مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


بهترین نکاتی که در تنظیم قرارداد مدیرعامل باید بدانید

بهترین نکاتی که در تنظیم قرارداد مدیرعامل باید بدانید

اگر به محیط پیرامون خود به‌دقت نگاه کنیم متوجه این موضوع خواهیم شد که شرکت‌های تجاری روزبه‌روز در حال گسترش هستند. گسترش این شرکت‌ها منجر به ایجاد مسائلی شده است که برای جلوگیری از برهم خوردن نظم عمومی باید تدبیری اندیشیده شود. برای مثال هر شرکت تجاری برای شروع فعالیت خود نیاز به رهبری دارد که از آن به مدیرعامل یاد می‌شود. به عبارت بهتر مدیرعامل به‌عنوان رکن اجرایی شرکت باید از سکان هدایت شرکت را بر عهده بگیرد و شرکت را در مسیر درست هدایت نماید. با بر عهده گرفتن مدیرعاملی شرکت مسئولیت‌های مختلفی برای وی ایجاد می‌شود. در کنار این مسئولیت‌ها مدیرعامل از حقوق نیز برخوردار خواهد شد. به همین منظور در بدو شروع فعالیت شرکت تجاری باید اقدام به تنظیم قرارداد مدیرعامل کرد تا همه‌ی ابعاد وظایف و حقوق وی مشخص گردد.

با توجه به توضیحات مطرح شده می‌توان گفت تنظیم قرارداد مدیرعامل به‌عنوان یکی از مقدماتی‌ترین کارها برای شروع فعالیت شرکت است، اما این نکته را باید مدنظر داشت که تنظیم قرارداد مدیرعامل پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و باید در تنظیم آن نهایت دقت و حوصله را به خرج داد چراکه در آینده این قرارداد مبنای کار مدیرعامل قرار می‌گیرد. برای آشنایی با پکیج‌های قراردادی ثبت‌یار به مطلب تنظیم قرارداد با ثبت‌یار در سریع‌ترین زمان ممکن مراجعه یا با کارشناسان قراردادی ثبت‌یار تماس حاصل نمایید.


مدیرعامل کیست؟

در اداره شرکت‌های تجاری ارکان مختلفی حضور دارند. به عبارت بهتر مجمع هیئت‌مدیره و هیئت‌مدیره مدیرعامل را انتخاب می‌نماید. مدیرعامل در شرکت اقدامات اجرایی و مدیریتی شرکت را بر عهده دارد یا به عبارت صحیح‌تر مسئول عملیاتی و پیاده‌سازی کردن مصوبات و تصمیمات اخذ شده در شرکت است.

مدیرعامل هر شرکتی از بین اشخاص حقیقی انتخاب می‌شود و معذوریتی در انتخاب او از حیث اینکه از اعضای شرکت باشد یا از خارج از شرک انتخاب گردد، وجود ندارد؛ اما این نکته را در نظر داشته باشید که مدیرعامل شرکت یک رکن اساسی در شرکت محسوب می‌شود چراکه علاوه بر مسئولیت حقوقی دارای مسئولیت‌های مدیریتی نیز هست. برای آشنایی با مسئولیت‌ها و اختیارات مدیرعامل به مطلب مسئولیت‌ها و اختیارات مدیرعامل در شرکت‌های تجاری مراجعه نمایید.


تنظیم قرارداد مدیرعامل

قرارداد مدیرعامل بین شرکت و یک شخص حقیقی منعقد می‌شود که در آن خدمات و وظایف مدیرعامل در مقابل شرکت و از طرف دیگر تعهدات و وظایف شرکت در مقابل مدیرعامل مشخص می‌گردد. در حقیقت با تنظیم قرارداد مدیرعامل شرکت از خدمات تخصص فرد پذیرفته شده به‌عنوان مدیرعامل استفاده می‌کند.

توجه داشته باشید که قرارداد مدیرعامل تنها یک نمونه از قراردادهایی است که در شرکت‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای مثال در شرکت‌های سهامی افراد ممکن است به قرارداد خریدوفروش سهام نیز احتیاج پیدا کنند. بدین منظور کارشناسان قراردادی ثبت‌یار پکیج‌های مختلف قراردادی را برای شما پیش‌بینی کرده‌اند. برای آشنایی با این پکیج‌ها می‌توانید به مطلب تنظیم قرارداد در ثبت یار در سریع‌ترین زمان ممکن مراجعه نمایید.


کاربرد قرارداد مدیرعامل

قرارداد مدیرعامل مناسب حال تمام شرکت‌هایی است که درصدد انعقاد قرارداد با مدیرعامل منتخب هیئت‌مدیره هستند. با تنظیم این قرارداد ضوابط و مقرراتی که هر یک از طرفین این قرارداد به‌دقت تعیین می‌شود.

برای آگاهی از جزئیات هزینه تنظیم قرارداد، به مطلب «هزینه تنظیم قرارداد چه قدر است؟» مراجعه کنید.


مواد قراردادی

هر قراردادی از تعدادی مواد تشکیل شده است که هر یک از آن‌ها جنبه‌ی خاصی از قرارداد را مشخص می‌نماید. در زیر به برخی از مفاد قرارداد مدیرعامل اشاره می‌کنیم:

  1. طرفین قرارداد: در تنظیم قرارداد مدیرعامل یک‌طرف قرارداد شرکتی است که می‌خواهد وظایف و مسئولیت‌های اجرایی را به مدیرعامل اعطا کند و طرف مقابل یک شخص حقیقی است که از آن به مدیرعامل یاد می‌شود.
  2. مبلغ قرارداد: مدیرعامل برای فعالیت‌هایی که در بازه‌ی زمانی مشخص شده انجام می‌دهد مستحق دریافت دستمزد است. ممکن است برای مدیرعامل مزایا و پاداش‌هایی در نظر گرفته شده باشد که در این صورت باید به‌صورت دقیق در قرارداد بیان شده باشد.
  3. مدت قرارداد: تصدی منصب مدیرعاملی در بازه‌ی زمانی مشخص است. این موضوع به‌ویژه در حالتی که مدیرعامل از بین اعضای هیئت‌مدیره انتخاب شود بیشتر خودنمایی می‌کند بدین‌صورت که نباید طول مدت مدیرعاملی بیش از دو سال باشد.
  4. تعهدات طرفین قرارداد: مهم‌ترین قسمت قرارداد بیان تعهدات قراردادی است بنابراین باید این ماده از قرارداد به‌دقت و به‌روشنی مشخص گردد.

در این قسمت مهم‌ترین مواد قراردادی در تنظیم قرارداد مدیرعامل بیان شد شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این بخش از قراردادها به مطلب مهم‌ترین نکاتی که در تنظیم قرارداد کتبی باید رعایت کنید مراجعه نمایید.


نکات تنظیم قرارداد مدیرعامل

زمانی که تصمیم به انعقاد قرارداد مدیرعامل گرفتید این نکات را فراموش نکنید:

  • از منظر قانون کار قرارداد مدیرعامل با شرکت تابع قانون کار نیست، بلکه مسئولیت مدیرعامل در برابر شرکت همان مسئولیت وکیل در مقابل موکل است.
  • مطابق ماده ۱۲۵ قانون تجارت مدیرعامل در حدود اختیاراتی که هیئت‌مدیره به او تفویض کرده نماینده شرکت و دارای حق امضا از جانب شرکت است؛ بنابراین هیئت‌مدیره می‌تواند اختیارات مدیرعامل را محدود کرده یا مثلاً حق امضای او را مشروط به همراهی یکی از اعضای هیئت‌مدیره کند.
  • اختیار عزل مدیرعامل شرکت با هیئت‌مدیره و دادگاه است که باید در قرارداد پیش‌بینی شود.
  • ساعت کاری حضور مدیرعامل در شرکت باید در قرارداد به‌صورت ماهانه یا هفتگی تعیین شود. شماره صورت‌جلسه‌ای که در آن هیئت‌مدیره اقدام به انتخاب مدیرعامل کرده است باید در این قرارداد با ذکر تاریخ درج گردد.
  • بیمه و خدمات رفاهی که مدیرعامل به موجب قرارداد از آن برخوردار می‌شود باید در قرارداد به‌دقت بیان شود.

سخن آخر

یکی از پرکاربردترین قراردادها که توسط شرکت‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد قرارداد مدیرعامل است که هر شرکت تجاری برای شروع فعالیت خود باید اقدام به انعقاد آن نماید. بدین منظور ما در این مطلب تلاش کردیم تا مهم‌ترین و برجسته‌ترین نکاتی که در تنظیم این قرارداد وجود دارد برای شما بیان کنیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر یا برای سهولت کار خود، تنظیم صفر تا صد قرارداد مدیرعامل را به کارشناسان قراردادی ما بسپارید یا با خرید پکیج قراردادی به مقصود خود برسید. با ثبت‌یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.6/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *