید دفاتر پلمپ را دریافت نموده و به صورت سفید نزد خود نگاه دارید. دفاتر قانونی سفید (تکمیل نشده)، سندی برای عدم فعالیت شما خواهند بود.

 • سلام. وقت بخیر. مهلت پذیرش نهای و ارسال مدارکم از سی روز گذشته و رد شده. الان باید چه اقدامی انجام بدم؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   متاسفانه در این حالت مهلت اظهارنامه شما منقضی شده است و راه حلی جز ثبت مجدد اظهارنامه پلمپ دفاتر تجاری وجود ندارد. 🙁

 • سلام من برای دفاتر اقدام کردم الان دو روزم میگذره تو قسمت پیگیری هم میرم شماره پیگیری میزنم ولی متاسفانه دکمه ای به عنوان پرداخت هزینه وجود نداره باید چیکار کنم؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز،
   نگران نباشید 🙂
   بعد از پست مدارک و وارد کردن صحیح بارکد و تاریخ پستی، پس از چند روز به شماره همراه وارد شده، لینک پرداخت ارسال خواهد شد و از طریق آن، هزینه مربوطه را میتوانید پرداخت کنید. با توجه به اینکه آخر سال است ممکن است بررسی پرونده ها با تاخیر مواجه شود و لینک پرداخت با کمی تاخیر باز شود.

 • سلام ما شرکتمون تازه تاسیس بود و هم برای سال ۹۹ دفاتر پلمپ کردم هم برای سال۱۴۰۰٫الان هرکدومو میزنم کد پیگیری و کد مرسوله هیچی بهم نمایش نمیده برای پرداخت هزینه.و ممکنه شماره بارکد رو هم ممکنه جابجا زده باشم الان نشون نمیده درسته یا نه نمیدونم چی کنم راهنمایی میکنید لطفا

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز، روزتون بخیر؛
   بعد از پست مدارک پلمپ، ابتدا باید وارد صفحه پیگیری درخواست پلمپ شوید. سپس شماره پیگیری و بارکد پستی را وارد کنید. در صورتی که پست به درستی انجام شده باشد، وضعیت سامانه به “ارسال مدرک‌شده” تغییر پیدا خواهد کرد.
   چند روز بعد از پست مدارک پلمپ دفاتر، مجدد وارد سامانه شوید و چک‌ کنید که صفحه پرداخت باز شده یا خیر. (زمانی که لینک پرداخت باز شده باشد، این موضوع از طریقه پیامک به شماره همراه وارد شده اطلاع رسانی خواهد شد.)
   البته با توجه به اینکه آخر سال است ممکن است بررسی پرونده ها با تاخیر مواجه شود و جای نگرانی نیست. از زمان باز شدن صفحه پرداخت، یک ماه فرصت دارید تا پرداخت پلمپ دفاتر را انجام‌دهید. 🙂

   • سلام اگر در ثبت اطلاعات شرکت یک نفر هم نائب رئیس هیئت مدیره باشد و هم مدیر عامل چجوری مشخص کنیم چون در مرحله اخر ارور میده که هر دو پست باید مشخص شود. باید چیکار کنم؟ یعنی هم نائیب رئیس مشخص بشه و هم مدیرعامل کلا هم سه نفر بیشتر جزء شرکا نیستند که یک نفر رئیس یک نفر نائیب رئیس و مدیرعامل و نفر اخر عضو هیئت مدیره هست.

    • سید مجتبی مصطفوی

     سلام دوست عزیز؛
     آن شخص را باید یکبار به عنوان مدیرعامل ثبت کنید و بار دیگر همان شخص را به عنوان نائب رئیس هیئت مدیره ثبت نمایید. به عبارت دیگر یعنی شخص یاید دوبار ثبت شود.

 • سلام وقت بخیر
  ببخشید من دفتر پیشخوان هستم و شرکت رو در خرداد ۹۹ به ثبت رسوندم و مهر ماه مجوز دفتر رو گرفتم و شروع به کار دفتر از دی ماه ۹۹ هست آیا برای سال ۹۹ هم باید پلمپ انجام بدم یا برای ۱۴۰۰؟
  و تا کی وقت دارم که پلمپ دفتر رو انجام بدم ؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   بله، باید برای هر دو سال پلمپ دفاتر را دریافت کنید یعنی هم سال ۱۳۹۹ و هم ۱۴۰۰ .
   تا آخر امسال برای انجام پلمپ دفاتر سال ۹۹ وقت دارید.

 • با سلام
  در سامانه پلمپ دفاتر ثبت نام پلمپ دفاتر و اظهارنامه رو دریافت کردم ولی ۳ روز گذشته و هنوز به اداره پست مراجعه نکردم، آیا اظهارنامم منقضی شده و دوباره باید اقدام کنم؟
  در واقع چند روز وقت هست واسه ارسال مدارک برای اداره پست؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز. روزتون بخیر؛
   مهلت اظهارنامه‌های پلمپ محدود بوده و ۷۲ ساعت بعد از ثبت اظهارنامه باید نسبت به پست آن اقدام کنید. در صورتیکه پست انجام نشود اظهارنامه باطل شده و باید “انصراف از درخواست” را بزنید. سپس مجددا روال را از ابتدا انجام دهید 🙂

 • محسن حسین

  سلام وقت بخیر
  من شرکت تازه تاسیس در تاریخ ۹۹/۱۱/۲۱ ثبت نمودم . برای سال مالی ۹۹ باید دفتر قانونی پلمب کنم ؟
  در صورت پلمب دفتر درسال ۹۹ شروع سالی مالی از چه زمانی باید ثبت کنم ( شروع سال مالی در اساسنامه اول فروردین می باشد ولی برج ۱۱ من ثبت شرکت کردم)
  با تشکر

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام محسن عزیز؛
   بله، برای سال ۹۹ هم باید پلمب دفاتر قانونی انجام شود. شروع سال مالی را هم همان ۹۹/۰۱/۰۱ وارد نمایید.

 • علی صالحی

  سلام وقت بخیر آیا امکان ارسال به آدرسی به غیر از آدرس شرکت وجود دارد؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام علی عزیز؛
   متاسفانه چنین امکانی وجود ندارد و سامانه سفارش دفاتر پلمب، بر مبنای شناسه ملی شرکت و آدرس ثبتی آن عمل کرده و دفاتر به آن آدرس ارسال می‌شود.
   به همین دلیل است که همیشه گفته ایم اگر آدرس شرکت را تغییر داده اید، اول ثبت صورتجلسه تغییر آدرس ، سپس سفارش دفاتر پلمب 🙂

 • مجید جلالوندی

  سلام
  اظهارنامه پلمپ چه مدت اعتبار دارد؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام مجید عزیز؛
   مدت اعتبار اظهارنامه پلمپ، ۳ روز است و پس از آن منقضی می‌شود.

 • حنانه آریامتین

  سلام
  وقت بخیر
  من در تاریخ ۲۵ اسفند ۹۹ مدارک رو برای پلمپ دفاتر به پست تحویل دادم ولی اس ام اس لینک پرداخت هزینه دفتر برام هنوز ارسال نشده. چکار باید بکنم؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   بعد از انجام پست باید وارد سامانه ثبت شرکت ها و قسمت پیگیری پلمب دفاتر تجاری شده، بارکد پستی خود را وارد نمایید. بعد از گذشت چند روز، لینک پرداخت هزینه پلمب دفاتر تجاری، باز خواهد شد.

 • سلام .درخواست پلمپ دفاتر ۱۴۰۰ رو انجام دادم و تا مرحله ارسال مدرک پیش رفت ولی لینک هزینه باز نشد و حالا مدارک برگشته علتش چیه چطور میشه پیگیری کرد مدارکم کامل بود

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   – مدارک رو پست کردین؟
   – همه مواردی که برای پست مدارک لازم هست رعایت شده بود؟ (از قبیل آدرس، کدپستی صحیح، کامل بودن مدارک و …)
   – بعد از پست مدارک بارکد پستی را در سامانه ثبت شرکت ها به درستی وارد کردید؟

   این ها مواردی هستند که در صورت نقص در آن ها، پرونده برگشت می‌خورد.
   متاسفانه پیگیری خاصی نمی‌توان انجام داد و باید مراحل درخواست پلمب دفاتر تجاری را از ابتدا انجام دهید 🙁