مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

تنظیم قرارداد

بهترین نکاتی که در تنظیم قرارداد مدیرعامل باید بدانید

بهترین نکاتی که در تنظیم قرارداد مدیرعامل باید بدانید

هر شرکت تجاری برای شروع فعالیت خود نیاز به رهبری دارد که از آن به مدیرعامل یاد می‌شود. به عبارت بهتر مدیرعامل به ‌عنوان رکن اجرایی شرکت باید سکان هدایت شرکت را بر عهده بگیرد و شرکت را در مسیر درست هدایت نماید. اما آیا مدیرعامل شرکت باید یکی از اعضای شرکت باشد؟ آیا برای شروع فعالیت مدیرعامل، باید با او قرارداد ببندیم؟ در این مطلب میخواهیم درباره تنظیم قرارداد مدیرعامل به ‌عنوان یکی از مقدماتی‌ترین کارها برای شروع فعالیت شرکت، صحبت کنیم.


مدیرعامل کیست؟

اداره شرکت‌ بر عهده ارکان مختلفی قرار دارد که یکی از این ارکان، مدیرعامل شرکت است. مدیرعامل هر شرکت از بین اشخاص حقیقی انتخاب می‌شود و معذوریتی در انتخاب او از حیث اینکه از اعضای شرکت باشد یا از خارج از شرکت انتخاب گردد، وجود ندارد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که مدیرعامل شرکت یک رکن اساسی در شرکت محسوب می‌شود، چراکه علاوه بر مسئولیت حقوقی دارای مسئولیت‌های مدیریتی نیز هست. برای آشنایی با مسئولیت‌ها و اختیارات مدیرعامل به مطلب مسئولیت‌ها و اختیارات مدیرعامل مراجعه نمایید.


تنظیم قرارداد مدیرعامل

قرارداد مدیرعامل بین شرکت و یک شخص حقیقی منعقد می‌شود که در آن خدمات و وظایف مدیرعامل در مقابل شرکت و از طرف دیگر تعهدات و وظایف شرکت در مقابل مدیرعامل مشخص می‌گردد. در حقیقت با تنظیم قرارداد مدیرعامل شرکت از خدمات تخصص فرد پذیرفته شده به‌عنوان مدیرعامل استفاده می‌کند.


کاربرد قرارداد مدیرعامل

قرارداد مدیرعامل مناسب حال تمام شرکت‌هایی است که درصدد انعقاد قرارداد با مدیرعامل منتخب هیئت‌مدیره هستند. با تنظیم این قرارداد ضوابط و مقرراتی که هر یک از طرفین این قرارداد به‌دقت تعیین می‌شود.

نحوه تنظیم قرارداد مدیرعامل

هر قراردادی از تعدادی مواد تشکیل شده است که هر یک از آن‌ها جنبه‌ی خاصی از قرارداد را مشخص می‌نماید. در زیر به برخی از مفاد قرارداد مدیرعامل اشاره می‌کنیم:

  1. طرفین قرارداد: در تنظیم قرارداد مدیرعامل یک‌طرف قرارداد شرکتی است که می‌خواهد وظایف و مسئولیت‌های اجرایی را به مدیرعامل اعطا کند و طرف مقابل یک شخص حقیقی است که از آن به مدیرعامل یاد می‌شود.

اشتباهات متداول:
لازم است بدانید که مدیرعامل حتما باید یک شخص حقیقی باشد و شخصیت حقوقی (شرکت) را نمی‌توان به عنوان مدیرعامل معرفی کرد.

  • مبلغ قرارداد: مدیرعامل برای فعالیت‌هایی که در بازه‌ی زمانی مشخص شده انجام می‌دهد، مستحق دریافت دستمزد است. ممکن است برای مدیرعامل مزایا و پاداش‌های مختلفی در نظر گرفته شده باشد که در این صورت باید به ‌صورت دقیق در قرارداد بیان شده باشد.
  • مدت قرارداد: انتخاب مدیرعامل ممکن است برای مدت محدودی باشد.  این موضوع به‌ ویژه در حالتی که مدیرعامل از بین اعضای هیات ‌مدیره انتخاب شود، بیشتر خودنمایی می‌کند؛ بدین‌صورت که نباید طول مدت مدیرعاملی بیش از دو سال باشد.
  • تعهدات طرفین قرارداد: مهم‌ترین قسمت قرارداد بیان تعهدات قراردادی است. بنابراین باید در این ماده به تفکیک درباره تعهدات مدیرعامل در برابر شرکت و تعهدات شرکت در برابر مدیرعامل صحبت کنید.

نکات تنظیم قرارداد مدیرعامل

زمانی که تصمیم به انعقاد قرارداد مدیرعامل گرفتید این نکات را فراموش نکنید:

  • بهتر است بدانید که برای نوشتن قرارداد مدیرعامل، قانون آمری همانند قانون کار وجود ندارد تا برای اشخاص محدودیت ایجاد کند. البته منعی هم وجود ندارد که قرارداد مدیرعامل را به نوعی تنظیم کنیم که تابع قانون کار باشد.
  • مطابق ماده ۱۲۵ قانون تجارت، مدیرعامل نماینده شرکت محسوب می‌شود. بدین صورت که مدیرعامل در حدود اختیاراتی که هیات ‌مدیره به او تفویض کرده، نماینده شرکت است. علاوه بر این، مدیرعامل می‌تواند به نمایندگی از شرکت، تمامی اوراق و اسناد شرکا را امضا نماید.
  • هیات ‌مدیره این توانایی را دارد که اختیارات مدیرعامل را محدود کرده یا مثلاً حق امضای او را مشروط به همراهی یکی از اعضای هیات ‌مدیره کند.
  • ممکن است شرایطی به وجود آید که به هر دلیل بخواهید مدیرعامل انتخابی را عزل نمایید، برای عزل مدیرعامل، هیات مدیره شرکت و دادگاه‌های دادگستری می‌توانند اقدام نمایند.
  • ساعت کاری حضور مدیرعامل در شرکت باید در قرارداد به‌ صورت ماهانه یا هفتگی تعیین شود. به خاطر داشته باشید که شماره صورت‌جلسه‌ای که در آن هیات ‌مدیره اقدام به انتخاب مدیرعامل کرده است؛ باید در این قرارداد با ذکر تاریخ درج گردد.
  • بیمه و خدمات رفاهی که مدیرعامل به موجب قرارداد از آن برخوردار می‌شود، باید در قرارداد به‌ دقت بیان شود.

تنظیم تخصصی قرارداد مدیرعامل در سریع‌ترین زمان ممکن

یکی از پرکاربردترین قراردادها که توسط شرکت‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد قرارداد مدیرعامل است که هر شرکت تجاری برای شروع فعالیت خود باید اقدام به انعقاد آن نماید. بدین منظور ما در این مطلب تلاش کردیم تا مهم‌ترین و برجسته‌ترین نکاتی که در تنظیم این قرارداد وجود دارد برای شما بیان کنیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر یا برای سهولت کار خود، تنظیم صفر تا صد قرارداد مدیرعامل را به کارشناسان قراردادی ما بسپارید یا با خرید پکیج قراردادی به مقصود خود برسید. با ثبت‌یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

برای همکاری با مدیرعامل چه قراردادی مناسب است؟

استخدام مدیرعامل در شرکت با استخدام سایر کارکنان متفاوت است و قرارداد ویژه با عنوان قرارداد مدیرعامل دارد.

آیا همه اشخاص می‌توانند مدیرعامل باشند؟

مدیرعامل شرکت یک سری محدودیت‌های قانونی دارند که باید آن را در نظر گرفت اما به طور کلی باید توجه داشته باشید که صرفا اشخاص حقوقی می‌توانند مدیرعامل شوند.

آیا مدیرعامل به عنوان نماینده شرکت اختیار تام دارد؟

خیر مسئولیت مدیرعامل در قرارداد او مشخص می‌شود و اعضای هیئت مدیره می‌توانند آن را محدود نمایند.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.67/5 (6)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *