مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت اختراع فوری در ایران

ثبت اختراع فوری در ایران

تا چند دهه پیش، همه ما تصویری که از واژه اختراع در ذهن داشتیم. خلق یک ابزار خارق‌العاده بود که بتواند بار سنگینی را از دوش افراد بردارد. این معنا با ظهور تکنولوژی‌ و گسترش آن، کم‌رنگ‌تر شده است، تا جایی‌که امروزه خلق هر نوع نوآوری که منجر به حل مشکل در یک بخش شود، عنوان اختراع دارد. این مفهوم با وجود شکل‌گیری کسب و کارهایی که بر پایه تکنولوژی شکل گرفته‌اند، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند، چرا که محصول بسیاری از استارتاپ‌ها به شکل اختراع تولید می‌شود، در نتیجه حمایت از این اختراع و جلوگیری از سرقت و سوءاستفاده از آن لازمه پیشرفت و موفقیت استارتاپ است. مطمئن‌ترین راه حمایت از اختراع، استفاده از ابزارهای قانونی یعنی ثبت اختراع در ایران است.


اختراع چیست؟

وجود نیازهای گوناگون موجب شده است که راهکارهای مختلفی برای پاسخ به آن‌ها به وجود آید. یکی از مهم‌ترین راهکارها، اختراع محصول است. در واقع اختراع با وجود نوآوری سعی در حل یک مشکل دارد که بتواند بخشی از نیازهای جامعه را رفع نماید.

قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری، اختراع را تعریف کرده است، به موجب این قانون، «اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده‌ای خاص را ارائه می‌کند و مشکلی را در یک حرفه‌، فن‌، فناوری‌، صنعت و مانند آن‌ها حل می‌نماید.»


کاربرد ثبت اختراع در ایران

اختراع نتیجه فکر شخصی‌ست که به مرحله اجرا درآمده است اما این عامل به خودی خود موجب بهره‌مندی از آن نمی‌شود. به عبارت بهتر با وجود بازار رقابتی و کپی‌برداری از طرح‌ها و محصولات، حمایت از اختراع حرف اول را می‌زند. قانون، مطمئن‌ترین راه حمایت را ثبت اختراع در ایران می‌داند.

گرچه برای ثبت اختراع در ایران الزام قانونی وجود ندارد اما برای حمایت از اثر خلق شده خود می‌توانید آن را ثبت نمایید. طبق قانون اختراعات، در یک دسته‌بندی شامل اختراعات قابل ثبت و غیرقابل ثبت می‌شوند.


اختراعات قابل ثبت در ایران

قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری، در ماده ۲۷ اختراعاتی را قابل ثبت می‌داند که علاوه بر شرایط مندرج در قانون دارای شرایط زیر باشند:

  • ابداع هر محصول صنعتی جدید
  • کشف هر وسیله جدید یا اعمال وسایل موجود به طریق جدید برای تحصیل یک نتیجه یا محصول صنعتی یا کشاورزی

اختراعات غیر قابل ثبت

هر نوع نوآوری را نمی‌توان اختراع نامید، به عبارت بهتر خلق محصول باید دارای شرایطی باشد. ماده ۴ قانون اختراعات به مواردی اشاره کرده است که طبق آن اختراع قابل ثبت نیست:

  • کشفیات‌، نظریه‌های علمی‌، روش‌های ریاضی و آثار هنری‌
  • ‎‎ طرح‌ها و قواعد یا روش‌های انجام کار تجاری و سایر فعالیت‌های ذهنی و اجتماعی‌
  • ‎‎‎ روش‌های تشخیص و معالجه بیماری‌های انسان یا حیوان‌
  • ‎‎‎ منابع ژنتیک و اجزای ژنتیک تشکیل‌دهنده آن‌ها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آن‌ها
  • ‎‎‎ آنچه قبلا در فنون و صنایع پیش‌بینی‌شده باشد
  • اختراعاتی که بهره‌برداری از آن‌ها خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق‌حسنه باشد

نحوه ثبت اختراع فوری در ایران

با وجود شرایط قانونی، ثبت اختراع امکان‌پذیر می‌شود اما مسئله به همین سادگی نیست. به عبارت بهتر در درجه اول لازم است، شما اختراع خود را بررسی نمایید تا با وجود موارد مشابه شرایط ثبت را از دست ندهد. این امر با دقت و حوصله بیشتر امکان‌پذیر می‌شود که رابطه مستقیمی با شما دارد. بخش دوم نیز شامل مراحل ثبت اختراع شما می‌شود. در این زمینه شما با تهیه مدارک و طی مراحل زیر می‌توانید اختراع خود را ثبت نمایید.

مراحل ثبت اختراع فوری در ایران

۱-ثبت اظهارنامه

مرجع ثبت اختراع، اداره مالکیت معنوی‌ست. این مرکز با طراحی سامانه، امکان ورود اطلاعات و ثبت اظهارنامه اختراع را برای متقاضیان فراهم نموده است. برای ثبت اختراع در گام اول با مراجعه به این سامانه لازم است، نسبت به ثبت مشخصات خود و اظهارنامه ثبت اختراع اقدام نمایید.

۲- ثبت مشخصات اختراع

در گام بعدی مشخصات اختراع با ذکر جزئیات ثبت می‌نمایید. به علاوه لازم است، نامی برای اختراع خود انتخاب نموده و کاربرد اختراع و اینکه برای رفع یا تسهیل چه نیازی به وجود آمده است را ثبت کنید. این بخش به جنبه فنی اختراع مرتبط است.

۳- توصیف اختراع و ارسال ضمائم

در این مرحله ضمائم مربوط به اختراع شما، شامل مدارک و نقشه‌ها، همچنین توصیف اختراع در قالب توصیف‌نامه باید ارسال شود.

۴- بررسی مدارک و اظهارنامه

در این مرحله، اداره مالکیت معنوی نسبت به بررسی اختراع و اظهارنامه ارسالی می‌پردازد و نتیجه آن را در پنل کاربری شما اعلام می‌دارد. در صورت وجود هر گونه نقص، اخطار رفع نقص برای شما قرار می‌گیرد. در صورتی‌که نقصی وجود نداشته باشد، اختراع از جهت مشابهت مورد بررسی قرار می‌گیرد، در صورتی که اعلام مشابهت با اختراع دیگر وجود داشته باشد، لازم است جهت توضیح و دفاع از اختراع به اداره مالکیت معنوی مراجعه نمایید.

۵- اعطای گواهی اختراع

در نهایت، در صورتی‌که تمامی مراحل فوق بدون مشکل طی شود، اداره مالکیت معنوی اقدام به صدور گواهی اختراع می‌نماید. این گواهی، مالکیت شما را بر اختراع مورد نظر اثبات می‌کند. به‌علاوه می‌توانید از طریق آن از حمایت‌های قانونی برخوردار شوید.


ثبت‌یار مرجع حقوقی کسب و کارها

در این مطلب با بیان اهمیت ثبت اختراع، شما را با مراحل و شرایط آن آشنا کردیم. آنچه اهمیت دارد، حمایت قانونی از حقوقی‌ست که موجب پیشرفت و حفظ مالکیت اثر و محصول شما می‌شود. ثبت‌یار با ارائه خدمات حقوقی کسب و کارها و اطلاعات ثبتی و حقوقی، شما را در این امور یاری می‌کند.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *