مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


هزینه دریافت دفتر و برگه سهام

هزینه دریافت دفتر و برگه سهام

شرکت های سهامی خاص یکی از رایج ترین انواع شرکت‌های تجاری در بین افراد هستند چرا که نسبت به سایر شرکت‌های تجاری مزایای بیشتری دارند. یکی از این مزایا، تقسیم سرمایه شرکت به قطعات مساوی سهم است که هر‌یک از شرکا می‌توانند به میزان مشخصی در شرکت، سهام داشته باشند.

مدیریت میزان سهام هر یک از شرکا از طریق ثبت در دفتر سهام و صدور برگه سهام انجام می‌شود. از این‌رو دفتر سهام برای شرکت‌های سهامی ضرورت دارد. در این مطلب قصد داریم با اشاره به شرکت‌های سهامی با هزینه دریافت دفتر سهام و برگه سهام آشنا شویم.


شرکت سهامی خاص

یکی از انواع شرکت‌های تجاری در قانون تجارت، شرکت سهامی است که در دو نوع شرکت سهامی عام و سهامی خاص وجود دارد. شرکت سهامی عام در موارد خاص و پروژه‌های بزرگ تاسیس می‌شود، در حالی‌که شرکت‌های سهامی عام رواج بیشتری در کنار شرکت‌های بامسئولیت محدود بین افراد دارند. در واقع این نوع شرکت‌ها از محبوب‌ترین انواع شرکت‌های تجاری به شمار می‌روند و طبق تعریف قانون تجارت به شرکتی گفته می‌شوند که سرمایه شرکت به قطعات سهام مساوی تقسیم می‌شود و مسئولیت هر یک از سهام‌داران محدود به مبلغی از سرمایه و سهامی‌ست که در شرکت دارند.

یکی از اصلی‌ترین مزایایی که شرکت سهامی نسبت به سایر شرکت‌های تجاری دارند، تجاری بودن آن‌هاست، به عبارت دیگر این نوع از شرکت‌ها فارغ از اینکه با چه موضوعی فعالیت می‌کنند، تجاری محسوب می‌شوند اعم از اینکه موضوع آن‌ها تجاری باشد یا خیر.


سهام و برگه سهام چیست؟

سرمایه یکی از ارکان تشکیل انواع شرکت‌های تجاری به شمار می‌رود، در شرکت‌های سهامی این سرمایه به قطعات مساوی تقسیم می‌شود که تحت عنوان سهام شناخته می‌شود.

ورقه سهام نیز، برگه‌ای‌ست که در آن میزان سهام هر یک از سهام‌داران قید شده است. سهام می‌تواند به صورت بانام یا بی‌نام صادر شود. در برگه سهام بانام علاوه بر مشخصات سهام، مشخصات دارنده سهام نیز قید می‌شود ولی در سهام بی‌نام صرفا مشخصات سهام وجود دارد.


دفتر ثبت سهام و کاربرد آن

در شرکت سهامی هر یک از شرکا به میزان مشخصی دارای سهام است و این میزان در دفتر ثبت سهام ذکر می‌شود. در صورتی‌که هر یک از شرکا بخواهد، سرمایه خود را به دیگری انتقال دهد، سهام منتقل شده باید به اسم شریک جدید ثبت شود. از این رو ماده ۴۰ لایحه اصلاحی قانون تجارت، ثبت نقل و اتقال سهام در دفتر مخصوص را ضروری دانسته است و در غیر این صورت هیچ‌ گونه اعتباری ندارند. طبق این ماده، انتقال سهام بانام باید در دفتر ثبت سهام شرکت به ثبت برسد و انتقال دهنده یا وکیل یا نماینده قانونی او باید انتقال را در دفتر مزبور امضاء کند.

در نظر داشته باشید، اخذ دفتر ثبت سهام، با تاسیس شرکت سهامی الزامی‌ست و در ابتدا نام تمامی شرکا و میزان سهام هر یک در آن قید می‌شود.


هزینه دریافت دفتر سهام و برگه سهام

با توجه به ضرورت دریافت دفتر سهام، امکان تهیه آن از مراکز خاصی مانند نوشت‌افزار فروشی وجود دارد. ثبت‌یار مانند همیشه فکر همه چیز را کرده و کار شما را برای دریافت این دفاتر ساده کرده است. شما می‌توانید با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرد و علاوه بر سفارش دفتر سهام، سایر امور ثبتی خود را به صورت آنلاین انجام دهید. ضمن اینکه راهنمای تکمیل دفاتر را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

اصل شفافیت برای ما همیشه در اولویت است به همین منظور در جدول زیر هزینه دریافت دفتر سهام و برگه سهام را ذکر کرده‌ایم.

هزینه هر عدد دفتر ۱۰۰ برگ به همراه راهنمای تکمیل دفتر۵۵۰.۰۰۰ ریال
هزینه برگه سهام به ازای هر سهامدار۵۰.۰۰۰ ریال

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *