فهرست عناوین

شرکت‌های تجاری علاوه بر امکان فعالیت تجاری به صورت گروهی، مزایای زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهند. پس اگر تصمیم به ثبت شرکت گرفته‌اید، باید علاوه بر اطلاعات اولیه، نسبت به نکات مهم آن آشنایی داشته باشید که در این مسیر با سهولت بیشتری پیش بروید. به همین دلیل در این مطلب با معرفی رایج‌ترین شرکت‌ها، به مراحل و مدارک و نحوه ثبت آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ثبت شرکت آنلاین
اینجا کلیک کنید

چرا باید شرکت ثبت کنیم؟

ثبت شرکت مزیت‌های زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها ایجاد یک شخصیت حقوقی مستقل از شرکای شرکت است. شخصیتی که سرمایه، نام و حتی آدرس مشخصی دارد. افرادی که می‌خواهند با شرکت شما قرارداد تنظیم کنند، داشتن شخصیت حقوقی اعتبار بیشتری برای انجام معامله دارد. همچنین امکان بهره‌مندی از تسهیلات بانکی به روش‌های ساده‌تری برای شرکت‌ها وجود دارد.برای ثبت شرکت، چند نوع انتخاب داریم؟

نوع شرکتمزایا، معایب و نحوه ثبتهزینه (تومان)
شرکت با مسئولیت محدود– امکان ثبت شرکت حداقل با دو شریک
– تشریفات کمتر در اداره شرکت نسبت به سایر شرکت‌ها
– مسئولیت محدود شرکا در مقابل بدهی‌های شرکت
– حداقل سرمایه برای ثبت؛ ۱۰۰ هزار تومان
– مقررات محدود کننده برای ورود شریک جدید
۲,۴۷۰,۰۰۰
شرکت سهامی خاص– از رایج‌ترین انواع شرکت برای ثبت، به دلیل امکان توسعه و پذیرفتن اعضای جدید
– بهترین نوع شرکت، در مزایده و مناقصه و گرفتن تسهیلات بانکی
– حداقل سرمایه مورد نیاز؛ ۱۰۰ هزار تومان
– دارای کامل‌ترین ساختار قانونی از لحاظ اداره شرکت
– حداقل تعداد شرکا؛ ۳ نفر
۸۵۰,۰۰۰
شرکت سهامی عام– مناسب برای فعالیت‌های گسترده و صنایع بزرگ
– امکان فروش سهام به اشخاص دیگر؛ از طریق پذیره‌نویسی 
– نیازمند اخذ مجوز یا دریافت نامه معافیت از سازمان بورس 
– نیازمند جذب سرمایه از افراد خارج از شرکا
۱۰,۰۰۰,۰۰۰
شرکت تضامنی– از جمله پرمسئولیت‌ترین شرکت‌های تجاری؛ با شخصیت محوری شرکا (اگر دارایی شرکت برای پرداخت بدهی‌های شرکت کافی نباشد، شرکا از اموال شخصی مسئول هستند)
– معمولا فقط در مواردی تاسیس می‌شود که الزام قانونی وجود داشته باشد؛ مثل صرافی
– الزام به وجود نام یکی از شرکا با قید برادران، شرکا و… در کنار نام شرکت
۱,۰۰۰,۰۰۰
شرکت تعاونی– حداقل اعضا برای ثبت شرکت؛ ۷ نفر
– از نظر فعالیت؛ نوع تعاونی تولید و تعاونی توزیع
– از نظر عضویت؛ تعاونی عام و تعاونی خاص
– نیازمند اخذ مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
– دارای اساسنامه، مجامع عمومی و هیئت مدیره
(ثبت‌یار این خدمت را ارائه نمی‌دهد)
شرکت موسسه غیرتجاری– با هدف انجام فعالیت‌های غیر تجاری مثل؛ امور آموزشی، حقوقی، درمانی و… تاسیس می‌شود.
– حداقل شرکا؛ ۲ نفر
– حداقل میزان سرمایه؛ ۱۰۰ هزار تومان
۱,۰۰۰,۰۰۰
شرکت دانش‌بنیان– هدف تاسیس؛ تولید داده‌های علمی، اختراع، محصولات فناورانه
– ابتدا در قالب یکی از شرکت‌های تجاری به ثبت رسیده و در صورت احراز شرایط مجوز دانش بنیان را دریافت می‌کنند.
– ارزیابی شرکت برای دریافت مجوز توسط معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری و کارگروه تشخیص و ارزیابی صلاحیت انجام می‌شود.
۳,۸۰۰,۰۰۰
(برای اطلاع از ریز‌ هزینه‌های ثبت هر شرکت می‌توانید روی، قیمت درج شده در جدول کلیک کنید)

ثبت شرکت چه مزایایی دارد؟

از جمله مزایای ثبت شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان افتتاح حساب بانکی تجاری
 • برخورداری از تسهیلات و اعتبارات بانکی
 • ایجاد اعتبار بیشتر برای اشخاص دیگر نسبت به اشخاص حقیقی
 • امکان تاسیس نمایندگی
 • امکان شرکت در مزایده و مناقصه

این موارد بخشی از مزایای ثبت شرکت به صورت کلی‌ست. با این توضیح که هر یک از شرکت‌های تجاری، دارای مزایایی است که به صورت اختصاصی برای شرکا ایجاد می‌کند.

مزایای ثبت شرکت | ثبت‌یار
مزایای ثبت شرکت | ثبت‌یار

برای ثبت شرکت چه نکاتی را باید بدانیم؟

شرکت‌های تجاری با توجه به شرایط و ضوابطی به ثبت می‌رسند که این شرایط برای هر یک از شرکت‌ها، متفاوت از دیگری‌ست. در عین حال رعایت اصول کلی پیش از ثبت و هنگام ثبت، ضروری‌ست. در ادامه به این اصول کلی اشاره می‌کنیم:

دریافت کد ثنا اجباری شد!

پیش نیاز اولیه برای ثبت شرکت، دریافت کد ثنا است تا بتوانید مراحل تاسیس را شروع کنید. از آبان ماه سال ۱۴۰۰ اشخاصی که قصد ثبت شرکت دارند، پیش از تاسیس باید در سامانه ثنا ثبت‌نام کرده و کد دریافت کنند. کد ثنا از سوی قوه قضاییه صادر می‌شود و برای ابلاغ اوراق قضایی کاربرد دارد.

اگر این کد را دریافت نکنید، سامانه همان ابتدای کار به شما خطا می‌دهند و نمی‌توانید مراحل ثبت شرکت را انجام دهید.

موضوع شرکت را چگونه انتخاب کنیم؟

اولین قدم برای ثبت شرکت، پس از رعایت پیش نیاز اولیه، انتخاب موضوع شرکت است. موضوعات شرکت در سه دسته‌ کلی غیرمجوزی، نیازمند اخذ مجوز و ممنوع قرار می‌گیرند. برای ثبت شرکت اصولا نیازی به دریافت مجوز ندارید. مگر اینکه موضوع انتخابی شما از جمله موضوعات نیازمند اخذ مجوز باشد. در این صورت ابتدا باید مجوز مربوط به موضوع فعالیت را دریافت سپس نسبت به ثبت شرکت اقدام کنید. برای مثال اگر شرکت شما در زمینه تولید و پخش دارو فعالیت کند، نیاز به اخذ مجوز از وزارت بهداشت دارد.

در عین حال اگر بخواهید موضوعی را به موضوعات قبلی شرکت اضافه کنید یا به‌طور کلی موضوع آن را تغییر دهید، این امکان با تنظیم صورتجلسه تغییر موضوع برای شما وجود دارد.

چه نوع شرکتی را انتخاب کنیم؟

دومین اقدام این است که با توجه به موضوع فعالیت باید یکی از انواع شرکت‌های تجاری در قانون تجارت را انتخاب نمایید. در واقع هر یک از این شرکت‌ها با توجه به ماهیت متفاوت خود برای نوع خاصی از فعالیت مناسب هستند.

شرکت‌های سهامی خاص و با مسئولیت محدود، دو نوع از قالب‌های رایج شرکت‌ها به شمار می‌روند که برای بخش زیادی از فعالیت‌های تجاری مناسب هستند.

آدرس شرکت را چگونه تعیین کنیم؟

گام سوم در ثبت شرکت، تعیین آدرس است که به نام اقامتگاه شرکت شناخته می‌شود. تمامی نامه‌های اداری و قضایی به آدرس شرکت ارسال می‌شوند. همچنین این نشانی در اساسنامه شرکت درج می‌شود. برای تغییر نشانی لازم است، صورتجلسه تغییر آدرس شرکت تنظیم شود و به ثبت برسد.

چه نامی برای شرکت انتخاب کنیم؟

نام شرکت تجاری، طبق شرایط خاصی انتخاب می‌شود. برای مثال نام مورد نظر شما باید فارسی، غیر تکراری و ترجیحا بیش از سه سیلاب باشد. چرا که با وجود فراوانی شرکت‌های تجاری، شباهت نام و عدم رعایت شرایط انتخاب آن می‌تواند باعث رد شدن اسم انتخابی شود. به همین منظور می‌توانید با استعلام نام شرکت از تکراری نبودن و احتمال یا عدم احتمال تایید آن مطمئن شوید.

شرکای شرکت باید چند نفر باشند؟

حداقل تعداد شرکا در شرکت‌های تجاری ۲ نفر است که در برخی شرکت‌ها، مانند سهامی خاص این حداقل بیشتر پیش‌بینی شده است.

در برخی از شرکت‌های تجاری مانند شرکت تضامنی که شخصیت شرکا اهمیت زیادی دارد و برای آن‌ها مسئولیت حداکثری پیش‌بینی شده است، انتخاب شریک بسیار مهم است.

حداقل میزان سرمایه شرکت چقدر است؟

حداقل میزان سرمایه‌ای برای هر یک از انواع شرکت‌ها متفاوت است. نکته مهم در سرمایه، مشخص کردن میزان سرمایه نقدی و غیرنقدی شرکت است. همچنین شرکت‌ها پس از مدتی فعالیت در صورتی که نیاز به سرمایه بیشتری داشته باشند می‌توانند اقدام به افزایش سرمایه کنند. به علاوه اگر ضررهای مالی شرکت زیاد باشد، بنا به شرایط قانونی امکان کاهش سرمایه هم وجود دارد.

اساسنامه شرکت را چگونه تدوین کنیم؟

اساسنامه، حکم سند شرکت را دارد. در اساسنامه، اصول کلی حاکم بر شرکت مانند نام، موضوع، میزان سرمایه، شرکا، مدت، محل شرکت و… قید می‌شود.

شرایط ثبت شرکت | ثبت یار
شرایط ثبت شرکت | ثبت یار

پس از ثبت شرکت چه کنیم؟

بسیاری از اشخاص تصور می‌کنند با انجام مراحل اداری ثبتی و آگهی شدن شرکت، امور ثبتی و حقوقی آن‌ها به پایان رسیده است. در حالی که انجام برخی کارهای پس از ثبت الزامی‌ست و باید به آن‌ها توجه کنید. برای مثال پس از تکمیل فرآیند ثبت، لازم است چاپ آگهی تاسیس در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار انجام شود.

آیا پلمپ دفاتر اجباری است؟

پس از ثبت شرکت باید دفاتر قانونی را هر سال پلمپ و تکمیل کنید. این دفاتر برای ثبت حساب‌های مالی شرکت و محاسبه مالیات است. درخواست پلمپ دفاتر به محض ثبت شرکت اجباری است و اگر در پایان سال مالی تکمیل نشده باشد، مشمول جریمه مالیاتی خواهید شد. شرکت‌های بدون فعالیت هم ملزم به پلمپ دفاتر و نگهداری آن‌ها به‌صورت سفید تا پایان سال مالی هستند.


چگونه مشمول جریمه مالیاتی نشویم؟

کد اقتصادی یا همان کد مالیاتی برای همه شرکت‌ها و اشخاصی که اظهارنامه مالیاتی می‌دهند، صادر می‌شود. پس از ثبت شرکت هم دریافت این کد از اداره مالیات اجباری است تا جایی که عدم اخذ کد اقتصادی می‌تواند موجب جریمه‌های مالیاتی برای شرکت شما شود.

آیا شرکت های بدون فعالیت هم باید مالیات پرداخت کنند؟

در صورتی که شرکت شما بدون فعالیت باشد هم باید این کد را دریافت کنید و هر سال با اظهارنامه عدم فعالیت به اداره مالیات ارائه دهید. 

برای گرفتن کد کارگاهی بیمه چه زمانی اقدام کنیم؟

شرکت‌ها باید پس از ثبت، پرسنل خود را بیمه کنند. این کار هم از طریق دریافت کد کارگاهی بیمه از سازمان تامین اجتماعی صورت می‌گیرد. اگر کد کارگاهی بیمه را در زمانی که تعیین شده دریافت نکنید، سازمان تامین اجتماعی شرکت شما را جریمه خواهد کرد.

موسسین شرکت با مسئولیت محدود در زمان ثبت ملزم به دریافت این کد هستند. در شرکت سهامی خاص نیز موسسین باید طی دو ماه پس از ثبت، نسبت به دریافت کد کارگاهی برای بیمه کردن کارکنان خود به عنوان کارفرما اقدام نمایند.چگونه درخواست ثبت شرکت داشته باشیم؟

برای ثبت شرکت، دو گزینه پیش‌روی خود خواهید داشت:

هر یک از این روش‌ها، مزایا و معایبی دارد که با توجه به شرایط خود می‌توانید شرکت خود را ثبت کنید.

مراحل ثبت شرکت

پیش از شروع مراحل ثبت شرکت، باید یکی از روش‌ها را انتخاب کنید:

روش اول؛ پنجره واحد فیزیکی کسب‌وکار

در شهرهای بزرگ مثل تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و تبریز ثبت شرکت از طریق پنجره واحد امکان‌پذیر است.

ثبت شرکت از طریق پنجره واحد | ثبت‌یار
ثبت شرکت از طریق پنجره واحد | ثبت‌یار

در پنجره واحد فیزیکی کسب‌وکار، تمامی خدمات ثبت شرکت را به صورت یک‌جا ارائه می‌شود. از جمله این خدمات می‌توان به دریافت کد اقتصادی، کد کارگاهی، کارت بازرگانی، پلمپ دفاتر و … اشاره کرد.

این روش به‌صورت کامل حضوری است و مزیت آن نسبت به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها، کوتاه بودن مدت زمان ثبت شرکت است.


توصیه ثبت‌یاری

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران باید علاوه بر انجام فرآیند ثبت شرکت، کد اقتصادی و کد کارگاهی بیمه را نیز دریافت کنید. پس چه بهتر که در ابتدا از طریق پنجره واحد اقدام کنید و با دریافت هم‌زمان آن‌ها، در وقتتان صرفه‌جویی کنید. چنین الزامی برای شرکت سهامی خاص وجود ندارد.روش دوم؛ سامانه اداره ثبت شرکت‌ها

ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به صورت غیر حضوری است. در نتیجه برای شروع باید وارد سامانه اداره ثبت شرکت‌ها شوید و مراحل ثبت شرکت را به شکل ورود اطلاعات در سامانه انجام دهید. از جمله اطلاعاتی که در سامانه ثبت شرکت‌ها وارد می‌شود:

 • اطلاعات شرکت (نوع، آدرس و سال مالی شرکت)
 • اطلاعات شرکا، متقاضی و مدیران شرکت
 • نام‌های پیشنهادی
 • موضوع شرکت
 • میزان سرمایه 
 • مجامع و تاریخ برگزاری آن‌ها
 • روزنامه
 • اساسنامه و صورتجلسات
 • و… 

پس از انجام مراحل در سامانه، برای دریافت پیش‌نویس آگهی به صورت حضوری به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کنید.


مدارک ثبت شرکت

برای ثبت هر یک از شرکت‌های تجاری باید مدارک مورد نیاز را آماده کنید. در ادامه مدارک ثبت شرکت دو نوع از پرطرفدارترین شرکت‌ها یعنی سهامی خاص و با مسئولیت محدود را آورده‌ایم:

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص

 • دو نسخه اظهارنامه‌ تکمیل‌شده
 • دو نسخه اساسنامه‌ تکمیل‌شده
 • دو نسخه صورت‌جلسه‌ تکمیل‌شده‌ مجمع عمومی موسس
 • دو نسخه صورت‌جلسه‌ تکمیل‌شده‌ هیئت‌مدیره جهت تعیین دارندگان حق امضا
 • اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل ۳۵ درصد سرمایه‌ شرکت
 • اصل مجوز فعالیت از مراجع قانونی مربوط، درصورتی که موضوع فعالیت‌تان نیاز به‌ مجوز دارد.
 • مدارک هویتی کلیه‌ موسسان (شناسنامه و کارت‌ملی)، مدیران و بازرسان (در صورتی که شخص حقوقی باشد/ مدارک نماینده و نامه نمایندگی)

مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • دو نسخه رسید پذیرش تاسیس اینترنتی 
 • دو نسخه ابلاغیه تایید نام 
 • دو نسخه تکمیل‌شده از تقاضانامه ثبت
 • دو نسخه تکمیل‌شده اساسنامه
 • دو نسخه صورت‌جلسه مجمع عمومی موسسین شرکت
 • دو نسخه صورت‌جلسه هیئت مدیره
 • اصل مجوز فعالیت شرکت (در صورتی که موضوع فعالیت نیاز به مجوز داشته باشد.)

مراحل درخواست آنلاین ثبت شرکت در ثبت یار

ثبت‌یار مراحل ثبت شرکت را برای شما ساده کرده است. با ورود به سامانه می‌توانید درخواست خود را ثبت و در کوتاه‌ترین زمان خدمت مورد نظر را دریافت کنید.

در گام اول وارد سایت ثبت‌یار شوید.

ثبت شرکت در سامانه | ثبت‌یار
ثبت شرکت در سامانه | ثبت‌یار

وارد سامانه شده و از قسمت بالای سایت، تاسیس شرکت را انتخاب کنید. نوع شرکت و اطلاعات اولیه را وارد کنید.

ثبت شرکت در سامانه | ثبت‌یار
ثبت شرکت در سامانه | ثبت‌یار

کارشناسان ثبت‌یار برای مشاوره ثبت شرکت با شما تماس می‌گیرند. در صورت بروز هر مشکلی هم می‌توانید با ثبت‌یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:

۰۲۱ – ۷۴۳۱۸۷۰۰

سوالات متداول ثبت شرکت

در انجام مراحل ثبت شرکت، ممکن است، سوالاتی برای شما پیش بیاید که ما به بعضی از رایج‌ترین‌ آن‌ها پاسخ داده‌ایم:

ثبت نکردن شرکت تجاری چه پیامدهایی دارد؟

شرکت‌ تجاری نسبت به اشخاص حقیقی دارای اعتبار بیشتری در مواردی مانند دریافت تسهیلات است. ضمن اینکه برخی مجوزهای فعالیت صرفا به شرکت‌ها ارائه می‌شود. همچنین طبق قانون شرکت‌هایی که به ثبت نرسیده باشند و به عنوان شرکت فعالیت کنند، تضامنی محسوب می‌شوند و در برابر اشخاص خارج شرکت مسئولیت تضامنی دارند.

آیا برای ثبت شرکت محدودیت سنی وجود دارد؟

سهامدار شرکت می‌تواند کمتر از ۱۸ سال باشد که در این صورت قیم او، امور مالی را بر عهده می‌گیرد ولی اعضای هیات مدیره باید بالای ۱۸ سال داشته باشند
آیا برای ثبت شرکت باید مدرک تحصیلی خاصی ارائه کرد؟
خیر، محدودیتی برای مدرک تحصیلی وجود ندارد مگر اینکه موضوع شرکت نیازمند مدرک تحصیلی خاصی باشد.

روند ثبت شرکت در چه مدتی انجام می‌شود؟

فرآیند ثبت شرکت طی دو هفته کاری انجام می‌شود.

آیا پس از اتمام مدت شرکت، می‌توان آن را تمدید کرد؟

پیش از اتمام مدت شرکت امکان تمدید آن وجود دارد ولی با انقضای اعتبار حیات شرکت پایان می‌یابد.

آیا برای ثبت شرکت نیازی به ارائه کارت پایان خدمت است؟

خیر، کارت پایان خدمت از جمله مدارک ثبت شرکت نیست.

در صورتی که شخصی نخواهد شرکت ثبت کند، آیا می‌تواند شرکت بخرد؟

بله، در صورتی که شخصی نخواهد مراحل ثبت شرکت را طی کند، می‌تواند شرکتی که قبلا تاسیس شده را بخرد.

آیا پس از یک دوره فعالیت امکان فروش شرکت به اشخاص دیگر وجود دارد؟

بله، اگر شخصی نخواهد در شرکت خود فعالیت کند، می‌تواند آن را به شخص یا اشخاص دیگری انتقال دهد.

با چه میزان سرمایه می‌توان شرکت ثبت کرد؟

میزان سرمایه ثبتی برای هر شرکت متفاوت است. برای مثال حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص یک میلیون ریال است.

آیا برای ثبت شرکت باید مجوز دریافت شود؟

خیر، اصولا برای ثبت شرکت دریافت مجوز لازم نیست. فقط در مواردی که موضوع فعالیت شما نیاز به دریافت مجوز داشته باشد، باید آن را پیش از ثبت شرکت، از سازمان مربوطه دریافت کنید.

حداقل تعداد سهامداران برای ثبت شرکت، چند نفر است؟

حداقل تعداد سهامداران/شرکا در انواع شرکت‌های تجاری متفاوت است:
در شرکت‌های با مسئولیت محدود، نسبی، تضامنی، مختلط سهامی و مختلط غیر سهامی حداقل شرکا ۲ نفر،
در شرکت سهامی عام، حداقل شرکا ۵ نفر،
در شرکت سهامی خاص، حداقل شرکا ۳ نفر،
و در شرکت تعاونی، حداقل شرکا ۷ نفر است.

آیا مدیران شرکت باید از بین شرکا / سهامداران انتخاب شوند؟

در شرکت با مسئولیت محدود لازم نیست مدیران شرکت، شریک/سهامدار شرکت باشند؛ ولی در سایر شرکت‌ها مانند سهامی خاص، مدیران شرکت باید از بین سهامداران انتخاب شوند.