فهرست عناوین

نرم‌افزار یک محصول تخصصی است که پس از ثبت توسط قانون خاص حمایت می‌شود. انتقال آن نیز شرایط متفاوتی نسبت به سایر کالا و خدمات دارد و نمی‌توان انتظار داشت که در قالب خرید و فروش ساده آن را منتقل کرد. بهترین قالب برای واگذاری نرم‌افزار‌های مختلف که معمولا در چند مرحله انجام می‌شود، استفاده از یک قرارداد است که جزئیات و شرایط این واگذاری در آن مشخص شده باشد. نمونه قرارداد نرم افزار یک قالب قراردادی مناسب برای خرید و فروش این محصول است.

نرم‌افزار در تعریف قانونی

نرم‌افزار یکی از مواردی است که دارای قانون خاص یعنی قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای است. به همین دلیل هم نیاز به یک قرارداد خاص دارد که با توجه به نکات این قانون تنظیم شده باشد.

در قانون، نرم‌افزار اینگونه تعریف شده است:

«نرم‌افزار عبارت است از مجموعه برنامه‌های رایانه‌ای‌، رویه‌ها، دستورالعمل‌ها و مستندات مربوط به‌آن‌ها و نیز اطلاعات مربوط به عملیات یک سیستم رایانه‌ای که دارای کاربری مشخص بوده و بر روی یکی از حامل‌های‌ رایانه‌ای ضبط شده باشد.»

به‌طور کلی نرم‌افزارها، شامل نرم افزارهای اتوماسیون اداری، بانک اطلاعاتی (مثل اوراکل)، مرورگرها و سایر مواردی هستند که نیاز به نصب دارند.


قرارداد نرم‌افزار

اشخاص و شرکت‌هایی که نرم‌افزارها را تولید می‌کنند، می‌توانند آن را در اختیار سایر اشخاص قرار دهند. از طرف مقابل کسانی هستند که به این نرم‌افزارها نیاز دارند و توان طراحی و توسعه آن را ندارند. این اشخاص می‌توانند از نمونه قرارداد نرم افزار استفاده کنند.

شرایط واگذاری نرم‌افزار با خرید و فروش ساده بسیار متفاوت است. چرا که خرید و فروش کالا یا خدمت در یک مرحله انجام می‌شود ولی نرم افزار می‌تواند در چند مرحله واگذار شود. به همین دلیل است که یک قرارداد مخصوص برای آن تنظیم می‌شود. در واقع نرم‌افزار محصولی است که نیاز به وابستگی به تیم‌های مختلف و ارائه خدمات جانبی مثل نصب و راه‌اندازی، آموزش و پشتیبانی در بسیاری از موارد دارد که باید به تفکیک در قرارداد فروش و پشتیبانی نرم‌افزار مشخص شود.

به‌علاوه نرم‌افزار یک محصول تخصصی است که برای آن قانون خاص وجود دارد و نمی‌توان از قواعد کلی خرید و فروش به‌طور کامل برای آن استفاده کرد. به همین دلیل شرایط و جزئیات این واگذاری با ذکر مواردی که مدنظر طرفین است باید به صورت شفاف در نمونه قرارداد خرید و فروش نرم‌افزار ذکر و مانع از چالش‌ها و سوءتفاهم‌های احتمالی شود. 


اهمیت تنظیم قرارداد خرید و فروش نرم‌افزار

تنظیم هر قرارداد باید با توجه به نکات فنی و حقوقی آن انجام شود. در غیر این صورت چند ایراد اساسی به وجود می‌آید:

 •  نمی‌تواند هر آن چیزی که شما از نتیجه قرارداد انتظار دارید را در اختیار شما قرار دهد.
 • در صورت بروز چالش‌های قراردادی، راه‌حل‌ها کافی و جامع نخواهند بود.
 • در صورت اختلاف، برای پیگیری حق و حقوق خود با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.

به همین دلیل در تنظیم قرارداد باید تمامی نکات و جزئیات را از لحاظ فنی و حقوقی رعایت کنید. برای مثال یکی از نکات مهم در تنظیم قرارداد، درج شرط حل و فصل اختلاف است. به این صورت که اگر دو طرف در مساله‌ای در قرارداد خود به مشکل بر بخورند، به جای مراجعه به دادگاه و صرف زمان و هزینه زیاد از روش‌های جایگزین مثل داوری استفاده کنند. در قرارداد فروش و پشتیبانی نرم‌افزار می‌توانید مرجع داوری را به نظام صنفی رایانه‌ای ارجاع دهید.


توصیه‌های مهم در تنظیم قرارداد نرم‌افزار

در این قرارداد علاوه بر رعایت نکات و جزئیات قراردادی، اطلاع از برخی موارد می‌تواند، قرارداد مطمئن‌تری را برای شما به وجود بیاورد:

 • پیوست‌های قراردادی را فراموش نکنید:

گواهینامه ثبت نرم‌افزار، قوانین خاص و دستورالعمل‌ها از جمله مواردی هستند که به قرارداد پیوست می‌شوند. پس در تنظیم قرارداد این نکته را مدنظر قرار دهید.

 • در مورد دسترسی‌ها تصمیم بگیرید:

یکی از لازمه‌های اجرای قرارداد نرم افزار، ایجاد دسترسی و مشخص کردن محدوده آن برای راه‌اندازی نرم‌افزار است. 

 • ضمانت اجرای مناسب در نظر بگیرید:

این نکته گرچه در تمامی قراردادها موضوعیت دارد؛ ولی در قرارداد فروش و پشتیبانی نرم‌افزار جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. بخشی از اطلاعات فروشنده در اختیار خریدار قرار می‌گیرد و از سوی دیگر خریدار اطلاعات خود را برای پیاده‌سازی نرم‌افزار در اختیار فروشنده قرار می‌دهد. همین‌جاست که بند عدم افشای اطلاعات باید پیش‌بینی و برای آن ضمانت اجرای مناسبی در نظر گرفته شود.

 • اگر خریدار هستید، نسخه پشتیبان تهیه کنید:

این نکته گرچه ارتباط مستقیمی با بندهای قراردادی شما ندارد ولی در نظر داشته باشید که خریدار می‌تواند فقط یک‌بار اطلاعات و آموزش‌های لازم را در اختیار شما قرار دهد، تهیه نسخه پشتیبان می‌تواند، به حفظ تمامی اطلاعات کمک کند.


نکات مهم نمونه قرارداد نرم‌افزار 

هر قراردادی علاوه بر اصول کلی و عمومی دارای نکات فنی و تخصصی است که باید با توجه به موضوع قرارداد و قوانین مرتبط با آن تنظیم شود. در قرارداد نرم‌افزار نکات کلیدی و مهمی وجود دارند که توجه به آن‌ها می‌تواند یک قرارداد جامع را در اختیار شما قرار دهد:

 • تعیین زمانبندی هر مرحله:

اجرای این قرارداد در چند مرحله انجام می‌شود که مدت زمان هر مرحله و شرایط اجرای آن با جزئیات در قرارداد مشخص خواهد شد. برای مثال اگر فروشنده متعهد به آموزش خریدار باشد، مدت زمان دوره آموزشی به‌صورت جزئی در قرارداد قید شود.

 • نحوه پشتیبانی از قرارداد و محدوده خدمات ارائه شده در آن:

پشتیبانی از قرارداد شامل موارد مختلفی می‌شود که فروشنده متعهد به انجام آن‌ها تا یک دوره زمانی مشخص است. برای مثال اگر ایرادی در اجرای نرم‌افزار به وجود بیاید، فروشنده متعهد به رفع آن است. این خدمات، محدوده و مدت زمان آن‌ها باید به صورت شفاف در قرارداد ذکر شود.

 • توجه به نکات فنی و تخصصی قرارداد:

از آن‌جایی که نرم‌افزار یک محصول تخصصی است، در نمونه قرارداد نرم‌افزار باید علاوه بر نکات حقوقی به نکات فنی هم توجه شود. برای مثال در این قرارداد باید در مورد سورس کد و همچنین سروری که نرم‌افزار روی آن نصب خواهد شد، توافق صورت بگیرد.

 • نحوه دریافت خدمات اضافه از سوی مشتری و شرایط آن:

در هر مرحله از قرارداد ممکن است، خریدار نیاز به خدمات یا ایجاد برخی تغییرات داشته باشد که شامل موارد ذکر شده در قرارداد نباشد. مثلا ممکن است، بخواهد کاربران خود را اضافه کند. در این صورت می‌توان بندی را برای دریافت این خدمات در قرارداد پیش‌بینی کرد و در رابطه با آن توافق کرد. در مثال فوق می‌توان این خدمت را با دریافت درصد بیشتری در اختیار خریدار قرار داد.

 • نحوه در اختیار گذاشتن نسخه‌های ارتقا یافته نرم‌افزار:

ماهیت نرم‌افزار به‌گونه‌ای است که در مراحل مختلف قابل ارتقاء است. یکی از موارد مهم در نمونه قرارداد نرم‌افزار تعیین تکلیف در مورد نسخه‌های ارتقا یافته است.


حمایت از نرم‌افزار

نرم‌افزار مثل سایر امور غیر مادی از جمله فیلم، کتاب، آثار صوتی و… متعلق به صاحب اثر است. پدیدآورنده نرم‌افزار می‌تواند آن را در مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال ثبت کند و بر همین اساس از حمایت‌های قانونی برخوردار شود. در این صورت اگر اشخاص دیگر مثل خریدار از نرم‌افزار او به هر روشی مثل تغییر، بهره‌برداری جزئی یا کلی، کپی، الگوبرداری و… سوءاستفاده کنند، دارنده نرم افزار می‌تواند حقوق خود را پیگیری و از طریق قانونی اقدام کند.

نرم‌افزارهای خارجی نیز که در ایران بدون پرداخت هزینه مورد استفاده قرار می‌گیرند توسط سازنده نرم‌افزارها، قابل پیگیری هستند. یعنی سازندگان نرم‌افزارهای بزرگی مثل مایکروسافت و… می‌توانند برای استفاده غیرمجاز، شرکت‌‌ها یا اشخاصی که این نرم‌افزارها را در اختیار سایر افراد قرار می‌دهند از لحاظ قانونی پیگیری کنند.


تنظیم قرارداد نرم‌افزار با ثبت‌یار

برای انجام معاملات همیشه از مسیر میان‌بر استفاده کنید. مسیری که راه شما را برای رسیدن به هدف ساده کند. در دنیای حقوق، قرارداد همان مسیر میان‌بر است. به شرطی که قرارداد خود را با رعایت تمامی جواب تنظیم کرده باشید. این مساله در موضوعات تخصصی خود را بیشتر نشان می‌دهد. قرارداد فروش و پشتیبانی نرم‌افزار یکی از این موضوعات تخصصی است که جزئیات و نکات زیادی دارد و حتما باید توسط کارشناس قراردادی تنظیم شود تا بتواند انتظار شما از یک قرارداد را تامین کند.

نوع خدمت هزینه (تومان)
دریافت نمونه قرارداد فروش و پشتیبانی نرم‌افزار۶۰,۰۰۰
تنظیم اختصاصی قرارداد فروش و پشتیبانی نرم‌افزار۷۵۰٬۰۰۰

ثبت‌یار نمونه قرارداد نرم‌افزار را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای تنظیم قرارداد نیز می‌توانید از مشاوره وکلای ثبت‌یار استفاده کنید و تمامی نکات و خواسته‌های خود را در میان بگذارید. پس از تنظیم نیز از ۱۰ روز پشتیبانی رایگان قرارداد بهره‌مند شوید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:

۰۲۱ – ۷۴۳۱۸۷۰۰

سوالات متداول

آیا نرم افزار هم مثل سایر خدمات با قرارداد خرید و فروش منتقل می‌شود؟

خیر، نرم‌افزار یک محصول تخصصی است که دارای قانون خاص است و برای تامین خواسته‌های دو طرف می‌تواند در قالب قرارداد فروش و پشتیبانی نرم‌افزار واگذار شود.

در صورتی که خریدار نیاز به خدمات اضافه داشته باشد، چگونه می‌تواند آن را دریافت کند؟

در صورتی که شرایط دریافت این خدمات در قرارداد پیش‌بینی شده باشد، بر اساس همان عمل می‌شود. در غیر این صورت در یک قرارداد جداگانه می‌تواند این خدمات را دریافت کند.

آیا حقوق معنوی نرم‌افزار مثل حق تکثیر آن با فروش به خریدار منتقل می‌شود؟

خیر، حقوق معنوی متعلق به صاحب نرم‌افزار است و با خرید و فروش منتقل نمی‌شود. در صورت تکثیر یا کپی‌برداری غیرمجاز صاحب نرم‌افزار می‌تواند حقوق خود را به‌صورت قانونی پیگیری کند.