مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

پلمپ دفاتر سال 99

پلمپ دفاتر سال ۹۹ و ۱۴۰۰ | آموزش تصویری پلمپ دفاتر

پلمپ دفاتر سال ۹۹ و ۱۴۰۰ | آموزش تصویری پلمپ دفاتر

با ثبت شرکت، تمامی اقدامات قانونی را برای انجام فعالیت‌های تجاری انجام نداده‌اید. بخشی از این فعالیت‌ها مربوط به اقداماتی‌ست که پس از ثبت شرکت باید انجام شوند. اقداماتی از جمله اخذ کد اقتصادی یا پلمپ دفاتر قانونی . مواردی که بدون انجام آن‌ها فعالیت شما غیرقانونی تلقی می‌شود. این مساله با وجود اهمیت زیادی که دارد، نباید موجب نگرانی شما شود، چرا که ثبت‌یار نه تنها در مراحل ثبت شرکت شما را همراهی می‌کند بلکه در مواردی چون اخذ دفاتر پلمپ نیز همراه شماست. در این مطلب قصد داریم به نحوه پلمپ دفاتر سال ۹۹ اشاره کنیم و به مهلت پلمپ دفاتر ۹۹ ، اشاره کینم.چند نوع پلمپ دفاتر داریم؟

دفاتر پلمپ دو نوع هستند که شامل دفتر روزنامه و دفتر کل می‌شوند، قانون تجارت به تعریف و الزام دریافت آن اشاره کرده است. برای آشنایی با ماهیت این دفاتر و مفهوم اینکه پلمپ دفاتر چیست ، این مطلب را مطالعه بفرمایید.

انواع دفاتر تجاری (انواع دفاتر پلمپ)

طبق قانون تجارت، هر تاجری (به استثنا کسبه جزء) موظف است دفاتر قانونی را تهیه و تکمیل نماید. این دفاتر عبارت اند از:

 1. دفتر روزنامه
  دفتر روزنامه را شاید بتوان مهم‌ترین دفتر تجار نامید. زیرا اساس تکمیل سایر دفاتر تجاری نیز هست. دفتر روزنامه دفتری است که تاجر موظف است کلیه معاملات و مراودات مالی خود را همه روزه در آن وارد کند. این مراودات تجاری می‌تواند هرنوع داد و ستد اوراق تجاری، خرید و فروش، ظهرنویسی آن، واردات و صادرات و … باشد. در این دفاتر تمامی رویدادهای مالی به ترتیب تاریخ و با جزئیات، به صورت روزانه ثبت می‌شوند. البته تاخیر در ثبت معاملات تا ۷ روز اشکالی ندارد.
 2. دفتر کل
  دفتر کل دفتری است که تاجر باید تمامی معاملات خود را هفته‌ای یک بار از دفتر روزنامه استخراج کرده و در این دفتر وارد کند. دفتر کل درواقع بیان‌کننده معاملات و مراوداتی است که تاجر در یک هفته انجام داده است. مندرجات دفتر کل و دفتر روزنامه باید باهم مطابقت داشته باشند.
 3. دفتر دارایی
  دفتر دارایی دفتری است که تاجر باید کلیه اموال منقول و غیرمنقول،‌ بدهی‌ها و دیون و مطالبات خود را در آن ثبت و امضا کند. البته امروزه دفتر دارایی کاربردی ندارد و به جای آن از ترازنامه استفاده می‌شود.
 4. دفتر کپیه
  دفتر کپیه دفتری است که تاجر باید کلیه مراسلات، مخابرات و صورت‌حساب‌های صادره خود را در آن به ترتیب تاریخ ثبت کند.

از بین دفاتر مذکور، دفتر کل و دفتر روزنامه الزام به پلمپ قانونی دارند و برای سایر دفاتر نیازی به درخواست پلمپ نیست.


همین الان مشاروه رایگان بگیر
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


برای دریافت پلمپ دفاتر قانونی سال ۱۴۰۰ از چه زمانی فرصت داریم؟

برای پلمپ دفاتر ۱۴۰۰ از فروردین ماه ۹۹ تا اسفند ۱۴۰۰ فرصت هست. درواقع آخرین مهلت پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰ اسفند ماه ۱۴۰۰ است. درحالی که اسفندماه ۹۹ آخرین مهلت درخواست پلمپ دفاتر ۹۹ است و این مهلت تمدید نخواهد شد. برای جلوگیری از شلوغی سامانه‌ها در پایان سال مالی، هرچه زودتر نسبت به پلمپ دفاتر ۱۴۰۰ خود اقدام کنید تا با مشکل یا رد احتمالی دفاتر روبرو نشوید.

پلمپ دفاتر چیه و یک نکته مهم که باید بهش توجه کنیم؟!

دفاتر پلمپ ، سالانه دریافت و مطابق با فعالیت‌ها و معاملات شرکت یا تاجر، تنظیم می‌شوند. این دفاتر علاوه بر سامان دادن به حساب‌ها و جنبه قانونی بخشیدن به آن‌ها، در امور مالیاتی کاربرد دارند.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که دفاتر پلمپ باید به صورت صحیح تنظیم شوند و هرگونه قلم خوردگی یا اشتباه در تنظیم آن می‌تواند تاجر یا شرکت تجاری را با مشکل مواجه کند. در صورت عدم ارائه پلمپ دفاتر تجاری در پایان سال مالی، اداره مالیات جریمه‌های مالیاتی را برای اشخاص در نظر می‌گیرد.


برای گرفتن پلمپ دفاتر قانونی سال ۹۹ تا کی مهلت داریم؟!

اشخاصی که به فعالیت تجاری مشغول هستند، با توجه به سال مالی خود این دفاتر را دریافت و تنظیم می‌نمایند. به‌طور مثال اگر سال مالی شرکتی از فروردین تا اسفند باشد، برای دریافت و تکمیل پلمپ دفاتر سال ۹۹ ، از فروردین سال ۹۸ تا اسفند سال ۹۹ مهلت خواهد داشت.

توجه کنید که حتی اگر شرکت یا تاجر در یک سال مالی فعالیت نداشته باشد، ملزم است این دفاتر را در زمان قانونی دریافت کند و پس از پایان سال مالی به مدت ۴ ماه مهلت دارد، دفاتر را به صورت سفید به اداره مالیات تحویل دهد.مراحل و نحوه دریافت پلمپ دفاتر قانونی سال ۹۹

شرکت‌ها پس از تاسیس باید اقدام به دریافت دفاتر پلمپ نمایند، از این‌رو آشنایی با نحوه دریافت این دفاتر بسیار ضروری‌ست. پلمپ دفاتر سال ۹۹ با توجه به اینکه در انتهای سال جاری هستیم، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، در گام اول برای دریافت این دفاتر لازم است مدارک زیر را ارائه نمایید و سپس به دریافت آن‌ها اقدام کنید. ثبت‌یار با ارائه این دفاتر، کار شما را ساده کرده است. برای اخذ دفاتر پلمپ سال ۹۹ می‌توانید با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید تا ضمن دریافت مشاوره رایگان، این دفاتر را نیز سفارش دهید.


مدارک لازم برای پلمپ دفاتر ۹۹ افراد حقیقی

 • کپی کارت ملی
 • کپی شناسنامه
 • اصل اظهارنامه دریافت شده از سامانه
 • فرم تکمیل شده اظهارنامه

مدارک لازم برای دفاتر پلمپ ۹۹ افراد حقوقی

 • کپی کارت ملی مدیر عامل
 • اصل اظهارنامه پلمب دفاتر تجارتی دریافت شده از سامانه (اظهارنامه باید به امضای یکی از مدیران شرکت رسیده باشد)
 • کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات ثبتی شرکت (در خصوص تغییر مدیران، دارندگان امضا، نام، نوع شخصیت حقوقی و مرکز اصلی)
 • اصل یا تصویر مصدق وکالت‌نامه یا معرفی‌نامه (در خصوص اشخاص حقوقی دولتی)
مدارک لازم جهت مراحل پلمپ دفاتر

اگر پلمپ دفاتر را انجام ندهیم چه تبعاتی خواهد داشت؟

پلمپ دفاتر نشان دهنده شفافیت مالی شماست. اداره مالیات بر مبنای درآمدهای شما، مالیات بر درآمد شما را تعیین می‌کند. مبنای مشخص نمودن این درآمدها، دفاتر قانونی هستند. شما باید دفاتر روزنامه و کل را قبل از شروع سال مالی درخواست کنید تا از طریق پست به دست شما برسد. پس از تکمیل این دفاتر بر مبنای اسناد مالی خود، دفاتر را در محلی مطمئن نگهداری نمایید. هرگونه خط خوردگی، خراشیدگی، پارگی یا خیس شدن، مشکل زا خواهد بود. در نهایت دفاتر پلمب توسط حسابرس و ممیز مالیاتی به صورت دقیق رسیدگی خواهد شد. یکی از مهم‌ترین مواردی که چک می‌شود، این است که دفاتر قبل از شروع سال مالی پلمپ شده باشند.

بنابراین اگر پلمپ دفاتر خود را دریافت نکنیم یا تحریر این دفاتر را به صورت صحیح انجام ندهیم، جریمه‌های مالیاتی جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. پس با انجام به موقع پلمپ دفاتر و تنظیم و تحریر صحیح دفتر روزنامه و کل، می‌توانیم از معافیت‌های مالیاتی برخوردار شده و از جریمه‌های مالیاتی جلوگیری کنیم.

دلایل رد شدن دفاتر پلمپ

گاهی ممکن است درخواست پلمپ دفاتر شما رد شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما درخواست پلمپ خود را در زمان مناسب انجام بدهید. در ادامه مهم‌ترین دلایل رد پلمپ دفاتر را بررسی می‌کنیم.

برای تنظیم دفاتر قانونی، آئین‌نامه‌ای وجود دارد که باید طبق مقررات آن دفاتر پلمپ را تکمیل نمود. و هر ایراد و نقصی که به دفاتر وارد شود، باعث رد درخواست پلمپ دفاتر میشود. به طور کلی دفاتر پلمپ شده باید طبق دستورالعمل‌ها و مقررات سازمان امور مالیاتی تکمیل و ارائه شوند. زیرا عدم رعایت این مقررات می‌تواند باعث رد دفاتر شده و جریمه‌های مالیاتی را نیز در پی داشته باشد.

رد دفاتر قانونی به این معناست که مندرجات دفاتر و کلیه مراودات مالی و معاملات که طی یک سال در دفتر نوشته شده است،‌ مورد پذیرش کارشناسان اداره مالیات قرار نگیرد و با استانداردهای سازمان مالیاتی هم‌خوانی نداشته باشد. در آئین نامه نحوه تنظیم و تحریر و نگهداری دفاتر، مصادیق رد شدن دفاتر قانونی پلمپ شده ذکر شده است (نکاتی که حین پر کردن دفاتر تجاری باید رعایت شود):

 1. خارج شدن دفاتر از حالت پلمپ شده
 2. دفاتر فاقد یک یا چند برگ باشند
 3. عدم ثبت یک یا چند فعالیت مالی (درصورتی که وجود آن فعالیت ثابت شود)
 4. تقدم ثبت یک یا چند معامله با توجه به تاریخ وقوع آن‌ها
 5. ثبت تمام یا قسمتی از معامله در خارج از فضای در نظر گرفته شده و ثبت در حاشیه دفاتر
 6. ثبت تمام یا قسمتی از یک فعالیت بین سطور دفتر
 7. تراشیدن و پاک کردن مندرجات دفتر (به منظور سوءاستفاده)
 8. سفید گذاشتن بیش از حد معمول در صفحات دفتر یا سفید ماندن تمام صفحه در دفتر روزنامه
 9. محو کردن مندرجات دفاتر با وسائل شیمیایی
 10. ناپدید کردن مندرجات دفتر با رنگ یا جوهر یا شبیه آن‌ها
 11. بستانکار شدن حسابهای بانکی و نقدی
 12. تاخیر تحریر دفتر
 13. اشتباه در ثبت حساب و کتاب‌ها (در صورتی که اصلاح نشود.)
 14. عدم ثبت خلاصه فعالیت‌های مالی شعب در دفاتر مرکز
 15. استفاده از دفاتر خالی و استفاده نشده سال‌های قبل
 16. عدم ارائه یک یا چند جلد از دفاتر ثبت و پلمپ شده
 17. درصورتی که اطلاعات دفاتر با مداد تکمیل شود
 18. ثبت غیرواقعی رویدادهای مالی که رخ نداده است
 19. استفاده از یک دفتر پلمپ شده برای ثبت مراودات مالی چندسال


آیا مفقود شدن دفاتر پلمپ باعث رد شدن آن‌ها می‌شود؟

صاحبان دفاتر پلمپ باید در حفظ و نگهداری و تکمیل صحیح دفاتر قانونی خود کوشا باشند. اما در صورتی که به دلیلی خارج از اختیار شخص دفاتر از دسترس او خارج شوند، باید ظرف مدت ۳۰ روز، دفاتر جدید تهیه و مراودات مالی خود را در آن وارد کنند. اما اگر درصورت تقصیر صاحب دفتر در نگهداری آن، دفتر مفقود شود،‌ دفاتر رد شده محسوب می‌شوند


آموزش تصویری چگونگی اخذ پلمپ دفاتر قانونی

در صورتی که بخواهید بدون واسطه پلمپ دفاتر خود را دریافت کنید، ابتدا وارد سامانه اداره ثبت شرکت‌ها می‌شوید. در منوی بالا، پذیرش اظهارنامه پلمپ دفاتر قانونی را انتخاب کنید.

گام اول ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات متقاضی پلمپ دفاتر

نوع شخص متقاضی: اگر میخواهید دفاتر قانونی را برای اشخاص سفارش دهید، “حقیقی” را انتخاب کنید ولی اگر سفارش شما برای شرکت است، “شخص حقوقی ثبت شده در مرجع ثبت شرکت‌ها” را انتخاب نمایید.

نوع تقویم مالی: بر اساس اساسنامه، تقویم شمسی یا تقویم  میلادی را انتخاب کنید. غالب اشخاص و شرکت‌ها، تقویم خود را شمسی تعریف کرده‌اند مگر مواردی که مراودات مالی خود را با خارج از کشور انجام می‌دهند. بعضا این شرکت‌ها تقویم مالی خود را میلادی تصویب می‌کنند.

شروع سال مالی: پلمپ دفاتر تجاری را برای چه سالی سفارش می‌دهید؟ سال جاری یا سال آینده؟ انتخاب کنید. سپس شروع ماه مالی و شروع روز مالی را انتخاب کنید.

تصویر گام اول ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات متقاضی پلمپ دفاتر
تصویر گام اول ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات متقاضی پلمپ دفاتر

گام دوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات شخصیت حقوقی

در صورتیکه نوع شخص متقاضی را حقوقی انتخاب کرده باشید، در این گام باید اطلاعات بارگذاری شده توسط پایگاه داده اداره ثبت شرکت‌ها را تایید نمایید. توجه داشته باشید که دفاتر پلمپ، به آدرسی که در قسمت “نشانی متقاضی” درج شده است، ارسال خواهد شد.

تصویر گام دوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات شخصیت حقوقی
تصویر گام دوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات شخصیت حقوقی

گام سوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات تکمیل کننده اظهارنامه پلمپ

در این گام باید اطلاعات شخصی که اظهارنامه پلمپ دفاتر تجاری را امضا می‌کند، وارد نمایید. این اطلاعات باید کاملا مطابق پایگاه داده سازمان ثبت احوال کشور باشد.

تصویر گام سوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات تکمیل کننده اظهارنامه پلمپ
تصویر گام سوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات تکمیل کننده اظهارنامه پلمپ

گام چهارم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: هیئت مدیره شرکت / موسسه

در این گام باید اطلاعات تک تک اعضای هیئت مدیره شرکت را به نوبت وارد نموده و در انتهای هریک روی دکمه “ثبت اطلاعات شخص” کلیک نمایید.

تصویر گام چهارم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: هیئت مدیره شرکت / موسسه
تصویر گام چهارم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: هیئت مدیره شرکت / موسسه

گام پنجم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: سمت هیئت مدیره شرکت / موسسه

در این گام باید اعضای وارد شده را به ترتیب انتخاب نموده، و سمت هر یک و اطلاعات مربوط به آن را تعیین کنیم. در انتها روی “ثبت سمت شخص” کلیک کنیم.

اگر شخصی دارای چندین سمت بود، باید به ازای هر سمتی که دارد، یکبار انتخاب شود.

تصویر گام پنجم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: سمت هیئت مدیره شرکت / موسسه
تصویر گام پنجم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: سمت هیئت مدیره شرکت / موسسه

گام ششم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: دفتر مورد تقاضا

در این گام، تعداد دفتر، نوع آن و تعداد برگ‌هایش را مشخص می‌کنیم و روی “ذخیره دفتر مورد تقاضا” کلیک می‌کنیم. توجه داشته باشید که شما ملزم به انتخاب هر دو دفتر کل و دفتر روزنامه هستید.

تصویر گام ششم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: دفتر مورد تقاضا
تصویر گام ششم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: دفتر مورد تقاضا

گام هفتم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تایید صحت اطلاعات
در این مرحله، اظهارنامه پلمپ به شما نمایش داده می‌شود که در صورت تایید آن، گزینه مربوطه را انتخاب نموده و روی پذیرش نهایی کلیک کنید.

تصویر گام هفتم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تایید صحت اطلاعات
تصویر گام هفتم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تایید صحت اطلاعات

گام آخر ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تحویل مدارک به اداره پست

مدارک مورد نیاز را که در گام قبل نمایش داده شده بود، فراهم کنید.

اظهارنامه پلمپ دفاتر تجاری را چاپ کرده و مهر و امضا کنید.

رسید پذیرش درخواست پلمپ را چاپ کنید.

با همه این مدارک به اداره پست مراجعه کرده و از ایشان پاکت مخصوص پلمپ را درخواست نمایید.

اظهارنامه و مدارک را داخل پاکت بگذارید، رسید پذیرش را روی آن بچسبانید و بسته را تحویل مامور پست دهید.

رسید پستی را از مامور پست دریافت کرده، مجدد وارد سامانه اداره ثبت شرکت‌ها و قسمت پیگیری درخواست شوید.

بارکد پستی و تاریخ تحویل مدارک به پست را تکمیل نموده و منتظر شوید تا از طریق پیامک با خبر شوید که هزینه پلمپ را پرداخت کنید.

پس از پرداخت هزینه، فقط باید منتظر بود تا دفاتر پلمپ، به دستتان برسد.

تصویر گام آخر ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تحویل مدارک به اداره پست
تصویر گام آخر ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تحویل مدارک به اداره پست

دریافت پلمپ دفاتر سال ۹۹ با ثبت‌یار

هوشمند شدن در ارائه خدمات، یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهایی‌ست که شهرهای مدرن توانسته است به شهروندان خود ارائه دهد. چرا که مهم‌ترین عنصر هوشمندی، سرعت و دقت بالاست. این عامل موجب می‌شوند، شما نیز به سمت انتخاب هوشمندانه بروید. ثبت‌یار با ارائه خدمات آنلاین، علاوه بر افزایش سرعت در امور ثبتی به تسهیل آن پرداخته است تا شما مجبور نباشید وقت زیادی را در فرآیندهای اداری از دست بدهید. این به معنای سادگی یک ثبت بی‌دردسر است که شما می‌توانید علاوه بر انجام امور ثبتی خود به صورت آنلاین، دفاتر پلمپ سال ۹۹ خود را دریافت نمایید. همچنین برای آگاهی از ریز هزینه‌های اخذ پلمپ دفاتر می‌توانید به مقاله «هزینه پلمپ دفاتر» مراجعه کنید.

همین الان مشاروه رایگان بگیر
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰سوالات متداول دفاتر پلمپ ۹۹

هزینه پلمپ دفاتر سال ۹۹ چقدر است؟

ین دفاتر در اندازه‌های ۵۰ برگ ، ۱۰۰ برگ و ۲۰۰ برگ قابل ارائه هستند که با توجه به تعداد معاملات شرکت‌ها یا اشخاص حقیقی، خریداری می‌شوند.
قیمت پلمپ دفاتر ۵۰ برگ در ثبت‌یار، ۲۷۵٫۰۰۰ تومان است. برای اطلاع از هزینه پلمپ دفاتر ، روی آن کلیک کنید.

مهلت پلمپ دفاتر سال ۹۹ ، تا چه زمانی است؟

از ابتدای سال ۹۸ ، تا انتهای سال ۹۹ ، مهلت ثبت سفارش دفاتر پلمپ سال ۹۹ را دارید.

چطور برای پلمپ دفاتر سال ۹۹ ثبت سفارش کنیم؟

برای سفارش پلمپ دفاتر تجاری ، روی آن کلیک کنید و به راحتی سفارش خود را ثبت نمایید.
لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.84/5 (25)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • مریم رضایی

  ما مکان شرکتمون رو به تازگی تغییر دادیم ولی هنوز صورتجلسه این تغییر رو تنظیم نکردیم. حالا سوال اینه که می‌تونیم آدرس جدید رو خودمون در سایت وارد کنیم یا طبق همون آدرس قبلی جلو میره روند سفارش پلمب؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   دفاتر پلمب به آدرس ثبتی شرکت شما ارسال خواهد شد. بنابراین قبل از ثبت آگهی صورتجلسه تغییر آدرس، دفاتر قانونی خود را تقاضا ندهید!

 • سلام من هفته پیش دفاتر ثبت نام و پست کردم ولی توی سامانه گزینه ای نمی بینم که بارکد پستی ارسال کنم

 • زهرا اصفهانی

  سلام
  اگه با وارد کردن درخواست پلمپ دفاترمون توی سایت اداره ثبت شرکت ها، خودمون میتونیم کارمون رو انجام بدیم، چرا باید این کار رو به شما بسپریم؟؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   در صورتیکه از صحت اجرای مراحل توسط خودتان اطمینان دارید، خودتان دفاتر پلمپ را سفارش دهید.
   ولی سپردن کار به مجموعه هایی متخصص در امور ثبتی چندین مزیت عمده دارد. اول آنکه شما کار را به متخصص سپرده‌اید و خیالتان بابت صحت انجام خدمت آسوده خواهد بود. ثانیاً انجام امور اداری و مراجعه به دفاتر پست، فرایندی زمان بر و مورد نیاز به پیگیری است. برای بسیاری از شرکت ها صرفه اقتصادی ندارد که نفر/ساعتی را به این امور اختصاص دهند. مثلا در حال حاضر دفاتر پستی که پلمب دفاتر را انجام می‌دهند دارای صفوف طولانی نوبت‌دهی هستند. از آنجا که مجموعه های ثبتی چندین پرونده پلمب دفاتر قانونی را باهم پست می‌کنند، ارزش زمانی که نیروی کار در دفاتر پست معطل می‌شود را دارد.

 • حمید رضا

  در صورت تغییر آدرس شرکت روند تغییر آدرس باید برای تنظیم پلمپ دفاتر گزارش بشه یا خیر ؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام حمید رضای عزیز؛
   در صورتی که تغییر آدرس شرکت به صورت صورتجلسه رسمی تنظیم شده باشد و آگهی ثبتی آن از اداره ثبت شرکت‌ها اخذ شده باشد، سامانه سفارش دفاتر پلمپ تجاری، آدرس جدید را در قسمت آدرس، بارگذاری کرده؛ بنابراین دفاتر قانونی به این آدرس ارسال خواهد شد. اما اگر آدرس شرکت خود را تغییر داده‌اید و این تغییر آدرس را از طریق صورتجلسه تغییر آدرس در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت نرسانده‌اید، با مشکل رو به رو خواهید شد و دفاتر به آدرس قبلی ارسال می‌شوند.
   در سامانه سفارش پلمپ دفاتر تجاری، جایی برای گزارش تغییر آدرس تعبیه نشده است و روند صحیح و قانونی به گونه‌ای است که خدمت شما توضیح داده شد.

 • برهان طبسی

  سلام ممنون از مقاله خوبتون
  یه سوال :
  میشه برای یک سال مالی چندتا دفتر پلمپ صادر بشه؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام برهان عزیز؛
   خیلی ممنون که نظرتون را با ما به اشتراک گذاشتید.
   بله، امکان سفارش چند دفتر برای یک سال مالی وجود دارد.

   • علی‌اکبری

    در چه شرایطی ممکنه چندتا دفتر لازم شه؟!

    • سید مجتبی مصطفوی

     سلام دوست عزیز؛
     به عنوان مثال یک شخص حقوقی دفتر ۵۰ برگ سفارش داده است. ولی مراودات مالی این شرکت زیاد بوده و این دفتر ۵۰ برگ کفایت نمی‌کند. به همین منظور باید باز هم سفارش دفاتر پلمپ قانونی دهد.
     برای این موارد توصیه می‌شود از همان ابتدا، دفاتر با حجم بیشتری سفارش داده شود. دفاتر پلمپ قانونی در انواع ۵۰ برگ، ۱۰۰ برگ و ۲۰۰ برگ ارائه می‌شوند.

 • پروین صادقی

  سلام وقت بخیر من مراحل پلمپ دفاتر تجاری رو کامل انجام دادم و رسید پذیرش و همراه با مدارک تحویل اداره پست دادم اما تو زمان مقرر هزینه پست رو پرداخت نکرم الان که از طریق شماره پیگیری چک میکنم وضعیت نوشته رد شده به دلیل عدم اقدام در زمان مقرر؛ الان باید چکار کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   متاسفانه از آنجایی که فرصت مقرر برای پرداخت هزینه پایان یافته است، چاره ای جز ثبت دوباره تقاضا و اظهارنامه نخواهید داشت.
   همواره برای تقاضای دفاتر پلمپ توجه به دو نکته ضروری ست:
   ۱) وارد کردن بارکد پستی در قسمت پیگیری اظهارنامه
   ۲) پرداخت به موقع هزینه دفاتر پلمپ قانونی

 • کیوان غزلباش

  سلام. پلمپ دفاتر قانونی همون ثبت اظهارنامه مالیاتی هستش؟ میشه لطف کنید توضیح بدید؟ ممنونم.

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام کیوان عزیز؛
   خیر، پلمپ دفاتر قانونی و ثبت اظهارنامه مالیاتی، دو مفهوم کاملا مجزا و متفاوت هستند.
   اظهارنامه مالیاتی یکی از امور مربوط به حوزه مالی و حسابداری است که در موعد حسابرسی اداره مالیات، هر شرکت باید اظهارنامه خود را در سامانه مربوطه ثبت نماید. ولی دفاتر پلمپ قانونی، یک دفتر روزنامه و یک دفتر کل هستند که قبل از شروع سال مالی، هر شخص حقیقی یا حقوقی باید آن ها را سفارش داده و پس از اینکه توسط اداره پست به دستش رسید، می بایست آن ها را مطابق با مراودات مالی خود تکمیل نماید. در نهایت این دفاتر به سازمان یا اداره ای تحویل داده نخواهد شد و باید به صورت سالم و منظم در محل شرکت نگهداری شده و به بازرسین و حسابرسان در موعد مقرر ارائه شود.

 • سلام و وقت بخیر.دی ماه از طریق سامانه اقدام به پلمپ دفاتر کردم. اظهار نامه رو دریافت کردم. اما رسید پذیرش اینترنتی ندارم. خواستم الان رسید رو بگیرم اما نمیدونم از کدوم قسمت باید این کارو انجام بدم. اگه میشه راهنمایی بفرمایید

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   اگر اظهارنامه رو دریافت کرده باشید، بالای اظهارنامه یک شماره پیگیری وجود دارد. وارد پیگیری درخواست شوید. نوع درخواست را “پلمب دفاتر تجاری” انتخاب کنید. شماره پیگیری خود را وارد کنید. در صورتیکه هنوز درخواست شما منقضی نشده باشد، این امکان وجود خواهد داشت تا رسید پذیرش اینترنتی خود را نیز دریافت نمایید.