مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

ثبت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

ثبت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

یکی از ارکان تاسیس شرکت‌های تجاری سرمایه اولیه‌ است. قانون حداقل میزان سرمایه در شرکت‌های تجاری را مشخص نموده است. بسیاری از شرکت‌ها، به‌ویژه شرکت‌های سهامی خاص پس از گسترش فعالیت خود، نیاز به سرمایه بیشتری دارند. قانون این مورد را پیش‌بینی نموده و اجازه افزایش سرمایه را طبق شرایطی به شرکت‌ها داده است. در این مقاله قصد داریم به شرایط و نحوه ثبت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص بپردازیم.

شرکت‌ سهامی خاص

یکی از محبوب‌ترین انواع شرکت‌های تجاری در ایران، ثبت شرکت سهامی است. این شرکت مزایای فراوانی نسبت به سایر شرکت‌های تجاری دارد. شرکت‌های سهامی تنها شرکت قانون تجارت هستند که فارغ از موضوع فعالیت خود، تجاری به‌شمار می‌روند. پس دور از ذهن نیست که این فعالیت شرکت‌ها نیز نسبت به انواع دیگر، انعطاف بیشتری داشته و سرمایه بیشتری بخواهد.

سرمایه شرکت‌های سهامی

یکی از دلایل رواج شرکت‌های سهامی سرمایه این شرکت‌هاست. با این توصیف که در این نوع شرکت‌ها، سرمایه به قطعات مساوی تحت عنوان سهم تقسیم می‌شود. هر یک از شرکای شرکت نسبت به آورده خود میزانی از این سهام را دارا خواهند شد.

برای مثال اگر یک شرکت سهامی دارای ۱ میلیون تومان سرمایه اولیه باشد، این سرمایه به قطعات سهام به مبلغ  ۱۰ هزار تومان تقسیم می‌شود. در واقع سرمایه شرکت ۱۰۰ عدد سهامی ۱۰ هزار تومانی است. هر یک از سهامداران به میزان آورده اولیه خود در شرکت تعداد متفاوتی سهام خواهند داشت.

سهام

سهم یا سهام در شرکت‌های سهامی در واقع همان سرمایه شرکت است. هر سهم، معرف میزان سرمایه‌ای است که سهامداران در شرکت دارند. مبالغ درج شده بر روی سهام ممکن است به اندازه ارزش اسمی یا ارزشی بیشتر و کمتر باشد.

با این توضیح که سود شرکت می‌تواند به عنوان افزایش مبلغ اسمی سهام منظور شود که در این صورت افزایش سرمایه انجام شده است یا به صورت دارایی شرکت در نظر گرفته شده باشد که در روش دوم ارزش واقعی سهام از مبلغ اسمی آن بیشتر است.

افزایش سرمایه در شرکت‌های سهامی خاص

حداقل سرمایه در شرکت‌های سهامی خاص، ۱ میلیون ریال در نظر گرفته شده است. همان‌طور که می‌دانیم این حداقل برای انجام بسیاری از فعالیت‌های تجاری بسیار اندک است. در نتیجه بسیاری از شرکت‌های سهامی خاص برای ادامه فعالیت خود اقدام به افزایش سرمایه می‌نمایند. این افزایش از دو طریق انجام می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

روش‌های افزایش سرمایه در شرکت‌ سهامی خاص

قانون تجارت امکان افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص را بیان کرده است. این اقدام از دو روش امکان‌پذیر است:

۱-افزایش مبلغ اسمی سهام

۲-افزایش تعداد سهام با صدور سهام جدید

روش اول یعنی افزایش مبلغ اسمی سهام، بسیار رایج‌تر از افزایش تعداد سهام است. در این روش، پرداخت مبلغ به صورت نقدی صورت می‌گیرد. یعنی پس از تصویب افزایش سرمایه هر یک از سهامداران به نسبت سهامی که در شرکت دارند و میزان افزایش سهام تعیین شده، این مبلغ را به صورت نقدی پرداخت می‌کنند. در این زمینه محدودیت سقف مبلغ از لحاظ قانونی وجود دارد. به این ترتیب مجمع نمی‌تواند بیشتر از میزان تعیین شده در قانون مبلغ اسمی سهام را افزایش دهد.

در افزایش سرمایه از طریق صدور سهام جدید، افزایش از طریق نقدی یا غیرنقدی صورت می‌گیرد. همچنین امکان دارد بنا به تصویب مجمع این افزایش از طریق سود انباشته یا بالا رفتن ارزش سهام شرکت تامین شود.

