مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

تنظیم قرارداد

تنظیم قرارداد اعطای لیسانس؛ ویژگی‌ها و نکات اصلی آن

تنظیم قرارداد اعطای لیسانس؛ ویژگی‌ها و نکات اصلی آن

فناوری و تکنولوژی در عصر حاضر نقش مهمی را در زندگی افراد بازی می‌کند. از سوی دیگر امکان دست‌یابی تمام افراد و کشورها به فناوری به یک اندازه و یکسان نیست بلکه هر کشوری تا سطح معینی به دانش فنی و تکنولوژی دسترسی دارد. افراد برای بهره‌مندی از این تکنولوژی به روش‌های مختلف متوسل می‌شوند. یکی از راه‌های قانونی برای واردکردن تکنولوژی و استفاده از آن استفاده از قرارداد اعطای لیسانس است. در تنظیم قرارداد اعطای لیسانس هم کشور دارای فناوری با در اختیار گذاشتن فناوری خود کسب درآمد می‌کند و هم روش قانونی و مشروعی برای لیسانس گیرنده است تا بتواند از آن فناوری استفاده و رشد و پیشرفت داشته باشد.


لیسانس به چه معناست؟

اگر به معنای لغوی لیسانس دقت کنید متوجه خواهید شد که قرارداد اعطای لیسانس معنای خود را از معنی لغوی این واژه گرفته است. لیسانس در لغت به معنای مجوز است. به همین دلیل قرارداد اعطای لیسانس نیز به معنای دادن مجوز برای بهره‌مندی است.


تعریف قرارداد اعطای لیسانس

قرارداد اعطای لیسانس را در یک تعریف ساده عبارت است از قراردادی که در آن‌طرف اول قرارداد (لیسانس دهنده) حق بهره‌برداری، انتفاع و استفاده از تمام یا بخشی از دارایی‌های غیرمادی که دارای ارزش اقتصادی است را برای مدت مشخص و در محدوده جغرافیایی معین در ازای دریافت مبلغ مشخص‌شده در قرارداد به‌طرف دوم قرارداد (لیسانس گیرنده) واگذار می‌کند.


عناوین قرارداد اعطای لیسانس

تنظیم قرارداد اعطای لیسانس در عرف با عناوین مختلفی صورت می‌گیرد. ازجمله نام‌های دیگر قرارداد اعطای لیسانس می‌توان از قرارداد اعطای مجوز، قرارداد اعطای پروانه بهره‌برداری یا قرارداد حق استفاده از مالکیت فکری نام برد.

توجه داشته باشید که قرارداد اعطای لیسانس یکی از موضوعات قرارداد انتقال فناوری نیز شمرده می‌شود، برای همین ممکن است عده‌ای از مردم قرارداد را تحت این عنوان بشناسند.


موضوع در تنظیم قرارداد اعطای لیسانس

قرارداد اعطای لیسانس طیف گسترده‌ای فناوری را شامل می‌شود. به عبارت بهتر مهم‌ترین مواردی که برای انتقال آن باید قرارداد اعطای لیسانس منتقل کرد عبارت است از:

 1. دانش فنی ساخت یک محصول
 2. حق استفاده از یک علامت تجاری
 3. حق بهره‌برداری از اختراع
 4. حق استفاده از نرم‌افزار

محتوای قرارداد لیسانس

هر قراردادی از مجموعه از مواد تشکیل می‌شود. در قرارداد اعطای لیسانس نیز مواردی مانند طرفین قرارداد و مشخصات آن‌ها، موضوع و مبلغ قرارداد باید به تفصیل مشخص شود. علاوه بر این، موارد دیگری در تنظیم قرارداد اعطای لیسانس اهمیت دارند که لازم است به آن‌ها توجه کنید:

۱- تعهدات قراردادی:

هر قراردادی برای هر یک از طرفین تعهداتی را به همراه می‌آورد. بعضی از این تعهدات، تعهدات عمومی هستند که طرفین به‌صورت پیش‌فرض در قرارداد خود می‌گنجانند. این در حالی است که برخی از تعهدات کاملا مختص قرارداد خاص بوده و فقط با توافق طرفین به دلیل اینکه خلاف قانون نیست، درج شده است. توجه داشته باشید که این بخش از قرارداد دارای اهمیت فوق‌العاده‌ای است و منشأ بسیاری از اختلافات در همین‌جا شروع می‌شود. از این رو شما می‌توانید در ماده تعهدات قراردادی تمام تعهدات موردنظر خود را تا جایی که مخالف شرع، قانون و نظم عمومی نباشد، بگنجانید.

۲- نحوه واگذاری امتیاز بهره‌برداری:

طرفین در هنگام تنظیم قرارداد اعطای لیسانس باید در خصوص نحوه واگذاری این امتیازات با یکدیگر توافق نمایند؛ بنابراین باید ماده در قرارداد به این موضوع اختصاص یابد.

۳- محرمانگی:

یکی از مهم‌ترین مواد قراردادی در تنظیم قرارداد اعطای لیسانس حفظ محرمانگی است. شما باید با پیش‌بینی ماده‌ای در خصوص حفظ اطلاعات محرمانه و اسرار تجاری از انتشار آن به رقبا و سایرین خودداری شود. همچنین می‌توانید برای افزایش اطمینان از قرارداد جداگانه‌ای با عنوان قرارداد عدم افشای اطلاعات یا همان محرمانگی تنظیم کنید.


نکات تنظیم قرارداد لیسانس

در تنظیم قرارداد اعطای لیسانس خود همواره این نکات را مدنظر داشته باشید:

 1. در قرارداد اعطای لیسانس برخلاف قرارداد اجاره حق مالکیت و بهره‌برداری در طول مدت قرارداد از طرف مقابل سلب نمی‌شود.
 2. در صورتی می‌توان دارایی‌های غیرمادی را به‌طرف مقابل واگذار کرد که از طریق قانونی برای ثبت آن‌ها اقدام شده باشد.
 3. با امضای قرارداد اعطای لیسانس شما کالا را دریافت نمی‌کنید بلکه تنها دانش فنی و ساخت آن را دریافت می‌نمایید.
 4. در فرایند تولید کالا با دانش فنی منتقل‌شده شما باید از دستورات ناظری که لیسانس دهنده مشخص کرده است پیروی نمایید.
 5. قرارداد اعطای لیسانس برای مدت محدودی منعقد می‌شود و پس از انقضای مدت شما نمی‌توانید از موضوع قرارداد استفاده نمایید.
 6. در درج ماده شرط محرمانگی دقت کافی داشته باشید و برای آن ضمانت اجرای مناسب ترتیب دهید تا از افشای اطلاعات جلوگیری شود.
 7. مواد مربوط به شرایط عمومی قرارداد که در قانون مدنی مطرح‌شده است را به‌طور کامل رعایت نمایید. برای مثال اهلیت طرفین قرارداد را بررسی کنید.

تنظیم قرارداد اعطای لیسانس با ثبت‌یار

ما در این مطلب مهم‌ترین مواد قراردادی و نکاتی که در تنظیم قرارداد اعطای لیسانس باید رعایت گردد به‌طور کامل بیان کردیم اما همان‌طور که می‌دانید تنظیم هر قراردادی ریزه‌کاری‌های خاصی دارد که تنها متخصصین باتجربه به آن اشراف دارند و می‌توانند شما را از درگیری و اختلافات آینده نجات دهند. ثبت‌یار با در اختیار داشتن گروه قراردادی این امکان را به شما می‌دهد که صفر تا صد تنظیم قرارداد خود را به ما بسپارید و قراردادی کامل و بدون نقص دریافت دارید. برای آشنایی با هزینه‌های تنظیم قرارداد شما می‌توانید یا به مطلب هزینه‌های تنظیم قرارداد در ثبت‌یار مراجعه کرده یا با کارشناسان قراردادی ثبت‌یار تماس حاصل نمایید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

چه زمانی به قرارداد اعطای لیسانس نیاز داریم؟

این قرارداد برای انتقال تکنولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای مشخص کردن جزئیات و اعتبار دادن به آن، بهتر است از قرارداد اعطای لیسانس استفاده شود.

در قرارداد اعطای لیسانس، موضوع قرارداد چیست و چه چیزی منتقل می‌شود؟

در این قرارداد، ‌موضوع اصلی انتقال دانش و تکنولوژٰی‌ست و کالایی و محصولی مد نظر نیست.

با تنظیم قرارداد اعطای لیسانس تا چه زمانی می‌توان از موضوع قرارداد استفاده کرد؟

قرارداد برای مدت مشخصی تنظیم می‌شود و فقط در این مدت می‌توان از آن استفاده کرد و پس از آن طرف قرارداد حق هیچ گونه استفاده ای ندارد.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *