فهرست عناوین

اگر تصمیم گرفته‌اید که یک فعالیت و کسب و کار را راه‌اندازی و شروع کنید، دو راه برای رسیدن به اهداف خود دارید: شرکت تجاری تاسیس کنید یا یک یا چند شریک انتخاب کنید و قراردادی را بین خود منعقد کنید که از آن به عنوان قرارداد مشارکت یاد می‌شود. راه دوم یعنی تنظیم قرارداد مشارکت از مزایای بیشتری برخوردار است زیرا در این روش، دردسرهای ثبت شرکت تجاری وجود ندارد و موظف به انجام تکالیف بیمه و مالیاتی و … نیز نیستید. قرارداد مشارکت به شما کمک می‌کند که سرمایه‌های خود را با یکدیگر تلفیق نموده و از طریق تجمیع سرمایه‌ها، به راحتی اقدام به سرمایه‌گذاری در امور مختلف و کسب سود و منفعت نمایید. بنابراین قرارداد مشارکت، به خصوص برای افرادی که به دنبال تاسیس شرکت نیستند از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.


قرارداد مشارکت چیست؟

قبل از آشنایی با تنظیم قرارداد مشارکت بهتر است که با مفهوم شرکت مدنی آشنا شویم که متفاوت از شرکت تجاری است و مقررات مرتبط با آن در قانون مدنی مشخص شده است. شرکت مدنی زمانی محقق می‌شود که افراد سرمایه خود را روی هم می‌گذارند و درآمد آن را طبق سهم هر‌کدام تقسیم می‌کنند و هدف آن‌ها، انجام اعمال تجاری نیست. قرارداد مشارکت نیز قراردادی است که در آن طرفین قرارداد اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی، سرمایه مادی و معنوی خود را برای انجام کار معینی و در مدت معین به صورت مشاع با یکدیگر تلفیق می‌کنند و در مقابل دارای سهم‌الشرکه نقدی یا غیر نقدی می‌شوند و از این طریق به سود می‌رسند.


موضوعات نمونه قرارداد مشارکت

 به جهت گستره وسیع مشارکت مدنی، این قرارداد در موضوعات مختلفی تنظیم می‌شود که برخی از آن‌ها عبارتند از: تولید و فروش محصول، صادرات کالا، خدمات، صنعت، بازرگانی، واردات کالا، ساخت مسکن و… .

نمونه‌های پرکاربرد قرارداد مشارکت

همانطور که بیان شد راه‌حل شروع یک مشارکت مطمئن، تنظیم قرارداد مشارکت است؛ اما با توجه به موضوع همکاری طرفین، قرارداد می‌تواند شکل متفاوتی داشته باشد. برخی از رایج‌ترین و پرکاربردترین نمونه‌های قراردادهای مشارکت عبارتند از:

۱- قرارداد مشارکت در ساخت: قرارداد مشارکت در ساخت، بین یک یا چند مالک با یک یا چند سازنده منعقد می‌شود و با انعقاد این قرارداد، ساختمانی با مشخصات معین‌ احداث می‌شود. در این قرارداد، سرمایه مالک معمولاً زمین و سرمایه سازنده، هزینه‌ها و دانش و تجربه در زمینه ساخت است. 

۲- قرارداد مشارکت مدنی با بانک: قرارداد مشارکت مدنی با بانک یکی از رایج‌ترین انواع قرارداد مشارکت مدنی است و نسبت به دیگر انواع تسهیلات اعتباری بانک‌ها، کاربرد بیشتری در  زمینه‌های اقتصادی دارد. این قرارداد بین بانک و یک شخص اعم از حقیقی یا حقوقی منعقد می‌شود و به موجب آن، بانک با دادن سرمایه به فرد به‌عنوان سرمایه‌گذار فعالیت می‌کند.

۳- قرارداد مشارکت مدنی خصوصی: در این قرارداد افراد اعم از حقیقی یا حقوقی با تامین بخشی از سرمایه فعالیت، اقدام به مشارکت با یکدیگر می‌کنند. در این قسم از مشارکت، تمامی انواع فعالیت‌ها می‌تواند موضوع قرارداد مشارکت واقع شود.


چگونه قرارداد مشارکت تنظیم کنیم؟

قرارداد مشارکت ‌مانند سایر انواع قراردادها برای اینکه معتبر و صحیح باشد باید علاوه بر ارکان اصلی و عمومی قرارداد شامل طرفین قرارداد، موضوع و مدت قرارداد و…، نکات فنی و تخصصی نیز در تنظیم آن مدنظر قرار گیرد. مهم‌ترین نکات تخصصی در تنظیم قرارداد مشارکت به شرح زیر است:

  • حقوق و تکالیف طرفین قرارداد: حقوق و مسئولیت هر یک از طرفین در انجام موضوع مشارکت باید به طور دقیق در قرارداد مشخص شود.
  • سرمایه اولیه و نحوه تقسیم سود و زیان: از دیگر مواردی که باید در قرارداد مشخص شود؛ میزان سرمایه اولیه و نحوه تقسیم سود و زیان است. تقسیم سود و زیان ممکن است به نسبت سرمایه یا کار یا هر نسبت دیگری با توافق طرفین باشد. سود حاصل از قرارداد، ممکن است با توافق، به‌صورت ماهیانه یا سالانه بین طرفین تقسیم شود یا حتی برای چند سال تقسیم نشود و در حساب مشخصی ذخیره شود. البته توجه داشته باشید که در قرارداد مشارکت مدنی با بانک، تقسیم سود بر اساس توافق طرفین مجاز نیست و بانک‎ها حق درج نرخ سود بیشتر از حداکثر یا کمتر از حداقل نرخ سود مورد‌نظر شورای پول و اعتبار(حسب نوع تعیین نرخ سود در سال مربوطه) در قرارداد را ندارند. در این زمینه می‌توانید رای وحدت رویه شماره ۷۹۴ هیات عمومی دیوان عالی کشور را مطالعه کنید. 
  • نحوه تقسیم وظایف و مدیریت امور مشارکت: یکی از نکات مهمی که باید در قرارداد مشارکت تعیین تکلیف شود، نحوه تقسیم وظایف بین طرفین قرارداد است. همچنین باید مشخص شود که کدام‌یک از طرفین قرارداد، وظیفه مدیریت امور مشارکت را بر عهده دارند. 
  • ورود و خروج شرکا: ممکن است پس از گذشت مدتی، نیاز به توسعه کار باشد ولی شرکا تخصص لازم و سرمایه کافی نداشته باشند و تصمیم بگیرند که شریک جدیدی اضافه شود. بنابراین باید نحوه ورود شریک جدید و همچنین خروج اختیاری و اجباری شرکا در قرارداد مشخص شود.
  • روش حل و فصل اختلاف: یکی دیگر از نکات مهم در تنظیم قرارداد مشارکت، تعیین روش حل و فصل اختلاف است. در این زمینه می‌توان سازوکارهایی مانند مذاکره، صلح و سازش، میانجیگری، داوری و طرح دعوا در مراجع قضایی را در نظر گرفت. پیشنهاد ثبت‌یار، تعیین روش داوری برای حل و فصل اختلافات طرفین است.
  • تضمین حسن اجرای کار: در قرارداد مشارکت بهتر است به‌منظور تضمین حسن انجام کار و اجرای تعهدات قراردادی، ضمانت اجرایی برای عدم انجام تکالیف از سوی طرفین، در نظر گرفته شود. 
  • عدم رقابت: نکته دیگری که در تنظیم قرارداد مشارکت اهمیت دارد، عدم رقابت با موضوع مشارکت است تا شرکا نتوانند مستقل از بقیه، کار مشابهی را انجام دهند یا ایده و دانشی که از مشارکت به دست می‌آید را علیه بقیه شرکا استفاده کنند. 

نکات مهم پس از پایان یافتن قرارداد مشارکت

قرارداد مشارکت ممکن است به دلایل مختلفی مانند فسخ، پایان یافتن مدت قرارداد و … خاتمه یابد. از جمله نکات مهمی که باید در قرارداد مشارکت تعیین تکلیف شود، اقداماتی است که باید پس از پایان یافتن قرارداد انجام شود. به این معنا که طرفین قرارداد باید نحوه تقسیم اموال، دارایی‌ها، سود و زیان را در متن قرارداد به طور دقیق مشخص کنند؛ به عنوان مثال می‌توانند به توافق برسند که بعد از خاتمه قرارداد، اموال و دارایی‌ها به طور مساوی یا بر اساس آورده هر شخص تقسیم شود. 

اشتباه متداول:
برخی از افرادی که قرارداد مشارکت در ساخت منعقد کرده‌اند، تصور می‌کنند که در صورت فوت سازنده یا مالک، قرارداد مشارکت خاتمه می‌یابد؛ در حالی‌که اینگونه نیست و قرارداد مشارکت در ساخت، پس از فوت هر یک از طرفین به وراث آن‌ها منتقل می‌شود. البته یک استثنا در این زمینه وجود دارد و آن زمانی است که در قرارداد شرط شده باشد که فقط همان شخص، قرارداد را اجرا کند که در این حالت، قرارداد با فوت شریک، منحل می‌شود. شما می‌توانید یکی از آراء صادر شده در زمینه «تاثیر فوت طرف قرارداد در سرنوشت قرارداد مشارکت در ساخت» را مطالعه کنید.


دریافت نمونه قرارداد و تنظیم اختصاصی قرارداد با ثبت‌یار

همان‌طور که مطرح شد، قرارداد مشارکت، یک قرارداد پیچیده با ابعاد حقوقی متعدد است ولی در عین‌حال یک قرارداد کاربردی در دنیای کسب ‌و کار است. اگر تصمیم گرفته‌اید که با افراد دیگر در حوزه‌های مختلف مشارکت نمایید حتما از نمونه قراردادهای کامل و مطمئن استفاده کنید یا تنظیم اختصاصی قرارداد را به وکلای مجرب بسپارید. 

نوع خدمتهزینه (تومان)
دریافت نمونه قرارداد مشارکترایگان
تنظیم اختصاصی قرارداد مشارکت۵۰۰,۰۰۰

قراردادهای ثبت‌یار توسط وکلا و کارشناسان قراردادی با در نظر گرفتن تمامی نکات حقوقی و فنی تنظیم می‌شوند. کافی است برای تنظیم اختصاصی قرارداد و بهره‌مندی از ۱۰ روز پشتیبانی رایگان به صفحه قرارداد مشارکت در ثبت‌یار مراجعه کنید. همچنین کارشناسان قراردادی ثبت‌یار نمونه قرارداد مشارکت را در قالب نسخه WORD و PDF به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند. 

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

هزینه تنظیم اختصاصی و نمونه قرارداد مشارکت در ثبت‌یار چقدر است؟

هزینه تنظیم اختصاصی قرارداد مشارکت، ۵۰۰,۰۰۰ تومان است. نمونه قرارداد مشارکت نیز به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد.

مزایای قرارداد مشارکت نسبت به ثبت شرکت چیست؟

با تنظیم قرارداد مشارکت نیازی به دریافت کد اقتصادی و کد کارگاهی ندارید و همچنین موظف به انجام تکالیف بیمه و مالیاتی نیز نیستید.

ضمانت اجرای عدم ایفای تعهدات در قرارداد مشارکت چیست؟

در صورتی که این مسئله در قرارداد پیش‌بینی نشده باشد، می‌توان الزام شریک را به انجام تعهد از مراجع قضایی درخواست کرد یا در صورت وجود حق فسخ، قرارداد را فسخ نمود.

نمونه‌های پرکاربرد قرارداد مشارکت کدامند؟

قرارداد مشارکت طیف گسترده‌ای از موضوعات را پوشش می‌دهد. برخی از نمونه‌های پرکاربرد این قرارداد عبارتند از: قرارداد مشارکت در ساخت، قرارداد مشارکت مدنی با بانک و قرارداد مشارکت مدنی خصوصی.