ماده‌ی ۱۵۸ لایحه‌ی قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت، موارد افزایش سرمایه برای تادیه مبلغ اسمی سهام را بیان کرده است:

 • پرداخت مبلغ اسمی سهم به‌صورت نقدی
 • تبدیل مطالبات نقدی حال‌شده اشخاص از شرکت به سهام جدید
 • انتقال سود تقسیم‌نشده یا اندوخته یا عواید حاصله از اضافه ارزش سهام جدید به سرمایه‌ی شرکت
 • تبدیل اوراق قرضه به سهام

نحوه افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

افزایش سرمایه شرکت یکی از مواردی‌ست که در صلاحیت مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت است. این مجمع به دعوت هیئت مدیره تشکیل می‌شود. به همین منظور هیئت مدیره باید گزارشی مبنی بر علت افزایش سرمایه تهیه نماید و پس از بررسی بازرسان اقدام به دعوت مجمع نماید.

با تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده و تصمیم‌گیری بر مبنای افزایش سرمایه این مورد به تصویب می‌رسد. وظیفه اجرایی کردن افزایش سرمایه به عهده هیئت مدیره است.

نکته ثبت‌یاری:
در صورت افزایش شرکت با استفاده از هر یک از روش‌های قانونی، امکان استفاده از اندوخته قانونی وجود ندارد.

مدارک ثبت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

شرکت‌های سهامی در صورتی که بخواهند نسبت به افزایش سرمایه خود از هر طریقی اقدام نمایند، لازم است مدارک زیر را تهیه کنند:

 • مدارک هویتی مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره و سهامدارن
 • اساسنامه شرکت
 • آگهی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت
 • اظهارنامه افزایش سرمایه
 • گواهی بانکی (در صورتی‌که افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی باشد)

ثبت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

اعمال برخی تغییرات شرکت، باید از لحاظ قانونی ثبت شود تا دارای اعتبار باشد. از جمله این موارد می‌توان به افزایش سرمایه شرکت اشاره کرد. در واقع قانون ثبت برخی تغییرات شرکت را الزامی دانسته است. عدم ثبت این تغییرات از لحاظ قانونی شرکت را با مشکل مواجه می‌نماید.

در این زمینه باید تغییرات انجام شده در صورتجلسه تغییرات شرکت به ثبت برسد. برای آشنایی با تغییرات شرکت می‌توانید به مطلب «نحوه تنظیم صورتجلسه تغییرات» مراجعه نمایید. به علاوه شما می‌توانید ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص را به کارشناسان ثبت‌یار بسپارید.

ثبت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص با ثبت‌یار

انجام امور ثبتی مانند سایر امور اداری شرایط و ملزوماتی دارد که بدون توجه به آن‌ها با دردسرها و مشکلات زیادی مواجه می‌شوید. در نتیجه لازم است با آشنایی کامل اقدام به این امر نمایید یا از کارشناسان این حوزه کمک بگیرید. ثبت‌یار به عنوان مرجع حقوقی کسب و کارها، در انجام تغییرات شرکت و سایر امور ثبتی شما را همراهی می‌نماید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.57/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سيدحسين جمالي

  با سلام
  ما یه شرکتی تحت عنوان شرکت سهامی خاص حدود ۱۰ سال پیش ثبت کردیم.در وحله اول حدود ۳۰ نفر عضو گیری کردیم و سرمایه هر نفر را ۵ سهم ۱۰۰٫۰۰۰ ریالی تعریف کردیم.به تدریج بعضی ها غیر از این ۳۰ نفر آمدند و هر کدام از ۱ میلیون تا ۷ میلیون تومان واریز کردند بحساب شرکت.ما هم یک زمین خریدیم و برق سه فاز را تا سر زمین آوردیم که کل مبلغی که جمع شده بود یعنی ۵۰میلیون تومان بابت خرید زمین و برق ۳ فاز هزینه شد.الان حدود ۷ سال هست که هیچونه کاری انجام نشده .نه صورتجلسه انتخاب هیئت مدیره و بازرس و غیره
  الان تصمیم گرفته ایم که این شرکت را فعال کنیم چطوری می توانیم آن افرادی که خارج از اعضا اصلی پول واریز کردند را سهامدار کنیم.و احیانا کارهایی که باید بکنیم چی هست؟
  لطفا اگه مقدوره راهنمایی بفرمایید.

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام حسین عزیز؛
   با توضیحاتی که فرمودید، از لحاظ قانونی فقط همان ۳۰ نفر اولیه سهامدار شرکت شما هستند. شما می‌توانید با تنظیم صورتجلسه افزایش سرمایه این افراد جدید را با عنوان سهامدار به شرکت وارد کنید.