مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


اخذ پلمپ دفاتر سال ۹۹

اخذ پلمپ دفاتر سال ۹۹

تمامی اشخاصی که به فعالیت اقتصادی اشتغال دارند، باید حساب و کتاب‌های خود را به طور کامل ثبت نمایند. این کار علاوه بر اینکه از بروز اختلاف حساب‌های مالی جلوگیری می‌کند، از لحاظ مالیاتی نیز اهمیت فراوانی دارد. قانون برای ثبت حساب و کتاب‌های تجاری، دفاتری را پیش‌بینی کرده است که به‌صورت یکسان وجود دارند و نحوه تنظیم آن‌ها طبق قانون مشخص شده است. این دفاتر به نام دفاتر پلمپ شناخته می‌شوند. در این مطلب علاوه بر اخذ پلمپ دفاتر سال ۹۹، روش تنظیم آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.


کاربرد دفاتر پلمپ

دفاتر قانونی شامل دفتر روزنامه و دفتر کل هستند که در قانون تجارت معرفی شده‌اند و باید مطابق با شرایط خاصی پلمپ شوند. دارنده این دفاتر ملزم است پس از پلمپ به صورت صحیح و دقیق آن‌ها را تنظیم نماید و پس از پایان هر سال مالی به اداره مالیات تحویل دهد.

تفاوت این دو دفتر نسبت به تعداد معاملات و مراوداتی‌ست که تاجر در آن‌ها ثبت می‌کند. در دفتر روزنامه، مراودات تجاری در بازه زمانی یک روز ثبت می‌شود. در حالی‌که در دفتر کل، کلیه معاملات حداقل در بازه زمانی یک هفته درج می‌شود و به نوعی خلاصه معاملات دفتر روزنامه به‌صورت دسته‌بندی شده است.

در حقیقت مهم‌ترین کاربرد دفاتر پلمپ، رسیدگی به امور مالیاتی‌ست و در صورتی‌که در زمان مقرر این دفاتر، دریافت یا طبق شرایط قانونی تنظیم نشوند، هیچ‌گونه اعتباری از نظر اداره مالیات ندارند و چه‌بسا موجب جریمه‌های مالیاتی نیز می‌شوند.


زمان اخذ دفاتر پلمپ سال ۹۹

اشخاص حقیقی و حقوقی پس با شروع فعالیت‌ اقتصادی خود لازم است، دفاتر قانونی خود را دریافت نمایند. هر گونه تاخیر در دریافت این دفاتر می‌تواند شما را با مشکلاتی از جمله جریمه‌های مالیاتی مواجه نماید.

دفاتر پلمپ هر ساله دریافت و با پایان سال به اداره مالیات تحویل داده می‌شوند. بهترین زمان اخذ دفاتر پلمپ سال ۹۹ چند ماه آخر سال ۹۸و تا فرودین ماه ۹۹ است. به علاوه اینکه امکان دریافت دفاتر پلمپ سال آینده با دفاتر سال جاری وجود دارد.

به این معنا که شما می‌توانید هم‌زمان با دریافت دفاتر سال ۹۸ در فروردین ماه همین سال اقدام به اخذ دفاتر پلمپ سال ۹۹ نمایید.

برای آگاهی از ریز هرینه‌های اخذ پلمپ دفاتر ، به «هزینه پلمپ دفاتر» مراجعه کنید.


چه نکاتی را پس از اخذ دفاتر پلمپ سال ۹۹ رعایت کنیم؟

 • برای تنظیم دفاتر پلمپ، از خودکار استفاده کنید، چرا که امکان محو آن وجود ندارد.
 • معاملات تجاری را در بازه زمانی یک سال مالی ثبت نمایید و اگر شروع سال مالی شما با سال شمسی متفاوت است، توجه نمایید که با اتمام سال مبادلات سال مالی بعدی را ثبت نکنید.
 • دفاتر را بدون هر گونه قلم خوردگی، حاشیه‌نویسی یا خراشیدگی تنظیم کنید. در غیر این صورت اعتبار قانونی ندارند.
 • دفاتر را به صورت دست‌نویس تنظیم کنید.

مدارک اخذ دفاتر پلمپ سال ۹۹

برای اخذ دفاتر پلمپ ۹۹ پیش از هر چیز لازم است مدارک خود را تهیه نمایید. مدارک لازم برای پلمپ دفاتر قانونی اشخاص حقیقی و حقوقی به شرح زیر است:

مدارک لازم برای پلمپ دفاتر قانونی افراد حقیقی

 • کپی کارت ملی
 • کپی شناسنامه
 • اصل اظهارنامه دریافت شده از سامانه
 • فرم تکمیل شده اظهارنامه

مدارک لازم برای پلمب دفاتر قانونی افراد حقوقی

 • کپی کارت ملی مدیر عامل
 • اصل اظهارنامه پلمب دفاتر تجارتی دریافت شده از سامانه (اظهارنامه باید به امضای یکی از مدیران شرکت رسیده باشد)
 • کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات ثبتی شرکت (در خصوص تغییر مدیران، دارندگان امضا، نام، نوع شخصیت حقوقی و مرکز اصلی)
 • اصل یا تصویر مصدق وکالت‌نامه یا معرفی‌نامه (در خصوص اشخاص حقوقی دولتی)

اخذ دفاتر پلمپ سال ۹۹ با ثبت‌یار

دریافت دفاتر پلمپ همان‌طور که گفته شد یکی از الزامات فعالیت‌های تجاری به شمار می‌رود. در عین حال نکته مورد اهمیت نحوه تنظیم این دفاتر است. ثبت‌یار علاوه بر ارائه این دفاتر به عنوان یکی از خدمات خود، راهنمای تنظیم آن را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای دریافت این دفاتر می‌توانید با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.33/5 (6)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *