مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


از تنظیم قرارداد حسابرسی چه اطلاعاتی دارید ؟

از تنظیم قرارداد حسابرسی چه اطلاعاتی دارید ؟

یکی از نیازهایی که افراد جامعه در طول زندگی خود ممکن است با آن روبه‌رو شوند، رسیدگی به امور مالی یا به عبارت بهتر حسابرسی حساب‌ها و اموال خود است. این موضوع در خصوص اشخاص حقوقی یا به عبارت بهتر مؤسسات و شرکت‌ها بیشتر خودنمایی می‌کند. امروزه در بازار ابزارهای مختلف حسابرسی در دسترس افراد قرار گرفته است اما این نرم‌افزارها بدون پشتوانه نیروی انسانی کارکرد چندانی ندارد و فرد را با مخاطرات گوناگون روبه‌رو می‌کند. به همین منظور افراد اعم از حقیقی یا حقوقی و بالاخص شرکت‌ها برای رسیدگی درست مالی خود اقدام به جذب تیم‌ها یا کارشناسان حسابداری می‌کنند و برای شروع فعالیت آن‌ها باید نسبت به تنظیم قرارداد حسابرسی اقدام شود.

برای استفاده از نیروی حسابرس راه‌های گوناگونی وجود دارد برای مثال شرکت ممکن است یک حسابرس دائمی و به‌عنوان کارمند استخدام کند که در این صورت باید با وی قرارداد کارمندی منعقد نماید یا برای فواصل زمانی مختلف مثلاً در انتهای سال مالی تیم حسابرسی را دعوت به همکاری کند و پروژه را به‌صورت کلی به وی واگذار می‌کند. در این حالت باید اقدام به تنظیم قرارداد حسابرسی کرد. در هر یک از این موارد ثبت‌یار به‌عنوان یک یار در کنار شماست و آماده ارائه مشاوره و تنظیم قراردادهای شما است. شما می‌توانید برای آشنایی با پکیج‌های قراردادی ثبت‌یار به مطلب تنظیم قرارداد با ثبت‌یار در سریع‌ترین زمان ممکن مراجعه نمایید.


حسابرسی چیست؟

در حسابرسی حسابدار یا حسابرس به بررسی صحت اسناد مالی و حسابداری و انطباق آن‌ها با اصول حسابداری و مواد قانونی که در این زمینه وجود دارد می‌پردازد.


قرارداد حسابرسی

قرارداد حسابرسی قراردادی است که بین یک حسابرس و شرکت برای بررسی و انجام طیف گسترده‌ای از خدمات مالی موردنیاز شرکت منعقد می‌شود.

شما با انعقاد قرارداد حسابرسی وظایف و تعهدات هر یک از طرفین را کتباً مشخص می‌نمایید و این امر می‌تواند از بروز اختلاف بین طرفین در آینده و در زمان اجرای قرارداد جلوگیری کند.


نتایج عدم تنظیم قرارداد حسابرسی

اگر شما اقدام به فعالیت در زمینه مالی و حسابداری شرکتی بدون انعقاد قرارداد کنید ممکن است با موارد زیر مواجه شوید:

 • بدون هیچ تعهدی طرفین به رابطه خاتمه دهند.
 • در صورت بروز اختلاف مرجع و قانونی برای حل اختلاف طرفین وجود ندارد.
 • در صورت بروز اختلاف مدرک قابل قبولی برای دفاع از خود نخواهید داشت.
 • تعهدات و وظایف طرفین به‌درستی مشخص نمی‌شود.

مواد قراردادی در تنظیم قرارداد حسابرسی

هر قراردادی برای انعقاد از مواد مختلفی تشکیل می‌شود در حقیقت از کنار هم قرار دادن مواد مختلف در کنار هم قرارداد ایجاد می‌شود. این مواد قراردادی در حقیقت روشن کننده ابعاد قرارداد و راهی است که شما در ابتدای آن قرار دارید و پس از امضا شما باید به تمام مفاد آن پایبند باشید. در همین راستا مهم‌ترین مواد قراردادی در تنظیم قرارداد حسابرسی به شرح زیر است:

 1. موضوع قرارداد: موضوع قرارداد در کنار ماده‌ای که تعهدات طرفین قرارداد را مشخص می‌کند، تبیین‌کننده راه قرارداد است؛ بنابراین در هنگام نگارش موضوع باید تمام جنبه‌های امر در نظر گرفته شود و به‌دقت و درستی به تبیین موضوع قرارداد پرداخت. هرگونه خطا یا ابهام در این ماده می‌تواند سرنوشت قرارداد را دستخوش تغییرات نماید.
 2. مبلغ قرارداد: در قراردادهای حسابرسی بنا بر توافق طرفین قرارداد ممکن است پرداخت به‌صورت یکجا یا مرحله‌ای صورت گیرد. درصورتی‌که پرداخت مرحله‌ای مدنظر طرفین باشد باید این نکته را در نظر داشت که شرایط پرداخت هر مرحله به‌دقت مشخص شده باشد. برای مثال پرداخت مرحله اول منوط به تحویل اسناد خاصی گردد.
 3. تعهدات طرفین قرارداد: همان‌طور که بیان شد تکمیل‌کننده ماده‌ی موضوع قرارداد تعهدات قراردادی است بنابراین در تعهدات باید هر آنچه طرفین از یکدیگر انتظار دارند به‌دقت بیان شود.
 4. تعیین نماینده: در بعضی از اوقات برای سهولت کار حسابرسان ازیک‌طرف و نظارت بر عملکرد آن‌ها توسط کارفرما از طرف دیگر سبب می‌شود کارفرما نماینده‌ای را مشخص نماید تا به‌عنوان واسط شرکت هم بر امور نظارت داشته باشد و هم اطلاعات و اسنادی که مدنظر حسابرس است تهیه و در اختیار طرف قرار دهد.

ما در این قسمت اطلاعات مختصری از مواد قراردادی که نقش کلیدی در تنظیم قرارداد حسابرسی دارد برای شما بیان کردیم اما شما می‌توانید برای آشنایی با سایر نکات تنظیم قرارداد به مطلب نحوه نوشتن قراردادها و نکاتی که باید بدانید مراجعه نمایید. هم‌چنین برای کسب مشاوره و تنظیم قرارداد می‌توانید با تلفن پشتیبانی مجموعه ثبت‌یار تماس حاصل نمایید و تدوین و تنظیم قرارداد خود را به مشاورین قراردادی ثبت‌یار بسپارید.


نکات تنظیم قرارداد حسابرسی

در تنظیم قرارداد خود همواره نکاتی را که در ادامه بیان می‌شود رعایت نمایید از بروز اختلاف در مرحله اجرایی قرارداد خود جلوگیری به عمل آورید.

 • در قرارداد حسابرسی حتما نام فرد یا شرکت ارائه‌کننده و دریافت‌کننده خدمت به‌صورت دقیق و بدون هیچ‌گونه ابهامی درج گردد.
 • تاریخ شروع و انتهای قرارداد به‌صورت دقیق درج گردد. در این راستا بهتر است تاریخ قرارداد با شروع سال مالی آغاز و با اتمام آن به پایان برسد.
 • شرح دقیق وظایف حسابرس در قرارداد به‌صورت کامل درج گردد. از درج عبارت کلی مثل انجام کلیه امور مالی و …، خودداری شود و تا حد امکان ریزبه‌ریز وظایف محوله در قرارداد قید شود.
 • درصورتی‌که یکی از وظایف حسابرس پیگیری امور مالیاتی است، به‌طور دقیق وظایفی که در این حیطه باید رعایت شود بیان کنید.
 • مسئولیت‌های حسابرس در شرکت باید به‌صورت کامل در قرارداد درج گردد.

سخن آخر

همان‌طور که بیان شد هر فردی بالخصوص شرکت‌های تجاری در طول حیات خود به اقدامات حسابرسی و مالی احتیاج پیدا می‌کند و برای رفع این نیاز خود باید با افراد کارشناس در این زمینه یعنی حسابرسان اقدام به تنظیم قرارداد حسابرسی نماید؛ اما این نکته همواره مدنظراست که تنظیم قرارداد حسابرسی به مانند هر قراردادی امری تخصصی است که ممکن است آینده طرفین را تحت تأثیر قرار دهد و آن‌ها اسیر مشکلات مختلف نماید. به همین منظور مجموعه ثبت‌یار در کنار شماست تا با تنظیم قرارداد حسابرسی از مشکلات شما بکاهد و این اطمینان را به شما دهد که قرارداد شما با کمترین درصد خطا به اجرا در می‌آید.

با ما تماس بگیرید:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *