مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


در تنظیم قرارداد خریدوفروش ملک چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

در تنظیم قرارداد خریدوفروش ملک چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

یکی از معاملاتی که روزانه در سرتاسر کشور در حال انجام است در خصوص خریدوفروش ملک است. افراد به دلایل مختلفی ممکن است در طول حیات و زندگی خود تصمیم به تغییر یا خرید ملک نمایند. در این حالت باید بین خریدار و فروشنده قراردادی با عنوان قرارداد خریدوفروش ملک تنظیم و امضا شود. در خریدوفروش ملک از آن جایی که موضوع قرارداد ملک است و یک مال غیرمنقول به‌حساب می‌آید، تشریفات خاصی برای نقل‌وانتقال آن توسط قانون مشخص شده است. بدین معنا که شما علاوه بر تنظیم قرارداد باید روزی را برای مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کرده و پس از انجام تعهدات اقدام به تنظیم سند رسمی کنید. این سند رسمی در واقع نشان‌دهنده مالکیت شماست و قابلیت استناد دارد.

با توجه به گسترش مبادلات مسکن در سال‌های اخیر تنظیم این دسته از قراردادها اهمیت فوق‌العاده‌ای یافته است. دقت در تنظیم تعهدات طرفین باعث می‌شود که شما گرفتار مشکلات حقوقی پس از امضای قرارداد نشوید. برای مثال تمام امکانات ملک خریداری‌شده باید در قرارداد گنجانده شود. در صورت قصور در نوشتن این اطلاعات شما بعد از امضا نمی‌توانید تعهدات را از طرف مقابل قرارداد خود بخواهید. برای سهولت و اطمینان خاطر خود در تنظیم قرارداد خریدوفروش ملک بهتر آن است که تنظیم قرارداد خود را از صفر تا صد به کارشناسان قراردادی بسپارید یا پس از تنظیم قرارداد وسط خودتان، برای بررسی و اطمینان آن را به متخصصین قراردادی ارائه نمایید.


قرارداد خریدوفروش ملک

قرارداد خریدوفروش ملک قراردادی است که بین مالک ملک و خریدار منعقد می‌شود و در آن مالک، در ازای دریافت مبلغ توافق شده در قرارداد، مالکیت خود را به خریدار منتقل می‌نماید. پس از امضای قرارداد و تنظیم سند رسمی خریدار، مالک ملک فروخته شده می‌شود و از تمام حقوق قانونی مالک برخوردار خواهد شد.


مخاطبین قرارداد

قرارداد خریدوفروش ملک از نیازهای کسانی است که یا ملکی برای فروش دارند یا برای خریدارانی کاربرد دارد که ملکی را پسندیده و درصدد تهیه قرارداد با فروشنده هستند.

این نکته را در نظر داشته باشید که امروز قرارداد خریدوفروش ملک معمولاً در بنگاه‌های املاک منعقد می‌شود. این در حالی است که در این بنگاه‌ها از نمونه قراردادهای پیش فرضی استفاده می‌شود که شاید نتواند تمام تعهدات قراردادی را پوشش دهد. به همین دلیل بهتر است از قراردادهایی که توسط متخصصین قراردادی تنظیم شده است استفاده گردد یا برای اطمینان بیشتر، این قراردادها توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گیرد.


مواد قراردادی قرارداد خرید‌و فروش

قرارداد خریدوفروش ملک از تعدادی مواد تشکیل شده است که مجموع آن‌ها شما را به هدف خود از تنظیم قرارداد می‌رساند؛ اما پیش از توجه به مواد خاص این قرارداد باید با نکات اصلی قرارداد نویسی آشنایی داشته باشید. بدین منظور شما می‌توانید به مطلب تنظیم قرارداد کتبی مراجعه نمایید و پس از آشنایی با مفاهیم و اصول قراردادی به این نکات در تنظیم قرارداد خریدوفروش توجه نمایید.

 1. طرفین قرارداد: در این قرارداد طرفین قرارداد با عنوان خریدار و فروشنده شناسایی می‌شوند و اطلاعات هویتی آن‌ها باید از روی اسناد هویتی‌شان تکمیل گردد.
 2. مدت قرارداد: باید تاریخ قطعی تنظیم قرارداد در قرارداد درج گردد.
 3. مبلغ قرارداد: در قرارداد خریدوفروش ملک، طرفین پرداخت مبلغ را در چند قسط تعیین می‌کنند. چک‌های پرداختی در تاریخ‌های مشخص شده در قرارداد درج می‌گردد.
 4. موضوع قرارداد: مشخصات ملک مورد معامله به همراه تمامی امکانات باید در قرارداد درج گردد. برای درج مشخصات ملک باید از سند مالکیت استفاده شود. برای مشاهده امکانات ملک توسط خریدار، بین طرفین قرارداد صورت‌جلسه‌ای تنظیم می‌شود تا تمام امکانات به رویت خریدار برسد.
 5. تاریخ حضور در دفترخانه: طرفین قرارداد باید تاریخ و شماره دفترخانه‌ای که برای تنظیم سند رسمی به آنجا مراجعه می‏‏‌کنند را، مشخص نمایند.
 6. تضامین قراردادی: در قرارداد باید تضامینی برای هر یک از تعهدات طرفین در نظر گرفته شود.

ما در این قسمت مهم‌ترین مواد قراردادی در خصوص قرارداد خریدوفروش ملک را برای شما ارائه کردیم. شما می‌توانید در صورت نیاز به هرگونه مشاوره یا دریافت قرارداد خریدوفروش ملک با مشاورین قراردادی تماس بگیرید یا به مطلب تنظیم قرارداد در ثبت‌یار در سریع‌ترین زمان ممکن مراجعه نمایید.


نکات تنظیم قرارداد

در تنظیم قرارداد خریدوفروش ملک موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

 1. اصل سند مالکیت را بررسی و با موارد مندرج در قرارداد تطبیق دهید.
 2. تمام تعهدات و امکانات ملک را با جزییات قید نمایید. برای مثال نوع سیستم سرمایشی و گرمایشی، سالم بودن امکانات ارتباطی و …
 3. از رهن(وقف) بودن یا نبودن خانه اطمینان حاصل نمایید.
 4. درصورتی‌که معامله با وکالت انجام می‌شود از حدود اختیار وکیل اطمینان حاصل نمایید و اصالت سند وکالت را بررسی نمایید.
 5. مدارک مربوط به شهرداری و مالیات را بررسی کنید
 6. دقت نمایید که فروشنده ممنوع‌المعامله نباشد.
 7. مبلغی را هم‌زمان با زمان تنظیم سند رسمی مقرر نمایید.
 8. حتماً قرارداد توسط دو شاهد مطابق قانون باید امضا گردد.
 9. در خصوص خیارات قراردادی تصمیم‌گیری شود.

سخن آخر

درصورتی‌که قصد خرید ملک دارید، این مطلب می‌تواند افق روشنی برای شما ایجاد کند و از بروز خطا در تنظیم قرارداد شما جلوگیری کند. هم‌چنین می‌توانید برای سهولت و اطمینان بیشتر، تنظیم قرارداد خود را به متخصصین قراردادی بسپارید. برای آشنایی با هزینه‌های تنظیم قرارداد در مجموعه ثبت‌یار کافی است با تیم پشتیبانی تماس حاصل فرمایید یا به مطلب تنظیم هزینه‌های قراردادی ثبت‌یار مراجعه نمایید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


هزینه قرارداد خرید و فروش ملک چقدر است؟

– در صورتیکه بخواهید از قرارداد موجود در بانک قراردادهای ثبت یار استفاده کنید: ۱٫۷۰۰٫۰۰۰ ریال
– در صورت تمایل به تنظیم اختصاصی قرارداد دارید: ۳٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال

تفاوت قرارداد آماده و تنظیم اختصاصی در چیست؟

در قراردادهای آماده، از نمونه قراردادهای تدوین شده توسط تیم حقوقی ثبت یار استفاده خواهید نمود و تکمیل یا تغییرات مطلوب آن با خود شماست ولی در قراردادهای تنظیم اختصاصی، قرارداد مورد نظر، بسته به نظر شما و مختص مورد شما، تنظیم شده و تا ۱۰ روز پشتیبانی خواهد شد. مثلا اگر با طرف دوم به توافق نرسیدین تا ده روز می توانید از مشاوره تیم حقوقی ثبت یار استفاده نموده تا به قرارداد مطلوب دست یابید.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *