مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


هنگام نوشتن متن قرارداد اجاره مغازه چه مواردی باید قید شود؟

هنگام نوشتن متن قرارداد اجاره مغازه چه مواردی باید قید شود؟

یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از اجاره در حالتی است که فردی قصد فعالیت اقتصادی دارد ولی مکان یا به عبارت بهتر مغازه‌ای برای شروع فعالیت خود ندارد. به همین منظور برای شروع فعالیت خود به سراغ افرادی می‌رود که مازاد نیاز خود دارای ملک قابل اجاره برای فعالیت تجاری هستند. برای استفاده از این اماکن بین صاحب‌ملک و شخصی که به فعالیت اقتصادی می‌پردازد، باید قراردادی منعقد شود تا وظایف و تعهدات آن‌ها به‌طور دقیق مشخص گردد. از این قرارداد به عنوان قرارداد اجاره مغازه یاد می‌شود. برای تنظیم قرارداد اجاره مغازه باید مفاهیم و تعهدات خاصی تبیین شود که ما در این مطلب در خصوص آن صحبت می‌کنیم.


مغازه در تعریف قانونی

قبل از اینکه در خصوص مواد و متن قرارداد اجاره مغازه صحبت کنیم باید بدانیم مقصود از مغازه چیست و ما برای اجاره چه مکان‌هایی باید قرارداد اجاره مغازه منعقد کنیم. در یک تعریف ساده می‌توان گفت مغازه مکانی است که دارای سند تجاری است و در آن فعالیت اقتصادی انجام می‌شود.


قرارداد اجاره دادن مغازه

قرارداد اجاره مغازه قراردادی است که در آن صاحب ‌ملک با سند تجاری منافع حاصل از مغازه خود را برای مدت معین و در قبال دریافت مبلغی مبلغ به‌عنوان اجاره‌بها به مستاجر که طرف دوم قرارداد است واگذار می‌کند.


قانون حاکم بر متن قرارداد اجاره مغازه

هر قراردادی که در مرزهای ایران منعقد می‌شود تابع قوانین ایران است. قرارداد اجاره نیز از این امر مستثنا نیست اما در کنار حکومت قانون مدنی به‌عنوان قانون عام قانون خاصی به نام قانون روابط موجر و مستأجر نیز بر این قرارداد حکومت می‌کند. بنا بر نص صریح قانون کلیه اماکن اعم از مسکونی، تجاری، محل کسب و پیشه، اماکن آموزشی، خوابگاه‌های دانشجویی و ساختمان‌های دولتی و نظایر آن ‌که پس از مهرماه ۱۳۷۶ با قرارداد رسمی یا عادی اجاره داده شوند، مشمول قانون روابط موجر و مستأجر ۱۳۷۶ هستند.


نکات قبل از تنظیم قرارداد

قبل از تنظیم و نوشتن مواد قانونی قرارداد اجاره مغازه به بررسی موارد زیر بپردازید و اطمینان حاصل نمایید که موارد زیر دقیق و کامل است و احتمال اشتباه در آن‌ها وجود ندارد.

  1. نوع کاربری ملک
  2. منطقه جغرافیایی
  3. بررسی متراژ زمین بر اساس سند مالکیت
  4. بررسی مالکیت مالک اعم از اصیل بودن یا دارا بودن نمایندگی
  5. امکان استفاده از ملک برای هدف مدنظر

مفاد متن قرارداد اجاره مغازه

عقد اجاره از جمله عقود پیچیده است که در تنظیم آن باید اطلاعات کاملی درج گردد تا از بروز اختلاف در بین طرفین در آینده جلوگیری شود به همین دلیل در تنظیم این قرارداد آشنایی کامل با قوانین و مقررات اجاره امری اجتناب‌ناپذیر است اما اشراف کامل به این قوانین برای فردی که یک‌بار نیاز به تنظیم قرارداد دارد امری بسیار دشوار است به همین دلیل شاید بهتر باشد که تنظیم قرارداد خود را به متخصصین این امر واگذار کنید. ثبت‌یار با داشتن تیم قراردادی مجرب آماده ارائه و تنظیم قراردادهای موردنیاز شماست؛ اما برای آشنایی شما با مهم‌ترین این مواد نکات مهمی در این بخش به شما ارائه می‌شود.

طرفین

در نخستین بند از قرارداد طرفین باید اطلاعات هویتی خود را بگنجانند. این اطلاعات از روی اسناد هویتی طرفین درج خواهد شد.

موضوع

در این ماده از قرارداد باید مشخصات مورد اجاره یعنی ملک را با توجه به سند مالکیت و سایر اسناد و مدارک وارد نمود.

مدت

بعد از مشخص شدن طرفین قرارداد و موضوع قرارداد در متن قرارداد اجاره یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید تحت عنوان یک ماده مستقل در قرارداد قید شد مدت قرارداد است چراکه عقد اجاره بدون ذکر مدت قرارداد باطل است. اهمیت این موضوع در اجاره مغازه بیشتر است. برای مثال اگر بنا باشد شما با برند خاصی معرفی شوید باید برای مدت طولانی مغازه را اجاره کنید و باید در این خصوص با موجر به توافق برسید.

شرایط کار:

طرفین می‌توانند هدف خود را از اجاره کردن مغازه به موجر اطلاع ندهند اما در برخی موارد ویژگی‌های یک شغل سبب می‌شود که شما موجر ر نیز از هدف اجاره مغازه مطلع نمایید. برای مثال ممکن است شما با هدف راه‌اندازی جوشکاری اقدام به اجاره مغازه کنید اما موجر با راه‌اندازی این شغل در مغازه خود مشکل داشته باشد یا همسایگان مخالف این راه‌اندازی باشند؛ بنابراین اگر برای هدف خاصی اقدام به اجاره مغازه می‌کنید بهتر در مواد تعهدات به آن اشاره نمایید.

مبلغ اجاره:

مبلغ اجاره‌بها را در متن قرارداد اجاره مغازه می‌توان به چند صورت تنظیم کرد. به عبارت بهتر مبلغ اجاره شما می‌تواند شامل مبلغ قرض‌الحسنه، اجاره ماهانه یا ترکیبی از این دو باشد. انتخاب از بین این مدل‌های پرداختی کاملاً در حیطه توافق طرفین است اما این نکته را مدنظر داشته باشید که درصورتی‌که متن قرارداد اجاره مغازه برای چند سال تنظیم شده است هرساله مبلغی بر اساس تورم یا توافق طرفین بدان افزوده خواهد شد.

سرقفلی:

یکی از مسائلی که در ماده تعهدات طرفین قرارداد در خصوص آن صحبت می‌شود بحث سرقفلی است. در امکان تجاری ما با بحثی با عنوان سرقفلی مواجه هستیم که در حمایت از مستأجر وضع شده است و در ابتدای امر مستأجر مبلغی را علاوه بر اجاره‌بها به موجر می‌پردازد و در انتهای قرارداد آن را به قیمت روز تحویل می‌گیرد. مبلغ سرقفلی توسط دادگاه و بر اساس موقعیت جغرافیایی. کیفیت مورد اجاره تعیین می‌شود. طرفین تنها می‌توانند در خصوص وجود یا عدم سرقفلی با یکدیگر توافق نمایند.

در آخرین ماده از قرارداد باید به نسخ قراردادی اشاره کرد که هر قرارداد در چند ماده و در چند نسخه تنظیم شده است.

ما در این قسمت مهم‌ترین نکات قرارداد اجاره مغازه را بیان کردیم اما شما می‌توانید با اصول کلی قرارداد نویسی به مطلب تنظیم قرارداد کتبی مراجعه نمایید.


تنظیم متن قرارداد اجاره مغازه با ثبت‌یار

همان‌طور که بیان شد قرارداد اجاره مغازه یکی از پرکاربردترین انواع قراردادها در دنیای امروزی است اما این قرارداد ‌مانند تنظیم هر قراردادی ریزه‌کاری‌هایی دارد که نمی‌توان به همه‌ی آن‌ها در قالب نوشته اشاره کرد و باید در هر قرارداد به‌صورت خاص بررسی شود.

شما می‌توانید برای اطمینان خاطر خود، برای تنظیم قرارداد به سامانه ثبت‌یار مراجعه کنید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا سفارش نمونه قرارداد یا تنظیم قرارداد اختصاصی خود را ثبت کنید. برای آشنایی با تعرفه‌های قراردادی ثبت‌یار همین حالا می‌توانید به مطلب هزینه‌های قراردادی مراجعه کنید یا با شماره پشتیبانی ثبت‌یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

در قرارداد اجاره مغازه چه مواردی باید قید شود؟

مفاد قرارداد اجاره شامل موضوع، طرفین معامله، مدت، شرایط کار، مبلغ و سرقفلی مغازه و سایر توافقات دو طرف است.

آیا می‌توان قرارداد اجاره مغازه را بدون مدت تنظیم کرد؟

خیر، قرارداد اجاره ای که مدت نداشته باشد، باطل است و اعتبار قانونی ندارد.

در قرارداد اجاره ملک، کاربری آن چه اهمیتی دارد؟

در استفاده از املاک مختلف به ویژه به عنوان محل کار باید کاربری آن را در نظر گرفت، مثلا کاربری مغازه بایدتجاری باشد.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.8/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *