فهرست عناوین

پلمپ دفاتر برای شرکت‌ها، موسسات و تاجران اجباری است. این اشخاص موظف هستند هر سال درخواست پلمپ دفاتر خود را پیش از پایان سال مالی ارائه دهند. در غیر این صورت، مشمول جریمه‌های مالیاتی خواهند شد. پس اگر در قالب شرکت یا تاجر فعالیت می‌کنید قبل از اتمام سال، درخواست پلمپ دفاتر ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ را بدهید.


چند نوع پلمپ دفاتر داریم؟

دفاتر پلمپ دو نوع هستند که شامل دفتر روزنامه و دفتر کل می‌شوند، قانون تجارت به تعریف و الزام دریافت آن اشاره کرده است. برای آشنایی با ماهیت این دفاتر و مفهوم اینکه پلمپ دفاتر چیست ، این مطلب را مطالعه بفرمایید.

انواع دفاتر تجاری (انواع دفاتر پلمپ)

طبق قانون تجارت، هر تاجری (به استثنا کسبه جزء) موظف است دفاتر قانونی را تهیه و تکمیل نماید. این دفاتر عبارت‌اند از:

 1. دفتر روزنامه
  دفتر روزنامه را شاید بتوان مهم‌ترین دفتر تجار نامید. زیرا اساس تکمیل سایر دفاتر تجاری نیز هست. دفتر روزنامه دفتری است که تاجر موظف است کلیه معاملات و مراودات مالی خود را همه روزه در آن وارد کند. این مراودات تجاری می‌تواند هرنوع داد و ستد اوراق تجاری، خرید و فروش، ظهرنویسی آن، واردات و صادرات و … باشد. در این دفاتر تمامی رویدادهای مالی به ترتیب تاریخ و با جزئیات، به صورت روزانه ثبت می‌شوند. البته تاخیر در ثبت معاملات تا 7 روز اشکالی ندارد.
 2. دفتر کل
  دفتر کل دفتری است که تاجر باید تمامی معاملات خود را هفته‌ای یک بار از دفتر روزنامه استخراج کرده و در این دفتر وارد کند. دفتر کل درواقع بیان‌کننده معاملات و مراوداتی است که تاجر در یک هفته انجام داده است. مندرجات دفتر کل و دفتر روزنامه باید باهم مطابقت داشته باشند.
 3. دفتر دارایی
  دفتر دارایی دفتری است که تاجر باید کلیه اموال منقول و غیرمنقول،‌ بدهی‌ها و دیون و مطالبات خود را در آن ثبت و امضا کند. البته امروزه دفتر دارایی کاربردی ندارد و به جای آن از ترازنامه استفاده می‌شود.
 4. دفتر کپیه
  دفتر کپیه دفتری است که تاجر باید کلیه مراسلات، مخابرات و صورت‌حساب‌های صادره خود را در آن به ترتیب تاریخ ثبت کند.

از بین دفاتر مذکور، دفتر کل و دفتر روزنامه الزام به پلمپ قانونی دارند و برای سایر دفاتر نیازی به درخواست پلمپ نیست.

همچنین تاجران می‌توانند باتوجه به میزان فعالیت خود، دفاتر ۵۰ برگ، ۱۰۰ برگ یا ۲۰۰ برگ تهیه کنند.


کاربرد پلمپ دفاتر چیست؟

دفاتر پلمپ فقط برای ثبت امور مالی نیستند بلکه دو کاربرد اصلی و مهم دارند:

 • اولین کاربرد پلمپ دفاتر در امور مالیاتی است. در واقع پس از اتمام سال مالی، دفاتر تکمیل شده هر سال توسط اداره مالیات بررسی خواهند شد. در نتیجه اگر در زمان مقرر، درخواست پلمپ دفاتر نداده باشید و دفاتر خود را تکمیل نکنید، مشمول جریمه مالیاتی خواهید شد. 
 • کاربرد دیگر دفاتر پلمپ، برای دریافت کارت بازرگانی است. در واقع این دفاتر یکی از مدارکی هستند که برای اخذ کارت بازرگانی باید ارائه کنید.

برای دریافت پلمپ دفاتر قانونی سال 1400 از چه زمانی فرصت داریم؟

برای پلمپ دفاتر 1400 تا اسفند 1400 فرصت هست. در واقع آخرین مهلت پلمپ دفاتر سال 1400 اسفند ماه 1400 است. برای جلوگیری از شلوغی سامانه‌ در پایان سال مالی، هرچه زودتر نسبت به پلمپ دفاتر 1400 خود اقدام کنید تا با مشکل یا رد احتمالی دفاتر روبرو نشوید.

 پلمپ دفاتر چقدر طول می‌کشد؟

درخواست پلمپ دفاتر در کمتر از یک روز انجام می‌شود. پس از ثبت درخواست هم حدود ۱۰ الی ۱۵ روز کاری زمان می‌برد تا دفاتر توسط اداره پست برای شخص حقیقی یا حقوقی ارسال شود.

پلمپ دفاتر چیست و یک نکته مهم که باید به آن توجه کنیم؟!

دفاتر پلمپ ، سالانه دریافت و مطابق با فعالیت‌ها و معاملات شرکت یا تاجر، تنظیم می‌شوند. این دفاتر علاوه بر سامان دادن به حساب‌ها و جنبه قانونی بخشیدن به آن‌ها، در امور مالیاتی کاربرد دارند.

پلمپ دفاتر توسط اداره مالیات انجام می‌شود ولی درخواست آن باید به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه شود. درخواست پلمپ دفاتر توسط اداره ثبت به اداره مالیات ارجاع داده می‌شود و سپس اداره مالیات، دفاتر را برای متقاضی ارسال می‌کند.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که دفاتر پلمپ باید به صورت صحیح تنظیم شوند و هرگونه قلم خوردگی یا اشتباه در تنظیم آن می‌تواند تاجر یا شرکت تجاری را با مشکل مواجه کند. در صورت عدم ارائه پلمپ دفاتر تجاری در پایان سال مالی، اداره مالیات جریمه‌های مالیاتی را برای اشخاص در نظر می‌گیرد.


برای گرفتن پلمپ دفاتر قانونی سال 1400 تا کی مهلت داریم؟!

اشخاصی که به فعالیت تجاری مشغول هستند، با توجه به سال مالی خود این دفاتر را دریافت و تنظیم می‌نمایند. به‌طور مثال اگر سال مالی شرکتی از فروردین تا اسفند باشد، برای دریافت و تکمیل پلمپ دفاتر سال 1400 ، از فروردین سال 1400 تا اسفند سال 1400 مهلت خواهد داشت.

توجه کنید که حتی اگر شرکت یا تاجر در یک سال مالی فعالیت نداشته باشد، ملزم است این دفاتر را در زمان قانونی دریافت کند و پس از پایان سال مالی به مدت ۴ ماه مهلت دارد، دفاتر را به صورت سفید به اداره مالیات تحویل دهد.


چگونه هزینه پلمپ دفاتر را پرداخت کنیم؟

پلمپ دفاتر قانونی پس از ثبت درخواست شما در سامانه باید به تایید کارشناس برسد سپس باید پرداخت هزینه را به صورت اینترنتی و از طریق درگاه‌های بانکی انجام دهید. پس از پرداخت آنلاین، دفاتر از طریق پست پیشتاز به آدرس متقاضی ارسال می‌شود.

مراحل و نحوه دریافت پلمپ دفاتر قانونی سال 1400

شرکت‌ها پس از تاسیس باید اقدام به دریافت دفاتر پلمپ نمایند، از این‌رو آشنایی با نحوه دریافت این دفاتر بسیار ضروری‌ست. پلمپ دفاتر سال 1400 با توجه به اینکه در انتهای سال جاری هستیم، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، در گام اول برای دریافت این دفاتر لازم است مدارک زیر را ارائه نمایید و سپس به دریافت آن‌ها اقدام کنید. ثبت‌یار با ارائه این دفاتر، کار شما را ساده کرده است. برای اخذ دفاتر پلمپ سال 1400 می‌توانید با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید تا ضمن دریافت مشاوره رایگان، این دفاتر را نیز سفارش دهید.

مدارک لازم برای پلمپ دفاتر 1400 اشخاص حقیقی

 • کپی کارت ملی
 • کپی شناسنامه
 • اصل اظهارنامه دریافت شده از سامانه
 • فرم تکمیل شده اظهارنامه

مدارک لازم برای دفاتر پلمپ 1400 اشخاص حقوقی

 • کپی کارت ملی مدیر عامل
 • اصل اظهارنامه پلمب دفاتر تجارتی دریافت شده از سامانه (اظهارنامه باید به امضای یکی از مدیران شرکت رسیده باشد)
 • کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات ثبتی شرکت (در خصوص تغییر مدیران، دارندگان امضا، نام، نوع شخصیت حقوقی و مرکز اصلی)
 • اصل یا تصویر مصدق وکالت‌نامه یا معرفی‌نامه (در خصوص اشخاص حقوقی دولتی)

پیگیری پلمپ دفاتر چگونه است؟

پس ثبت درخواست پلمپ دفاتر آنلاین، سامانه یک کد رهگیری به شما می‌دهد. با استفاده از این کد می‌‌توانید دفاتر خود را در صورت ارسال نشدن دفاتر به آدرس ثبت در سامانه، پیگیری کنید. کد رهگیری پلمپ دفاتر فقط برای سال جاری و سال بعد قابل دریافت است.

اگر پلمپ دفاتر را انجام ندهیم چه تبعاتی خواهد داشت؟

پلمپ دفاتر نشان دهنده شفافیت مالی شماست. اداره مالیات بر مبنای درآمدهای شما، مالیات بر درآمد شما را تعیین می‌کند. مبنای مشخص نمودن این درآمدها، دفاتر قانونی هستند. اگر دفاتر پلمپ دریافت نشود، امکان تسلیم اظهارنامه مالیاتی و همچنین دریافت کارت بازرگانی وجود ندارد.

شما باید دفاتر روزنامه و کل را قبل از شروع سال مالی درخواست کنید تا از طریق پست به دست شما برسد. پس از تکمیل این دفاتر بر مبنای اسناد مالی خود، دفاتر را در محلی مطمئن نگهداری نمایید. هرگونه خط خوردگی، خراشیدگی، پارگی یا خیس شدن، مشکل‌زا خواهد بود. در نهایت دفاتر پلمب توسط حسابرس و ممیز مالیاتی به صورت دقیق رسیدگی خواهد شد. یکی از مهم‌ترین مواردی که چک می‌شود، این است که دفاتر قبل از شروع سال مالی پلمپ شده باشند.

بنابراین اگر پلمپ دفاتر خود را دریافت نکنیم یا تحریر این دفاتر را به صورت صحیح انجام ندهیم، جریمه‌های مالیاتی جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. پس با انجام به موقع پلمپ دفاتر و تنظیم و تحریر صحیح دفتر روزنامه و کل، می‌توانیم از معافیت‌های مالیاتی برخوردار شده و از جریمه‌های مالیاتی جلوگیری کنیم.

پلمپ دفاتر عدم فعالیت

تمامی اشخاص حقوقی مثل شرکت‌ها و موسسات، همچنین اشخاص حقیقی که به عنوان تاجر فعالیت می‌کنند باید هرسال درخواست پلمپ دفاتر بدهند. در این بین تفاوتی ندارد که این اشخاص (حقیقی یا حقوقی) در طول سال فعالیتی داشته باشند یا هیچ‌گونه فعالیتی برای آن‌ها ثبت نشده باشد.

اشخاص بدون فعالیت تجاری پس از ثبت درخواست خود برای پلمپ دفاتر باید آن را به‌صورت سفید تا پایان سال مالی نگه دارند.


دلایل رد شدن دفاتر پلمپ !

گاهی ممکن است درخواست پلمپ دفاتر شما رد شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما درخواست پلمپ خود را در زمان مناسب انجام بدهید. در ادامه مهم‌ترین دلایل رد پلمپ دفاتر را بررسی می‌کنیم.

برای تنظیم دفاتر قانونی، آئین‌نامه‌ای وجود دارد که باید طبق مقررات آن دفاتر پلمپ را تکمیل نمود. و هر ایراد و نقصی که به دفاتر وارد شود، باعث رد درخواست پلمپ دفاتر می‌شود. به طور کلی دفاتر پلمپ شده باید طبق دستورالعمل‌ها و مقررات سازمان امور مالیاتی تکمیل و ارائه شوند. زیرا عدم رعایت این مقررات می‌تواند باعث رد دفاتر شده و جریمه‌های مالیاتی را نیز در پی داشته باشد.

رد دفاتر قانونی به این معناست که مندرجات دفاتر و کلیه مراودات مالی و معاملات که طی یک سال در دفتر نوشته شده است،‌ مورد پذیرش کارشناسان اداره مالیات قرار نگیرد و با استانداردهای سازمان مالیاتی هم‌خوانی نداشته باشد. در آئین نامه نحوه تنظیم و تحریر و نگهداری دفاتر، مصادیق رد شدن دفاتر قانونی پلمپ شده ذکر شده است (نکاتی که حین پر کردن دفاتر تجاری باید رعایت شود):

 1. خارج شدن دفاتر از حالت پلمپ شده
 2. دفاتر فاقد یک یا چند برگ باشند
 3. عدم ثبت یک یا چند فعالیت مالی (درصورتی که وجود آن فعالیت ثابت شود)
 4. تقدم ثبت یک یا چند معامله با توجه به تاریخ وقوع آن‌ها
 5. ثبت تمام یا قسمتی از معامله در خارج از فضای در نظر گرفته شده و ثبت در حاشیه دفاتر
 6. ثبت تمام یا قسمتی از یک فعالیت بین سطور دفتر
 7. تراشیدن و پاک کردن مندرجات دفتر (به منظور سوءاستفاده)
 8. سفید گذاشتن بیش از حد معمول در صفحات دفتر یا سفید ماندن تمام صفحه در دفتر روزنامه
 9. محو کردن مندرجات دفاتر با وسائل شیمیایی
 10. ناپدید کردن مندرجات دفتر با رنگ یا جوهر یا شبیه آن‌ها
 11. بستانکار شدن حسابهای بانکی و نقدی
 12. تاخیر تحریر دفتر
 13. اشتباه در ثبت حساب و کتاب‌ها (در صورتی که اصلاح نشود.)
 14. عدم ثبت خلاصه فعالیت‌های مالی شعب در دفاتر مرکز
 15. استفاده از دفاتر خالی و استفاده نشده سال‌های قبل
 16. عدم ارائه یک یا چند جلد از دفاتر ثبت و پلمپ شده
 17. درصورتی که اطلاعات دفاتر با مداد تکمیل شود
 18. ثبت غیرواقعی رویدادهای مالی که رخ نداده است
 19. استفاده از یک دفتر پلمپ شده برای ثبت مراودات مالی چندسال

آیا مفقود شدن دفاتر پلمپ باعث رد شدن آن‌ها می‌شود؟

صاحبان دفاتر پلمپ باید در حفظ و نگهداری و تکمیل صحیح دفاتر قانونی خود کوشا باشند. اما در صورتی که به دلیلی خارج از اختیار شخص دفاتر از دسترس او خارج شوند، باید ظرف مدت 30 روز، دفاتر جدید تهیه و مراودات مالی خود را در آن وارد کنند. اما اگر درصورت تقصیر صاحب دفتر در نگهداری آن، دفتر مفقود شود،‌ دفاتر رد شده محسوب می‌شوند.


آموزش تصویری چگونگی اخذ پلمپ دفاتر قانونی

در صورتی که بخواهید بدون واسطه پلمپ دفاتر خود را دریافت کنید، ابتدا وارد سامانه اداره ثبت شرکت‌ها می‌شوید. در منوی بالا، پذیرش اظهارنامه پلمپ دفاتر قانونی را انتخاب کنید.

گام اول ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات متقاضی پلمپ دفاتر

نوع شخص متقاضی: اگر میخواهید دفاتر قانونی را برای اشخاص سفارش دهید، “حقیقی” را انتخاب کنید ولی اگر سفارش شما برای شرکت است، “شخص حقوقی ثبت شده در مرجع ثبت شرکت‌ها” را انتخاب نمایید.

نوع تقویم مالی: بر اساس اساسنامه، تقویم شمسی یا تقویم  میلادی را انتخاب کنید. غالب اشخاص و شرکت‌ها، تقویم خود را شمسی تعریف کرده‌اند مگر مواردی که مراودات مالی خود را با خارج از کشور انجام می‌دهند. بعضا این شرکت‌ها تقویم مالی خود را میلادی تصویب می‌کنند.

شروع سال مالی: پلمپ دفاتر تجاری را برای چه سالی سفارش می‌دهید؟ سال جاری یا سال آینده؟ انتخاب کنید. سپس شروع ماه مالی و شروع روز مالی را انتخاب کنید.

تصویر گام اول ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات متقاضی پلمپ دفاتر
تصویر گام اول ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات متقاضی پلمپ دفاتر

گام دوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات شخصیت حقوقی

در صورتیکه نوع شخص متقاضی را حقوقی انتخاب کرده باشید، در این گام باید اطلاعات بارگذاری شده توسط پایگاه داده اداره ثبت شرکت‌ها را تایید نمایید. توجه داشته باشید که دفاتر پلمپ، به آدرسی که در قسمت “نشانی متقاضی” درج شده است، ارسال خواهد شد.

تصویر گام دوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات شخصیت حقوقی
تصویر گام دوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات شخصیت حقوقی

گام سوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات تکمیل کننده اظهارنامه پلمپ

در این گام باید اطلاعات شخصی که اظهارنامه پلمپ دفاتر تجاری را امضا می‌کند، وارد نمایید. این اطلاعات باید کاملا مطابق پایگاه داده سازمان ثبت احوال کشور باشد.

تصویر گام سوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات تکمیل کننده اظهارنامه پلمپ
تصویر گام سوم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: اطلاعات تکمیل کننده اظهارنامه پلمپ

گام چهارم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: هیئت مدیره شرکت / موسسه

در این گام باید اطلاعات تک تک اعضای هیئت مدیره شرکت را به نوبت وارد نموده و در انتهای هریک روی دکمه “ثبت اطلاعات شخص” کلیک نمایید.

تصویر گام چهارم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: هیئت مدیره شرکت / موسسه
تصویر گام چهارم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: هیئت مدیره شرکت / موسسه

گام پنجم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: سمت هیئت مدیره شرکت / موسسه

در این گام باید اعضای وارد شده را به ترتیب انتخاب نموده، و سمت هر یک و اطلاعات مربوط به آن را تعیین کنیم. در انتها روی “ثبت سمت شخص” کلیک کنیم.

اگر شخصی دارای چندین سمت بود، باید به ازای هر سمتی که دارد، یکبار انتخاب شود.

تصویر گام پنجم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: سمت هیئت مدیره شرکت / موسسه
تصویر گام پنجم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: سمت هیئت مدیره شرکت / موسسه

گام ششم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: دفتر مورد تقاضا

در این گام، تعداد دفتر، نوع آن و تعداد برگ‌هایش را مشخص می‌کنیم و روی “ذخیره دفتر مورد تقاضا” کلیک می‌کنیم. توجه داشته باشید که شما ملزم به انتخاب هر دو دفتر کل و دفتر روزنامه هستید.

تصویر گام ششم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: دفتر مورد تقاضا
تصویر گام ششم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: دفتر مورد تقاضا

گام هفتم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تایید صحت اطلاعات
در این مرحله، اظهارنامه پلمپ به شما نمایش داده می‌شود که در صورت تایید آن، گزینه مربوطه را انتخاب نموده و روی پذیرش نهایی کلیک کنید.

تصویر گام هفتم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تایید صحت اطلاعات
تصویر گام هفتم ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تایید صحت اطلاعات

گام آخر ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تحویل مدارک به اداره پست

مدارک مورد نیاز را که در گام قبل نمایش داده شده بود، فراهم کنید.

اظهارنامه پلمپ دفاتر تجاری را چاپ کرده و مهر و امضا کنید.

رسید پذیرش درخواست پلمپ را چاپ کنید.

با همه این مدارک به اداره پست مراجعه کرده و از ایشان پاکت مخصوص پلمپ را درخواست نمایید.

اظهارنامه و مدارک را داخل پاکت بگذارید، رسید پذیرش را روی آن بچسبانید و بسته را تحویل مامور پست دهید.

رسید پستی را از مامور پست دریافت کرده، مجدد وارد سامانه اداره ثبت شرکت‌ها و قسمت پیگیری درخواست شوید.

بارکد پستی و تاریخ تحویل مدارک به پست را تکمیل نموده و منتظر شوید تا از طریق پیامک با خبر شوید که هزینه پلمپ را پرداخت کنید.

پس از پرداخت هزینه، فقط باید منتظر بود تا دفاتر پلمپ، به دستتان برسد.

تصویر گام آخر ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تحویل مدارک به اداره پست
تصویر گام آخر ثبت پلمپ دفاتر تجاری: تحویل مدارک به اداره پست

درخواست آنلاین پلمپ دفاتر سال 1400 با ثبت‌یار

هوشمند شدن در ارائه خدمات، یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهایی‌ست که شهرهای مدرن توانسته است به شهروندان خود ارائه دهد. چرا که مهم‌ترین عنصر هوشمندی، سرعت و دقت بالاست. این عامل موجب می‌شوند، شما نیز به سمت انتخاب هوشمندانه بروید. ثبت‌یار با ارائه خدمات آنلاین، علاوه بر افزایش سرعت در امور ثبتی به تسهیل آن پرداخته است تا شما مجبور نباشید وقت زیادی را در فرآیندهای اداری از دست بدهید. این به معنای سادگی یک ثبت بی‌دردسر است که شما می‌توانید علاوه بر انجام امور ثبتی خود به صورت آنلاین، دفاتر پلمپ سال 1400 خود را دریافت نمایید. همچنین برای آگاهی از ریز هزینه‌های اخذ پلمپ دفاتر می‌توانید به مقاله «هزینه پلمپ دفاتر» مراجعه کنید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:

۰۲۱ – ۷۴۳۱۸۷۰۰

سوالات متداول دفاتر پلمپ 1400

هزینه پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

این دفاتر در اندازه‌های ۵۰ برگ ، ۱۰۰ برگ و ۲۰۰ برگ قابل ارائه هستند که با توجه به تعداد معاملات شرکت‌ها یا اشخاص حقیقی، خریداری می‌شوند.
قیمت پلمپ دفاتر ۵۰ برگ در ثبت‌یار، ۳۷۰.۰۰۰ تومان است. برای اطلاع از هزینه پلمپ دفاتر ، روی آن کلیک کنید.

مهلت پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۱ ، تا چه زمانی است؟

از ابتدای سال ۱۴۰۱ ، تا انتهای سال ۱۴۰۱، مهلت ثبت سفارش دفاتر پلمپ سال ۱۴۰۱ را دارید.

چطور برای پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۱ ثبت سفارش کنیم؟

برای سفارش پلمپ دفاتر تجاری ، روی آن کلیک کنید و به راحتی سفارش خود را ثبت نمایید.

آیا شرکت‌هایی که فعالیت ندارند نیز ملزم به پلمپ دفاتر هستند؟

بله، شرکت‌ها و تاجرانی که در یک سال مالی فعالیت نداشته‌اند نیز باید این دفاتر را در زمان قانونی دریافت کنند و به صورت سفید به اداره مالیات تحویل دهند.

عدم ارائه پلمپ دفاتر، چه تبعاتی خواهد داشت؟

درصورت عدم ارائه پلمپ دفاتر در پایان سال مالی، جریمه‌های مالیاتی برای شرکت درنظر گرفته خواهد شد.

کدامیک از دفاتر تجاری الزام به پلمپ قانونی دارند؟

دفاتر کل و روزنامه نیاز به درخواست پلمپ قانونی دارند.