مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


حق فروش سهام به سایر شرکا

حق فروش سهام به سایر شرکا

ثبت شرکت

مقدمه 

در مطالب گذشته مجله ثبت یار، به مرور بحث پرکاربرد و جذاب سرمایه گذاری خطرپذیر یا جسورانه را باز کردیم. بحثی که این روزها برای فعالان اکوسیستم استارتاپی کشور و خصوصا میان صاحبان ایده­ ای که به دنبال توسعه و تجاری سازی ایده نوآورانه خود هستند، پربسامد و در عین حال مفید و شنیدنی ­ست. مجله ثبت یار این روزها با نگاهی حقوقی به این مسائل می­ پردازد.

تا به اینجا بعد از طرح بحثی پیرامون سرمایه گذاران معمول یک استارتاپ، به بحث ماهیت ترم شیت، نکات و سرفصل های مهم هر ترم شیت، شرط drag along و همچنین بحث option pool پرداختیم. در این مطلب برآنیم تا به یکی از نکات مهم دیگر ترم شیت ها یعنی حق فروش سهام به سایر شرکا یا به عبارت دیگر حق الزام سایر شرکا به خرید سهام سرمایه گذار خطرپذیر بپردازیم.

مفهوم حق فروش سهام به سایر شرکا

چنان که می دانیم، ترم شیت متشکل است از شروطی که هنگام اوج گرفتن و بالا رفتن ارزش استارتاپ و سودآوری بیشتر آن، مشارکت و سهم سرمایه گذار خطرپذیر را به نوعی افزایش دهد و در مقابل شروطی که هنگام سقوط ارزش شرکت، بتواند ضرر کمتری به سرمایه گذار وارد کند و از این طریق بتواند زودتر و با تحمل ریسک کمتر از شرکت خارج شود. یکی از شروط حالت دوم شرطی ست که سرمایه گذار از طریق آن می تواند دیگر شرکای شرکت را به خرید سهام خود ملزم نماید. پر واضح است که این شرط در مواقعی رخ می دهد که سرمایه گذار بازگشت سرمایه و کسب سود خود را در خطر می بیند.

از جمله مسائلی که سرمایه گذاران خطرپذیر برای کاهش ریسک خود به آن توجه می کنند، سرمایه گذار ریسک پذیر می تواند حق فروش سهام را به عنوان عاملی برای الزام شرکت به ایفای تعهدات خود استفاده کند. همچنین، از این حق به عنوان ابزاری برای خروج از شرکت نیز می توان استفاده کرد. در این حالت، اگر سرمایه گذار ریسک پذیر نتواند به هر دلیلی، ظرف مدت معینی که ممکن است مطابق با افق سرمایه گذاری وی باشد، از شرکت خارج شود، با استفاده از این حق می تواند سهام داران فعلی شرکت را موظف کند تا … درصد از سهام سرمایه گذار ریسک پذیر را براساس ارزش گذاری مدنظر یا براساس ارزش هر سهم …. ریال یا هر روش دیگری بخرند.

به این ترتیب، سرمایه گذار ریسک پذیر این حق را دارد که در افق زمانی مدنظر خود، به راحتی، از طریق فروش سهام خود به سایر شرکا از شرکت خارج شود.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (9)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *