مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


چه اطلاعاتی از تنظیم قرارداد خرید و فروش دارید؟

چه اطلاعاتی از تنظیم قرارداد خرید و فروش دارید؟

یکی از کارهای مهمی که ما همه‌روزه انجام می دهیم، خرید و فروش است. در حقیقت ما در طول روز حداقل یک‌بار اقدام به خرید کالایی می‌کنیم تا نیازی را برطرف نماییم. در اکثر خرید و فروش‌های روزمره ما با دادن پول یا هر جنس دیگری، کالا و خدمت موردنظر خود را به دست می‌آوریم، اما آیا برای خرید و فروش نیازمند تنظیم قرارداد هستیم؟ به عبارت دیگر، آیا خرید یک جنس بدون تنظیم قرارداد، ما را دچار مشکل می کند؟ در این مطلب قصد داریم تا درباره قرارداد خرید و فروش و نکات آن صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید


قرارداد خرید و فروش چیست؟

قرارداد خرید و فروش را می توان متداول ترین قرارداد در بین افراد دانست، چراکه روزانه هزاران نفر در معرض این قرارداد هستند.

قرارداد خرید قراردادی است که در آن فرد یا افرادی به‌عنوان مالک، می‌خواهند مال خود را در مقابل دریافت پول، به دیگری منتقل نمایند. در این حالت مالک قبلی مال، فروشنده و کسی که بعد از انعقاد قرارداد، مالک مال می‌شود، خریدار نام دارد.


تنظیم قرارداد خرید و فروش

اگر مجله ثبت یار را دنبال کرده باشید، به خوبی می دانید که برای تنظیم قرارداد ، مواد قانونی منحصر به فردی وجود دارد که این مواد بسته، به موضوع قرارداد شما می تواند متفاوت باشد. ما در مطلب تنظیم قرارداد فروش کالا ، به صورت مفصل به این مواد پرداخته ایم که شما می توانید با مراجعه به این مطلب اطلاعات ارزشمندی را به دست آورید.


نکات تنظیم قرارداد خرید و فروش

در تنظیم هر قرارداد توجه به برخی نکات باعث می‌شود یک قرارداد کامل و بدون نقص داشته باشید. از جمله این نکات در قرارداد خرید و فروش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تعهدات خریدار و فروشنده

مهم ترین نکته در تنظیم قرارداد خرید و فروش، مشخص کردن تعهدات خریدار و فروشنده است. به عنوان مثال اگر شما یک آپارتمان به قیمت معین از شخصی خریداری کرده باشید. در این قرارداد باید مشخص شود که فروشنده در چه تاریخی ملزم به تحویل آپارتمان به خریدار است. یا اینکه خریدار در چه تاریخی باید مبلغ قرارداد را به فروشنده بپردازد.

توصیه ثبت یاری:
این نکته را به خاطر داشته باشید که ذکر جزئیات در بحث تعهدات خریدار و فروشنده، می تواند از بسیاری از اختلافات احتمالی آینده جلوگیری کند.

  • زمان و محل تحویل کالا

یکی از نکات مهم دیگر در تنظیم قرارداد ، مشخص کردن زمان تحویل کالا است. به عنوان مثال اگر شما ۲۰ کیلو پسته از شخص دیگری خریداری کرده باشید، باید در قرارداد مشخص کنید که فروشنده چه زمانی باید این کالا را به شما تحویل دهد.

محل تحویل کالا زمانی اهمیت پیدا می کند که خریدار و فروشنده در دو شهر یا کشور مختلف باشند. در این حالت تحویل کالا هزینه ای دارد که باید مشخص شود بر عهده کدام طرف قرارداد است.

  • تعیین خسارت

از دیگر نکات مهم قراردادی، تعیین خسارت احتمالی است. ممکن است در قرارداد خرید و فروش، به دلایل مختلف یکی از طرفین دچار خسارت شود. بنابراین بهتر است پیش از بروز خسارت درباره میزان آن تعیین تکلیف شود. به خاطر داشته باشید که مبلغ خسارت بنا به توافق خریدار و فروشنده تعیین می شود.

  • حل و فصل اختلافات

ممکن است در اجرای قرارداد، اختلافی بین خریدار و فروشنده به وجود آید یا اینکه یکی از طرفین قرارداد به تعهدات خود عمل نکند. در این شرایط چه کاری می توان انجام داد؟ به شما توصیه می کنیم که در قرارداد مرجع مناسبی برای حل اختلافات احتمالی پیش بینی نمایید. به عنوان مثال شما می توانید دادگاه های دادگستری را به عنوان مرجع رفع اختلاف تعیین کنید یا شخصی را به عنوان داور تعیین نمایید تا در صورت اختلاف به او مراجعه نمایید.


تنظیم تخصصی قرارداد خرید در ثبت یار

ما در این مطلب شما را با یکی از پراستفاده‌ترین قرارداها آشنا کردیم. تنظیم قرارداد خرید از جمله قراردادهایی است که هر فردی با هر شغل یا جایگاهی از آن حداقل یک‌بار استفاده کرده است. اکنون بادی یادآور شویم که مجموعه  ثبت‌یار این افتخار را دارد که در کنار شما همراهان همیشگی باشد و شما را در این مسیر پر پیچ‌وخم تنها نگذارد. کافی است برای تنظیم قرارداد خرید و فروش خود همین حالا با ما تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی :
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

در قرارداد خرید و فروش محل تحویل را چه کسی تعیین می‌کند؟

در تنظیم قرارداد خرید و فروش، طرفین باید بندی را به تحویل کالا و محل آن اختصاص دهند. اینکه کالا در محل فروشنده یا خریدار تحویل داده شود و هزینه آن به چه صورتی محاسبه می‌شود.

در صورت بروز اختلاف بین خریدار و فروشنده چه مرجعی صالح است؟

دو طرف می‌توانند در قرارداد مرجع رسیدگی به اختلاف را تعیین کنند اما اگر این مورد در قرارداد ذکر نشده باشد باید بر اساس قانون به مراجع قضایی مراجعه نمایند.

آیا برای هر نوع خرید و فروشی نیاز به قرارداد داریم؟

خیر، معمولا قرارداد خرید و فروش زمانی تنظیم می‌شود که طرفین باید به تعهدات خود در مقابل هم عمل کنند و این موضوعی گاهی جنبه تشریفاتی دارد مثلا برای خرید روزانه، قراردادی معنی پیدا نمی‌کند ولی برای خرید ملک یا ماشین باید تشریفات قانونی رعایت شود.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *