مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

تنظیم قرارداد

الزامات قراردادی در تنظیم قرارداد انتقال فناوری

الزامات قراردادی در تنظیم قرارداد انتقال فناوری

امروزه فناوری در زندگی افراد از جمله صنعت و تجارت نقش پررنگی بازی می‌کند. به عبارت بهتر فناوری و تکنولوژی سبب شده حقوق نیز با دنیای جدیدی از مفاهیم روبه‌رو گردد و برای رویارویی با این مفاهیم اقدام به خلق قواعد حقوقی جدیدی کند. برای مثال غیرمادی بودن فناوری و تکنولوژی این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا می‌توان آن‌ها را مانند اموال مادی به دیگران منتقل کرد و از مزایای این اموال غیرمادی نیز بهره جست؟ حقوق به این سؤال پاسخ می‌دهد که اموال غیرمادی تحت پوشش مالکیت فکری قرار می‌گیرد و یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای نقل‌ و انتقال آن و بهره‌مندی همه‌ جوامع و کشورها، استفاده از قرارداد است. به همین منظور ما امروزه با تنظیم قرارداد انتقال فناوری روبه‌رو هستیم که از چالشی‌ترین و پرکاربردترین قراردادهای مورد استفاده افراد است.


فناوری چیست؟

فناوری را شاید بتوان در یک تعریف ساده مجموعه‌ای از آگاهی‌ها، دانش‌ها، فنون، مهارت‌ها و تجربیات و سازمان‌دهی دانست که برای تولید، تجاری‌سازی و بهره‌مندی از کالاها و خدماتی که نیازهای اقتصادی و اجتماعی را تأمین می‌کند، مورداستفاده قرار می‌گیرند.

انواع فناوری

در یک تقسیم‌بندی ساده فناوری به دو دسته فناوری محصول و فناوری فرایند تفکیک می‌شود؛ یعنی وقتی از فناوری صحبت می‌کنیم این فناوری می‌تواند فرایند تولید محصول باشد یا خود محصول نهایی.


قرارداد انتقال فناوری

قرارداد انتقال فناوری قراردادی است که در آن صاحب فناوری که در قرارداد دهنده نامیده می‌شود. فناوری موضوع قرارداد را با شرایط تبیین شده در قرارداد برای مدت معین و در ازای دریافت مبلغی که با توافق طرفین مشخص‌شده است، به‌طرف مقابل که گیرنده است منتقل می‌نماید. در این قرارداد تعهدات و الزامات هر یک از طرفین قرارداد باید به‌دقت مشخص شود. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با الزامات عمومی قراردادها به مطلب تنظیم قرارداد کتبی مراجعه نمایید.


آیا فناوری قابل‌انتقال است؟

شاید در ذهن شما نیز این پرسش ایجاد شود که دانش فنی یا به عبارت بهتر فناوری مال مادی قابل ملموسی نیست که مانند اموال مادی بتوان آن را از فردی به فرد دیگر منتقل کرد؛ اما توجه داشته باشید که این تصور اشتباه است و فناوری به‌مانند اموال مادی به‌حکم قانون دارای مزایایی است و اعتبار اقتصادی دارد و به همین دلیل می‌توان همانند اموال مادی آن‌ها را به دیگری منتقل کرد.

بنابراین می‌توانیم نتیجه بگیریم که صاحبان فناوری می‌توانند با بهره‌گیری از طرق قانونی نسبت به واگذاری تمام یا بخشی از حقوق خود که از این فناوری‌ها ناشی می‌شود درصورتی‌که در قانون خلاف آن پیش‌بینی‌نشده باشد اقدام نمایند.


بهترین روش انتقال فناوری چیست؟

در بین روش‌های قانونی که ممکن است هر کشوری برای خود داشته باشد، بهترین روش انتقال دانش فنی، علامت تجاری و به عبارت بهتر تکنولوژی و فناوری استفاده از قالب قراردادهاست. به عبارت بهتر شما می‌توانید با انعقاد قرارداد حقوق ناشی از تکنولوژی خود را در قبال دریافت عوض مناسب به‌صورت کلی یا جزئی به دیگری منتقل کنید. در برخی از اقسام تکنولوژی در کنار تنظیم قرارداد شما باید الزامات قانونی دیگری مرا نیز رعایت نمایید. برای مثال در صورت انتقال تمام یا بخشی از علامت تجاری باید نسبت به ثبت این انتقال در اداره مالکیت فکری اقدام نمایید.


مفاد اصلی در تنظیم قرارداد انتقال فناوری

برای تنظیم هر قراردادی باید مواد مختلفی را کنار هم چید که از مجموع آن تعهدات طرفین و آینده قرارداد مشخص می‌گردد؛ اما این نکته را در نظر داشته باشید که در هر قراردادی یکسری مواد عمومی وجود دارد و در کنار این مواد عمومی مواد خاص قراردادی هم هست. ما در این قسمت تنها به موادی از قرارداد انتقال فناوری اشاره می‌کنیم که مختص این قرارداد است. مهم‌ترین مواد قراردادی قرارداد انتقال فناوری عبارت است از:

اصطلاحات قراردادی:

ازآنجایی‌که قرارداد انتقال فناوری یک قرارداد تخصصی است باید در تنظیم آن ماده‌ای را به اصطلاحات خاص قرارداد اختصاص داد تا از برداشت‌های مختلف از یک واژه در متن قرارداد خودداری شود.

محرمانگی:

برای جلوگیری از انتشار فناوری موضوع قرارداد باید بندی در قرارداد تحت عنوان محرمانگی قرارداد. در متن این ماده باید ضمانت اجرا مناسب نیز پیش‌بینی گردد.

عدم واگذاری به غیر:

در قرارداد انتقال فناوری شخصیت طرفین قرارداد از اهمیت به سزایی برخوردار است. به همین دلیل طرفین باید ماده‌ای در قرارداد بگنجانند و حق واگذاری به غیر را سلب نمایند.

انحصاری بودن یا عدم آن در موضوع قرارداد:

یکی از موضوعات مهمی که در ماده موضوع قرارداد باید به آن اشاره شود انحصاری بودن یا نبودن است؛ بنابراین طرفین باید با توافق یکدیگر در این خصوص تعیین و تکلیف نمایند.

موارد مطروحه در بالا مهم‌ترین مواد متمایزکننده قرارداد انتقال فناوری با سایر قراردادها بود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان قراردادی ثبت‌یار تماس گرفته و تنظیم قرارداد خود را به ما بسپارید.


نکات اصلی تنظیم قرارداد انتقال فناوری

  1. در تنظیم موضوع قرارداد تمام جوانب را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید اگر مشخصات فنی خاصی برای تنظیم قرارداد لازم است در پیوست قرارداد بگنجانید.
  2. ازآنجایی‌که فناوری بسیار پیچیده است و منتشر شدن آن ضربه‌های اساسی به دارنده آن می‌زند ضمانت اجراهای مناسبی برای عدم انتشار آن و در دسترس قرار گرفتن رقبا پیش‌بینی کنید.
  3. تعهدات قراردادی خود را به‌طور کامل و به‌صورت روشن بیان کنید هرگونه ابهام در این قسمت قرارداد می‌تواند شما را در درگیر گرفتارهایی مختلف ازجمله طرح دعوا در دادگاه نماید.

تنظیم قرارداد انتقال فناوری با ثبت‌یار

با توجه به پیشرفت فناوری و تکنولوژی و نقش اجتناب‌ناپذیر آن در زندگی بشری، افراد برای دستیابی به فناوری‌های برتر رو به‌سوی قراردادهای انتقال فناوری آوردند تا از این طریق بتوانند نیازهای خود را برطرف کنند؛ اما شما می‌دانید تنظیم هر قراردادی علی‌الخصوص یک قرارداد تخصصی هم چون انتقال فناوری نیاز به تجربه و مهارت خاصی دارد. به همین منظور تیم ثبت‌یارآماده ارائه هرگونه کمک برای تنظیم قرارداد به شما همراهان گرامی است. شما می‌توانید برای اطلاع از هزینه‌های تنظیم قرارداد به مطلب هزینه‌های قراردادی ثبت‌یار مراجعه یا با شماره‌های پشتیبانی تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

آیا انتقال فناوری امکان‌پذیر است؟

فناوری هم مانند سایر اموال مادی قابل انتقال است ولی باید به صورت قانونی و در قالب قرارداد باشد تا مشکل قانونی برای طرفین به وجود نیاید.

آیا امکان واگذاری قرارداد انتقال فناوری به دیگری وجود دارد؟

طرفین باید در قرارداد خود بر این موضوع توافق نمایند که امکان واگذاری به شخص ثالث برای دو طرف وجود دارد یا خیر؟

فناوری در چه قالب‌هایی قابل انتقال است؟

فناوری در شکل محصول یا دانش تخصصی انتقال می‌یابد که هر یک از آن‌ها را به صورت مشخص باید در قرارداد ذکر کرد.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (9)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *