فهرست عناوین

ممکن است افراد به منظور سرمایه گذاری و جلوگیری از به هدر رفتن پول خود، بخواهند تا آن را در راه خرید و فروش ملک به کار بیندازند. خرید و فروش زمین یکی از راه های مطمئن برای سرمایه گذاری محسوب می شود. از طرف دیگر، ممکن است افراد به جای خرید ملک آماده، زمینی خریداری کرده و درآن ساخت و ساز انجام دهند. در این مطلب می خواهیم درباره قرارداد فروش زمین و نحوه تنظیم آن صحبت کنیم. پس مطالعه این مطلب را از دست ندهید.


قرارداد فروش زمین

قرارداد فروش زمین قراردادی است که بین مالک زمین از یک طرف و خریدار از طرف دیگر منعقد می‌شود. در این قرارداد، مالک زمین، در ازای دریافت مبلغ توافق شده در قرارداد، مالکیت خود را به خریدار منتقل می‌نماید. به خاطر داشته باشید که به محض امضای قرارداد فروش زمین، خریدار مالک زمین شده و می تواند به هر نحو از آن استفاده کند.


نحوه تنظیم قرارداد فروش زمین

هر قرارداد از مواد قانونی تشکیل شده که در اصطلاح به آن مفاد قرارداد یا مواد قراردادی گفته می شود. قرارداد فروش زمین هم از مواد قانونی تشکیل شده که در ادامه شما را با آن آشنا کرده ایم.

طرفین قرارداد

طرفین قرارداد به کسانی گفته می شود که قصد دارند زمینی را خرید و فروش کنند. به عبارت دیگر، فروشنده و خریدار زمین، طرفین قرارداد فروش محسوب می شوند. بهتر است بدانید که در متن قرارداد باید مشخصات کامل طرفین، همانند نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره ملی، آدرس و کد پستی درج شود.

مدت قرارداد

یکی از نکاتی که باید در قرارداد باید مشخص شود، این است که در چه زمانی این قرارداد منعقد شده است. این تاریخ نشان می دهد که خریدار از چه زمانی مالک زمین شده و می تواند از آن استفاده کند. بنابراین اگر خریدار قبل از این تاریخ زمین را مورد استفاده قرار دهد، باید به فروشنده خسارت بپردازد چراکه در آن تاریخ مالک زمین نبوده است.

مبلغ قرارداد

مبلغ قرارداد می تواند به صورت نقدی یا به صورت اقساط پرداخت شود. نحوه پرداخت مبلغ باید به صورت دقیق در قرارداد درج شود.  

توصیه ثبت یاری:
به خاطر داشته باشید که اگر پرداخت مبلغ به صورت چک های مدت دار باشد، باید تاریخ و شماره چک ها در قرارداد یادداشت شود.

موضوع قرارداد

 مشخصات زمین مورد معامله به همراه تمامی امکانات باید در قرارداد درج گردد. برای مثال باید مشخص شود که متراژ دقیق زمین چقدر است. برای درج مشخصات زمین باید از سند مالکیت استفاده شود.

توصیه ثبت‌یاری:
لازم است بدانید که قل از خرید زمین (برای مشاهده امکانات)، بین طرفین قرارداد صورت‌جلسه‌ای تنظیم می‌شود تا تمام امکانات موجود به رویت خریدار برسد.

تاریخ حضور در دفترخانه: 

طرفین قرارداد باید تاریخ و شماره دفترخانه‌ای که برای تنظیم سند رسمی به آنجا مراجعه می‏‏‌کنند را، مشخص نمایند.

تضامین قراردادی: 

در قرارداد باید تضامینی برای هر یک از تعهدات طرفین در نظر گرفته شود تا در صورت تخلف یا عدم انجام تعهدات، بتوان به آن ها مراجعه نمود.


نکات مهم درتنظیم قرارداد فروش زمین

در تنظیم قرارداد فروش موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

  1. اصل سند مالکیت را بررسی و با موارد مندرج در قرارداد تطبیق دهید.
  2. تمام تعهدات و امکانات ملک را با جزییات قید نمایید. برای مثال دقت کنید که آیا زمین مورد معامله دارای آب و برق است یا خیر. این نکته زمانی اهمیت پیدا می کند که بخواهید در زمین خریداری شده ساخت و ساز انجام دهید یا آن را برای کشاورزی استفاده نمایید.
  3. از وقت بودن یا نبودن زمین اطمینان حاصل نمایید.
  4. درصورتی‌که معامله با وکالت انجام می‌شود از حدود اختیار وکیل اطمینان حاصل نمایید و اصالت سند وکالت را بررسی نمایید.
  5. مدارک مربوط به شهرداری و مالیات را بررسی کنید.
  6. دقت نمایید که فروشنده ممنوع‌المعامله نباشد.
  7. حتما مبلغ معینی را هم‌زمان با زمان تنظیم سند رسمی پرداخت نمایید. به عبارت دیگر، کلیه مبلغ را قبل از تنظیم سند رسمی پرداخت نکنید تا بتوانید ابزاری برای الزام فروشنده به تنظیم سند داشته باشید.
  8. حتماً قرارداد توسط دو شاهد مطابق قانون باید امضا گردد.

تنظیم قرارداد فروش در مجموعه ثبت یار

درصورتی‌که قصد خرید زمین دارید، این مطلب می‌تواند افق روشنی برای شما ایجاد کند و از بروز خطا در تنظیم قرارداد شما جلوگیری کند. هم‌چنین می‌توانید برای سهولت و اطمینان بیشتر، تنظیم قرارداد خود را به متخصصین قراردادی بسپارید. برای ارتباط با وکلا و کارشناسان قراردادی ما، همین حالا با شماره زیر تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


هزینه قرارداد خرید و فروش زمین چقدر است؟

– در صورتیکه بخواهید از قرارداد موجود در بانک قراردادهای ثبت یار استفاده کنید: 1.700.000 ریال
– در صورت تمایل به تنظیم اختصاصی قرارداد دارید: 3.500.000 ریال

تفاوت قرارداد آماده و تنظیم اختصاصی در چیست؟

در قراردادهای آماده، از نمونه قراردادهای تدوین شده توسط تیم حقوقی ثبت یار استفاده خواهید نمود و تکمیل یا تغییرات مطلوب آن با خود شماست ولی در قراردادهای تنظیم اختصاصی، قرارداد مورد نظر، بسته به نظر شما و مختص مورد شما، تنظیم شده و تا 10 روز پشتیبانی خواهد شد. مثلا اگر با طرف دوم به توافق نرسیدین تا ده روز می توانید از مشاوره تیم حقوقی ثبت یار استفاده نموده تا به قرارداد مطلوب دست یابید.