مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


همه چیز درباره ثبت شرکت

همه چیز درباره ثبت شرکت

انجام فعالیت‌ به صورت گروهی یک از منطقی‌ترین و موفق‌ترین روشی‌ست که در تمام دنیا پذیرفته شده است. گرچه غالب این گونه فعالیت‌ها، ماهیت تجاری دارند ولی موضوعات گسترده‌ای را در برمی‌گیرند. برای شروع فعالیت تجاری، شرط اولیه تشکیل یک شرکت تجاری‌ست که علاوه بر امکان فعالیت تجاری به صورت گروهی، مزایای زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد. مزایای قانونی که می‌تواند، انجام فعالیت شما را تسهیل نماید. بهره‌مندی از این مزایا و انجام فعالیت قانونی در قالب شرکت‌های تجاری مستلزم ثبت شرکت است و طبق قانون تجارت صورت می‌گیرد.


تعریف شرکت تجاری

در دنیای اعتبار، علاوه بر اشخاص حقیقی، نوع دیگری از اشخاص یعنی حقوقی در نظر گرفته شده است. اشخاص حقوقی، هویت مستقل دارند که مانند اشخاص حقیقی دارای تولد و مرگ هستند. قسمت مهمی از این اشخاص را شرکت‌های تجاری تشکیل می‌دهند.

شرکت در قانون تجارت به صورت صریح تعریف نشده است. از این‌رو برای آشنایی با مفهوم شرکت لازم است به محتوای قانون تجارت رجوع کنیم. بر اساس این قانون، با قرار گرفتن چند شخص اعم از حقیقی و حقوقی طبق شرایط قانونی یک شخص حقوقی تشکیل می شود. به منظور کامل کردن شخصیت جدید هر یک از شرکا میزانی سرمایه و تخصص را همراه می‌آورند. هدف نهایی این شرکت نیز، انجام فعالیت تجاری و کسب سود است.


قوانین ثبت شرکت

شرکت‌های تجاری با شرایط مقرر در قانون تجارت تشکیل می‌شوند و تمامی ضوابط و چارچوب آن‌ها، طبق همین قانون تعیین می‌شود. در نیتجه می‌توان گفت، قانون تجارت برای تشکیل و ثبت شرکت‌های تجاری حکم قانون مادر را دارد. هر گونه فعالیت نیز با توجه به این قانون صورت می‌گیرد.


انواع شرکت‌های تجاری

در یک تقسیم‌بندی کلی، انجام فعالیت‌ و کسب و کار در قالب شرکت‌های تجاری و موسسات غیرتجاری امکان‌پذیر است که هر یک از آن‌ها طبق قوانین باید به ثبت برسند. این دو از لحاظ ماهیت با یکدیگر متفاوت هستند و در نتیجه هر یک به منظور خاصی تاسیس می‌شوند. وجه اشتراک شرکت‌های تجاری و موسسات غیرتجاری، الزام به ثبت است که بتواند به فعالیت‌ آن‌ها جنبه قانونی ببخشد.

شرکت‌های تجاری انواع مختلفی دارند که تمامی آن‌ها را می‌توان در یک تقسیم‌بندی این‌گونه ذکر کرد:

شرکت‌های اشخاص: شرکت‌هایی که شخصیت شرکا در آن محوریت دارد و در صورت بدهکار شدن شرکت و عدم کفاف بدهی، هر یک از شرکا موظف به پرداخت بدهی‌های شرکت هستند.

شرکت‌های سرمایه: شرکت‌هایی که سرمایه در آن محوریت دارد. در این نوع از شرکت‌ها، مسئولیت شرکا محدود به سرمایه‌ای‌ست که در شرکت دارند. در صورتی که شرکت نسبت به افراد ثالث بدهی داشته باشد، شرکا صرفا تا میزان سرمایه شرکت مسئول پرداخت بدهی هستند.

برخی از شرکت‌ها نیز ترکیبی از شرکت‌های اشخاص و سرمایه هستند.

قانون تجارت، شرکت‌های تجاری را به هفت نوع تقسیم کرده است. هر یک از این انواع، به منظور خاصی تشکیل می‌شوند. این شرکت‌ها عبارت‌اند از:

 • شرکت سهامی
 • شرکت بامسئولیت محدود
 • شرکت تضامنی
 • شرکت مختلط غیرسهامی
 • شرکت مختلط سهامی
 • شرکت نسبی
 • شرکت تعاونی تولید و مصرف

ثبت شرکت‌های تجاری

نقش شرکت‌های تجاری در موفقیت کسب و کار را نمی‌توان نادیده گرفت، چرا که اصولا به اشتراک گذاشتن سرمایه و تخصص همواره عاقلانه‌ترین روش پیشرفت در دنیای تجارت به شمار می‌رود. در نتیجه اگر برای شروع فعالیت خود، یکی از انواع تجاری شرکت‌ها را انتخاب کرده‌اید، لازم است از لحاظ قانونی به آن هویت و رسمیت ببخشید. این امر از طریق ثبت شرکت طبق شرایط قانونی صورت می‌گیرد. ضمن اینکه شما را از مزایای قانونی بهره‌مند می‌سازد.


ثبت انواع شرکت‌های تجاری

انواع شرکت‌های تجاری | ثبت‌یار

انجام فعالیت تجاری در قالب شرکت‌ها، مستلزم ثبت آن‌ها در قالب یکی از شرکت‌های تجاری‌ست. به همین منظور ابتدا به معرفی هر یک از شرکت‌های تجاری به صورت مختصر می‌پردازیم:


ثبت شرکت سهامی

شرکت‌های سهامی طبق  ماده ۱ اصلاحی قانون تجارت، «شرکتی‌ست که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن‌ها است.»

در این شرکت‌ها مسئولیت صاحبان سهام صرفا به میزان سهامی‌ست که در شرکت دارند. این نوع از شرکت‌ها از جمله شرکت‌های سرمایه به‌شمار می‌روند. ضمن اینکه شرکت‌های سهامی، بازرگانی محسوب می‌شوند حتی اگر موضوع آن‌ها بازرگانی نباشد. طبق قانون دو نوع شرکت سهامی وجود دارد:

شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص.

ثبت شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام، معمولا برای فعالیت‌های گسترده و صنایع بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. صنایعی مانند، فلزات سنگین و فعالیت‌هایی مانند: موسسات مالی و اعتباری. در شرکت‌ سهامی عام، برخلاف سهامی خاص، صرفا بخشی از سرمایه از سوی سهامداران و بخش دیگر از طریق پذیره‌نویسی یعنی تعهد مبلغ سهام نسبت به تامین مبلغ تعیین شده، از سوی شخص، تامین می‌گردد.

برای آشنایی بیشتر با این نوع شرکت می‌توانید به مقاله‌ «مراحل ثبت شرکت سهامی عام» مراجعه نمایید.

ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص، یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین انواع شرکت‌های تجاری‌ست. چرا که امکان فعالیت در موضوعات گسترده‌ای را برای موسسین آن فراهم می‌آورد. ضمن اینکه تمامی سرمایه شرکت سهامی خاص از سوی موسسین تامین می‌شود. این نوع شرکت‌ها در موضوع محدودیتی ندارند و سرمایه آن‌ به قطعات مساوی سهام تقسیم می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این نوع شرکت، به مقاله «برتر‌ین نکات در مراحل ثبت شرکت سهامی خاص» مراجعه نمایید.


ثبت شرکت با مسئولیت محدود

نوعی دیگر شرکت‌های پرطرفدار در ایران شرکت بامسئولیت محدود است که حداقل با دو شریک تشکیل می‌شود. در این نوع شرکت‌ها نیز مسئولیت شرکا در مقابل بدهی‌های شرکت، محدود به سرمایه‌ای است که در شرکت دارند. در شرکت بامسئولیت محدود، برخلاف شرکت سهامی، سرمایه شرکت به سهام تقسیم نمی‌شود بلکه به صورت سهم‌الشرکه است. یکی دیگر از مزایایی که موجب محبوبیت این شرکت‌ها شده، نبود محدودیت در موضوع فعالیت است.

ماده ۹۴ قانون تجارت، شرکت بامسئولیت محدود را این‌گونه معرفی کرده است:

«شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هر یک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است.»

برای آشنایی بیشتر با این نوع شرکت‌ها و نحوه ثبت آن‌ها می‌توانید به مطلب «ثبت شرکت بامسئولیت محدود آسان و بی‌دردسر» مراجعه نمایید.

برای ثبت شرکت در ایران، همین حالا با شماره زیر تماس بگیرید.
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


ثبت شرکت تضامنی

نوع دیگری از شرکت‌های تجاری که از جمله شرکت‌های اشخاص به‌شمار می‌روند، شرکت‌های تضامنی هستند. در این شرکت‌ها شخصیت شرکا نقش محوری دارد. با این تعریف، در صورتی که شرکت به اشخاص ثالث بدهکار باشد و سرمایه شرکت، کفاف بدهی‌ها را ندهد، هر یک از شرکا مسئول جبران بدهی‌های شرکت هستند. برای آشنایی بیشتر با این شرکت‌ها می‌توانید به مطلب «ثبت شرکت تضامنی در ایران و نکات ثبتی آن» مراجعه نمایید.

قانون تجارت در ماده ۱۱۶ این شرکت‌ها را این‌گونه معرفی کرده است:

«شرکت تضامنی شرکتی است که در تحت اسم مخصوصی برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود، ‌اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض کافی نباشد هر یک از شرکاء مسئول پرداخت تمام قروض شرکت است. ‌هر قراری که بین شرکاء برخلاف این ترتیب داده شده باشد در مقابل اشخاص ثالث کان‌لم‌یکن خواهد بود.»


ثبت شرکت مختلط سهامی

شرکت‌های مختلط، ترکیبی از شرکت سرمایه و اشخاص هستند. به این صورت که در شرکت مختلط سهامی برخی از شرکا سهامدار و برخی دیگر به صورت تضامنی در شرکت هستند. ماده ۱۶۲ قانون تجارت، این گونه شرکت‌ها را تعریف کرده است:

«شرکت مختلط سهامی شرکتی است که در تحت اسم مخصوص بین یک عده شرکاء سهامی و یک یا چند شریک ضامن تشکیل می شود».


ثبت شرکت مختلط غیرسهامی

این نوع شرکت‌ها نیز از لحاظ ترکیب، مانند مختلط سهامی هستند. با این تفاوت که عده‌ای از شرکا بامسئولیت محدود و عده‌ای دیگر به نحو تضامنی شریک هستند. قانون تجارت در ماده ۱۴۱ بیان می‌دارد: «شرکت مختلط غیر سهامی شرکتی است که برای امور تجارتی در تحت اسم مخصوص بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یکم یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون انتشار سهام تشکیل می شود.»


ثبت شرکت نسبی

نوع دیگری از شرکت‌های تجاری در قالب شرکت‌های تجاری ثبت می‌شوند. در این شرکت‌ها که از جمله شرکت‌های سرمایه هستند، مسئولیت شرکا به نسبت سرمایه‌ای‌ست که به شرکت می‌آورند. قانون تجارت در ماده ۱۸۶ شرکت‌های نسبی را تعریف نموده است:

«شرکت نسبی شرکتی است که برای امور تجارتی اسم مخصوصی بین دو یا چند نفر تشکیل و مسئولیت هر یک از شرکاء به نسبت سرمایه ای است که در شرکت گذاشته شده است».


ثبت شرکت‌های تعاونی تولید و مصرف

نوع دیگری از شرکت‌های تجاری که از لحاظ ماهیت با سایر شرکت‌های تجاری متفاوت هستند، شرکت‌های تعاونی هستند. این نوع شرکت‌ها در واقع نه از نوع شرکت‌های سرمایه هستند و نه از نوع شرکت‌های اشخاص.

قانون تجارت، شرکت‌های تعاونی را این گونه تعریف نموده است:

«شرکت تعاونی شرکتی است از اشخاص حقیقی و حقوقی که به منظور رفع نیازمندی های مشترک و بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضا از طریق خودیاری و کمک متقابل و همکاری آنان موافق اصولی که در این قانون مطرح است تشکیل می شود. تعداد اعضای شرکت تعاونی نباید از ٧ نفر کمتر باشد.»


مزایای ثبت شرکت

اولین و مهم‌ترین مزایای ثبت شرکت، اشتراک کار و سرمایه به نام یک شخصیت حقوقی مستقل است. این شخصیت جدید مانند شخص حقیقی دارای حقوق است و مزایایی را برای شرکا ایجاد می‌کند، برخی این مزایا عبارت‌اند از:

 • وجود سرمایه مستقل برای شخص حقوقی که از سوی شرکا تامین می‌شود
 • وجود یک شخصیت واحد در برابر اشخاص ثالث، جدای از شخصیت شرکا (این شخصیت می‌تواند طرف معامله قرار گیرد)
 • امکان افتتاح حساب بانکی تجاری
 • برخورداری از تسهیلات و اعتبارات بانکی
 • ایجاد اعتبار بیشتر برای اشخاص دیگر نسبت به اشخاص حقیقی
 • امکان تاسیس نمایندگی
 • امکان شرکت در مزایده و مناقصه

این موارد بخشی از مزایای ثبت شرکت به صورت کلی‌ست. با این توضیح که هر یک از شرکت‌های تجاری، دارای مزایایی به‌صورت اختصاصی‌ست که برای شرکا ایجاد می‌کند.


شرایط ثبت شرکت

شرایط ثبت شرکت | ثبت‌یار

شرکت‌های تجاری با توجه به شرایط و ضوابطی به ثبت می‌رسند که این شرایط برای هر یک از شرکت‌ها، متفاوت از دیگری‌ست. در عین حال رعایت اصول کلی پیش از ثبت و هنگام ثبت، ضروری‌ست. در ادامه به این اصول کلی اشاره می‌کنیم:

تعیین موضوع شرکت:

پیش از شروع هر نوع فعالیت اقتصادی لازم است، موضوع آن را در نظر بگیرید. در مورد شرکت‌ها نیز به همین صورت است. پس لازم است در قدم اول موضوع شرکت را انتخاب نمایید سپس میزان سرمایه و تعداد افرادی که قصد فعالیت دارید را مشخص کنید.

تعیین قالب شرکت:

در گام دوم، با توجه به موضوع فعالیت باید یکی از انواع شرکت‌های تجاری در قانون تجارت را انتخاب نمایید. در واقع هر یک از این شرکت‌ها با توجه به ماهیت متفاوت خود برای نوع خاصی از فعالیت مناسب هستند. شرکت‌های سهامی خاص و بامسئولیت محدود، دو نوع از قالب‌های رایج شرکت‌های تجاری به شمار می‌روند که برای بخش زیادی از فعالیت‌های تجاری مناسب هستند.

تعیین نام شرکت:

گام سوم، پس از انتخاب نوع شرکت، هویت بخشیدن به آن با انتخاب نام است. در واقع اشخاص حقوقی مانند اشخاص حقیقی باید دارای نام باشند. نام شرکت تجاری، طبق شرایط خاصی صورت می‌گیرد، چرا که با وجود فراوانی شرکت‌های تجاری، نباید میان نام شرکت‌ها مشابهت وجود داشته باشد.

تعیین شرکای شرکت:

در گام چهارم، باید شرکای تجاری را مشخص نمایید. چرا که شرکت، همانطور که از نام آن برمی‌آید، شراکت افراد برای انجام فعالیت تجاری‌ست و تاسیس شرکت با یک شریک امکان‌پذیر نیست. هر یک از شرکت‌های تجاری حداقل شرکا را برای تاسیس شرکت اعلام نموده‌اند. حداقل تعداد شرکا در شرکت‌های تجاری ۲ نفر است که در برخی شرکت‌ها، مانند سهامی خاص این حداقل بیشتر پیش‌بینی شده است.

تعیین میزان سرمایه شرکت:

گام پنجم، شامل یکی دیگر از ارکان شرکت‌های تجاری یعنی تعیین سرمایه، می‌شود. حداقل میزان سرمایه نیز با توجه به قالب شرکت تجاری متفاوت است که در بخش سرمایه شرکت به آن می‌پردازیم.

تدوین اساسنامه شرکت:

گام ششم، آخرین گام پیش از ثبت شرکت است. در واقع با طی مراحل فوق، لازم است آن را مدون نمایید. این تدوین در قالب اساسنامه شرکت صورت می‌گیرد و حکم سند شرکت را دارد. در اساسنامه، خط مشی شرکت شامل نام، موضوع، میزان سرمایه، شرکا، مدت، محل شرکت و…، قید می‌شود.


مراحل ثبت شرکت

پس از احراز شرایط ثبت، لازم است نسبت به طی مراحل آن اقدام نمایید. این مراحل را می‌توان این گونه برشمرد:

 • مراجعه به سامانه ثبت شرکت‌ها و ورود طلاعات
 • تکمیل مشخصات شرکت مورد نظر
 • تعیین سرمایه شرکت
 • تعیین سال مالی شرکت
 • ورود اطلاعات مشخصات سهامداران/ شرکا
 • بارگزاری مدارک شرکت

با طی این مراحل، مشخصات و مدارک توسط کارشناس اداره ثبت شرکت‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و نسبت به تایید یا رد آن اظهارنظر می‌شود. در صورت تایید توسط کارشناس، باید مرحله بعدی یعنی آگهی تاسیس در روزنامه رسمی یا کثیر‌الانتشار صورت بگیرد.


مدارک ثبت شرکت

با توجه به این‌که شرکت‌های تجاری انواع مختلفی دارند، مدارک ثبت هر یک، متفاوت از دیگری‌ست. از این‌رو لازم است مدارک ثبت شرکت به صورت مجزا برای پرطرفدارترین شرکت‌های تجاری مورد نظر قرار بگیرد.

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص:

 • دو نسخه اظهارنامه‌ تکمیل‌شده
 • دو نسخه اساسنامه‌ تکمیل‌شده
 • دو نسخه صورت‌جلسه‌ تکمیل‌شده‌ مجمع عمومی موسس
 • دو نسخه صورت‌جلسه‌ تکمیل‌شده‌ هیئت‌مدیره جهت تعیین دارندگان حق امضا
 • اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل ۳۵درصد سرمایه‌ شرکت
 • اصل مجوز فعالیت از مراجع قانونی مربوط، در صورتی که موضوع فعالیت‌تان نیاز به‌مجوز دارد
 • مدارک هویتی کلیه‌ موسسان (شناسنامه و کارت‌ملی)، مدیران و بازرسان (در صورتی که شخص حقوقی باشد/ مدارک نماینده و نامه نمایندگی)

مدارک ثبت شرکت بامسئولیت محدود:

 • دو نسخه تکمیل‌شده از شرکت‌نامه
 • دو نسخه تکمیل‌شده از تقاضانامه ثبت
 • دو نسخه تکمیل‌شده اساسنامه
 • دو نسخه صورت‌جلسه مجمع عمومی موسسین شرکت
 • دو نسخه صورت‌جلسه هیئت مدیره
 • اصل مجوز فعالیت شرکت (درصورتی که موضوع فعالیت نیاز به مجوز داشته باشد.)

هزینه ثبت شرکت

انجام فعالیت‌های اداری، علاوه بر اینکه مستلزم پرداخت هزینه است، زمان زیادی را می‌طلبد. این مسئله با وجود هر گونه نقص در مدارک یا اشتباه در مراحل می‌تواند، موجب هدر رفتن زمان و هزینه شما شود. ساده‌ترین راه برای پیشگیری از این مسائل و صرفه‌جویی در زمان، مراجعه به کارشناس ثبت شرکت است. ثبت‌یار به عنوان مرجع حقوقی کسب و کارها علاوه بر اینکه ثبت شرکت شما در محبوب ‌ترین قالب‌های ثبت شرکت، امکان‌‌پذیر کرده، تمامی هزینه‌های ثبت شرکت را به صورت شفاف ارائه نموده است. برای دریافت این هزینه‌ها می‌توانید به مطلب «هزینه ثبت شرکت در ثبت‌یار چقدر است؟» مراجعه نمایید.

ضمن اینکه به منظور بهره‌مندی بیشتر شما از خدمات و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، مجموعه‌ای از امور ثبتی را به صورت پکیج در اختیار شما قرار داده‌ایم که برای اطلاع از این پکیج‌ها می‌توانید با ثبت‌یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


سرمایه شرکت

یکی از ارکان اصلی شرکت، سرمایه است. در واقع نمی‌توان شرکتی را بدون داشتن حداقل سرمایه قانونی، ثبت نمود. این حداقل در انواع شرکت‌های تجاری متفاوت است. از آن‌جا که دو نوع شرکت سهامی و بامسئولیت محدود، بیشترین شرکت‌هایی هستند که در ایران به ثبت می‌رسند، به حداقل میزان سرمایه آن‌ها اشاره می‌کنیم:

حداقل سرمایه شرکت سهامی عام

با وجود اینکه شرکت‌های سهامی عام برای انجام امور کلان تاسیس می‌شوند ولی حداقل سرمایه ثبت آن‌ها طبق قانون تجارت باید ۵ میلیون ریال باشد. دلیل این امر نیز این است که بخشی از سرمایه شرکت‌های سهامی عام همانطور که بیان شد، از طریق فروش سهام به مردم تامین می‌شود.

سرمایه شرکت سهامی عام می‌تواند به صورت نقدی یا غیرنقدی باشد. آنچه از لحاظ قانونی اهمیت دارد، این است که در مورد سرمایه نقدی، حداقل ۳۵ درصد سرمایه‌ای که توسط موسسین به شرکت آورده شده است باید پرداخت شود. در مورد مابقی آن نیز تعهد به پرداخت صورت بگیرد. در رابطه با سرمایه غیرنقدی نیز، باید تمامی آن در هنگام ثبت تادیه و تقویم شود.

حداقل سرمایه شرکت سهامی خاص

حداقل سرمایه‌ای که در این نوع شرکت‌ها باید تامین شود به جهت محدودتر بودن فعالیت، نسبت به سهامی عام، ۱ میلیون ریال است. ضمن اینکه تمامی این سرمایه از طریق موسسین تامین می‌شود. این میزان مانند شرکت‌های سهامی عام می‌تواند به صورت نقدی یا غیرنقدی باشد. به علاوه باید ۳۵ درصد این سرمایه به نحوی که گفته شد، پرداخت شود.

حداقل سرمایه شرکت بامسئولیت محدود

در این نوع شرکت‌ها برخلاف شرکت‌های سهامی، سرمایه به سهام تقسیم نمی‌شود بلکه تحت عنوان سهم‌الشرکه است. یعنی هر یک از شرکا به میزانی که در شرکت دارند، دارای مسئولیت هستند. سهم‌الشرکه نیز ممکن است به صورت نقدی یا غیرنقدی باشد.


سامانه ثبت شرکت‌ها

حضور تکنولوژی در بخش‌های مختلف زندگی ما از جمله کسب و کار موجب سهولت، سرعت بیشتر و حذف مشکلات حوزه سنتی شده است. در عین حال چالش‌هایی را هم به وجود آورده است که با شناخت آن‌ها می‌توان از بروز هر گونه مشکل جلوگیری کرد. در زمینه ثبت شرکت‌ نیز اداره ثبت شرکت‌ها به عنوان مرجع مربوطه، با طراحی سامانه‌ای این امر را تسهیل کرده است.

با وجود این سامانه، گرچه دشواری‌های ثبت به صورت سنتی از بین رفته ولی آگاهی کافی از روش استفاده و شرایط ثبت چالشی‌ست که از طریق مشورت با کارشناسان ثبت شرکت، قابل حل است. در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید تا امور ثبتی شما را در کوتاه‌ترین زمان و به صورت آنلاین انجام دهند.


نکات ثبت شرکت

شرکت‌های تجاری فارغ از نوع آن‌ها به واسطه فعالیت تجاری، ملزم به رعایت برخی نکات هستند. در واقع رعایت این نکات برای شرکت‌ها یک الزام قانونی است.

دریافت دفاتر پلمپ

کلیه اشخاص تجاری با ثبت به صورت قانونی باید دفاتر پلمپ را دریافت نمایند. این دفاتر به‌صورت سالانه تنظیم می‌شوند و با اتمام سال مالی باید به کارشناس مالیاتی تحویل داده شوند. همچنین در صورتی که شرکت هیچ‌گونه فعالیتی نداشته باشد باید به صورت سفید به اداره مالیات تحویل داده شوند. برای آشنایی بیشتر با این دفاتر می‌توانید به مطلب «همه چیز درباره دفاتر پلمپ در کمتر از ۵ دقیقه!» مراجعه نمایید. ضمن اینکه ثبت‌یار دریافت این دفاتر را برای شما تسهیل کرده است. برای اخذ دفاتر پلمپ می‌توانید با ثبت‌یار تماس بگیرید.

برای آگاهی از ریز هزینه‌های اخذ پلمپ دفاتر می‌توانید به مطلب «هزینه پلمپ دفاتر» مراجعه کنید.

اخذ کد اقتصادی

یکی دیگر از مواردی که با شروع رسمی فعالیت اقتصادی باید به آن توجه کنید. اخذ کد اقتصادی‌ست. عدم اخذ کد می‌تواند موجب جریمه‌های مالیاتی برای شرکت شما شود. ضمن اینکه در صورت عدم فعالیت نیز لازم است، این کد را دریافت نمایید و هر سال با اظهارنامه عدم فعالیت به اداره مالیات ارائه دهید. برای آشنایی بیشتر با کد اقتصادی و شرایط اخذ آن می‌توانید به مطلب «نحوه اخذ کد اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی» مراجعه نمایید. ضمن اینکه ثبت‌یار شرایط اخذ کد اقتصادی را برای شما به صورت آنلاین فراهم کرده است.

دریافت مجوز‌های شرکت

برخی از موضوعاتی که در اساسنامه به عنوان موضوع فعالیت شرکت تعیین می‌شوند، نیازمند اخذ مجوز از نهادهای مربوطه هستند در غیر این صورت نمی‌توانند به صورت قانونی و رسمی فعالیت نمایند.


ثبت تغییرات شرکت

شرکت‌های تجاری به ویژه شرکت‌های سهامی و بامسئولیت محدود پس از یک دوره فعالیت ممکن است، بنا به شرایط جدید، اقدام به برخی تغییرات نمایند. این تغییرات می‌تواند هم تاثیر مثبت و هم تاثیر منفی بر شرکت داشته باشند. از جمله رایج‌ترین تغییرات شرکت می‌توان به تغییر سرمایه شرکت، انحلال، تغییر نام، تغییر آدرس، تغییر موضوع و…، باشد. تمامی این تغییرات توسط مجامع شرکت صورت می‌گیرد و باید در صورتجلسه قید شود.

برای آشنایی بیشتر با تغییرات شرکت می‌توانید به مطلب «چه نکاتی در مورد صورتجلسه تغییرات شرکت می‌دانید؟» مراجعه نمایید.


مجامع شرکت‌ها

انواع مجامع | ثبت‌یار

شرکت‌های تجاری برای مدیریت امور خود، باید تصمیماتی اخد کنند. این تصمیمات توسط گروهی از مدیران شرکت یا همان هیئت مدیره طی تشریفاتی صورت می‌گیرد. این تشریفات با عنوان برگزاری مجامع شرکت شناخته می‌شود. طبق قانون ۴ نوع مجمع برای شرکت‌های سهامی پیش‌بینی شده است که سایر شرکت‌ها نیز از این مواد تبعیت می‌کنند. این مجامع عبارت‌اند از:

 • مجمع عمومی عادی
 • مجمع عمومی فوق‌العاده
 • مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده
 • مجمع عمومی موسس

هر یک از این مجامع برای یک دسته از موضوعات تشکیل می‌شوند، به عبارت دیگر صلاحیت مجامع در تصمیم‌گیری با یکدیگر متفاوت است. ضمن اینکه تصمیمات تمامی مجامع باید در صورتجلسه رسمی به ثبت برسد، در غیر این صورت اعتباری ندارد. برای اطلاع بیشتر از صورتجلسات می‌توانید به «نمونه صورتجلسه هیئت مدیره شرکت با مسئولیت محدود» مراجعه نمایید. تنظیم صورتجلسات باید با دقت کافی صورت بگیرد و تمامی نکات تنظیم در آن رعایت شود. به همین منظور برای تنظیم صورتجلسات خود می‌توانید با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید.


ثبت شرکت تجاری با ثبت‌یار

شرکت‌های تجاری یکی از ابزارهایی‌ست که در انجام فعالیت تجاری به شما کمک می‌کند. در واقع با ثبت شرکت‌ها و ایجاد یک شخصیت حقوقی جدید، شما می‌توانید امور تجاری خود را با سرمایه بیشتر و تقسیم کار میان شرکا پیش ببرید. امکانی که برای شخص حقیقی وجود ندارد. این ابزار در قدم اول نیازمند داشتن رسمیت و هویت قانونی‌ست که از طریق ثبت شرکت‌ها امکان‌پذیر است. ثبت‌یار این ابزار را به صورت آنلاین در اختیار شما قرار می‌دهد. به همین منظور شما می‌توانید با تماس با کارشناسان ثبت‌یار، ثبت شرکت و امور ثبتی خود را به ما بسپارید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *