مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

تنظیم قرارداد

آیا به تنظیم قرارداد اجاره دفتر کار نیاز دارید؟

آیا به تنظیم قرارداد اجاره دفتر کار نیاز دارید؟

یکی از مهم‌ترین مسائل در شروع کار داشتن مکانی برای شروع فعالیت است. همیشه افراد این توانایی را ندارند که ملک مستقلی برای شروع فعالیت خود داشته باشند، بنابراین ناچار هستند از سایر گزینه‌های پیش روی خود استفاده کنند. در واقع برخی از صاحبان کسب‌وکار است که به دنبال اجاره دفتر کار به‌صورت مستقل هستند و می‌خواهند اقدام به تنظیم قرارداد اجاره دفتر کار کنند. دفتر کار ملکی است که به شما این اختیار را می‌دهد که در آن به فعالیت اقتصادی به‌صورت مستقل بپردازید به همین منظور برای در اختیار گرفتن این ملک باید با صاحب آن قراردادی تحت عنوان قرارداد اجاره دفتر کار منعقد نمایید. با تنظیم قرارداد اجاره دفتر کار تمامی روابط بین شما به‌عنوان مستأجر و طرف مقابل که موجر است به‌درستی مشخص می‌شود و از بروز اختلاف در آینده تا حد زیادی جلوگیری به عمل می‌آید


قرارداد اجاره دفتر کار

قرارداد اجاره قراردادی است که در آن صاحب ملکی به دلیل عدم استفاده از ملک خود ترجیح می‌دهد در مقابل دریافت مال‌الاجاره منافع حاصل از ملک را به شخص دیگری واگذار نماید.

در این حالت به مالک عین موجر و به مالک منافع در مدت مشخص شده در قرارداد مستأجر گفته می‌شود. مشخصات قرارداد اجاره به‌صورت خاص یعنی اعم از دفتر کار یا ملک در قانون مدنی مشخص شده است، بنابراین طرفین در حین تنظیم قرارداد اجاره دفتر کار و اجرایی کردن آن باید به این مقررات توجه ویژه داشته باشند.


کاربرد قرارداد اجاره دفتر کار

یکی از سؤالاتی که ممکن است با دیدن این عنوان در ذهن هر خواننده‌ای جرقه بزند این است که بیشترین استفاده از این قرارداد برای چه کسانی است؟ به عبارت بهتر چه افرادی به دنبال انعقاد این قرارداد هستند؟

در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت که صاحبان کسب‌وکاری که ملک شخصی برای شروع فعالیت خود ندارند ولی از سرمایه خوبی برخوردار هستند مخاطبان اصلی این قرارداد محسوب می‌شوند.

این در حالی است که اگر صاحبان کسب‌وکار منابع مالی کافی برای اجاره دفتر کار مستقل نداشته باشند برای شروع فعالیت خود باید از فضاهای کار اشتراکی که شتاب‌دهنده‌ها برای آن‌ها در نظر گرفته‌اند استفاده نمایند. ثبت یار در این مسیر در کنار صاحبان کسب‌وکار است و هردو قرارداد را در قالب پکیج در اختیار شما عزیزان قرار دهد. برای آشنایی با پکیج‌های مختلف قراردادی می‌تواند به مطلب تنظیم قرارداد مراجعه نمایید.


متن تنظیم قرارداد اجاره دفتر کار

هر قراردادی از چندین ماده مختلف تشکیل می‌شود که هر یک از آن‌ها به موضوع مهمی از قرارداد اشاره دارد. در زیر به برخی از مواد قراردادی قرارداد اجاره دفتر کار اشاره می‌شود:

طرف‌های قرارداد

هر قراردادی بین دو دسته از اشخاص منعقد می‌شود. منظور از اشخاص در این بند عبارت است از اشخاص حقیقی و حقوقی. به عبارت بهتر طرفین قرارداد می‌توانند شخص حقیقی یا شخص حقوقی باشند. در این ماده باید اطلاعات هویتی طرفین به‌طور دقیق درج گردد.


موضوع مندرج در قرارداد

در قرارداد اجاره دفتر کار شما باید تمام اطلاعاتی که سبب شناسایی موضوع قرارداد می‌شود را به دقت در این قسمت ثبت نمایید. با ثبت این موارد از اختلاف در مورد اجاره جلوگیری می‌شود.


مدت مندرج در قرارداد

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در خصوص قرارداد اجاره در قانون مدنی پیش‌بینی شده است این است که در قرارداد اجاره مدت نقش تعیین کننده دارد. طرفین باید آن را به دقت در قرارداد مشخص نمایند. به عبارت بهتر باید ای نکته را مدنظر داشت که قرارداد اجاره تنها برای بازه‌ی زمانی مشخصی منعقد می‌شود.


مبلغ درج شده در قرارداد

یکی از موضوعاتی که در قرارداد اجاره دفتر کار باید مشخص گردد مبلغ قراردادی و نحوه پرداخت است. معمول در اجاره این‌گونه است که می‌توان مبلغی به‌عنوان ودیعه پرداخت کرد و هر ماه نیز مبلغی تحت عنوان اجاره‌بها به‌حساب موجر پرداخت شود؛ اما توجه داشته باشید که این تنها نحوه پرداخت نیست و طرفین می‌توانند از شیوه‌های مختلف استفاده کنند برای مثال مبلغ اجاره حذف و تنها ودیعه دریافت شود.


تعهدات دو طرف قرارداد

با امضای قرارداد طرفین در مقابل یکدیگر موظف به انجام امور مختلفی می‌شوند که به‌عنوان تعهد در مواد قرارداد گنجانده شده است. شما می‌توانید نسبت به حذف یا افزوده شدن تعهدات در این قسمت اقدام نمایید.


فسخ و اتمام قرارداد

قرارداد در طول حیاتش ممکن است به دلایل مختلف عمرش خاتمه یابد. یکی از مواردی که منجر به اتمام قرارداد می‌شود فسخ قرارداد است که باید در مواد قرارداد در خصوص آن تعیین و تکلیف شود.


موارد تنظیم قرارداد اجاره دفتر کار

در تنظیم قرارداد اجاره دفتر کار باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

مشخصات دقیق ملک موردنظر

پیش از انعقاد قرارداد مشخصات دقیق ملک را در قالب صورت‌جلسه‌ای تنظیم کنید و هر دو طرف آن را امضا نمایند. در متن قرارداد در خصوص امکانات و نقایص ملک به این صورت‌جلسه باید استناد شود. در صورت امضای قرارداد مستأجر نمی‌تواند ادعایی در خصوص عیب‌های مال مورد اجاره داشته باشد.

سمت طرف قرارداد

اگر انعقاد قرارداد توسط اصیل انجام نمی‌شود و نماینده یا وکیل یا هر سمت قانونی دیگری اقدام به امضای قرارداد می‌کند باید مدارک هویتی‌اش به دقت موردبررسی قرار گیرد و سمت او احراز گردد.

شرایط تغییر شغل

درصورتی‌که شغل مستأجر در قرارداد ذکر شده باشد باید در خصوص امکان تغییر شغل وی نیز ماده یا بندی در قرارداد گنجانده شود. بدین صورت که اگر مستأجر شغل خود را تغییر داد وضعیت قرارداد اجاره چگونه است.

پرداخت هزینه‌های جاری ملک

هزینه‌های که بر عهده مستأجر است باید در قرارداد به‌طور دقیق مشخص شود. برای مثال پرداخت حق بیمه کارمندان، شارژ ساختمان و … بر عهده مستأجر است که باید در قرارداد در آن خصوص تصمیم‌گیری شود.

در این مطلب ما به‌صورت خاص در خصوص نکات قرارداد اجاره دفتر کار صحبت کردیم شما می‌توانید برای آشنایی با سایر موضوعات قرارداد اجاره برای مثال قرارداد اجاره ملک یا فضای اشتراکی به مطلب تنظیم قرارداد اجاره ملک و تنظیم قرارداد فضای اشتراکی مراجعه نمایید.


تنظیم مطمئن قرارداد اجاره دفتر کار با ثبت‌یار

امروزه با توجه به وضعیت اقتصادی بسیاری از افراد برای شروع کسب‌وکار خود مجبور به استفاده از املاک استیجاری به‌عنوان دفتر کار هستند. به همین منظور و برای استفاده از این املاک باید قرارداد اجاره دفتر کار تنظیم شود تا مناسبت بین طرفین قرارداد به‌درستی مشخص گردد.

ما در این مطلب تمام تلاش خود را کردیم تا شما را با نکات مهم این قرارداد آشنا کنیم اما همان‌طور که مستحضرید تنظیم هر قراردادی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که بهتر است به متخصصین آن حوزه سپرده شود. ثبت‌یار به‌عنوان یار همیشگی شما در تنظیم قرارداد نیز در کنار شما خواهد بود. کافی است به سامانه ثبت‌یار مراجعه نمایید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

مخاطب قرارداد اجاره دفترکار چه کسانی هستند؟

افرادی که به شروع فعالیت خود دارای ملک اداری تجاری نباشند، از اجاره این املاک استفاده می‌کنند.

قرارداد اجاره دفتر کار و قرارداد اجاره فضای اشتراکی چه تفاوتی با هم دارند؟

در قرارداد اجاره دفتر کار یک دفتر به صورت مشخص به مستاجر داده می‌شود ولی در فضای کار اشتراکی مورد اجاره می‌تواند صرفا یک میز یا یک اتاق باشد.

پرداخت هزینه‌های جاری در قرارداد اجاره دفتر کار چگونه است؟

هزینه‌هایی مانند آب، برق، گاز به عهده مصرف کننده یا همان مستاجر است و در صورتی که توافق بر خلاف این باشد باید در قرارداد ذکر شود.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *