فهرست عناوین

پلمپ دفاتر روزنامه و کل

پلمپ دفاتر فقط برای امور مالی انجام نمی‌شود. این دفاتر در واقع دو کاربرد اصلی و مهم دارند:

 • اصلی‌ترین کاربرد پلمپ دفاتر، در امور مالیاتی است. در واقع پس از اتمام سال مالی، دفاتر تکمیل شده هر سال توسط اداره مالیات بررسی خواهند شد. در نتیجه اگر در زمان مقرر درخواست پلمپ دفاتر 1401 را نداده باشید یا دفاتر خود را تکمیل نکنید، مشمول جریمه مالیاتی می‌شوید. 
 • کاربرد دیگر پلمپ، برای دریافت کارت بازرگانی است. در واقع این دفاتر یکی از مدارکی هستند که برای اخذ کارت بازرگانی نیاز دارید.

برای ثبت درخواست پلمپ دفاتر روزنامه و کل، نام و شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما در همان روز کاری، با شما تماس بگیرند.


پرداخت هزینه پلمپ دفاتر 1401

پس از ثبت نام پلمپ دفاتر، این دفاتر باید پست شده سپس به تایید کارشناس برسند. پس از تایید کارشناس، در مرحله بعدی باید پرداخت هزینه را به صورت اینترنتی و از طریق درگاه‌های بانکی انجام دهید. بعد از پرداخت آنلاین هم دفاتر از طریق پست پیشتاز به آدرس ثبت شده در سامانه ارسال می‌شوند.

نوع دفترهزینه (تومان)
دفتر پلمپ ۵۰ برگ۶۰۰٬۰۰۰
دفتر پلمپ ۱۰۰ برگ۸۰۰٬۰۰۰
دفتر پلمپ ۲۰۰ برگ۱,۰۰۰,۰۰۰

نکات مهم پلمپ دفاتر را در این ویدیو ببینید!

در این ویدیو تمامی نکاتی که باید بدانید مثل مهلت پلمپ، اشخاصی که ملزم به دریافت دفاتر هستند، کاربرد و انواع دفاتر و… را در اختیار شما قرار داده‌ایم.


پلمپ دفاتر قانونی چقدر طول می‌کشد؟

درخواست پلمپ دفاتر تجاری در کمتر از یک روز انجام می‌شود. به همین منظور می‌توانید درخواست پلمپ را در سامانه ثبت‌یار، ثبت کنید تا دفاتر پس از تایید کارشناس در مدت ۱۰ الی ۱۵ روز کاری توسط اداره پست برای شما ارسال شوند. ثبت‌یار راهنمای تکمیل و ثبت دفاتر قانونی را هم در اختیار شما قرار می‌دهد.

کافیست نام و شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در همان روز کاری با شما تماس بگیرند.

tarefe-service-image
پلمپ دفاتر را آنلاین و بدون دردسر انجام دهید
پلمپ دفاتر مالیاتی را آنلاین دریافت کنید

مهلت پلمپ دفاتر

شرکت‌ها و تاجران که به فعالیت تجاری مشغول هستند، باید با توجه به سال مالی خود این دفاتر را پلمپ و تکمیل کنند. برای پلمپ دفاتر 1401 تا اسفند همان سال فرصت دارید. ضمن اینکه می‌توانید دفاتر سال آینده را نیز پلمپ کنید. 

اگر درخواست پلمپ را تا پایان سال ارائه ندهید، امکان پلمب دفاتر برای شما وجود ندارد و مشمول جریمه‌های مالیاتی خواهید شد. برای جلوگیری از شلوغی سامانه‌ در پایان سال مالی، هرچه زودتر نسبت به آن اقدام کنید تا با مشکل یا رد احتمالی دفاتر روبه‌رو نشوید.

توجه کنید که حتی اگر شرکت یا تاجر در یک سال مالی فعالیت نداشته باشد، ملزم است پلمپ دفاتر قانونی را در مهلت مقرر انجام دهد.


