مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


الزامات تنظیم قرارداد اعطای نمایندگی چیست؟

الزامات تنظیم قرارداد اعطای نمایندگی چیست؟

یکی از خدماتی که افراد در دنیای امروز به آن بسیار احتیاج دارند خرید و فروش کالا است. در دنیایی که روابط تجاری به‌صورت ساده تعریف شده بود افراد به‌راحتی می‌توانستد کالای مورد نیاز خود را در منطقه و محل سکونت خود پیدا کرده و خریداری نمایند؛ اما با پیشرفت روابط تجاری این سهولت نیز به ‌مرور زمان کاهش یافت. به عبارت بهتر تولیدکننده یا واردکننده در شهر یا منطقه‌ی خاصی حضور دارد اما تمایل دارد که محصول خود را در اقصی نقاط کشور یا حتی جهان به فروش برساند و از این طریق کسب سود نماید. اگر او بخواهد به‌تنهایی اقدام به فروش محصول خود کند با گرفتاری‌های مختلفی روبه‌رو می‌گردد؛ بنابراین بهترین کار این است که برای فروش محصول خود در سایر نقاط اقدام به اعطای نمایندگی نماید. به عبارت بهتر، فروشنده با شخص دیگری که امکانات فروش کالا در منطقه موردنظر را دارد، قراردادی منعقد می‌کند با نام قرارداد اعطای نمایندگی و با امضای آن قرارداد نماینده مأمور فروش کالا در محل معین شده می‌گردد.

با توجه به توضیحات مطرح‌شده، یکی از مهم‌ترین قراردادهایی که فروشندگان کالا و خدمات به آن احتیاج دارند قرارداد اعطای نمایندگی است که ما در این مطلب شما را نحوه تنظیم این قرارداد و نکات آن آشنا می‌کنیم؛ اما همواره این نکته را مدنظر داشته باشید که تنظیم قرارداد یک امر تخصص است و شما می‌توانید برای سهولت کار خود از قراردادهای تنظیمی ثبت‌یار استفاده نمایید. برای آشنایی با قراردادهای ثبت‌یار به مطلب تنظیم قرارداد در سریع ترین زمان ممکن با ثبت‌یار مراجعه نمایید.


نمایندگی چیست؟

نمایندگی عبارت است رابطه‌ی بین دو طرف که نماینده به نیابت از طرف اول که اصیل نامیده می‌شود، کاری را انجام می‌دهد. این کار اعم است انجام فعالیت، فروش کالا یا خدمات و … در کنار این تعریف از نمایندگی در قانون تجارت نیز ما با مفهوم نمایندگی روبه‌رو هستیم که عبارت است از رابطه‌ی قراردادی بین نماینده و اصیل که نماینده به نام و حساب اصیل اقدام به فعالیت می‌کند و در قبال فعالیت خود اجرت یا کمیسیون دریافت می‌کند.


تفاوت نمایندگی با عاملیت فروش

در کنار عنوان نمایندگی فروش ما با عنوان دیگری تحت نام عاملیت فروش مواجه هستیم. در قرارداد عاملیت فروش عامل برای فروش به استخدام اصیل در می‌آید و برخلاف قرارداد اعطای نمایندگی با سرمایه خود اقدام به خرید تعدادی کالا کرده و سپس اقدام به فروش می‌نماید.


قرارداد اعطای نمایندگی

شرکت‌ها و مؤسسات پس از ثبت و شروع فعالیت خود برای فعالیت در نقاط مختلف اقدام به اخذ نمایندگی می‌نمایند. برای شروع روابط بین افرادی که به‌عنوان نماینده به فعالیت می‌پردازند باید قراردادی منعقد شود که از آن به قرارداد اعطای نمایندگی یاد می‌شود. در این حالت برای بیان تعهدات طرفین و سایر شرایط قراردادی منعقد می‌شود. قرارداد اعطای نمایندگی معمولاً شکل ثابتی ندارد و متناسب با شرایط و اقتضائات طرفین قرارداد مواد آن تنظیم می‌گردد.

توجه داشته باشید با وجود شرایط تغییر در تنظیم قرارداد اعطای نمایندگی بهتر است تنظیم این نوع از قرارداد را به متخصصین حوزه قراردادی بسپارید. ثبت‌یار مفتخر است که در تنظیم قرارداد در کنار شما باشد.


انواع قرارداد نمایندگی

نمایندگی بر اساس تعداد نماینده‌ها به دو دسته‌ی نمایندگی انحصاری و نمایندگی غیر انحصاری تقسیم می‌شود.

نمایندگی انحصاری نوعی از نمایندگی است که در آن نماینده در منطقه موردتوافق به‌تنهایی از طرف اصیل اقدام به فعالیت می‌کند. در مقابل نمایندگی انحصاری، نمایندگی غیر انحصاری قرار دارد که در آن اصیل فعالیت خود را در یک منطقه مخصوص به افراد متعددی تحت عنوان نماینده واگذار می‌نماید.


مواد قراردادی قرارداد اعطای نمایندگی

در تنظیم هر قراردادی باید مواد مختلف در کنار هم چیده شود تا به هدف موردنظر از قرارداد خود برسیم. ما در این قسمت صرفاً به نکاتی که مربوط به قرارداد اعطای نمایندگی می‌پردازیم؛ اما فهم بهتر این مواد مستلزم آگاهی با مواد عمومی است که در هر قراردادی وجود دارد. برای آشنایی بهتر با این موارد شما می‌توانید به مطلب تنظیم قرارداد کتبی مراجعه نمایید.

  1. طرفین قرارداد: به طرفین قرارداد نمایندگی نماینده و شرکت گفته می‌شود که مشخصات آن‌ها باید در قرارداد بر اساس اسناد هویتی طرفین درج گردد. توجه داشته باشید که درصورتی‌که طرف قرارداد شرکت باشد باید اطلاعات هویتی وی با توجه به اساسنامه و آخرین روزنامه رسمی مربوط به تغییرات شرکت درج گردد.
  2. موضوع قرارداد: یکی از مهم‌ترین بخش‌های قراردادی و به نوع تکمیل‌کننده تعهدات قراردادی بحث موضوع قرارداد است که باید واضح و بدون ابهام درج گردد. هرگونه ابهام در قرارداد می‌تواند منشأ اختلافات متعددی در آینده بین طرفین قرارداد باشد. برای مثال یکی از مواردی که در موضوع قرارداد اعطای نمایندگی باید درج گردد بحث انحصاری یا غیر انحصاری بودن قرارداد است.
  3. تضامین قراردادی: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در قرارداد اعطای نمایندگی باید به آن توجه شود اخذ تضمین است؛ چراکه ممکن است رقبای یک شرکت برای ضربه زدن به رقیب خود اقدام به اخذ نمایندگی نمایند ولی با کم‌کاری و عدم رعایت شرایط شرکت درصدد ضربه زدن به شرکتی که نمایندگی آن را اخذ کرده‌اند، برآیند.

نکات تنظیم قرارداد اعطای نمایندگی

در تنظیم هر قراردادی باید نکات مختص آن قرارداد را رعایت نمایید تا قرارداد خود را به بهترین شکل تنظیم نمایید. در ادامه مهم‌ترین نکات در تنظیم قرارداد اعطای نمایندگی بیان می‌شود که عبارت است از:

  1. از ذکر موارد مبهم در قرارداد خودداری نمایید. درصورتی‌که جمله یا عبارتی در قرارداد ابهام داشته باشد می‌تواند سرمنشأ مشکلات و اختلافات متعددی در آینده گردد و این برای آینده شغلی شما بسیار خطرناک است.
  2. یکی از بهترین راه‌ها در درج مبلغ قرارداد استفاده از پرداخت کمیسیونی است؛ به‌عبارت‌دیگر نماینده در این حالت از محل درآمد حاصل از فروش هر محصول درصدی را به‌عنوان کمیسیون برداشت می‌کند.
  3. نحوه ارسال و شرایط آن را در قرارداد به‌دقت درج نمایید. این بند در قرارداد اعطای نمایندگی بسیار حائز اهمیت است چراکه ممکن است در حین حمل و بارگیری کالا دچار نقص شود و باید مسئول این امر مشخص گردد.
  4. در کنار تضمینی که از نماینده برای فروش محصول اخذ می‌شود باید تضمینی نیز از اصیل یا شرکت اخذ شود که کالای موردنیاز نماینده را در زمان‌های خواسته شده تأمین نماید.
  5. در خصوص لیست قیمت و تخفیف‌های در نظر گرفته شده در قرارداد توافق صورت گیرد. هرگونه تخلف از این بند قرارداد می‌تواند منجر به جریمه‌های سنگین شود.

سخن آخر

ما در این مطلب شما را با یکی از جدیدترین خدماتی که اقتضای زندگی در عصر حاضر است آشنا کردیم. همان‌طور که بیان شد با توسعه بازار تجاری، فروش محصولات به سهولت قبل انجام نمی‌شود و تولیدکنندگان برای فروش محصولات خود در اقصا نقاط مجبور به اعطای نمایندگی می‌شوند. برای تبیین روابط طرفین در این عرصه قراردادی منعقد می‌شود که از آن به قرارداد اعطای نمایندگی یاد می‌شود که ما مهم‌ترین نکات تنظیم آن را برای شما بیان کردیم. شما می‌توانید برای سهولت کار خود تنظیم قرارداد را به کارشناسان قراردادی ثبت‌یار بسپارید و برای اطلاع از هزینه‌های تنظیم هر قراردادی یا به مطلب هزینه‌های قراردادی ثبت‌یار مراجعه یا با تیم پشتیبانی تماس حاصل نمایید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.75/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *