مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

تنظیم قرارداد

چگونه یک تفاهم‌ نامه همکاری تجاری منعقد کنیم؟

چگونه یک تفاهم‌ نامه همکاری تجاری منعقد کنیم؟

در دنیای امروز برای شروع هر رابطه‌ای بهتر است نوشته‌ای مکتوب بین طرفین رد و بدل گردد تا از بروز اختلاف تا حد زیادی جلوگیری شود. یکی از رایج‌ترین انواع تفاهم‌نامه‌ها، تفاهم‌ نامه همکاری است که موضوع این مطلب را شامل می‌شود. نحوه نوشتن تفاهم‌ نامه همکاری تجاری دارای اصول و قواعدی است که نیاز به تخصص و دقت کافی دارد. به همین منظور نکات اصلی تنظیم تفاهم نامه تجاری را برای شما بیان می‌کنیم.


تفاهم‌ نامه چیست؟

آیا می‌دانید تفاهم‌ نامه چیست؟ به عبارت بهتر برای اینکه نوشته‌ شما عنوان تفاهم‌ نامه بگیرد و آثار یک تفاهم‌ نامه بر آن بار شود باید چه وی ویژگی‌هایی داشته باشد.

تفاهم‌نامه در معنای ساده و ابتدایی خود به معنی صورت‌جلسه مذاکرات است. در حقیقت طرفین مذاکره با امضای تفاهم‌نامه نشان می‌دهند که به نقطه‌ی مشترکی از مذاکرات رسیده‌اند و می‌توانند برای انعقاد قرارداد ادامه دهند و به این تفاهم‌نامه استناد نمایند.

در حقیقت شاید بتوان گفت که تفاهم‌ نامه مقدمه‌ای بر انعقاد قرارداد است. البته توجه داشته باشید که محتوای از عنوان مهم‌تر است. یعنی اگر محتوای تفاهم‌نامه شما با عنوان متفاوت باشد، این نوشته مکتوب تفاهم‌نامه نخواهد بود.


تفاهم‌ نامه همکاری

تفاهم‌نامه همکاری تجاری سندی است دو یا چندجانبه که بیانگر یکی شدن و هم‌جهت شدن خواسته‌های طرفین آن است. به‌عبارت‌دیگر وقتی افراد خواسته‌های مشترکی دارند ولی نمی‌خواهند خود را در مسئولیت‌های تعهدات قراردادی درگیر کنند، اقدام به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری تجاری می‌کنند و از این طریق با یکدیگر همکاری می‌کنند.


موارد انعقاد تفاهم‌ نامه

برای افزایش اعتبار و استناد بیشتر اغلب افراد ترجیح می‌دهند که قرارداد منعقد کنند و با تبیین دقیق تعهدات و موضوع قرارداد از بروز اختلاف و دردسرهای بعد از آن خلاصی یابند اما گاهی شرایط و موقعیت طرفین به دلایل مختلف مانند عدم آشنایی کافی از یکدیگر باعث می‌شود افراد به‌جای انعقاد قرارداد به سمت انعقاد تفاهم‌ نامه پیش بروند.

به عبارت بهتر در مواردی که طرفین ایده‌ مشابهی دارند و احتمال همکاری خوبی در آینده را با یکدیگر می‌داند اما شناخت کافی از یکدیگر ندارند به‌جای قرارداد تفاهم‌نامه را که الزامات قانونی کمتری دارد منعقد می‌نمایند.


آیا تفاهم‌ نامه همکاری تجاری الزام‌آور است؟

 بسیاری از افراد با تصور اینکه تفاهم‌نامه سند الزام‌آوری نیست،  به سمت تنظیم آن می‌روند اما این موضوع درست نیست. تفاهم‌نامه می‌تواند هم یک سند الزام‌آور باشد و هم نباشد. الزام‌آوری یا عدم آن در تفاهم‌نامه همکاری تجاری از محتویاتی که در آن گنجانده می‌شود، نشات می‌گیرد.

به عبارت بهتر اگر در متن تفاهم‌نامه همکاری تجاری نشانه‌ای از ایجاد تعهد وجود داشته باشد و مسئولیت قانونی متوجه فرد شود سند الزام‌آور است؛ بنابراین تنظیم مفاد تفاهم‌نامه اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد چراکه هر جمله و عبارتی در آن می‌تواند برای شما مسئولیت آور باشد.


نکات تنظیم تفاهم‌ نامه همکاری تجاری

در تنظیم هر سندی باید نکات خاص آن را رعایت کنید. تفاهم‌نامه نیز از این موضوع مستثنا نیست و در هنگام انعقاد و تنظیم آن باید نکات زیر را مدنظر داشت:

پرداختن به جزئیات

در نوشتن متن تفاهم‌نامه به جزییات به مقدار مناسب بپردازید. به عبارت بهتر در نوشتن متن تفاهم‌نامه همکاری تجاری نه آن‌قدر کلی‌گویی کنید تا تفاسیر مختلف از آن برداشت شود و نه قدر به جزییات بپردازید که بار مسئولیت طرفین به‌شدت افزایش یابد.

تعیین ضمانت اجرا

ضمانت اجرای مناسب برای پایبندی طرفین به تعهدات در نظر بگیرید. پس از امضای تفاهم‌نامه ممکن است هر یک از طرفین از مسئولیت خود فرار کند برای جلوگیری از این وضعیت شما باید ضمانت اجرای مناسب پیش‌بینی کنید تا بازدارنده باشد.

اطلاع فردی در پیش قرارداد

بدون بررسی اسناد و مدارک و آگاهی کامل از طرف مقابل به‌صرف داشتن شرکت به‌طرف مقابل اعتماد نکنید. پیش از هر اقدامی و نوشتن هر سندی ابتدا اطلاعات کاملی از هویت و جایگاه فرد به دست آورید سپس اقدام به انعقاد تفاهم‌نامه نمایید.

تنظیم قرارداد محرمانگی

با امضای تفاهم‌نامه و آغاز همکاری مجبور به تبادل اطلاعات با یکدیگر هستید. برای جلوگیری از افشای اطلاعات و ضرر به خود قبل از در اختیار گذاشتن اطلاعات تعهد حفظ محرمانگی و تنظیم قرارداد عدم افشا را فراموش نکنید و برای آن ضمانت اجرای مناسب پیش‌بینی نمایید.

مشخصات داوری

درصورتی‌که برای حل اختلاف خود از داور استفاده می‌کنید، حتماً نام داور و مدت‌زمان داوری در آن قید کنید.

توجه به سمت نمایندگی

درصورتی‌که طرف مقابل شما یک شرکت است حتماً از دارا بودن حق امضا او اطمینان حاصل کنید.


تنظیم تفاهم نامه با ثبت‌یار

ما در این مطلب در ابتدا شما را با مفهوم و ماهیت تفاهم‌نامه همکاری تجاری آشنا کردیم و سپس نکاتی که برای تنظیم آن لازم بود به شما ارائه دادیم اما این تمام مطلبی نیست که شما در هنگام تنظیم باید بدانید. تنظیم تفاهم‌نامه ریز کاری‌هایی دارد که نیاز به متخصص قراردادی دارد تا شما گرفتار مشکلات و اختلافات نکند. به همین منظور تیم قراردادی ثبت‌یار در کنار شماست. برای آگاهی از هزینه های تنظیم قرارداد به مطلب هزینه‌های قراردادی ثبت‌یار مراجعه کرده یا با تیم کارشناسی ما تماس بگیرید.

شماره تماس ثبت‌یار:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

چگونه می‌توان از اطلاعات تجاری در تفاهم نامه محافظت کرد؟

یکی از راه‌های قانونی برای آن، تنظیم قرارداد محرمانگی یا تنظیم یک بند در قرارداد با این عنوان است.

کاربرد تفاهم نامه تجاری چیست؟

افرادی که می‌خواهند همکاری مشترکی را با هم شروع کنند می‌توانند در ابتدای کار تفاهم‌نامه تجاری تنظیم کنند و در صورت پیشرفت کار از قرارداد استفاده نمایند.

آیا تفاهم نامه الزامی برای دو طرف ایجاد می‌کند؟

این موضوع بستگی به مفاد توافق نامه دارد و در واقع این محتواست کهالزام آوری یا عدم الزام آوری آن را مشخص می‌کند.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

3.86/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • پست مطلقا محتوایی را به من منتقل نکرد و هیچ کمکی هم نمی‌کند.

    • سید مجتبی مصطفوی

      سلام؛
      خیلی ممنون از اینکه نظر خودتون رو با ما در میان گذاشتید. حتما پیگیر به روز رسانی مطلب هستیم تا بتوانیم محتوایی درخور مخاطبینمان ارائه دهیم.