فهرست عناوین

پیش از اقدام به ثبت شرکت ممکن است یک سوال بنیادی مطرح شود و آن این است که اساسا چرا باید شرکت را به ثبت رسمی رساند؟ مزیت‌های ثبت شرکت چیست و این ثبت رسمی چه فایده هایی می­‌تواند برای شرکت به همراه داشته­ باشد؟

با توجه به این­که ثبت شرکت مستلزم صرف هزینه و وقت خواهد بود، طبیعتا عدم ثبت شرکت، خود می­‌تواند دارای مزایایی باشد. مثل اینکه در وقت و هزینه‌­ای که برای ثبت شرکت صرف می­‌شود، صرفه جویی ­شود. اما این دلایل اصولا نمی­ تواند صاحبان یک کسب و کار را قانع کند که مجموعه خود را در یکی از قالب­ های به رسمیت شناخته شده قانون تجارت به ثبت نرسانند.

یکی از مشکلاتی که عدم ثبت می‌­تواند به همراه داشته باشد، عدم اعتبار تجاری در تعامل با دیگر تجار و مجموعه­‌های فضای تجاری­ست. به طور مثال وقتی مجموعه­‌ای بخواهد نسبت به دریافت یک پروژه یا شرکت در یک مناقصه اقدام نماید، ممکن است مجموعه برگزار کننده مناقصه، اساسا به غیر از قالب شرکتی، قالب دیگری به رسمیت نشناسد و در واقع یکی از مجوزهای لازم برای درخواست دریافت پروژه یا شرکت در یک مناقصه، شرکت بودن و نه فرد تاجر بودن باشد. فلذا به بیان دیگر، یکی از مزایای ثبت شرکت دارا شدن اعتبار و شهرت تجاری قابل اعتنا و اتکا برای تعامل با دیگر واحدهای دنیای تجارت است.

مزیت دیگر تأسیس شرکت نسبت به فعالیت تحت نام شخصی، تسهیل جذب سرمایه است. اصولا سرمایه گذاران علاقه دارند در شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کنند و در قبال سرمایه‌شان سهام یا سهم‌الشرکه دریافت کنند و مایل نیستند سرمایه‌شان را در اختیار اشخاص قرار دهند. بنابراین برای جذب سرمایه و توسعه کسب‌وکارتان، بهتر است شرکت مناسبی را به ثبت رسانده باشید و سرمایه را از طریق شرکت جذب کنید.

در یادداشت بعدی به سایر مزیت‌های ثبت شرکت خواهیم پرداخت.

[WPSM_SERVICEBOX id=1200]

 
 

تلفن واحد پشتیبانی:
021-74318700