مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


از تنظیم قرارداد حسابرسی چه اطلاعاتی دارید ؟

از تنظیم قرارداد حسابرسی چه اطلاعاتی دارید ؟

همواره ممکن است مدیران شرکت‌های تجاری در رابطه با امور مالی شرکت در مظان اتهام باشند. چراکه تمامی سرمایه شرکت در اختیار آن‌‌ها قرار داده شده تا به نحو احسن برای سود دهی شرکت مصرف شود. اما مدیران این شرکت‌‌ها چگونه می‌توانند به حساب و کتاب‌های خود رسیدگی کنند؟ به طور قطع برای رسیدگی به حساب‌ها و بررسی امور مالی، به یک متخصص حسابرسی احتیاج است. در این مطلب تصمیم داریم تا درباره تنظیم قرارداد حسابرسی و چالش‌های آن صحبت کنیم.


قرارداد حسابرسی

برای استفاده از نیروی حسابرس راه‌های گوناگونی وجود دارد. به عنوان مثال، شرکت ممکن است یک حسابرس دائمی (به‌ عنوان کارمند) استخدام کند؛ که در این صورت باید با وی قرارداد کارمندی منعقد نماید. از طرف دیگر، شرکت می‌تواند برای فواصل زمانی مختلف، به عنوان مثال در انتهای سال مالی، تیم حسابرسی را دعوت به همکاری کند و پروژه را به‌ صورت کلی به وی واگذارکند. در این حالت باید اقدام به تنظیم قرارداد حسابرسی کرد.

اشتباهات متداول:
اگر شما یک حسابرس دائمی ار برای امور شرکت خود استخدام کرده باشید، نیازی به تنظیم قرارداد حسابرسی با این شخص ندارید.


نتایج عدم تنظیم قرارداد حسابرسی

بسیاری از مدیران شرکت‌های تجاری، به اشتباه، برای فرار از مسئولیتی که تنظیم قرارداد بر دوش آن‌ها می‌گذارد، یک یا چند حسابرس را بدون تنظیم قرارداد به کار می‌گیرند. این کار می‌تواند پیامدهای زیر را برای شرکت به همراه داشته باشد.

 • اگر قرارداد حسابرسی تنظیم نشده باشد، حسابرس می‌تواند بدون هیچ تعهدی به رابطه کاری خاتمه دهند.
 • در صورت بروز اختلاف بین حسابرس و شرکت، مرجع قانونی برای حل اختلاف طرفین وجود ندارد.
 • در صورت بروز اختلاف، مدیران شرکت مدرک قابل قبولی برای دفاع از خود ندارند.
 • حدود و میزان تعهدات و وظایف طرفین به صورت دقیق مشخص نمی‌شود.

چگونه قرارداد حسابرسی تنظیم کنیم؟

هر قراردادی برای انعقاد، از مواد مختلفی تشکیل می‌شود. در حقیقت از کنار هم قرار دادن مواد مختلف در کنار هم، قرارداد ایجاد می‌شود. بعضی از مواد قراردادی به صورت مشترک، در تمامی قراردادها وجود دارند و بعضی دیگر، تنها به قراداد خاصی تعلق دارند. در تنظیم قرارداد حسابرسی، تعیین و تشریح مواد زیر لازم است.


مشخص کردن موضوع در قرارداد

موضوع قرارداد از جمله مواردی است که در تمامی قراردادها وجود دارد. به خاطر داشته باشد که در موضوع قرارداد فقط یک عنوان کلی همانند (حسابرسی امور شرکت) ذکر نمی‌شود و باید جزئیات موضوع قرارداد به صورت دقیق تعیین شود.

توصیه ثبت‌یاری:
به شما توصیه می‌کنیم که همه جزئیات موضوع، هرچند کم اهمیت، در قرارداد ذکر شود.

تعیین دستمزد حسابرس

یکی از نکات مهم در قرارداد، تعیین مبلغ قرارداد است. در قراردادهای حسابرسی بنا بر توافق طرفین قرارداد، ممکن است پرداخت به‌ صورت یکجا یا مرحله‌ای صورت گیرد. درصورتی‌که پرداخت مرحله‌ای مدنظر طرفین باشد، این نکته را در نظر داشته باشید که شرایط پرداخت هر مرحله باید به ‌دقت مشخص ‌شود. به عنوان مثال، پرداخت مرحله اول منوط به تحویل اسناد خاصی گردد.

تعیین ناظر یا نماینده

در تنظیم قرارداد حسابرسی، ممکن است کارفرما نماینده‌ای را برای نظارت بیشتر بر عملکرد حسابرس، تعیین نماید تا به ‌عنوان واسط شرکت، هم بر امور نظارت داشته باشد و هم اطلاعات و اسنادی که مدنظر حسابرس است، در اختیار او قرار دهد.

تعهدات قراردادی

مهم‌ترین بند در همه قراردادها، مشخص کردن تعهدات هریک از طرفین قرارداد است. در این بند باید هر تعهدی که برای شما اهمیت دارد، تعیین شود.

مرجع تعیین حسابرس

 اکنون که با تنظیم قرارداد حسابرسی آشنا شدیم، لازم است بدانیم که چه مرجعی می‌تواند حسابرس شرکت را تعیین نماید؟ آیا هیات مدیره شرکت مجوز انتخاب حسابرس را دارد؟

لازم است بدانید که حسابرس شرکت فقط در مجمع عمومی قابل تعیین است و مجامع عمومی می‌توانند با حد نصاب لازم، حسابرس شرکت را انتخاب نمایند.

اشتباهات متداول:
به خاطر داشته باشید که هیات مدیره نمی‌ تواند حسابرس شرکت را تعیین نماید و هرگونه توافی خلاف این موضوع،‌ اعتبار ندارد.


نکات تنظیم قرارداد حسابرسی

 • حسابرس شرکت نباید از اشخاصی انتخاب شود که دارای منافع مشترک با اعضای هیات مدیره‌ است.
 • تعیین میزان دستمزد حسابرس، با مجمع عمومی است.
 • هیات مدیره شرکت نمی‌تواند نقشی در تعیین حسابرس داشته باشد. چون حسابرس به نوعی ناظر بر عملکرد هیات مدیره است.
 • حسابرس تنها برای ۱ سال مالی انتخاب می‌شود و گزارش خود را باید حداکثر ظرف مدت ۴ ماه پس از انقضای سال مالی شرکت ارئه دهد.
 • در قرارداد حسابرسی حتما نام فرد یا شرکت ارائه‌کننده و دریافت‌کننده خدمت به‌صورت دقیق و بدون هیچ‌گونه ابهامی درج گردد.
 • تاریخ شروع و انتهای قرارداد به‌صورت دقیق درج گردد. در این راستا بهتر است تاریخ قرارداد با شروع سال مالی آغاز و با اتمام آن به پایان برسد.
 • شرح دقیق وظایف حسابرس در قرارداد به‌صورت کامل درج گردد. از درج عبارت کلی مثل انجام کلیه امور مالی و …، خودداری شود و تا حد امکان ریزبه‌ریز وظایف محوله در قرارداد قید شود.
 • درصورتی‌که یکی از وظایف حسابرس پیگیری امور مالیاتی است، به‌طور دقیق وظایفی که در این حیطه باید رعایت شود بیان کنید.
 • مسئولیت‌های حسابرس در شرکت باید به‌صورت کامل در قرارداد درج گردد.

تنظیم قرارداد حسابرسی در ثبت‌یار

در این مطلب درباره تنظیم قرارداد حسابرسی نکات مهمی را در اختیار شما قرار دادیم. اما این نکته همواره مدنظراست که تنظیم قرارداد حسابرسی به مانند هر قراردادی امری تخصصی است که ممکن است آینده طرفین را تحت تأثیر قرار دهد و آن‌ها اسیر مشکلات مختلف نماید. به همین منظور مجموعه ثبت‌یار در کنار شماست تا با تنظیم قرارداد حسابرسی از مشکلات شما بکاهد و این اطمینان را به شما دهد که قرارداد شما با کمترین درصد خطا به اجرا در می‌آید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

چه مرجعی می‌تواند حسابرس شرکت را تعیین کند؟

حسابرس شرکت تنها توسط مجمع عمومی قابل تعیین است.

آیا هیئت مدیره می‌تواند حسابرس شرکت را تعیین کند؟

هیات مدیر شرکت به هیچ وجه نمی‌تواند، حسابرس شرکت را انتخاب کند.

آیا کارفرما می‌تواند برای حسابرس ناظر یا نماینده انتخاب کند؟

بله، کارفرما می‌تواند شخصی را به عنوان نماینده و ناظر تعیین نماید تا بر کارهای حسابرس نظارت کند.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *