مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


در تنظیم نمونه قرارداد مشارکت چه مواردی را باید رعایت کنید

در تنظیم نمونه قرارداد مشارکت چه مواردی را باید رعایت کنید

یکی از مهم‌ترین و شاید یکی از بهترین اتفاقات زندگی اجتماعی، تخصصی شدن امور است. این امر بدین معنا است که همه افراد توانایی انجام همه کارهای مورد نیاز خود را ندارد. به همین منظور برای رسیدن به اهداف خود در زندگی باید با یکدیگر همکاری و مشارکت نماییم. برای شروع یک همکاری و رسیدن به هدفی مشترک، در مرحله اول و پس از صحبت‌های اولیه، باید قراردادی منعقد شود که از آن به عنوان قرارداد مشارکت یاد می‌شود. در حقیقت قرارداد مشارکت قراردادی است که افراد، برای رسیدن به هدف واحد با هم منعقد می‌کنند و از این طریق هر یک از طرفین قرارداد، بخشی از کارهای مورد نیاز را تقبل می‌نماید. برای مثال، ممکن است پروژه‌ای در دست داشته باشید، اما سرمایه کافی برای شروع فعالیت خود را نداشته باشید. در این حالت با انعقاد نمونه قرارداد مشارکت ، شما به هدف خود می‌رسید و می‌توانید با سرمایه‌ای که از شریک خود می‌گیرید پروژه را، راه‌ اندازی نمایید.


با توجه به مطالب بیان شده، درمی‌یابیم که نمونه قرارداد مشارکت در زندگی روزمره ما، به خصوص برای افرادی که به دنبال تاسیس شرکت در ایران ، نیستند از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است. به همین منظور در این مطلب به شما اطلاعاتی از قرارداد مشارکت می‌دهیم. شما می‌توانید برای تهیه قرارداد موردنیاز خود با صرف کمترین هزینه و با اطمینان خاطر بالا، با کارشناسان قراردادی مجموعه ثبت‌یار تماس حاصل فرمایید و قرارداد مورد نظر خود را دریافت کنید.


نمونه قرارداد مشارکت چیست؟

نمونه قرارداد مشارکت، قراردادی است که بین اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی منعقد می‌شود و در آن، افراد، سرمایه خود را به‌ صورت سهم‌الشرکه و مشاع برای انجام کار معین، به قصد انتفاع و به دست آوردن سود، با یکدیگر به مشارکت می‌گذارند.
همانطور که در مطلب قرارداد مشارکت توضیح دادیم،سهم‌الشرکه، سهمی است که هر شریک از سرمایه دارد. و مال مشاع، اشتراک مال به صورتی‌ست که هر شخص به نسبت سهم خود در کل مال دارد. در نتیجه یک شریک نمی‌تواند بدون اجازه دیگری از آن استفاده یا آن را به دیگری منتقل کند.


موضوعات نمونه قرارداد مشارکت

نمونه قرارداد مشارکت می‌تواند در موضوعات مختلف تنها به‌صورت مدت محدود و به قصد انتفاع منعقد شود؛ بنابراین کار معین در قرارداد مشارکت می‌تواند فعالیت‌های تولیدی، بازرگانی و خدماتی را پوشش دهد.


انواع قرارداد مشارکت

همان‌طور که بیان شد موضوع قرارداد مشارکت طیف گسترده‌ای از موضوعات را پوشش می‌دهد؛ اما برای سهولت آشنایی با انواع قراردادهای مشارکت، در یک تقسیم‌بندی کلی قراردادهای مشارکت به سه دسته تقسیم می‌گردد:

  1. قرارداد مشارکت در ساخت: قرارداد مشارکت در ساخت عبارت است از قراردادی که بین یک یا چند مالک با یک یا چند سازنده منعقد می‌شود و با انعقاد این قرارداد ساختمانی با مشخصات معین‌، احداث می‌گردد.
  2. قرارداد مشارکت مدنی بانک: این قرارداد بین بانک و یک شخص اعم از حقیقی یا حقوقی منعقد می‌شود و در آن بانک اقدام به سرمایه‌گذاری در پروژه شخص می‌کند و با دادن سرمایه به فرد به‌عنوان سرمایه‌گذار فعالیت می‌کند.
  3. مشارکت مدنی خصوصی: در این قرارداد افراد اعم از حقیقی یا حقوقی با تأمین بخشی از سرمایه فعالیت، اقدام به مشارکت با یکدیگر می‌کنند. در این قسم از مشارکت تمام فعالیت‌ها می‌تواند موضوع قرارداد واقع شود.

ارکان قرارداد مشارکت

هر قراردادی از ارکان اصلی تشکیل شده است که در مواد قانون تعریف شده است و در همه‌ی قراردادها یکسان است. برای آشنایی با مفاد عمومی قراردادها می‌توانید به مطلب تنظیم قرارداد کتبی مراجعه نمایید. در نمونه قرارداد مشارکت، ارکان اصلی عبارت است از اهلیت طرفین، معلوم بودن سرمایه موضوع قرارداد، معلوم بودن سهم‌الشرکه، معلوم بودن نسبت‌های تقسیم سود و مشروعیت جهت معامله.

علاوه بر ارکان اصلی در تنظیم نمونه قرارداد مشارکت باید موارد دیگری نیز، ذکر گردد که عبارت است از: فسخ خیارات، حل‌ و فصل اختلافات، تضمین‌ها و فورس ماژور و … .

شما می‌توانید برای سهولت کار خود در تنظیم ارکان قراردادی، با مشاورین قراردادی ثبت‌یار تماس گرفته و صفر تا صد کار خود را به ما بسپارید.


نکات تنظیم نمونه قرارداد مشارکت

در تنظیم نمونه قرارداد مشارکت همواره به این نکات توجه داشته باشید:

  1. در قرارداد مشارکت، سرمایه کل و سرمایه هر یک از طرفین، به تفکیک بیان شود. این سرمایه می‌تواند اعم از سرمایه نقدی یا غیرنقدی باشد که باید در قرارداد به‌ صراحت قید شود.
  2. در قرارداد مشارکت، موضوع قرارداد باید ازلحاظ کمی و کیفی به ‌صورت دقیق مشخص شود.
  3. با انعقاد قرارداد افراد در سود شراکت سهیم می‌شوند و اصل بر این است که به میزان سهم‌الشرکه سود می‌برند. درصورتی‌که خلاف این موضوع باشد باید در قرارداد درج گردد.
  4. پس از امضای قرارداد سرمایه شراکت، متعلق به همه است و مالکیت به نحو مشاع ایجاد می‌گردد.
  5. در این قرارداد باید در خصوص زیان‌های احتمالی نیز تمهیداتی اندیشیده شود.

نحوه دریافت قرارداد و نمونه قرارداد مشارکت

در این مطلب شما را با نکات و نحوه تنظیم نمونه قرارداد مشارکت آشنا کردیم اما می‌توانید برای سهولت کار خود، تنظیم قرارداد را به کارشناسان قراردادی ثبت‌یار بسپارید. بدین منظور می‌توانید با تلفن پشتیبانی ثبت‌یار تماس حاصل فرمایید. در زیر یکی از صفحات نمونه قرارداد تنظیم شده توسط کارشاناسان حقوقی ثبت‌یار را ملاحظه می‌کنید.

نمونه قرارداد مشارکت | ثبت‌یار

سخن آخر

همان‌طور که در بالا مطرح شد، قرارداد مشارکت بر خلاف عنوان قابل فهم آن، یک قرارداد پیچیده با ابعاد حقوقی متعدد است و درعین‌حال یک قرارداد کاربردی در دنیای کسب‌وکار است. برای مثال اگر شما ایده دارید و به دنبال سرمایه‌گذار هستید یا بالعکس، می‌توانید از این قالب قراردادی استفاده نمایید. کارشناسان قراردادی ثبت‌یار آماده ارائه مشاوره و راهنمایی شما در تنظیم و تهیه قرارداد مشارکت هستند. کافی است با ما تماس بگیرید.


شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


سوالات متداول نمونه قرارداد مشارکت

قرارداد مشارکت چه کاربردی دارد؟

اگر دارای ایده‌ای نو هستید و به دنبال سرمایه‌گذار می‌گردید؛ یا برعکس، اگر سرمایه‌ای دارید که میخواهید از آن به صورت بهینه استفاده کرده و کارآفرینی کنید ولی نمی‌دانید دست به شروع چه فعالیتی بزنید؛ قرارداد مشارکت، چاره کار شما خواهد بود.

قیمت تنظیم قرارداد مشارکت چقدر است؟

– در صورتی‌که بخواهید از قرارداد موجود در بانک قراردادهای ثبت یار استفاده کنید: ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال
– تنظیم اختصاصی قرارداد مشارکت: ۴٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال
برای اطلاع از سایر تعرفه‌های تنظیم قراردادی، هزینه تنظیم قرارداد ثبت‌یار را مطالعه کنید.

تفاوت قرارداد آماده و تنظیم اختصاصی در چیست؟

در قراردادهای آماده، از نمونه قراردادهای تدوین شده توسط تیم حقوقی ثبت یار استفاده خواهید نمود و تکمیل یا تغییرات مطلوب آن با خود شماست ولی در قراردادهای تنظیم اختصاصی، قرارداد مورد نظر، بسته به نظر شما و مختص مورد شما، تنظیم شده و تا ۱۰ روز پشتیبانی خواهد شد. مثلا اگر با طرف دوم به توافق نرسید، تا ده روز می توانید از مشاوره تیم حقوقی ثبت یار استفاده نموده تا به قرارداد مطلوب دست یابید.

انواع قرارداد مشارکت کدامند؟

قرارداد مشارکت طیف گسترده‌ای از موضوعات را پوشش می‌دهد. از انواع آن می‌توان به قرارداد مشارکت در ساخت، قرارداد مشارکت مدنی بانک و قرارداد مشارکت مدنی خصوصی اشاره کرد.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *