مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت علامت تجاری شرکت‌ها

ثبت علامت تجاری شرکت‌ها

انجام فعالیت تجاری در قالب شرکت‌ها یکی از رایج‌ترین فعالیت‌های گروهی به‌شمار می‌رود که شناخت برخی از قواعد آن می‌تواند به موفقیت شما کمک کند. یکی از شاخصه‌های مهمی که تاثیر زیادی در این موفقیت دارد، معرفی شرکت و شهرت محصولات یا خدمات با برند است. مطمئن‌ترین روش، برای این کار ثبت علامت تجاری شرکت‌هاست که می‌تواند به عنوان شناسنامه محصول یا خدمت شما عمل کند. در این مطلب قصد داریم شما را با ثبت علامت تجاری شرکت‌ها آشنا نماییم.


علامت تجاری شرکت چیست؟

شرکت‌های تجاری با شروع فعالیت خود، علاوه بر انجام الزامات قانونی مانند دریافت کد اقتصادی و پلمپ دفاتر خود، می‌توانند از روش‌هایی همچون ثبت برند استفاده نمایند. در مورد اخیر گرچه الزام قانونی وجود ندارد ولی تاثیر زیادی بر بازار فروش که هدف فعالیت تجاری به شمار می‌رود، دارد.

عنوان قانونی برند، علامت تجاری و نام تجاری‌ست که به شرکت شما، هویت و رسمیت می‌بخشد. قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری، علامت تجاری این‌گونه تعریف کرده است: «علامت یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد».


طبقه‌بندی علامت تجاری

برای ثبت علامت تجاری شرکت‌ها، پیش از هر چیز لازم است به فعالیت خود توجه نمایید. به عبارت بهتر مشاغل تولیدی و خدماتی با توجه به موضوعات فعالیت خود در یک تقسیم‌بندی با عنوان طبقه‌بندی علائم تجاری قرار می‌گیرند. برای آشنایی با این طبقه‌بندی می‌توانید به مقاله «طبقه بندی علائم تجاری چیست؟» مراجعه نمایید. با مشخص نمودن طبقه علامت مورد نظر خود نسبت به سایر مراحل آن اقدام نمایید.


نحوه ثبت علامت تجاری

با وجود اینکه ثبت علامت تجاری شرکت‌ها امری بسیار رایج‌تر از ثبت علامت تجاری اشخاص حقیقی‌ست ولی امکان ثبت علامت برای همه اشخاص وجود دارد. به همین منظور لازم است، اولین قدم که تهیه مدارک مربوطه است را بردارید. در نظر داشته باشید که ثبت علامت تجاری شرکت‌ها مانند سایر امور ثبتی، دارای فرآیندهای اداری‌ست که استفاده از کارشناسان این حوزه می‌تواند، در این زمینه به شما کمک کند. ثبت‌یار با ارائه مشاوره رایگان و ثبت علامت به‌صورت آنلاین مسیر شما را برای ثبت علامت، کوتاه کرده است.


مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری اشخاص حقیقی

 • ارائه شناسنامه و کارت ملی
 •  ارائه کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن نام یا علامت تجاری
 • ارائه مدرکی که نشان دهنده فعالیت اقتصادی باشد، مانند: جواز کسب، پروانه فعالیت و…
 • ارائه طرح‌های مورد نظر برای ثبت علامت تجاری (تصویر یا طرح گرافیکی در قالب ۱۰*۱۰)
 • ارائه وکالت‌نامه در صورت ثبت برند توسط وکیل

مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری اشخاص حقوقی

 • ارائه مدارک شناسایی مدیرعامل به عنوان نماینده اصلی شرکت برای ثبت علامت تجاری
 • ارائه اساسنامه و روزنامه رسمی با داشتن آگهی تاسیس
 • ارائه شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره و نماینده منتخب هیئت مدیره
 • ارائه گواهی یا مدرک نشان دهنده موضوع فعالیت مرتبط با موضوع درخواست شده برای برند
 • ارائه کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن نام یا علامت تجاری
 • ارائه طرح‌های مورد نظر برای ثبت علامت تجاری (تصویر یا طرح گرافیکی در قالب ۱۰*۱۰)
 • ارائه وکالت‌نامه در صورت ثبت برند توسط وکیل

هزینه ثبت علامت تجاری شرکت‌ها

یکی از مهم‌ترین مولفه‌هایی که در انتخاب خدمات و محصولات تاثیرگذار است. کیفیت و میزان هزینه‌ای‌ست که باید بپردازید. ثبت علامت تجاری شرکت‌ها نیز از این قاعده پیروی می‌کند. از این‌رو ثبت‌یار با تلاش برای ارائه خدمات به صورت آنلاین تلاش می‌کند، هزینه خدمات خود را به صورت شفاف اعلام نماید. برای آگاهی از هزینه ثبت علامت تجاری شرکت‌ها، می‌توانید به مطلب «هزینه ثبت برند»، مراجعه نمایید.


تمدید علامت تجاری شرکت‌ها

ثبت برند و لوگو علاوه‌بر مزایایی که در اختیار شما قرار می‌دهد، می‌تواند جایگاه ویژه‌ای را بین رقبا برای شما به وجود آورد اما به خاطر داشته باشید که این مدت محدودیت دارد و ده سال است. برای استفاده مجدد لازم است اقدام به تمدید برند خود نمایید. برای آشنایی با شرایط تمدید علامت تجاری خود می‌توانید به مطلب، «چگونه برند خود را تمدید کنیم؟» مراجعه نمایید.


ثبت علامت تجاری شرکت‌ها با ثبت‌یار

ثبت برند تجاری یکی از موارد اجتناب‌ناپذیر برای کسب و کارها به‌ویژه شرکت‌های تجاری به‌شمار می‌رود. از سوی دیگر در صورتی‌که شما از برند خود در طول فعالیت تجاری استفاده نمایید ولی اقدام به ثبت آن نکنید، هیچ تضمینی برای اینکه شخصی از برند شما سوءاستفاده نکند، وجود ندارد. در این وضعیت شما امکان پیگیری برند خود را ندارید. این عامل صرفا بخشی از مواردی‌ست که می‌تواند، اهمیت ثبت برند برای شرکت‌ها را بیان کند.

در این بین، زمان‌بر بودن و سایر فرآیندهای اداری نباید موجب دلسردی شما برای ثبت برند شود. ثبت‌یار با ارائه خدمات آنلاین ثبت برند و لوگوی شما را در کوتاه‌ترین زمان امکان‌پذیر کرده است.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *