فهرست عناوین

بسیاری از کسب ‌وکارها در مواجهه با مشکلات، برای پیش‌برد اهداف، تامین منابع مالی و اعتباری خود یا ایجاد و توسعه کسب ‌و کار جدیدشان تصمیم به مشارکت با اشخاص یا شرکت‌های دیگر می‌گیرند. برای آغاز فعالیت اشتراکی باید در ابتدا توافق‌هایی بین طرفین حاصل گردد و سپس آن‌ها را مکتوب کرد تا از بروز اختلاف در آینده جلوگیری شود. تنظیم قرارداد مشارکت بین طرفین، این امکان را برای دو طرف فراهم می‌کند تا اهداف تجاری خود را محقق کنند.


معرفی قرارداد مشارکت مدنی

در نمونه قرارداد مشارکت مدنی، طرفین قرارداد، حقیقی یا حقوقی سرمایه خود را در قالب سهم‌الشرکه خواه نقدی یا غیر نقدی و به ‌صورت مشاع، برای انجام کار معینی در بازه‌ زمانی مشخص و با قصد بردن سود بر طبق مواد قراردادی مشخص شده، منعقد می‌کنند.

سهم‌الشرکه به زبان ساده، سهمی است که هر کدام از شرکا از سرمایه دارد و مال مشاع، اشتراک مال به صورتی‌ست که هر شخص به نسبت سهم خود در تمام مال دارد. در نتیجه یک شریک نمی‌تواند بدون اجازه دیگری از آن استفاده یا آن را به دیگری منتقل کند.


موضوع در تنظیم قرارداد مشارکت مدنی

هر قراردادی برای موضوع خاصی منعقد می‌شود. بعضی از قراردادها تنها برای یک موضوع خاص قابلیت انعقاد دارند. برای مثال قرارداد مشارکت در ساخت، تنها در خصوص مشارکت برای ساخت ملک است اما تنظیم قرارداد مشارکت یا به عبارت بهتر قرارداد مشارکت مدنی در فعالیت‌های خدماتی، صادرات کالا، تولید کالا، فروش محصولات، واردات کالا، ماشین‌آلات، بازرگانی و … دارای کاربرد است.


آثار قرارداد مشارکت

با انعقاد قرارداد مشارکت، افراد می‌توانند بدون نیاز به ثبت شرکت، فعالیت‌هایی مشابه فعالیت شرکت‌های تجاری را انجام دهند. به عبارت بهتر با انعقاد قرارداد مشارکت مدنی، شرکتی مدنی تشکیل می‌شود و هر سرمایه‌گذاری‌ که توسط شرکت انجام شود، به نمایندگی از تمام شرکا است و کلیه شرکا برای اموری که در شرکت انجام شده است دارای مسئولیت هستند و باید پاسخگو باشند.

توصیه ثبت‌یاری:
توجه داشته باشید که شرکت مدنی از قانون مدنی تبعیت می‌کند و شخصیت حقوقی مستقلی مانند شرکت‌های تجاری ندارد.


مفاد تنظیم قرارداد مشارکت

برای تنظیم قرارداد، شما باید اطلاعات ضروری را در قالب مواد مختلف در کنار یکدیگر قرار داده و بدین ترتیب قرارداد مورد نظر خود را تنظیم نمایید؛ اما به این موضوع نیز باید توجه داشته باشید که قبل از چینش و تنظیم مواد، باید در خصوص یک سری از اطلاعات طرف مقابل مانند اطلاعات هویتی تحقیق کرده و صحت ‌و سقم آن‌ها را تایید نمایید.

بعد از این مرحله، بر اساس حرف‌های زده شده و توافق‌های صورت گرفته متن قرارداد تنظیم می‌شود. برای اطلاع بیشتر از نکات تنظیم قرارداد شما می‌توانید مطلب تنظیم قرارداد کتبی را مطالعه نمایید.

هر قرارداد از یک سری مواد عمومی تشکیل شده است که در همه‌ی قراردادها عنوان آن یکسان اما محتوای آن متفاوت است.

برای مثال طرفین قرارداد، مدت قرارداد و مبلغ قرارداد ازجمله این موارد است؛ اما بعضی از موارد فقط مختص یک سری قراردادهای خاص است که ما در این قسمت در این خصوص، در مورد قرارداد مشارکت صحبت می‌کنیم.

 1. تعهدات قراردادی:
  در هر قرارداد، ماده‌ای در خصوص تعهدات قراردادی وجود دارد که طرفین، در آن در خصوص الزاماتی که هر یک باید رعایت کنند سخن می‌گویند. در قرارداد مشارکت شما باید کارهایی که طرف مقابل باید انجام دهد، به‌صورت فهرست‌وار، قید نمایید. هم‌چنین در خصوص نحوه تقسیم منافع و سود حاصل از مشارکت نیز باید در این قسمت توضیحاتی ارائه گردد.
 2. فورس ماژور:
  در قرارداد مشارکت احتمال اینکه موضوع قرارداد دچار اختلال شود و به دلایل خارج از اختیار نتوان به تعهدات خود عمل کرد، بسیار زیاد است؛ بنابراین باید ماده‌ای در قرارداد تحت این عنوان ذکر گردد و شرایط و عواملی که سبب وقوع فورس ماژور می‌شود به‌دقت تبیین شود.
 3. فسخ قرارداد:
  قرارداد به دلایل مختلفی ممکن است خاتمه یابد. در این خصوص باید ماده‌ای در قرارداد گنجانده شود و موارد فسخ و نحوه اطلاع‌رسانی آن به طرف مقابل به‌صورت دقیق قید شود.
 4. شرط محرمانگی:
  در قرارداد مشارکت طرفین قرارداد اطلاعاتی در اختیار یکدیگر قرار می‌دهند که باید این اطلاعات را نزد خود به‌صورت محرمانه نگه داشته و با خاتمه قرارداد نیز از انتشار آن خودداری نمایند. برای این منظور معمولاً در ماده قرارداد ضمانت اجرایی در نظر گرفته می‌شود.

نکات قراردادی

در تنظیم قرارداد مشارکت موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. پیش از امضای قرارداد و قبول تعهدات آن، قرارداد را به‌صورت کامل و با نهایت دقت بخوانید.
 2. تاریخ شروع و پایان مشارکت را در قرارداد به‌صورت دقیق مشخص نمایید.
 3. مقدار سرمایه و سود طرفین را مشخص کنید.
 4. میزان سهم هر یک از طرفین در مورد هزینه‌های مصرفی و جاری مشخص شود.

تنظیم قرارداد مشارکت با ثبت‌یار

یکی از راه‌های تأمین سرمایه و پیشبرد کسب‌وکار، استفاده از قرارداد مشارکت است که ما در این مطلب اطلاعات مفید و جامعی در تنظیم این قرارداد در اختیار شما قرار دادیم. شما می‌توانید برای سهولت کار خود، تنظیم صفر تا صد قرارداد مشارکت خود را به کارشناسان قراردادی تیم ثبت‌یار بسپارید. همچنین برای آگاهی از هزینه‌ تنظیم قرارداد یا خرید پکیج می‌توانید به مطلب هزینه‌های قراردادی ثبت‌یار مراجعه یا با تلفن‌های پشتیبانی تماس حاصل نمایید.

شماره تماس پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

سوالات متداول قرارداد مشارکت

قرارداد مشارکت چه کاربردی دارد؟

بسیاری از کسب‌وکارها در مواجه با مشکلات، پیش‌برد اهداف، تأمین منابع مالی و اعتباری خود یا ایجاد و توسعه کسب‌وکار جدیدشان تصمیم به مشارکت با اشخاص یا شرکت‌های دیگر می‌گیرند.
در این شرایط قرارداد مشارکت که حرفه‌ای تنظیم شده باشد، بسیار راه‏گشا خواهد بود.

قیمت تنظیم قرارداد مشارکت چقدر است؟

– در صورتی‌که بخواهید از قرارداد موجود در بانک قراردادهای ثبت یار استفاده کنید: 2.000.000 ریال
– تنظیم اختصاصی قرارداد مشارکت مدنی: 4.000.000 ریال
برای اطلاع از سایر تعرفه‌های تنظیم قراردادی، هزینه تنظیم قرارداد ثبت‌یار را مطالعه کنید.

تفاوت قرارداد آماده و تنظیم اختصاصی در چیست؟

در قراردادهای آماده، از نمونه قراردادهای تدوین شده توسط تیم حقوقی ثبت یار استفاده خواهید نمود و تکمیل یا تغییرات مطلوب آن با خود شماست ولی در قراردادهای تنظیم اختصاصی، قرارداد مورد نظر، بسته به نظر شما و مختص مورد شما، تنظیم شده و تا 10 روز پشتیبانی خواهد شد. مثلا اگر با طرف دوم به توافق نرسیدین تا ده روز می توانید از مشاوره تیم حقوقی ثبت یار استفاده نموده تا به قرارداد مطلوب دست یابید.

مهم‌ترین موارد در تنظیم و عقد قرارداد مشارکت چیست؟

– مطالعه قرارداد با نهایت دقت، پیش از امضای قرارداد.
– مشخص نمودن شفاف و دقیق تاریخ شروع و پایان مشارکت.
– ………