مدارک لازم برای پلمپ دفاتر

اشخاص حقیقی و حقوقی باید مدارک زیر را در سامانه پلمپ دفاتر بارگذاری کنند:

مدارک پلمپ دفاتر | ثبت‌یار
مدارک پلمپ دفاتر

انواع دفاتر

ثبت دفاتر پلمپ باید در موعد مقرر انجام شود. این دفاتر شامل دفتر روزنامه و دفتر کل هستند:

۱. دفتر روزنامه
دفتر روزنامه، دفتری است که تاجر موظف است کلیه معاملات و مراودات مالی خود را به‌صورت روزانه در آن ثبت کند. این مراودات تجاری شامل داد و ستد اوراق تجاری، خرید و فروش، واردات و صادرات و… است. در دفتر روزنامه تمامی رویدادهای مالی به ترتیب تاریخ و با جزئیات، به صورت روزانه ثبت می‌شوند. البته تاخیر در ثبت معاملات تا ۷ روز اشکالی ندارد.

۲. دفتر کل
دفتر کل، دفتری است که تاجر باید تمامی معاملات خود را هفته‌ای یک بار از دفتر روزنامه استخراج کرده و در این دفتر وارد کند. مندرجات دفتر کل و دفتر روزنامه باید با هم مطابقت داشته باشند.

شرکت‌ها و تاجران می‌توانند با توجه به میزان فعالیت خود، از دفاتر روزنامه و کل ۵۰ برگ، ۱۰۰ برگ یا ۲۰۰ برگ استفاده کنند.

 • پلمپ دفاتر چیست | ثبت‌یار پلمپ دفاتر چیست؟ در 1 دقیقه بخوانید! - پلمپ دفاتر چیست و چه… بیشتر بخوانید

مراحل و نحوه دریافت دفاتر قانونی

برای شروع کار باید اظهارنامه پلمپ دفاتر را در سایت پلمپ دفاتر تکمیل کنید. ثبت‌یار با طراحی سامانه آنلاین و مشاوره رایگان کار شما را ساده کرده است. برای ثبت درخواست پلمپ سال 1401 می‌توانید درخواست خود را در سامانه ثبت کنید یا با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید تا ضمن دریافت مشاوره رایگان، این دفاتر را نیز سفارش دهید.


مشکلات انجام ندادن پلمپ دفاتر

ثبت پلمپ، نشان دهنده شفافیت مالی شماست. اداره مالیات بر مبنای درآمدهای شما، مالیات بر درآمد را تعیین می‌کند. مبنای مشخص کردن این درآمدها، پلمپ دفاتر قانونی است. اگر دفاتر پلمپ نشوند، امکان تسلیم اظهارنامه مالیاتی و همچنین دریافت کارت بازرگانی وجود ندارد.

بنابراین اگر این کار را به صورت صحیح انجام ندهید علاوه‌بر اینکه امکان پلمپ دفتر را پس از پایان سال مالی ندارید، مشمول جریمه‌های مالیاتی نیز خواهید شد. ضمن اینکه پس از ثبت اظهارنامه پلمپ دفاتر ۱۴۰۱ و تنظیم و تحریر آن، امکان برخورداری از معافیت‌های مالیاتی نیز وجود دارد.

اگر در قالب شرکت و موسسه یا به عنوان تاجر فعالیت می‌کنید باید پلمپ دفاتر روزنامه و کل را قبل از شروع سال مالی در سایت اداره ثبت شرکت انجام دهید. پس از دریافت دفاتر قانونی، آن‌ها را بر مبنای اسناد مالی خود تکمیل کرده و در محلی مطمئن نگهداری کنید. هرگونه خط خوردگی، خراشیدگی، پارگی یا خیس شدن، مشکل‌زا خواهد بود. 

 • جریمه عدم پلمپ دفاتر جریمه عدم پلمپ دفاتر و اشتباهات رایج تحریر دفاتر قانونی - در‌صورت عدم پلمپ دفاتر قانونی… بیشتر بخوانید

نکات مهم  

برای پلمب دفاتر و همچنین تکمیل آن‌ها باید نکاتی را مد نظر قرار دهید تا با مشکلی مواجه نشوید. برخی از مهم‌ترین نکات، شامل موارد زیر است:

 • درخواست پلمپ را باید در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها، ثبت کنید. این دفاتر پس از شماره‌گذاری، درج مهر اداره ثبت شرکت، شماره ثبت شرکت و … اصطلاحا پلمب می‌شوند و پس از پرداخت، توسط پست برای شما ارسال خواهند شد.
 • نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که پس از ثبت نام دفاتر قانونی و دریافت آن‌ها باید دفاتر را به صورت صحیح تنظیم کنید و هرگونه قلم خوردگی یا اشتباه در تنظیم آن می‌تواند شما را با مشکل مواجه کند. 
 • در صورت عدم پلمپ دفاتر تجاری تا پایان سال مالی مشمول جریمه‌های مالیاتی خواهید شد. در نتیجه پیش از اتمام سال مالی درخواست پلمب را دهید.
 • نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که امکان پلمپ کردن دفاتر سال‌های گذشته وجود ندارد و شما فقط می‌توانید برای دفاتر سال جاری و سال آینده درخواست پلمپ دهید.
 • دفاتر تجاری برای تمامی اشخاصی است که به عنوان تاجر شناخته می‌شوند. این اشخاص می‌توانند حقیقی یا حقوقی باشند. اشخاص حقوقی علاوه بر شرکت‌ها، شامل موسسات غیرتجاری نیز هستند.

پلمپ دفاتر شرکت تازه تاسیس

شرکت‌های تازه تاسیس پس از ثبت، ملزم هستند که ثبت درخواست دفاتر قانونی و پلمپ را انجام داده و آن را تکمیل کنند. 

شرکت‌هایی که از طریق پنجره واحد تاسیس می‌شوند، پس از اتمام مراحل ثبت، دریافت پیش‌نویس آگهی و پرداخت روزنامه‌ها باید بلافاصله برای پلمپ به باجه مرتبط مراجعه و درخواست خود را ثبت کنند. در این مرحله کارشناس پلمپ دفتر، ثبت نام دفاتر قانونی را انجام می‌دهد.

اداره ثبت شرکتها مراحل پلمپ را از طریق سامانه نیز امکان پذیر کرده است. شرکت‌هایی که از طریق سامانه اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده‌اند، در مهلت قانونی ملزم به پلمپ کردن دفاتر تا پایان سال مالی هستند. به همین منظور باید درخواست خود را در سایت پلمپ دفاتر قانونی ثبت کنند.


چه اشخاصی ملزم به پلمپ دفاتر هستند؟

تمامی اشخاص حقوقی مثل شرکت‌ها و موسسات، همچنین اشخاص حقیقی که به عنوان تاجر فعالیت می‌کنند باید هرسال درخواست پلمب دفتر بدهند. بنابراین هر کسی که فعالیت اقتصادی انجام می‌دهد، نیاز به پلمپ دفاتر قانونی ندارد. بلکه همه شرکت‌ها و موسسات، صاحبان اصناف و به طور کلی هر شخصی که تاجر محسوب می‌شود، ملزم به پلمپ دفاتر هستند.

پلمپ حتی در صورت عدم فعالیت!

همچنین شرکت‌هایی که در طول یک سال هیچ‌گونه فعالیتی نداشته باشند، یعنی شرکت‌های بدون فعالیت و شرکت‌های با فعالیت محدود هم باید دفاتر خود را پلمپ کنند.

برای مثال اگر شرکتی در سال ۱۴۰۱ غیرفعال باشد باید قبل از اتمام سال مالی، پلمپ دفاتر ۱۴۰۱ را انجام دهد و دفاتر را به‌صورت سفید تا پایان سال مالی نگه دارد. 


دلایل رد شدن پلمپ

نحوه تکمیل دفاتر تجاری، در قانون تجارت و تصویب‌نامه پلمپ دفاتر شرکت‌ها ذکر شده و باید طبق دستورالعمل‌ها و مقررات سازمان امور مالیاتی انجام شود. 

رد دفاتر پلمپ به این معناست که مندرجات دفاتر و کلیه مراودات مالی و معاملات که طی یک سال در دفتر نوشته شده است،‌ مورد پذیرش کارشناسان اداره مالیات قرار نگیرد و با استانداردهای سازمان مالیاتی هم‌خوانی نداشته باشد. 

آیا مفقود شدن دفاتر باعث رد شدن آن‌ها می‌شود؟

شرکت‌ها و تاجران باید دفاتر پلمپ خود را به درستی نگهداری کرده و تکمیل کنند. در صورتی که به دلیلی خارج از اختیار شخص، دفاتر از دسترس او خارج شوند باید پیش از اتمام سال مالی، ثبت دفاتر جدید در سامانه انجام شود. 

بنابراین اگر پلمپ را قبلا انجام داده‌اید ولی در حال حاضر دفاتر شما مفقود شده‌اند، قبل از اتمام سال جاری، درخواست دفاتر قانونی سال ۱۴۰۰ را در سامانه پلمپ ثبت کنید تا دفاتر جدید برای شما ارسال شوند. سپس در مهلت باقی‌مانده سال آن‌ها را تکمیل کنید.

اگر این دفاتر در صورت تقصیر صاحب دفتر در نگهداری آن،ن مفقود شود،‌ دفاتر رد شده محسوب می‌شوند.


سامانه پلمپ دفاتر قانونی

ثبت نام دفاتر قانونی را باید در سامانه انجام دهید. با تکمیل اظهارنامه، درخواست شما ثبت و پس از پرداخت هزینه پلمپ دفاتر 1401، دفاتر از طریق پست برای شما ارسال خواهند شد.

دریافت دفاتر همچنین از طریق سامانه ثبت‌یار به‌صورت آنلاین امکان‌پذیر است. مجموعه ثبت‌یار این دفاتر را به همراه راهنمای تکمیل برای شما ارسال خواهد کرد.


اظهارنامه پلمپ دفاتر چیست؟

درخواست پلمپ در حال حاضر به‌صورت اینترنتی و از طریق سایت اداره ثبت شرکت‌ها انجام می‌شود. در زمان ثبت درخواست برای دفاتر قانونی، متقاضی (شخص حقیقی یا حقوقی) با ورود اطلاعات در واقع، اظهارنامه را تکمیل خواهد کرد.

در اظهارنامه، مشخصات شخص حقیقی یا حقوقی شامل اطلاعات هویتی، تقویم مالی، تابعیت، شماره همراه، شماره تلفن ثابت، آدرس و کد پستی برای دریافت دفاتر پلمپ ثبت می‌شود.

برای پلمپ نیز باید این اظهارنامه را در سامانه تکمیل و نوع دفاتر و میزان برگ آن‌ را نیز تعیین کنید. 

با ورود اطلاعات در سامانه، ۳ روز برای ثبت اظهارنامه پلمپ دفاتر و مهر و امضا کردن آن مهلت دارید.

پیگیری پرداخت هزینه پلمپ از طریق کد پیگیری امکان‌پذیر است. در صورت عدم تکمیل اظهارنامه پس از ۳ روز، درخواست شما منقضی خواهد شد و از ابتدا باید آن را ثبت کنید.


آموزش تصویری پلمپ دفاتر

دریافت دفاتر پلمپ فقط از طریق سامانه امکان‌پذیر است و شما نمی‌توانید خرید دفاتر قانونی را از مرجع دیگری انجام دهید. برای ثبت درخواست پلمپ وارد سامانه اداره ثبت شرکت‌ها شوید و پذیرش اظهارنامه پلمپ دفاتر قانونی را انتخاب کنید. سپس مراحل ثبت درخواست خود را انجام دهید. 


نحوه پلمپ دفاتر

در صورتی که می‌خواهید دفاتر را پلمپ کنید، با توجه به اینکه شخص حقیقی هستید یا حقوقی، باید گام‌های زیر را به ترتیب انجام دهید:

نحوه انجام کار برای شرکت‌ها:

گام اول: انتخاب شخص حقوقی و سال مالی

در گام اول ثبت نام باید اطلاعات زیر را وارد کنید:

 • نوع شخص متقاضی: در این کادر شخصیت حقوقی ثبت شده در مرجع ثبت شرکت‌ها را انتخاب کنید.
 • نوع تقویم مالی: بر اساس اساسنامه، تقویم شمسی یا تقویم  میلادی را انتخاب کنید. غالب اشخاص و شرکت‌ها، تقویم خود را شمسی تعریف کرده‌اند مگر مواردی که مراودات مالی خود را با خارج از کشور انجام می‌دهند. بعضا این شرکت‌ها تقویم مالی خود را میلادی تصویب می‌کنند. 
 • شروع سال مالی: پلمپ را برای چه سالی سفارش می‌دهید؟ سال جاری یا سال آینده؟ انتخاب کنید. سپس شروع ماه مالی و شروع روز مالی را انتخاب کنید.
انتخاب شخص در پلمپ دفاتر | ثبت‌یار
انتخاب شخص در پلمپ دفاتر

گام دوم: اطلاعات شخصیت حقوقی

در صورتی‌که نوع شخص متقاضی را حقوقی انتخاب کرده باشید، در این گام باید اطلاعات بارگذاری شده توسط پایگاه داده، اداره ثبت شرکت‌ها را تایید کنید. توجه داشته باشید که پلمپ دفاتر ۱۴۰۱، به آدرسی که در قسمت “نشانی متقاضی” درج شده است، ارسال خواهد شد. 

تایید اطلاعات پلمپ دفاتر | ثبت‌یار
تایید اطلاعات پلمپ دفاتر

گام سوم: اطلاعات تکمیل کننده اظهارنامه پلمپ دفاتر

در این گام باید اطلاعات امضا کننده اظهارنامه را وارد کنید. این اطلاعات باید کاملا مطابق پایگاه داده سازمان ثبت احوال کشور باشد.

گام چهارم: هیئت مدیره شرکت / موسسه

در این گام باید اطلاعات تک تک اعضای هیئت مدیره شرکت را به نوبت وارد کرده و در انتهای هر یک روی دکمه “ثبت اطلاعات شخص” کلیک کنید.

اظهارنامه پلمپ دفاتر | ثبت‌یار
اظهارنامه پلمپ دفاتر
ورود اطلاعات اعضای هیئت مدیره در سامانه پلمپ دفاتر

نحوه انجام کار برای اشخاص حقیقی:

در صورتی که به عنوان تاجر فعالیت می‌کنید، مراحل پلمپ دفاتر ۱۴۰۱ را به‌صورت زیر انجام دهید.

گام اول: انتخاب شخص حقیقی و ورود اطلاعات

در کادر بالا نوع شخص را حقیقی انتخاب کرده و اطلاعات هویتی را کادرهای مختلف وارد کنید. سپس ورود اطلاعات را در قسمت آدرس و کد پستی محل فعالیت و حوزه پستی خود انجام دهید.

ورود اطلاعات شخص حقیقی پلمپ دفاتر | ثبت‌یار
ورود اطلاعات شخص حقیقی پلمپ دفاتر

گام دوم: اطلاعات تکمیل کننده اظهارنامه

در این گام باید اطلاعات شخص امضا کننده اظهارنامه را وارد کنید. این اطلاعات باید کاملا مطابق پایگاه داده سازمان ثبت احوال کشور باشد.

اظهارنامه پلمپ دفاتر حقیقی

گام سوم: انتخاب نوع پلمپ

در این گام، تعداد دفتر، نوع آن و تعداد برگ‌ها را مشخص و روی «ذخیره دفتر مورد تقاضا» کلیک کنید. توجه داشته باشید که شما ملزم به انتخاب هر دو دفتر کل و دفتر روزنامه هستید.

انتخاب نوع دفتر پلمپ | ثبت‌یار
انتخاب نوع دفتر پلمپ

گام چهارم: تایید صحت اطلاعات

در این مرحله، اظهارنامه پلمپ دفاتر به شما نمایش داده می‌شود که در صورت تایید آن، گزینه مربوطه را انتخاب نموده و روی پذیرش نهایی کلیک کنید.

تایید اطلاعات پلمپ دفتر | ثبت‌یار
تایید اطلاعات پلمپ دفتر

گام پنجم: تحویل مدارک به اداره پست

مدارک مورد نیاز در گام قبلی را آماده، اظهارنامه و رسید پذیرش درخواست پلمپ را چاپ، مهر و امضا کنید.

با مدارک به اداره پست مراجعه کنید. در باجه پلمپ، پس از دریافت پاکت مخصوص پلمپ، اظهارنامه و مدارک را داخل آن قرار دهید. سپس رسید پذیرش را روی آن چسبانده و بسته را تحویل مامور پست دهید.

رسید پستی را از مامور پست دریافت کرده، مجدد وارد سامانه اداره ثبت شرکت‌ها و قسمت پیگیری درخواست پلمپ دفاتر ۱۴۰۱ شوید.

بارکد پستی و تاریخ تحویل مدارک به پست را تکمیل کرده و منتظر شوید تا پس از دریافت پیامک، هزینه پلمپ را پرداخت کنید.

پس از این مرحله، منتظر باشید که دفاتر از طریق پست برای شما ارسال شوند.

تایید اطلاعات پلمپ دفتر | ثبت‌یار
تایید اطلاعات پلمپ دفتر

پلمپ دفاتر 1401 با ثبت‌یار

یکی از نیازهای اصلی کسب و کارها، خدمات حقوقی است که به دلیل هزینه‌های بالا یا دسترسی نداشتن به منابع مناسب تبدیل به دغدغه شده است. فناوری حقوقی یا همان لگال تک (legal tech) در سال‌های اخیر به کمک کسب و کارها و اشخاص آمده است تا امور حقوقی کسب و کار خود را با سهولت بیشتری دریافت کنند.

ثبت‌یار به عنوان یک لگال تک، مرجع خدمات حقوقی کسب و کارها است که امور مختلف ثبتی و حقوقی را به‌صورت آنلاین و هزینه‌های شفاف در اختیار شما قرار می‌دهد.

شما می‌توانید ثبت درخواست پلمپ دفاتر را از طریق سامانه ثبت‌یار انجام دهید تا این دفاتر را به همراه راهنمای تکمیل دریافت کنید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:

۰۲۱ – ۷۴۳۱۸۷۰۰

سوالات متداول پلمپ دفاتر

در جریان پلمپ دفاتر تجاری احتمالا با سوالاتی مواجه خواهید شد که رایج‌ترین آن‌ها در اینجا پاسخ داده‌ایم:

چند نوع پلمپ دفاتر داریم؟

دفاتر پلمپ شامل دفتر روزنامه و دفتر کل هستند. دفتر روزنامه برای ثبت مراودات تجاری روزانه و دفتر کل برای ثبت مراودات مالی هفتگی است.

اظهارنامه پلمپ دفاتر ۱۴۰۱ چیست؟

در هنگام ثبت اطلاعات در سامانه، شما در واقع اظهارنامه را تکمیل می‌کنید که در نهایت با پذیرش و تایید اطلاعات، درخواست خود را ثبت خواهید کرد.

امکان پلمپ چند دفتر در یک سال وجود دارد؟

بله، در صورتی که برگه‌های دفتر برای ثبت حساب‌های مالی کافی نباشد، می‌توانید درخواست پلمپ دفتر جدید بدهید.

مدت اعتبار اظهارنامه چقدر است؟

مدت اعتبار اظهارنامه ۳ روز است و پس از آن منقضی خواهد شد.

عدم ارائه پلمپ، چه تبعاتی خواهد داشت؟

درصورت عدم ارائه دفاتر در پایان سال مالی، جریمه‌های مالیاتی برای شرکت درنظر گرفته خواهد شد.

برای پلمپ دفاتر 1401 تا چه زمانی فرصت داریم؟

برای پلمپ دفاتر سال 1401 تا اسفند ماه فرصت دارید.