مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

پلمپ دفاتر سال 99

تاسیس شورای حل اختلاف شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان

تاسیس شورای حل اختلاف شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان

تخصصی شدن امور در زمینه‌های مختلف، موجب دقت و سرعت بیشتری شده است. این مساله در امور حقوقی نیز وجود دارد. در حقیقت قانون‌گذار با در نظر گرفتن مراجع رسیدگی تخصصی سعی کرده است، از تراکم پرونده در چند مرجع عمومی و به صورت محدود جلوگیری کند. ضمن اینکه مراجع تخصصی به دلیل اشراف بیشتر بر موضوعات، موجب صدور رای دقیق‌تر خواهند شد. اخیرا یکی از این مراجع، برای رسیدگی به اختلافات شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل شده است. در این مقاله با اشاره به صلاحیت و نحوه رسیدگی این مرجع قصد داریم، این خبر را با عنوان تاسیس شورای حل اختلاف شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان پیگیری نماییم.


شرکت دانش بنیان چه نوع شرکتی است؟

شرکت‌هایی که بر پایه دانش و فناوری شکل می‌گیرند، عنوان شرکت دانش بنیان دارند. قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری‌ها و اختراعات، این نوع شرکت‌ها را در ماده ۱ تعریف کرده است:

«شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان شرکت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط تشکیل می‌شود.»

این نوع شرکت‌ها معمولا در پارک‌های علم و فناوری تاسیس می‌شوند و به فعالیت می‌پردازند.


شورای حل اختلاف ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان

این مرجع یکی از مراجعی است که به عنوان زیر مجموعه‌ای از شورای حل اختلاف فعالیت می‌کند و نظر به اهمیت شرکت‌های دانش‌بنیان و نقش کلیدی آن‌ها در توسعه اقتصادی، شورای حل اختلاف در همین زمینه برای رسیدگی به اختلافات و مسائل مربوط به این شرکت‌ها با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پارک فناوری پردیس و قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، «مجتمع شورای حل اختلاف ویژه رسیدگی به اختلافات شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان»، برای نخستین بار در ایران، در پارک فناوری پردیس شروع تاسیس شده است.


قضات شورای حل اختلاف ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان

قضات شورای حل اختلاف شرکت‌های دانش‌بنیان علاوه بر صلاحیتی که در قانون شوراهای حل اختلاف در مواد، ۹ و ۱۱ که به ترتیب زیر، مشخص شده است، صلاحیت رسیدگی به اختلافات و ایجاد صلح و سازش در تمامی امور مدنی و حقوقی، تمامی جرائم قابل گذشت و جنبه خصوصی جرائم غیرقابل گذشت را دارند.

همچنین این گونه مراجع صلاحیت رسیدگی به قراردادهایی که در آن‌ها ارجاع به داوری در این مراجع شده است، وجود دارد. ارجاع به داوری یکی از مواردی است که دارای محاسن بسیار از جمله عدم پیچیدگی در رسیدگی قضایی و سرعت بیشتر در رسیدن به نتیجه است.

روابط عمومی پارک فناوری پردیس، در صورتی که در تمامی قراداد‌های بین اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در جامعه علمی کشور، شرط داوری «شورای حل اختلاف ویژه رسیدگی به اختلافات شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان» لحاظ شود، دو طرف قرارداد امکان بهره‌مندی از مزایای تخصصی شورا را خواهند داشت. همچنین امکان مراجعه به شورا، در صورت پیش‌بینی نشدن نقش داوری برای شورا در قرارداد، بعد از وقوع اختلاف وجود خواهد داشت.


رشد شرکت‌های دانش بنیان و نیاز به وجود مرجع تخصصی

با افزایش فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و نیاز جامعه به تولید و ارائه محصولات و خدمات دانش‌محور، نیاز به ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از پیش احساس می‌شود. از همین‌رو علاوه بر اهمیت ثبت شرکت‌های دانش بنیان، وجود مراجعی برای رسیدگی به اختلافات آن‌ها امری ضروری است.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، نهاد شورای حل اختلاف پس از افزایش حجم دعاوی و پرونده‌های ارجاعی به دادگستری، به منظور کاهش مراجعات مردمی و افزایش مشارکت‌ آن‌ها در رفع اختلاف‌های محلی و حل مشکلاتی که ماهیت قضایی ندارند یا از پیچیدگی قضایی کمتری برخوردارند، تاسیس شد. بعد از مدتی با آشکار شدن ضرورت تخصصی شدن شوراهای حل اختلاف در جهت رسیدگی سریع‌تر و با دقت‌تر به پرونده‌ها، شوراهای حل اختلاف تخصصی تاسیس شدند، شوراهای حل اختلاف اصناف، مانند شورای حل اختلاف ویژه بانک‎ها یا امور پزشکی، از این دسته هستند.


ثبت‌یار مرجع حقوقی کسب و کارها

کسب و کار شما در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کند، ثبت‌یار می‌تواند به عنوان یک مرجع حقوقی با ارائه خدمات شما را همراهی نماید. برای اطلاع بیشتر از خدمات ثبت‌یار با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران