مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نحوه تنظیم قرارداد خرید و فروش سهام + دانلود قرارداد

نحوه تنظیم قرارداد خرید و فروش سهام + دانلود قرارداد

ممکن است شرکت های تجاری به هر دلیل بخواهند تمام یا بخشی از سرمایه خود را به افراد دیگر منتقل کنند. از طرف دیگر، سرمایه گذاری در شرکت های تجاری همواره آرزوی افراد زیادی بوده است تا از این طریق بتوانند سرمایه محدود خود را افزایش دهند. اما آیا خرید سهام فقط با پرداخت مبلغ آن به فروشنده قابل انجام است؟ آیا افراد برای نقل و انتقال سهام، نیازی به تنظیم قرارداد ندارند؟ در این مطلب قصد داریم تا شما را با نحوه تنظیم قرارداد خرید و فروش سهام آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.


سهام چیست؟

یکی از انواع هفت‌گانه شرکت‌های تجاری در قانون تجارت شرکت‌های سهامی هستند که در آن سرمایه شرکت به سهام مساوی تقسیم می‌شود که هر فردی برای ورود به شرکت باید اقدام به خرید سهام آن شرکت نماید. در حقیقت سهام نشان‌دهنده‌ی آورده هر شخص به شرکت است.


قرارداد خرید و فروش سهام

اگر مجله ثبت یار را دنبال کرده باشید، به خوبی می دانید که تنظیم قرارداد یکی از الزامات هر خرید و فروشی است. بنابراین، اگر شما سهام داری هستید که قصد فروش سهام خود را دارید یا خریداری هستید که می خواهید با خرید سهام، در شرکتی بزرگ سرمایه گذاری کنید، اولین قدم شما باید تنظیم قرارداد باشد.


قرارداد فروش سهام و نحوه تنظیم آن

هر قرارداد از چند رکن اصلی تشکیل شده است که در اینجا به طور مختصر به آن ها اشاره کرده ایم.


تعیین طرفین قرارداد

یکی از مهم‌ترین ارکان قرارداد، طرفین قرارداد هستند. هر قراردادی از دو طرف تشکیل شده است که حقوق و تعهدات خود را به دیگری منتقل می‌کند. در این قرارداد دو طرف قرارداد به‌ عنوان خریدار و فروشنده سهام شناخته می‌شوند.


تعیین موضوع قرارداد

در تنظیم قرارداد خرید و فروش سهام باید تعداد سهام، نوع سهام و اینکه سهام متعلق به کدام شرکت و با چه شماره ثبتی است درج گردد.


تعیین مبلغ قرارداد

در قرارداد خرید و فروش سهام، خریدار می‌تواند در چند قسط مبلغ قرارداد را بپردازد. در این حالت باید مبلغ نقدی و مبلغ قسطی و تاریخ پرداخت هر یک به تفکیک در قرارداد گنجانده شود.


تعیین مدت زمان قرارداد

قرارداد در یک تاریخی قطعی می‌شود. در این قرارداد تا تاریخ ثبت قطعی انتقال در دفتر سهام تاریخ درج شده در قرارداد دارای اعتبار است.

برای آگاهی از جزئیات هزینه‌های تنظیم قرارداد، می‌توانید به مطلب «هزینه تنظیم قرارداد چه قدر است؟» مراجعه کنید.


تعهدات طرفین قرارداد

با امضای هر قراردادی طرفین تعهداتی را در قبال یکدیگر می‌پذیرند. این تعهدات در صورتی معتبر است که به ‌صورت دقیق در قرارداد تعیین شده باشد. درصورتی ‌که طرفین به ‌صورت شفاهی توافق کرده باشند ولی در قرارداد این موضوع تصریح نشده باشد، فاقد اعتبار و وجاهت قانونی است.


تضامین قراردادی

در هنگام تنظیم قرارداد خرید و فروش سهام این نکته را همواره مدنظر داشته باشید که برای قرارداد خود ضامن تعیین کنید. تعیین ضامن می تواند به اعتبار بیشتر قرارداد شما کمک کند.


حل‌وفصل اختلاف

هر قراردادی در مرحله‌ی اجرا ممکن است با اختلاف مواجه شود و این آغاز اختلاف طرفین است. اما بهتر است قبل از اینکه اختلافی بین طرفین قرارداد ایجاد شود، مرجع مشخص یا شخص معینی را برای حل و فصل اختلافات بین خود تعیین کنید.


نکات اساسی در تنظیم قرارداد خرید و فروش سهام

قبل از امضا قرارداد و لازم‌الاجرا شدن آن حتماً نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • صورت‌های مالی شرکت را به ‌دقت بررسی نمایید و در صورت نیاز با افراد حقوق دان مشورت کنید.
  • گزارش بازرس قانونی شرکت در انتهای سال مالی را بررسی کنید.
  • به تفاوت ارزش اسمی و ارزش واقعی سهام توجه نمایید. همان‌طور که می‌دانید مبلغ اسمی سهام عبارت است از مبلغی که در ورقه سهم برای هر سهم در اساسنامه قید شده است و قیمت واقعی سهم ارزشی است که هر سهم در بازار دارد که تابعی از وضع شرکت و فعالیت‌های اوست.

تنظیم قرارداد خرید و فروش سهام در ثبت یار

همان‌طور که بیان شد با رشد شرکت‌های سهامی پرداختن به مسائلی چون نحوه نقل‌وانتقال سهام از اهمیت به سزایی برخوردار است. برای اطمینان از این نقل‌وانتقال باید تنظیم قرارداد خرید و فروش سهام به‌درستی انجام شود. در این مطلب تلاش کردیم تا شما را نحوه‌ی تنظیم این نوع از قرارداد آشنا کنیم اما همان‌طور که مستحضرید تنظیم هر قراردادی سختی‌ها و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد دکه برای سهولت کار خود می‌توانید صفر تا صد تنظیم قرارداد خود را به کارشناسان قراردادی ثبت‌یار بسپارید.

تلفن تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *