مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شرط drag along چیست؟

drag along right
drag along right

 پیش از این در مجله ثبت یار، در دو سه مطلب اخیر، بحث پر تکرار فضای استارتاپی این روزهای کشور یعنی سرمایه گذاری جسورانه را باز کردیم. بعد از بیان دو نوع سرمایه گذار معمول برای یک استارتاپ، به بیان مفهوم ترم شیت و مفاد پرکاربرد آن پرداختیم و بیان کردیم که یک به یک به مباحث و شروط مهم یک ترم شیت خواهیم پرداخت. اولین مطلب از این سلسه مطالب امروز پیش روی شماست.

drag along چیست؟ 

در ادامه بحث در مورد اکوسیستم استارتاپی و سرمایه­ گذار خطر پذیر نوبت می­توان فرصت را مغتنم شمرده و در مورد یکی از شروط حمایتی که عموما سرمایه­ گذار خطرپذیر برای خود در نظر می­گیرد صحبت به میان آورد.

این شرط در اغلب شرایط­نامه ها از سوی سرمایه­ گذار مورد اشاره و تدقیق قرار گرفته و متعاقبا در قرارداد اصلی سرمایه ­گذاری نیز درج می­گردد.

این شرط که در زبان انگلیسی از آن به Drag along تعبیر شده است را می­توان اختصارا به شرط اجبار ترجمه نمود که البته در ادامه بیشتر در مورد چرایی این ترجمه و اختصار صحبت خواهیم کرد.

این عبارت به حقی اشاره دارد که در آن برخی از سهام­داران که عمدتا در این مورد سرمایه­ گذاران نیز می­باشند قادر هستند اقلیت و یا بخش دیگر را به فروش شرکت ملزم نمایند. Drag along را می­توان به صورت کامل به حق الزام بقیه سهام­داران به فروش سهام ترجمه و تعبیر نمود.

این حق می­تواند به صورتی یکی از امتیازات و یا ویژگی­های سهام ممتاز در نظر گرفته شود و اغلب نیز امتیازی است که به سرمایه­ گذار جسورانه در ازای ریسکی که متحمل می­گردد تقدیم می­شود.

یک مثال 

به عنوان مثال در صورتی که سهام­داری ۳۰ درصد از سهام را تملک کرده باشد و شرط نموده باشد که حق الزام را نیز داشته باشد و بخواهد از شرکت مشترک که در آن سرمایه­ گذاری کرده است به هر دلیل خارج شود می­تواند با استفاده از این شرط سایر سهام داران از جمله بنیان گذاران را نیز با خود به اجبار همراه کرده و سهام ایشان را نیز به فروش برساند.

دلیل اهمیت این شرط، نیاز به فروش سهام در مواقعی است که همه­ ی سهامی که سرمایه گذار و یا فرد ذی حق دارد برای فروش رضایت مشتریان را جلب نمی­ نماید. در این مواقع در صورتی که سهم بیشتری از مجموعه سهام شرکت به فروش برسد می­تواند رضایت و مطلوبیت خاطر مشتریان را ایجاد کرده و به خروج یا exit کردن سرمایه­ گذار سهولت ببخشد.

از آن­جایی که وقتی به فردی اجازه ­ی انجام کاری را می­دهیم باید اجازه­ ی مقدمات آن را نیز اعطا نماییم[۱] لذا در این مورد نیز پس از اعطای این حق به سرمایه­ گذار باید طرف سرمایه­ پذیر یا اعطا کننده­ ی حق، همه­ ی مقدمات در راه اجرایی شدن این شرط را نیز به انجام برساند.

همانطور که روشن نیز به نظر می­رسد این شرط برای حفظ حقوق و منافع سرمایه ­گذار در نظر گرفته شده است تا وی بتواند در اولین و بهترین فرصت مخصوصا در مواصع ضرر دهی شرکت از آن خارج گردد.

این شرط با عنایت به کلیات حقوق و قوانین مربوط به تجارت در نظام حقوقی ایران نیز هم­خوانی داشته است و می­توان به صحت آن حکم داد.

در مورد ضمانت اجرای این شرط نیز باید اشاره کرد که ماهیت آن به زبان حقوقی یک شرط فعل است؛ پس به این ترتیب طرف ذی حق می­تواند با الزام به اجبار طرفین دیگر به هزینه­ ی خود ایشان حق خود را احقاق کرده و از شرکت خارج شود.

[۱] اذن در شی اذن در لوازم آن نیز هست.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *