مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


مزیت های ثبت شرکت – قسمت دوم

مزیت های ثبت شرکت – قسمت دوم

پیش از اقدام به ثبت شرکت ممکن است یک سوال بنیادی مطرح شود و آن این است که اساسا چرا باید شرکت را به ثبت رسمی رساند؟ مزیت های ثبت شرکت چیست و این ثبت رسمی چه فایده هایی می­‌تواند برای شرکت به همراه داشته­ باشد؟

در یادداشت قبل برخی از مزیت های ثبت شرکت را بررسی کردیم. در این یادداشت می خواهیم به یکی از مهم‌ترین مزایای ثبت شرکت بپردازیم.

مهم‌ترین مزیت های ثبت شرکت :

شاید یکی از مهم‌­ترین مزیت ثبت شرکت ، اعطای شخصیت حقوقی مستقل به یک کسب و کار است. این مساله شاید کلیدی­‌ترین نکته در فهم حقوق کسب و کار است. در واقع با ایجاد شخصیت حقوقی مستقل، اموال و دارایی شخصی کسانی که شرکت را ایجاد کرده ­اند، از اموال و دارایی‌های شرکت منتزع می­ شود و در نتیجه در صورتی که شرکت دچار ورشکستگی یا انحلال شود -به جز موارد خاص قانونی- مسئولیتی متوجه اشخاص نخواهد بود و اموال خود شرکت، ضامن بدهی­‌هایش خواهد بود. اما در صورتی که شرکت ثبت نشده باشد و به صورت گروه فعالیت کند، مسئولیت افراد نسبت به فعالیت­‌های گروه، مسئولیت تضامنی خواهد بود و هر یک به تنهایی و جمعاً نسبت به انجام این تعهدات مسئول خواهند بود.

از دیگر مزیت های ثبت شرکت می­‌توان به مشخص شدن ساز و کار تصمیم­‌گیری در مجموعه، روشن شدن حدود اختیارات و مسئولیت­‌ها، شفاف شدن حساب و کتاب­‌ها، مشخص شدن ساز و کار حل اختلاف، عدم وجود بن­ بست در فعالیت و شراکت بین افراد، حفظ حقوق اقلیت در برابر اکثریت و وجود رویه قضایی مستقر در این مورد اشاره کرد.

[WPSM_SERVICEBOX id=1200]

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.93/5 (14)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *