مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


از قرارداد پیش‌فروش ملک چه اطلاعاتی دارید؟

از قرارداد پیش‌فروش ملک چه اطلاعاتی دارید؟

در سال‌های اخیر امکانات شهرها سبب گشته است که بسیاری از افراد برای گذران زندگی بهتر رو به‌سوی زندگی شهرنشینی بیاورند. یکی از مسائلی که با گسترش زندگی شهرنشینی ایجادشده است تهیه مسکن مناسب برای گذران زندگی است. در این راستا ما با پدیده‌ای جدید به‌عنوان پیش‌فروش ملک روبه‌رو شدیم. این موضوع با افزایش سرسام‌آور قیمت ملک بیشتر خودنمایی کرده است؛ اما این نکته را باید مدنظر داشته باشید که خرید این آپارتمان‌های پیش‌فروش شده اگر با در نظر گرفتن نکات حقوقی قراردادها همراه نباشد می‌تواند منشأ بسیاری از مشکلات حقوقی برای شما شود. تیم کارشناسان قراردادی ثبت‌یار برای جلوگیری از این موضوع و آشنایی کامل شما با قرارداد پیش‌فروش ملک نکات کاربردی را در این مطلب بیان می‌کند اما همان‌طور که بیان شد تنظیم این قرارداد به دلیل آماده و قابل‌رؤیت نبودن ملک می‌تواند منشأ مشکلات حقوقی متعدد شود که برای جلوگیری از آن بهتر است از کارشناسان قراردادی درخواست شود یا قرارداد را برای شما تنظیم یا پس از تنظیم اولیه موردبررسی قرار گیرد؛ بنابراین اگر درگیر و دار خرید ملک پیش‌فروشی هستید این مطلب را از دست ندهید.


قرارداد پیش‌فروش ملک

در کنار قرارداد خریدوفروش ملک با افزایش جمعیت و نیاز به مسکن میدان تاخت‌وتاز برای پیش‌فروش ملک گسترش‌یافته است. در این راستا افراد برای خرید ملک پیش‌فروشی اقدام به تنظیم قراردادی با عنوان قرارداد پیش‌فروش ملک می‌کنند. در این حالت پیش فروشنده با امضای قرارداد و با پذیرفتن شروط مندرج در قرارداد تعهد می‌نماید ملکی را که مشخصات دقیق آن در قرارداد مشخص‌شده در قبال دریافت مبلغ تعیین‌شده و ظرف رمان مشخص‌شده به‌ پیش خریدار تحویل دهد. بعد از تکمیل فرایند ساخت مطابق با شرایط بیان‌شده طرفین ملزم به حضور در دفترخانه اسناد رسمی و تنظیم سند رسمی هستند.


مخاطبان قرارداد

ازآنجایی‌که ملک پیش‌فروش شده هنوز ساخته نشده و پیش خریدار از وضعیت آن باخبر نیست لازم است قراردادی با مشخصات تفصیلی تنظیم شود تا از بروز اختلاف بین طرفین جلوگیری به عمل آید. در این راستا تمام افرادی که برای تهیه سرپناه نیاز به خریداری ملک پیش‌فروشی دارند می‌توانند با تنظیم قرارداد به هدف خود دست یابند. در کنار پیش خریداران سازندگان ملکی که برای پیشبرد کار خود نیاز به سرمایه‌ دارند، اقدام به پیش‌فروش ملک می‌نمایند به همین منظور رو به‌سوی تنظیم قرارداد پیش‌فروش ملک می‌آورند.

تمام کسانی که نمی‌توانند خود به تنظیم قرارداد بپردازند می‌توانند با مراجعه به مطلب تنظیم قرارداد با ثبت‌یار در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به دریافت پکیج یا تنظیم قرارداد نمایند.


مقررات حاکم بر پیش فرش ملک

در تنظیم قرارداد پیش‌فروش ملک ما علاوه بر قوانین عام مثل قانون مدنی و … باید به قانون خاصی که در این زمینه وجود دارد نیز مراجعه نماییم. قانون پیش‌فروش آپارتمان قانونی است که به‌صورت خاص به بیان مقررات حاکم در زمینه پیش‌فروش ملک می‌پردازد…برای مثال در این قانون بیان می‌شود که قرارداد پیش‌فروش ملک زمانی منعقد می‌شود که مالک رسمی زمین متعهد به تکمیل یا احداث ساختمان مشخص‌شده است و آن را از همان ابتدا یا در حین احداث یا پس از تکمیل به‌پیش خریدار منتقل می‌نماید.


مواد قراردادی قرارداد پیش‌فروش ملک

برای تنظیم هر قراردادی باید شما با اصول کلی قرارداد آشنا باشید بدین منظور شما می‌توانید به مطلب تنظیم قرارداد کتبی مراجعه نمایید؛ اما علاوه بر آشنایی با اصول کلی هر قرارداد دارای مواد خاصی است که از مجموع آن‌ها قرارداد تشکیل می‌شود. در ذیل مهم‌ترین مواد قراردادی در تنظیم قرارداد پیش‌فروش ملک مطرح می‌گردد:

 1. طرفین قرارداد: در اولین قسمت از قرارداد شما باید طرفین قرارداد خود را به‌دقت مشخص نمایید و اطلاعات هویتی آن‌ها را بر اساس اسناد و مدارک هویتی تکمیل نمایید.
 2. موضوع قرارداد: موضوع قرارداد در قرارداد پیش‌فروش ملک از اهمیت بالاتری نسبت به سایر قراردادها برخوردار است چراکه در سایر قرارداد با نوشتن جمله‌ای مثل به رؤیت رسید می‌توانید موضوع را مشخص نمایید اما در این قرارداد به دلیل موجود نبودن موضوع باید تمام مشخصات قید شود. برای مثال جزییات کامل مصالح ساختمانی و ابعاد و متراژ و امکانات به‌طور کامل قید گردد.
 3. مدت قرارداد: مدت قرارداد در این قرارداد باید به‌صورت مرحله‌به‌مرحله قید گردد. به عبارت بهتر باید برای تحویل هر قسمت ازملک تاریخی مشخص گردد.
 4. مبلغ قرارداد: پرداخت مبلغ در این قرارداد معمولاً به‌صورت مرحله‌ای و بعد از اتمام هر مرحله صورت می‌گردد. باید تاریخ دقیق و مبلغ هر قسط در این قرارداد مشخص شود.
 5. ضمانت اجراهای قرارداد: برای اینکه پیش فروشنده به تعهدات خود پایبند بماند باید برای هر بند از تعهدات قرارداد ضمانت اجرا یا وجه التزام مناسبی تعیین کرد.

ما در این قسمت مهم‌ترین مواد قراردادی را برای شما بیان کردیم اما تنظیم هرکدام از این مواد قراردادی نیاز به‌دقت خاصی دارد که بهتر است به متخصصین قراردادی سپرده شود. کارشناسان قراردادی ثبت‌یار همواره آماده ارائه مشاوره و کارشناسی به شما عزیزان هستند.


نکات تنظیم قرارداد پیش‌خرید ملک

در تنظیم قرارداد پیش‌فروش ملک به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. پیش خریدار پیش از امضای قرارداد باید اسناد مالکیت زمین و نحوه‌ی تقسیم ملک بین مالک و سازنده را باید بررسی کند.
 2. در خصوص حق یا عدم حق انتقال پیش فروشنده تحقیق شود.
 3. جزییات مربوط به ملک احداث‌شده باید به‌صورت دقیق ذکر شود. برای مثال نوع مصالح ساختمانی مانند سنگ ساختمان، نوع شیشه‌ها و … باید در قرارداد درج گردد.
 4. موقعیت مکانی و جغرافیایی ملک، تعداد طبقات و واحدهای هر طبقه، شماره طبقه و واحد ملک مورد معامله، متراژ و تعداد اتاق‌ها و نقشه آپارتمان مورد معامله، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، مشخصات پارکینگ و انباری، نوع مصالح بکار رفته، نمای بیرونی ساختمان، انواع سیستم‌های ایمنی و هشداردهنده، جزئیات دکوراسیون و تزئینات داخلی مانند کمد دیواری، کابینت، در و پنجره، شیرآلات، تجهیزات سرویس بهداشتی و حمام و … باید در قرارداد پیش‌فروش آپارتمان قید گردد.
 5. موعد تحویل آپارتمان باید ذکر شود.
 6. نحوه اخذ مجوزها و هزینه‌های آن باید در قرارداد موردتوافق قرار گیرد.
 7. نحوه تسویه‌حساب، پرداخت اقساط به‌صورت نقد و یا چک، زمان پرداخت و موعد تحویل در قرارداد ذکر می‌گردد.
 8. زمان تحویل قطعی ملک باید مشخص گردد تا بر اساس آن زمان حضور در دفترخانه مشخص شود.

سخن آخر

قرارداد پیش‌فروش ملک یکی از مهم‌ترین قراردادها در زمان حاضر است که در صورت عدم دقت در تنظیم آن می‌تواند باعث افزایش مشکلات حقوقی شود؛ بنابراین بهترین کار این است که از متخصصین قراردادی برای تنظیم قرارداد استفاده شود. تیم کارشناسان قراردادی ثبت‌یار آماده تنظیم هرگونه قرارداد مطابق با خواسته‌های شما هستند. برای آگاهی از هزینه‌های تنظیم قرارداد می‌توانید به مطلب هزینه‌های تنظیم قرارداد مراجعه کرده یا بااطلاع دقیق‌تر با کارشناسان قراردادی ثبت‌یار تماس حاصل نمایید.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *